1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дневник по феријална пракса (средни стручни училишта)

Дискусија во 'Образование' започната од Dream-Girl, 13 јуни 2017.

  1. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Денес почнав пракса во аптека. Нели треба да се запишува секој ден што сме правеле т.е да водиме дневник, но професорката што требаше да ни каже како што да пишуваме, даде отказ и останав без информации. Нешто ми објаснија денеска вработените во аптека, но сакам некој што веќе го прошол тоа да ми објасни поубаво :)
    Секако и од другите стручни училишта (како економско, угостителско и др) одат на пракса, па убаво ќе биде да споделиме мислења и идеи како да се напише дневникот. :lol:
     
  2. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Јас завршив економско пред 1 година во Борис во К.Вода ама преку летото немавме пракса.
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Братучетка ми правен смер ми рече дека ќе иделе. :?: Нема врска како и да е медицинариве бар нека се јават да ми кажат шо како :lol:
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    @Dream-Girl Не сум компетентна да кажам, но мислам дека во дневникот, си ги запишуваш дневните активноси, што си работела (во кратки црти) тој ден и на крај одоздола, менторите, односно оние кај кои си на пракса, ти ставаат потпис и печат и така за секој ден :)
    Дневникот претпоставувам треба да го купите :)
    :d::drunk:
     
    На realGirl, Gosh, Skorpija25 и 4 други им се допаѓа ова.
  5. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.582
    Допаѓања:
    155.746
    Пол:
    Женски
    Во дневникот се забележува што се работите: прередување лекови, проверување дати, броење бекомплекси, броење други апчиња кои одат на делење, редење роба, мерење шеќер, ако одиш во галенска лабораторија додаваш плус: правење тинктури, претурање алкохол, растворање алкохол, правење ацетон, полнење кесички од по 10 грама со ментол на пример.
    Во некои места ти даваат самите вработени што да пишуваш, во други места треба сам да ја користиш својата креативност. До сега јас сама сум ги пишела дневниците, ама ми се во училиште инаку би ти сликала. Се сеќавам кога одев во аптека им побарав црвена рецепта и пишував како изгледа, нешто информативно демек сум се запознала со таквиот тип рецепти, како и зошто се користат, важно ја залепив на дневникот внатре. Еве уште една идеја, една година на феријална седев зад фармацефтот и ѝ ги подавав лековите, јас ги барав дур таа ги куцаше на компјутер и ѝ ги оставав, ги проверуваше па ги даваше. Има лекови кои се приватни и се делат на ленти. Кога ќе остани последното пакетче има внатре упатство кое тука го фрлаа, ама им кажав дека ќе ми треба, па за мене го чуваа па имав залепено такви, во смисла со кои лекови се запознав дур бев таму, им направив како „фиоки“ од хартија и ги пикнав упатствата таму, а околу „фиоката“ пишував со кои лекови сум се запознала.
    Земи си едно тефтерче дури одиш и бележи активности внатре, кога ќе завршиш само стави ги информациите во подобри зборови и денови колку што си одела или колку што ќе ти речат од аптека да пишиш (се случувало да не „бркаат“ порано од потребното време ако е некоја прометна аптека со многу луѓе па да се створале гужви). Таа навика со тефтерчето еве и на факултет ме прати. Цело време си бележам буквално се што се случува и што можи да влези во дневник, и само штом завршам отворам дневникот и само сврзувам убави реченици од потребните информации.


    едит. Средно дневникот ни беше обична голема тетратка и затоа имавме слобода што да пишуваме, за разлика на факултет каде што дневниците се купуваат посебно, печатени внатре па се треба да биди кратко со набројани активности, без екстра информации.
     
    На krEM4Eto, Abeja, Bozica1980 и 3 други им се допаѓа ова.
  6. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    @Dream-Girl во дневникот водевме податоци како ни поминал денот.
    Секој ден различно, горе во десно ќоше мислам се пишуваше датум и ден.
    И продолжуваш со опис на денот, како течел, што си научила, што си запознала. Со какви новости се имаш сретнато.
    Како е распоредена аптеката.
    Ете прв ден можеш да ја опишеш аптеката, запознавање со неа, како се распоредени лековите, по генеречки имиња, дали по фонд или комерцијала итн.
     
    На joy1, cresa-jagoda, Dream-Girl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.795
    Допаѓања:
    46.393
    Ко што ти кажаа членките погоре, запишуваш активностите што си ги имала во текот на денот. И не мора да е нешто кој знае колку долго, во кратки црти можеш.
     
    На cresa-jagoda и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  8. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Господ здравје да ви даде за темата ме вративте наназад 11 години кога јас го пишував ова. Лекови пишувавме поделби на лековите во секоја смисла (пр антибиотици аналгетици или после други поделби капсули таблети филм обложени и такви некои работи шо ни кажваја таму) ..што ќе ти кажат тоа запиши си поддточки нема правило како се пишува. имавме понекогаш некој магистрален препарат па го пишевме рецептот (таков тип на аптека беше имаа мини лабораторија) и така ... во секој случај убавко беше
     
    На cresa-jagoda и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  9. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Јас учам архитектура. Исто и ние правиме дневник по феријална пракса. Нам ни дадоа некои листови, на нив треба да има печат од градежната фирма и потпс од сопственикот, потоа треба во тетратка да пишуваме секој ден што сме виделе или слично. Јас пишував само број на ден и потоа со цртички набројував каква работа е завршена, до каде е изградбата на објектот, информации за него, делови од проектот цртав и слично. Правев минатата година, веќе поминав низ тоа, незнам што поточно те интересира, ако има нешто, слободно прашај, ако можам да бидам од помош. :nod: ;)
     
    На Stasi и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  10. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    И јас во школо идев на пракса, праксата сочинуваше 10 дена во т.агенција по избор.
    Јас последната година одев на две места од пуста желба.
    Ние си имавме тетратки и внатре имавме нацртано табели,со дата,број,месец и час горе,а доле потпис и печат од фирмата.
    На срединаа со цртички пишував што сме правеле денес и дали не учеле нешто.
    Ништо страшно.
     
    На theowndemon и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  11. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.032
    Допаѓања:
    26.557
    Јас прашав за дневник.Тие во аптека ми рекоа дека не требало.
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Мора, инаку како ќе не оценат после професорите т.е фармацевтите во школото шо ни предаваат стручните предмети :) А и како ќе знаат што сме правеле тие 20 дена во аптека...
     
    На cresa-jagoda и GirlRose им се допаѓа ова.
  13. LoveHope

    LoveHope Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    1.371
    Допаѓања:
    4.171
    Пол:
    Женски
    Само немој да пишеш одење во банка и менување на пари,варење кафе и бришење прашина. :D
     
  14. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.582
    Допаѓања:
    155.746
    Пол:
    Женски
    Без дневник, кој беше потпишан за сите дена посебно со се забелешка од ментор со потпис на крајот, неможевме да запишиме следна година.
    Само потпис не беше доволно, се бараа информации.
     
  15. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.795
    Допаѓања:
    46.393
    @Dream-Girl, мислaм декa дневникoт требa дa гo прoчитa глaвниoт нa aптекaтa вo твoјoв случaј, нa крaј зa дa ти се пoтпише нa пoтврдите. Прoфесoрите немaaт врскa сo oвие дневници. Бaр кaј мене беше вaкa.
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Кај нас рече професорката фармакогнозија ќе ги читала...
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  17. IronLady

    IronLady Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2014
    Пораки:
    2.015
    Допаѓања:
    34.203
    Пол:
    Женски
    И те како треба потпис од главниот кај што одиш на пракса.
    За сите важи тоа.
    Ја кога одев на пракса, мораше потпис од тој кај што одев на пракса, инаку година не ќе можев да запишем. ( испаѓа ако немаш потпис, исто ко да не си одела на пракса)
    @Dream-Girl распрашај се убаво, за сигурно :)
     
    На joy1, Dream-Girl и theowndemon им се допаѓа ова.
  18. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.582
    Допаѓања:
    155.746
    Пол:
    Женски
    Не ги носевте во училиште како потврда за обавена пракса?
    Кај нас беа услов за запишување следна година. Лани кога одев на пракса за државен испит во аптека, ги фатив сите деца летото кои идеа на пракса, и Септември кога почна дојдоа уште неколку да молат за потпис зошто не можеа да продолжат следна година.
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.795
    Допаѓања:
    46.393
    Не. Ни дaвaa едни кaкo дoкументи oд шкoлo и тие oд кaј штo сме биле нa прaксa требaa дa ни ги пoтпишaт и пoсле пaк дa ги врaтиме вo шкoлo.
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  20. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.582
    Допаѓања:
    155.746
    Пол:
    Женски
    Ау. Интересно. :lol:
    Нас од училиште ни даваа како барање за дадена аптека, тоа ливче остануваше во аптеката, па со дневникот се враќавме во училиште, за упис на следна година.
     
    На Dream-Girl и Ketchup им се допаѓа ова.