1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дневник по феријална пракса (средни стручни училишта)

Дискусија во 'Образование' започната од Dream-Girl, 13 јуни 2017.

  1. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.400
    Ние се зaпишувaме нa денoт кoгa ги зимaме сведителствaтa, a тoгaш уште јa немaме зaвршенo летнaвa прaксa. :lol:
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  2. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.596
    Допаѓања:
    155.805
    Пол:
    Женски
    Кај нас уписите беа Јули/ Август и обично класните не запишуваа со два/ тројца различни волонтери секоја година (со првата класна ова, вториот класен бараше сите да присуствуваме), но тие кои немаа дневник се запишуваа 1,2 Септември како демек последен рок и тогаш трчаа по потписи, па се караа со класен и слично. :D
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Stephen Amell

    Stephen Amell Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јуни 2017
    Пораки:
    2.296
    Допаѓања:
    26.134
    Јас сум на пракса во болница, и пишувам тоа што ни даде тема инструкторката. Обично пишуваме што сме правеле во текот на целиот ден, и се исто па исто: мерење притисок, мерење температура, местење кревети, приклучување инфузија, спремање терапија и наредниот ден исто. :) Јас тражам од интернет и пишувам (барем така ни кажа инструктотката да правеме). Инаку 4 недели си на пракса?
     
  4. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Не, само 20 дена :)
     
  5. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.127
    Пол:
    Женски
    @Dream-Girl јас кога одев на феријална пракса (завршив средно медицинско, за сестра), дневникот учевме да го пишуваме и водиме уште во втора година за време на часови по предметот Нега на болен, значи уште пред да имаме допир со пациенти, и потоа на ист принцип го пишувавме и кога одевме во болница.
    Исцртувавме со син молив колони, најгоре пишуваше болница и оддел каде што сме на пракса, и имаше од лево кон десно дата, детално што сме работеле, на што сме присуствувале, во која соба, кој кревет, итн., итн.
    На крајот од феријалната пракса одделенската сестра требаше да ни стави потпис и печат за успешно обавена пракса, а дали го носевме со нас дневникот наредната година ич не ми текнува, одамна беше.

    Знам дека испишав 2 или 3 дневници (дневниците инаку беа обични мали тетратки по коцки со дебела корица, на средина подврзани со жолто-црвен конец кој на последната страна беше залепен и врз залепеното имаше потпис од класниот раководител и печат од школото), и сигурна сум дека уште ги чувам во некој пакет. Доколку ги најдам би можела и да ти сликам некоја страна, ако ти врши работа :)
     
    На Dream-Girl и *Amethyst* им се допаѓа ова.
  6. Heyhi

    Heyhi Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2019
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    9
    Имам прашање дали сите аптеки вршат пракса?
     
  7. sara233

    sara233 Нов член

    Се зачлени на:
    19 јули 2021
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Почнав со пракса во стоматолошка ординација и треба да водиме дневник, но во училиштето не ни дадоа многу информации за тоа како и што да пишуваме. Доколку некој што го поминал тоа има желба да сподели некои информации ќе бидат добредојдени. Или пак некој што завршил забен техничар и го чува дневникот да ми сликне неколку страници доколку е во можност. :D:D
     
    На Bibce_ му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Stasi

    Stasi Активен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2020
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Јас би сакала да знам, бидејќи и јас сум архитектура, дали треба градежната фирма да биде птпишана на дневникот или не?