1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дневниците на вампирот (The Vampire Diaries)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Maturantka, 15 септември 2010.

  1. srhsejbsk

    srhsejbsk Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    1.593
    Допаѓања:
    9.361
    Пол:
    Женски
    ^
    Дејмон и Ензо, дуо из снова :D. Сеа нешто како serial killer се?
    Btw...зошто Стеролајн зоштооо? ;(;(;( Ах бе Џули, ќе јадеш ти ќотек! Малку ли се радувавме на Кларолине моментите, малку ли врескав како луда, малку ли и беше што цел интерент се запали? Епа нека иде у пм! Аман веќе од неа! Не користи нас само ретиниз да поднигне! Од 8 сезона епизода нема да погледнам додека не да ги врати Клаус и Керолајн :punch:
     
    На SweetHeart12 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. SweetHeart12

    SweetHeart12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2014
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    ^
    Чудовиштето :lol: или што и да беше сигурно нешто им има направено, прејака ќе биде 8ма сезона и се надевам дека нема да биде последна.
    И јас се изнервирав кога ги видов Стефан и Керолајн заедно, Кларолине беа срцки и сакам повторно да се заедно. Стефан според мене најмногу си одговара со Елена, но таа веќе не глуми. Со било кој нека го стават него, ама со Керолајн не. И за Аларик ми стана жал. ;(
    Иначе, прочитав дека Елена (Nina) ќе се враќала во последната епизода од 8 сезона. :tmi:
     
    На srhsejbsk му/ѝ се допаѓа ова.
  3. srhsejbsk

    srhsejbsk Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    1.593
    Допаѓања:
    9.361
    Пол:
    Женски
    ^
    И јас прочитав за Нина. Јас многу ја почитувам таа девојка. Нема врска што викаат другите дека треба да биде професионалец и да продолжи да соработува со Иан. Доволно е да се врати на крај на серијата колку да има среќен крај со Дејмон и останатите.

    Тоа чудовиштето ме интересира што е кој е и сигурно и тоа е излезено надвор од ,,the vault''. Како има такви моќи и што се може да направи сигурно ќе видиме во сезона 8.
    Кога сме кај Стефан, мене најдобро ми одговара со Кетрин или Валери. Елана веќе е заљубена во Дејмон, а Стелена ми беше повеќе ,,teen drama'' врска. И да, мислам дека Клеролај ќе биде ,,edngame'' зошто не би можела да поднесам уште некоја копија на Керолјан како што беше Ками :)
     
    На SweetHeart12 и 1209 им се допаѓа ова.
  4. Tiki-lolipop

    Tiki-lolipop Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    936
    Допаѓања:
    1.284
    Јас искрено се надевам дека 8ма ќе биде последна сезона и дека ќе се појави Елена и ќе си живеат среќно со Дејмон за век и векови.
    Ми се смачи секогаш Дејмон да биде оној лошиот што сите го обвинуваат и се во него влегуваат демони, чудни суштества, го транспортираат во нови светови бла бла. Можеа Елена и сега да ја донесат и да ја завршат среќно ама не, ако не па и 10 сезони нека има.
     
    На 1209, Marossa и srhsejbsk им се допаѓа ова.
  5. ketrin pirs

    ketrin pirs Активен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2016
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Delena forever:l:
     
    На srhsejbsk му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Victorian

    Victorian Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    5.357
    Пол:
    Женски
  7. the.vampire.girl

    the.vampire.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2012
    Пораки:
    879
    Допаѓања:
    1.490
    Пол:
    Женски
     
    На kim.k и Victorian им се допаѓа ова.
  8. srhsejbsk

    srhsejbsk Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    1.593
    Допаѓања:
    9.361
    Пол:
    Женски
    Ги прочитав скнигите од 1 до 4, за жал толку се преведени на македонски. Искрено серијата е многу подобра од книгите. Како и во серијата и во книгите Елена е главна тема, само нејзиното име се спомнува посебно во четвртата книга кога таа е умрена. Никаква возбудлива акција, ни осмина нема од она во серијата.

    Прво нешто што не ми се допадна е начинот на кој е опишана Бони во книгите. Ние од серијата знаеме дека Бони уште на почетокот е силна девојка и е вештерка, но во книгите Бони е едно исплашено девојче претставено како видовита и воопшто не поседува од моќите кои би требало да ги има.

    Керолај ми е погодена и во книгите и во серијата, од патетична девојка преминува и созрева во силна дама. Делот кога Клаус ја киднапира ме потсети на Кларолине во серијата, се израдував надевајќи се дека во книгите ќе има мала романса помеѓу нив, но за жал немаше.

    Клаус, воопшто не ми се допадна приказната со него, од книгите не можевме да дознаеме ништо за оргиналите. Четвртиот дел е главно посветен на злото што го зафаќа Фелс Чирл и последните 30 стани се посветени на откривањето на Клаус, две-три реченички за него и веднаш следува борба. Писателката го направила најмоќен, а најлесен за убивање итоа од ангел и стотина духови. Посакував приказната со Клаус во книгите да биде повозбудлива.
    Елена во книгите е само русокоса прчла која сериозно се вљубува во Стефан :^) Ко демек кралица на училиштето и ја погази цела гордост само да биде со него, притоа коси ќе си искубеше со Керолајн. Потоа сранува вампир, се жртвува себе си за да ги спаси двајцата браќа од Кетрин, која патем не е ни нејзина двојничка во книгата. Се појавува како ангел и потоа оживува, барем ова беше подобро од она на Џули со лекот за вампиризам.

    Дејмон арогантен однадвор, мила душа одвнатре, но ни во книгата ни во серијата е најомразен и покрај се. Брат му прво му ја зема Кетрин од раце, а потоа и Елена и потоа бил зол само затоа што убивал луѓе :^) Вампир е, што треба да прави, да ве гали?

    Нормално серијата ти дава слика, тон, подолго дејство, но сум прочитала многу книги кои се далеку подобри од филмот/серијата базирани на нив :)
     
    На Victorian и t.i.n.k.b.e.l.l им се допаѓа ова.
  9. srhsejbsk

    srhsejbsk Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    1.593
    Допаѓања:
    9.361
    Пол:
    Женски
    Ја гледа некој 8 сезона?

    До кога Дејмон ќе биде најголема пи*ка? Зошто само него му се случуваат вакви работи? Зошто само тој е најслаб од сите? До когааа? До кога тој и Елена ќе бидат најказнувани? До кога Бони ќе пати? Бар на Бони да и ги вратат моќите. И до кога ќе измислуваат нови работи? Не се веќе интересни.

    Во врска со дејството, единствената личност што може да го врати Дејмон не е Елена, баш напротив Кетрин е! Се надевам што побрзо ќе се реши ова со Дејмон и Ензо бидејќи досадно ми е веќе се да се врти во круг.

    И што по ѓаволите е со венчавката на Стефан и Керолајн? Колку само се изнервирав! Ги сакам Керолајн и Клаус и точка.
     
    На Victorian и the.vampire.girl им се допаѓа ова.
  10. Tiki-lolipop

    Tiki-lolipop Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    936
    Допаѓања:
    1.284
    Мислев баш дека е последна сезона, ќе има некакво подобрување, ќе се смени нешто со дејството, ќе го направат поинтересно ама не. Уште од првава епизода ме разочараа. Пак се вртат во круг. Кога не е Стефан, Дејмон е и обратно. И мене ми се смачи веќе да гледам што му прават на неговиов лик, кога конечно се поправи пак најдоа начин да го направат негативец. Ама баш ништо ново не се случува. И оваа Сиренава ми е ужасно антипатична и приказнава околу неа ми е досадна. Не е интересен лик и крај.
    А за Керолајн и Стефан немам коментар, поужас пар нема! Штета што упропастија толку добро пријателство. И ептен добар тајминг за планирање венчавка, ептен!:^)
     
    На Victorian и srhsejbsk им се допаѓа ова.
  11. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.805
    Допаѓања:
    38.210
    Пол:
    Женски
    У име на годините изгубени во серијава сакам да ја изгледам последната сезона...ама да ми каже некој како стигнаа до тука и што е работава со приказната и кои се новите ликови? Ја немам гледано само 7ма сезона и поим неам што и како е.
     
    На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
  12. BlondPrincess

    BlondPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2016
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    Во 7мата сезона се отселија од Mystic Falls зошто тие вештерките заедно со мајката на Damon i Stefan го преземаа и им дадоа услов сите да се отселат,Lily e мајкаим и она ќе е лоша на почеток со нив ама накрај ќе се смират и се тоа ќе донесе да отидат во таа куќата на the armory каде што има еден сеф што е заклучен со децении зошто наводно внатре има нешто лошо.
    Значи ова е ептен скратена верзија што ти раскажувам хаха
    Епа у тој сефот имаше сирена што го навлече Дејмон да влезе и после по него отиде Ензо.
    Таа сирената е лоша што им прави мајнд игри и во новата сеозна пак е Дејмон лош лик и пак со humanity off.Овој пат некако ептен е, и тоа е сеа за сеа.
    Искрено мене некако веќе почна да ми се смачува од тоа да е он лошиот зошто 300 чуда направи и пак го форсираат неговиот лик.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Стигнавме до последна сезона? ^_^ Јас искрено мислам дека ќе немам нерви за цела сезона, ама последната епизода обавезно ќе ја изгледам. Мене ме интересира само дали Клаус и Керолајн се заедно и ако не дали има шанси да бидат заедно зашто
    [​IMG]
     
    На Victorian, srhsejbsk и 1209 им се допаѓа ова.
  14. BlondPrincess

    BlondPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2016
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    Не се и нема да бидат веќе :(
     
  15. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    [​IMG]
     
    На Tiki-lolipop, srhsejbsk, BlondPrincess и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. BayernKa

    BayernKa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    689
    Допаѓања:
    1.078
    Пол:
    Женски
    Последнава епизода :o :(
    Не е фер ако вистина емртов Ензо, стварно нема смисла Бони само пати во серијава, и тоа кој го уби :( Веројатно серијава ќе биде без хепи енд, нема како поинаки, како би им простиле другиве на Стефан и на Дејмон не знам, едниот го уби Тајлер, другиот Ензо без разлика во каква ситуација биле .
     
  17. loracor1

    loracor1 Нов член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2016
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Бони си ги врати моќите назад, али стварно жално што го убија Ензо и што она никад не е среќна...Дејмон во премиерата за 12 епизода изгледа како малце љубоморен што Стефан е човек а он вампир и што неможе да биде со Елена Се надевам ќе напраат убав крај сеа штом Нина се враќа у последната епизода
     
    На biGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  18. the.vampire.girl

    the.vampire.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2012
    Пораки:
    879
    Допаѓања:
    1.490
    Пол:
    Женски
    Уште 5 епизоди и ќе се спасиме од ужасно досадниве епизоди. :dance::party:
     
  19. loracor1

    loracor1 Нов член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2016
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    искрено жал ми е што завршува серијава али сепак боље беше коа беше елена
     
  20. Tiki-lolipop

    Tiki-lolipop Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    936
    Допаѓања:
    1.284
    Ако некој лик заслужува да заврши среќно во серијава, тоа е дефинитивно Бони. Секогаш се жртвуваше за сите останати, сите најужасни работи неа ја снајдоа и моќите ги изгуби плус и сега и Ензо. :x
    Навистина не е фер и не сакам така да заврши. Беа најубав пар со Ензо и ако навистина не го вратат ќе биде најужасен крај на серијава. Не гледам зашто вака би направиле освен ако не планираат Бони да помине кај Клаус во The Originals.
     
    На loracor1, srhsejbsk и 1209 им се допаѓа ова.