1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дневниците на вампирот (The Vampire Diaries)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Maturantka, 15 септември 2010.

  1. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Дневникот на вампирите(The Vampire Diaries)

    Лелеее па само едно ли е такво ноже? :(
     
    На dancing.queen му/ѝ се допаѓа ова.
  2. dancing.queen

    dancing.queen Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2010
    Пораки:
    752
    Допаѓања:
    1.087
    Дневникот на вампирите(The Vampire Diaries)

    Сигурно е едно,во дневникот Елена што читаше се мислам беше дека прадедо и опишува како се убива првороден,требало колец од некое дрво и некаква пепел , а да таму имаше нацртано тој колецот што го убија Илајџа.Инаку Клаус ќе се појави во 21 епизода. http://cwtv.com/thecw/att Погледно ѕад сцента на серијата со Џена (Сара Канинг)
     
  3. Sparks

    Sparks Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    3.194
    Дневникот на вампирите(The Vampire Diaries)

    Не го отворив да видам кој е Клаус, сакам да се изненадам во моментот...


    Значи Елена може да стане вампирка само ако биди убиена... Затоа што за човек да се претвори во вампир треба да има внесено крв во системот и во следните 24 часа да биде убиен. Но вистински убиен, не само животот да му биде загрозен, затоа што тогаш крвта од вампирот само ќе го излекува (како Џереми на почеток од втората епизода)... Затоа и Елена така го уцени Елајџа, му рече дека ќе се повреди, па кога Стефан да ќе се стрча да и помогни таа ќе се самоубие и ќе се претвори во вампир (исто како Кетрин што станала вампир) и веќе нема да му биде од корист како допелгангер.

    Е сега проблемов со Елајџа е тој што тие го искористија тој ножот... Но има лек за да комплетно да се усмрти оргинален вампир, го има тоа во книгите, и не читајте понатаму ако не сакате да си го расипите задоволството, значи ова нешто како дупли спојлер би било :D ... Лекот е да се изгори вампирот и пепелта да се фрли негде, па можеби тоа е решението за Елајџа... А Клаус колку што разбрав треба да се појави во предпоследната епизода....

    Ова сето го знам од гледање на епизодиве, не сум вампир иначе :D :D
     
    На dancing.queen му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Дневникот на вампирите(The Vampire Diaries)

    Браво Спаркс, што убаво си заклучила. Дури сега ми се врати филмот кога го гледав промото на наредната епизода како Дејмон го гори телото на Елајџа, а бе како не го сконтав тоа :^) . А Елена го прочита ли тоа? По што ги гледам епизодите со англиски превод :D луда, само да слушам не разбирам многу, со читање ми е полесно и поубаво.
     
    На Sparks му/ѝ се допаѓа ова.
  5. dancing.queen

    dancing.queen Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2010
    Пораки:
    752
    Допаѓања:
    1.087
    Дневникот на вампирите(The Vampire Diaries)

    Браво Спаркс :clap: ако не си ти нема да ги сфатам епизодите.Штрумфета као мислиш на тоа какко се убива првороден го читаше и Стефан одма се јавува да и каже на Рик :lol:
     
  6. Sparks

    Sparks Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    3.194
    Дневникот на вампирите(The Vampire Diaries)

    Да само што мислам дека овде не завршуваме со Елајџа, мислам дека ќе го чуваат него евентуално за против Клаус... Штета ќе биде ако не се долови што толку има Елајџа против Клаус, и да видиме нивна лична пресметка...

    Иначе имате приметено како летаат глумци од серијава? Досега имаат донесено многу што по неколку епизоди умираат што лично мене ми е убаво, не се повторува едно исто дејство повеќе пати, и не оди секој со секого...
     
    На dancing.queen му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Дневникот на вампирите(The Vampire Diaries)

    Мислев на тоа Спаркс што го кажа нели да го изгорат телото на оригиналот и да ја фрлат пепелта. Тоа прашував дали Елена го прочитала од тетратката или го сватила сама. А Спаркс го гледаше ли промото бе, Дејмон го гореше телото на Елајџа а мислам дека Елајџа сака да го убие Клаус затоа што Клаус е прв оригинал а Елајџа е втор, па кога ќе го нема Клаус Елајџа ќе биде најсилен и најмоќен вампир. Само што не знам зошто Клаус ќе ослабне после раскинување на клетвата?
     
    На Sparks му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Sparks

    Sparks Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    3.194
    Дневникот на вампирите(The Vampire Diaries)

    Не, одлучив да не гледам промоа повеќе, ама еве ти ми кажа хехе... Нема врска претпоставував дека Дејмон ќе направи такво нешто... Штета ако го отепаат Клаус, сакав да видам Клаус вс Елајџа битка...

    А ова за пепелва, јас го знам затоа што го имам прочитано во книгата :)

    А и инаку не верувам Елајџа за тоа да сака да го убие Клаус... Тоа било долго време така, па Елајџа сега се побунува...Не не, има уште нешто тука ќе видиш :lol: Веројатно некој вештер (пошто видовме дека ги има многу) го има заштитено Клаус со некаква магија, па со тоа што ќе ја раскине врската, ќе го ослабни... Ќе видиме има уште многу да ни разложат...

    И аман кога ќе ги спарат Дејмон и Елена... Ми се смачи со Стефан да ја гледам ко некои баба и дедо ми се...
     
    На Strumfeta93 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Дневникот на вампирите(The Vampire Diaries)

    Хах леле Спаркс зар и тоа ќе се случи па. А ова што ми го кажуваш со вештерите не можам баш да го сватам. Сиромашно си ми објаснила ама нека остане така ;) ќе видиме натаму. Инаку твоја претпоставка или знаеш нешто повеќе што ќе се случува натаму? За која книга зборуваш? А сега уште еднаш се навратив на сцената каде Бони го испражува овој (незнам како се вика младиот вештер) и не разбрав баш неговата сестра зошто е со Клаус и зошто му е потребна на Клаус? И утка ли е ова што го забележав стварно некако неоригинално ми е изведено. Кога врколаците го врзаа Дејмон нели да го бараат месечевиот камен и Елајџа се појави од никаде на некаде. Порано тој влегувал ли во куќата не се сеќавам јас. Мислам дека во последната епизода Дејмон за првпат го покани. Нели не можат да влегуваат вамипирите непоканети? Ај исправете ме :wasntme:
     
  10. Sparks

    Sparks Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    3.194
    Дневникот на вампирите(The Vampire Diaries)

    Не бе штрумфетче, ти пишав толку затоа што толку и знам... Во книгите пишува како може да се убие оргинален вампир, што не мора да значи дека ќе се водат до тоа. Во книгите Елена има сестра, Меридит (која всушност е "виновничката" што уште во првите страници Дејмон ќе влези дома кај Елена, затоа што таа ќе го покани) а во филмот го има Џереми. Џереми не постои во книгите :) Ова со Клаус ќе видиме како ќе го изведат, па ќе коментираме, важи? :) Ова со сестрата за вештерот и не ни можеме да го разбереме, чекаме уште објаснување што и како е поточно поврзано, не си единствена што не си го разбрала...

    А ова за Елајџа кога влезе кај Дејмон е стварно гаф. Елајџа не беше поканет се до минатата епизода... Мал пропуст на сценаристите...Прво помислив дека Елајџа може сегде да влезе непоканет, но потоа видов дека не е тоа така, заради тоа што ако можеше сегде да влезе непоканет ќе влезеше во куќата кај Елена и ќе ја убиеше и неа и Стефан...

    И она за Дејмон и Елена е само мое лично мислење, не мора да значи дека ќе бидат тие двајцата заедно, го пишав како желба само, не како понатамошен тек... Сега и Кетрин кога ја извадија од гробницата, тешко дека ќе ги гледаме Дејмон и Елена заедно... Извини ако те збунив, одсега ќе пишувам стриктно за филмот, а ако кажувам нешто од книгата, ќе нагласам!...

    И исто прејак момент ми беше кога Елајџа влезе да го спаси Дејмон... Ти злато ќе се пробаш да го земеш каменот? Да? Не? Да? Не? Ииии ДШК појде срцето :D :D

    Како се соживуваме со серијава небаре на тест ќе ни се падни некогаш :D :D
     
    На Strumfeta93 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Дневникот на вампирите(The Vampire Diaries)

    Не се сеќавам, Џереми ли го покани Дејмон да влезе? А и ова за втората епизода не се сеќавам што го кажуваш за Џереми? :^) За тоа со вампирската, крв кој го спасил?
     
  12. angel92

    angel92 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    1.591
    Допаѓања:
    3.269
    Дневникот на вампирите(The Vampire Diaries)

    Некако не ми се чека до другата епизодааааааааа хахахааха :D
     
  13. Sparks

    Sparks Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    3.194
    Дневникот на вампирите(The Vampire Diaries)

    Не се сеќавам кој го покани Дејмон, треба да видам како беше... Во книгата ти викам тоа е сестрата на Елена...

    А за Џереми, нели уште во дамнешни времиња, Ана (вампирката со која што се гледаше), нели му даде шишенце со крв? И кога Џереми во финалето од првата сезона разбра дека таа е убиена, го испи шишенцето со крв, и потоа ги испи апчињата... Но не умре, затоа што дозата од апчињата не беше фатална, а не му беше ништо заради тоа што крвта од Ана фактички му дојде како лек за тие апчиња, затоа што нели не беа доволно јаки за да го усмртат... Тоа Стефан ќе и го објасни на Елена во првата епизода од вторава сезона... Се надевам ти текна... И се надевам дека убаво ти обаснав :)
     
    На Strumfeta93 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Дневникот на вампирите(The Vampire Diaries)

    Да да ми текнува ова со Џереми кога ја испи крвта а ова со Стефан и Елена баш не ми текнува, ќе пуштам утре ќе видам. А бе од толку импресии, многу вакви сцени заборавам. Секогаш се фокусирам на она што ми оставило најсилен впечаток а гледаш и колкава улога играат и ваквите не толку важни сцени. Ситници ама прават дупки ако ги заборавиш :)
     
  15. poison.ivy

    poison.ivy Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    198
    Дневникот на вампирите(The Vampire Diaries)

    Се навлеков на серијава, стигнав до половина од прва сезона.

    Заљубена сум у Мет :inlove: :inlove: (шо ми е чудно бидејќи воопшто не сакам плави типци :))

    Едит: мислам дека преводот е „Дневниците на вампирот“ а не „Дневникот на вампирите“. Или?

    [​IMG]
     
  16. SuperGirl2010

    SuperGirl2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Дневникот на вампирите(The Vampire Diaries)

    еј стварнооо.. насловот е утнат малце :lol: ама никој не примети досега, а се изнапишувавме :)


    И да кажам дека за разлика од другиве серии што ги следам оваа нема утнато епизода, сите ми се интересни.. и одвај ја чекам наредната.. Ги имам прочитано и книгите, но многу се различни од серијата.. на пример, брат и на Елена не постои во книгите.. а баш би било штета да не беше Џереми :P :inlove:
    Не знам како ги бирале глумците ама сите се од убав/а поубав/а :)
     
  17. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    ^ Имаа до сега една утка ама скоро никој не примети, погоре со Спаркс коментиравме :) . Приметив јас за насловот одамна и си го пишувам и во други теми ,,Дневниците на вампирот‘‘ али нема веза тоа, важно на англиски е погодено :) .
     
  18. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    И јас се извинувам, не сум приметила :) Ама ете, оправен е, се само да сте задоволни :*
     
    На SuperGirl2010, dancing.queen и Strumfeta93 им се допаѓа ова.
  19. kejsi

    kejsi Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    36
    женскиииииииииии па ајде , чекам импресии ,коментари 8)
    да ви кажам право многу сте добри во тоа...абе и да имам нешто човек испуштено, ќе ве прочитам и после се си знам :rock:

    п.с- серијата ја гледам одамна ама не сум многу по оставањето на кометари па затоа само ве читам..
    еве сега имам некоја желба да ви пишам и да си прашам,кој ,што, како, со кого????понатака што ке се деси де :$
    посебно ја повикувам спаркс пошто мислам дека е најелоквентна за одговор.бидејќи ја има читано книгата ,нели?
    ајде бацки мои драги феминки :*
     
  20. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Уф леле овој вештерот од памет ме извади кога стана, а знаев дека тоа е Катарина, нели Елена не би тргнала горе сама. А убаво што и ги врати моќите на Бони. Жалче ми падна за нив, ама па требаше да им веруваат, ако им е. Па и мораше да ја упати Бони, ништо друго не му преостана. Барем ќерка му некако да ја спаси. Ептен беше човекот нервозен. Што друго ќе му правеа него да го убијат. Друго не знам што да кажам, не требаше бе вака да заврши кој ќе чека април :doh:


    Спаркс а гледаш не можат да го изгорат телото, така ќе си стои, сепак имаат и друг начин на кој ќе го убијат Клаус.

    џ`ст уан мор куешч`н: само Елајџа и Клаус ли се оригинали или пак ќе се појават уште? :lol: