Дневно мени за трудници

Дискусија во 'Бременост' започната од MissDior, 1 март 2015.

 1. RAK91

  RAK91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2019
  Пораки:
  359
  Допаѓања:
  739
  Пол:
  Женски
  Д: 1 пржено лепче и цедевита
  У: Евита житарици
  Р: Пола риба, салата и парче леб
  В: 1 Парче леб со путер и кашкавал
  У: Киви
   
  На BY<3 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. milica30

  milica30 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2012
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  15
  Како одминува бременоста така и ддилемата кога ке станам што да јадам.Мислев дека недоволно се хранам ама гледам исто и вие количински јадете.Бидејќи имам страв од да не му наштети некоја храна на бебето многу внимавам.Нејадам сувомеснати работи и внимавам исто и со месото но јадам само стекот го избегнувам
  Вчера увидов дека доручек или е јајце или е тост со кашкавал а вечера истото се врти.Прочитав од почеток на групава јадат палента се распрасав по другарки и никоја не јадела во бременос палена.
  Па би сакала искуство ваше за палента ,маслинки какви јадете и за тоа прочитав дека избегнуваат ми беше вкусна и павлака со пиперки ама никаде никој не ја спомнува па престанав да јадам
   
 3. Butterfly1107

  Butterfly1107 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2018
  Пораки:
  766
  Допаѓања:
  1.354
  Пол:
  Женски
  Нема ништо лошо во палента. Во главно треба храната да биде разноврсна. Да не заредиш секој ден со палентата.
  Јас доручкувам смути, пржено јајце со авокадо, пржено јајце со печурки, варено јајце во сендвич, варено јајце во салата, салата со киноа, салата со хељда, косело млеко со овес и чиа, проја со јогурт, понекогаш и бели пецива, гравче со салата, веге сендвичи, ориз со зеленчук и така се во круг Палента обично јадам навечер ако ми се пријаде а ме мрзи да готвам многу.
   
  На Maja92@, Ann.loves.you, dunika и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Anaouou

  Anaouou Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2014
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  713
  И јас кога размислам јадам се исто да не кажам или јајца варени и салата зелена, урда со јајца, пинџур и јајца, највеќеее компири манџа и ориз на тавчее во тоа немам мерка значи и мелкооо кисело тоа и пред да забременам значи обавезно минимум едно канче.
  Се навикнав сега да јадам пред да забременам ништо само на кафиња и јогурт и варени јајца сега добро вклучив доста у однос на претходно паа дури и благце си дозволувам претходно строго беше завбрането освен сладолед.
  Се заборавам за палента како дете многу ја сакав многу :D
   
 5. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  530
  Допаѓања:
  1.019
  Пол:
  Женски
  Моето вчерашно мени
  во 7 пиев какао со 3 плазма бисквити,кива и мандарина
  во 9 и 30 пиев пак како со кива и јаболка
  во 11 дорчував интегрален геврек со баланс јогурт
  во 17 ручав леќа и зелка салата
  пиев пак какао,јадев поп кек и на работа јадев чоколадо неможам без него.јадев аронија и гоџи бери
   
 6. Bebac

  Bebac Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2019
  Пораки:
  298
  Допаѓања:
  1.105
  Пол:
  Женски
  Д. Кафе, 2 јајца со чајна и павлака
  Р. Компири со ориз и љути пиперчиња за салата
  У. Колач со вишни и какао
  В. Пржено свинско месо.
   
 7. Mantub

  Mantub Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  2.160
  Допаѓања:
  12.321
  Пол:
  Женски
  Мене ми изгледа како малку, вака лаички. Ако не јадеш ни риба, гледај со витамини да си покриена. Доручекот ми делува како малку.
   
  На Kate Rina 93 и Anaouou им се допаѓа ова.
 8. Ceculka

  Ceculka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2019
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  235
  Пол:
  Женски
  Женски колку кафиња пиете на ден ?:wasntme::wasntme::wasntme:
   
 9. Butterfly1107

  Butterfly1107 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2018
  Пораки:
  766
  Допаѓања:
  1.354
  Пол:
  Женски
  Јас по едно пијам
   
  На Maja92@ му/ѝ се допаѓа ова.
 10. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.895
  Допаѓања:
  19.189
  Пол:
  Женски
  Јас ниту едно. Од септември кафе не сум пиела :wasntme:
   
  На Chuchanov му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  530
  Допаѓања:
  1.019
  Пол:
  Женски
  Исто сум и јас, какао си пијам по две на ден
   
 12. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.895
  Допаѓања:
  19.189
  Пол:
  Женски
  Какао јас едно, не ми се пие повеќе. Ептен го пијам за железо инаку немаше ни толку.
   
  На Maja92@ и Chuchanov им се допаѓа ова.
 13. dunika

  dunika Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  1.721
  Допаѓања:
  58.617
  Пол:
  Женски
  Едно обавезно,со низок притисок сум па не се откажав од утринското кафе.Има денови кога пијам 2ро,некое млечно послабо.И какао по едно ради железото.
   
  На Maja92@ и BY<3 им се допаѓа ова.
 14. Ceculka

  Ceculka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2019
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  235
  Пол:
  Женски
  И јас затоа и прашав највеќе ,низок притисок имам и насабајле мора кафе за да можам да функционирам цел ден,ама понекогаш имам потреба и од второ кафе .Сега сум 27 недела и само по едно пијам па незнам дали некогаш би можела и плус едно послабо :(:(
   
 15. dunika

  dunika Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  1.721
  Допаѓања:
  58.617
  Пол:
  Женски
  @Ceculka 200 мг кофеин дневно е дозволена мерка за трудници.Тоа се од прилика две кафиња.
  Имај во предвид само и други напитоци што содржат кофеин во себе,како зелен и црн чај,кока-кола и нејзе сличните...
   
 16. Adams

  Adams Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2018
  Пораки:
  994
  Допаѓања:
  3.960
  Не се оптоварувајте со колку кафиња ако ви се пие напијте се..
  јас до 16 недела неможев да смислам кафе... Од кога ми поминаа мачнините па фатија жептините си пиев савајле едно турско а после нес кафе со мноооооогу мраз :lol:
  Јас и со кафе и без имав притисок 60/80
   
  На eta и dunika им се допаѓа ова.
 17. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  1.926
  Допаѓања:
  4.965
  Вчерашното мени ми беше зс греота:
  Доручек- прескокнав бидејќи многу доцна се разбудив.
  Пиев турско кафе со парче баклава.
  Ручек: две мали парчиња црн леб со кашкавал.
  Ужина имав парче црна алва.
  Тргнав вечерта во 18:30 да пешачам и среќа татко ми ме побара и ме викна на вечера, отидов кај него и во 20 часот каснав малку мусака без леб.
  И со тоа бев цел ден..

  Денес уште полошо. Се разбудив во 13:30 и пред половина час јадев малку овес со вода. Сега пијам турско кафе и умирам од глад.До вечер не знам што ќе јадам..
   
 18. strelkata

  strelkata Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2012
  Пораки:
  292
  Допаѓања:
  380
  1. Мусли потопени со врела вода
  2. Сендвич со кашкавал, кулен и марула
  3. Макарони со биено сирење
  4. Салата марула
  5. Втора тура макарони со биено сирење сега во 23:39, нема кој да ме сопре и ќе се помолам да не ми се слоши па ќе си легнам.
   
 19. firequeenn

  firequeenn Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.226
  Допаѓања:
  1.964
  Отсега овде ќе си пишувам што јадам во текот на денот ..Еден вид дневник ќе ми дојде,онака колку за евиденција.Инаку 6та недела од денес.
  Доручек:1 јаболко и 1 кива
  Ручек:пиперки со матени јајца
  Ужина:1 парче пита со праз и 2 реда чоколадо
  Вечера:Компир салата
   
  На Broki5 и strelkata им се допаѓа ова.
 20. strelkata

  strelkata Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2012
  Пораки:
  292
  Допаѓања:
  380
  Честитки, на почеток си, со лесно да си ја истераш бременоста.

  Компир салата во бременоста ми стана омилена (после марула), само што ќе спомне некој или ако ми замириса веднаш си правам.... Ама среќа веќе си легнав.
   
  На firequeenn му/ѝ се допаѓа ова.