Дневно мени за трудници

Дискусија во 'Бременост' започната од MissDior, 1 март 2015.

 1. Ceculka

  Ceculka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2019
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  239
  Пол:
  Женски
  Мене аргета паштета,никогаш не сум јадела пошто цел живот спортувам и внимавам на храна а сега едноставно неможам без неа хахахаха
   
  На Среќичка, Vojdana, Maja92@ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. strelkata

  strelkata Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2012
  Пораки:
  292
  Допаѓања:
  380
  Јас па ја повраќав, а многу ја сакав предходно.
  Што ти сака душата тоа јади си. Од хормоните се ни се пореметува. Јас едвај чекам да се породам и да заврши лошењево и дај боже никогаш повеќе да не повраќам.
   
 3. Ceculka

  Ceculka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2019
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  239
  Пол:
  Женски
  Да,јас не сум повраќала до сеа ни еднаш,немам никаков проблем.А со храна да баш се што си сакаме да си ручкаме треба :inlove::inlove::inlove:
   
  На strelkata и Maja92@ им се допаѓа ова.
 4. firequeenn

  firequeenn Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.226
  Допаѓања:
  1.965
  Доручек:пола банана
  Ручек:грашок манџа
  Ужина:попкејк од лимон
  Вечера:Варен компир со сирење
  И сега ефен несквик ќе се напијам
   
 5. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  546
  Допаѓања:
  1.141
  Пол:
  Женски
  Појадок:две парчиња тонус, варено јајце,ајвар,пола краставица и несолени мадлинки
  Ужина:чаша кокосово млеко, со малку аронија, малини и бадеми
  Ручек:свинско печено со зелка салата
  Вечера:крем супа од шампињони, брокула и карфиол
  Испив и две чаши какао без шеќер
   
  На firequeenn и eta им се допаѓа ова.
 6. firequeenn

  firequeenn Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.226
  Допаѓања:
  1.965
  Доручек:јаболко и една лажица мед со бадеми
  Ручек:грав со сланина
  Ужина:какао без шеќер со 1 лажиче кокосово масло и 2 реда чоколадо
  Вечера:јуфки со сирење
  *многу вода
   
 7. firequeenn

  firequeenn Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.226
  Допаѓања:
  1.965
  Доручек:2 киви и бисквити
  Ручек:оризсо моркови, кренвишли и салата марула
  Ужина:2 шеќерпариња
  Вечера:Ориз со моркови,павлака и малку кашкавал
   
 8. firequeenn

  firequeenn Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.226
  Допаѓања:
  1.965
  Доручек:1 јаболко(касно станав)
  Ручек:супа,2 пилешки копани и компир и марула салата
  Ужина:тостирани семки од тиква и сончоглед,измешани до 10тина зрна брусница
  Вечера:2 парчиња бел леб(морав) павлака и кашкавал
   
 9. positive vibes

  positive vibes Активен член

  Се зачлени на:
  2 септември 2018
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  69
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки јас немам одредено мени :) Но на почеток и сеуште неможам месо пилешко и свинско и паштети многу ми е тешко од нив само телешко поминува а пред бременост од нив немав никаков проблем се со јадев :D А пак најмногу уживам во салатите со домат краставица авокадо кромид малку овошијата како мандарина кива јаболка што пред бременост поретко ми текнуваше на кива а сега ми се нај :) А најголема страст маслинка и кисели краставички :inlove: цел ден да можи само од нив би јадела :D И уште нешто што си го сакам топло чајче камилица и босилек многу ми одговараат. Само прашањето ми е дали некоја од вас е запознаена со конзумирање на чај од босилек во бременост и колку е добро тоа во бременост? Ви благодарам имајте убав ден. Поздрав :hug: :f: :sun:
   
  На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Lovebug01

  Lovebug01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2020
  Пораки:
  306
  Допаѓања:
  508
  Пол:
  Женски
  Значи ја изнабарав темава, порано ќе влезев да видам што јадат трудници, сега некако ич не е активна :D Никогаш претходно не сум вечерала (освен нешто како грицки или некоја овошка навечер ако ми се пријадело) ама сега веќе организмот ми бара квалитетен оброк и за вечера, зошто навечер неможам да заспијам ако си легнам гладна. Па барав да видам тука што вечерате :D
  Еве јас од вчера:
  Д: Еден мал тост со кашкавал и кечап
  У: Смути (банана, портокал, кива, јаболко и морков)
  Р: Порција гравче тавче со салата патлиџан и краставица, без леб
  У: 2 фереро бомбици
  В: 3 мали тостирани лепчиња со ајвар

  Денес:
  Д: 3 амерички палачинки од овес и банана со путер од лешник, мелени јаткасти плодови и 1 кива
  Ужина немав зошто имав доста калоричен појадок па по 2 часа се напив едно нескафе
  Сега за ручек планирам една голема туна салата да направам и да ја изедам и за ручек и за вечера ама ќе видиме до вечера што ќе ми се пријаде:D

  П.С. Не сакам да јадам леб особено не за вечера, па давајте предлози, пишувајте :)
   
  На Turna и LadyC им се допаѓа ова.
 11. Среќичка

  Среќичка Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2017
  Пораки:
  1.121
  Допаѓања:
  2.600
  Пол:
  Женски
  Во бременост мислам дека не се препорачува туна.
   
  На Butterfly1107, WonderGuurl и Lovebug01 им се допаѓа ова.
 12. Tsukinory

  Tsukinory Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2019
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  439
  Пол:
  Женски
  @Lovebug01
  Што убаво си јадеш половина од работите кои ги пиша ќе ми излезат на нос.:rofl: Јас му се лутам на маж ми кога ќе го видам како убаво си гнете а знам дека нема шанси јас да можам така со лошењава. Му викам имај усул малце пред мене. :P
  Вчера:
  Д: лиснато шунка кашкавал со јогурт
  У: круша
  Р: пита со кисело млеко
  У: ресани
  В: црвен цитрон

  Денес:
  Д: банана,круша и три ресани
  У: лименка ладна кока кола :smirk:
  Р: салата со краставици

  П.С. Многу ми се јаде варена пченка ама не од конзерва онака тазе...
   
 13. Lovebug01

  Lovebug01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2020
  Пораки:
  306
  Допаѓања:
  508
  Пол:
  Женски
  Знам, имам читано некаде ама многу ми се јадеше тоа, одамна не сум јадела :lol: И општо конзервирани работи треба да се избегнуваат, да не се јадат често, ама сигурно нема штета од еднаш.
   
  На BabyD0ll и Среќичка им се допаѓа ова.
 14. Milkiway

  Milkiway Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  639
  Ја со бабачко апетит :lol:
  Д: 2 пржени јајца со салама домат сирење зденка леб
  Ужина: Овошје и грицки и кафе
  Р: Ребро во рерна со пржен компир и салата
  Ужина: Благо кекси грицки овошје
  Вечера: 3 кришки мармалад
   
  На Lovebug01 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Lovebug01

  Lovebug01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2020
  Пораки:
  306
  Допаѓања:
  508
  Пол:
  Женски
  Аа со лошењата и јас не гледав ни што јадам ни колку јадам. Да напишам некое мени од тој период ќе е загреота :drunk: Знам дека многу јадев тостирани лепчиња со путер и сол за доручек, или евита крекери, само од тоа не ми се лошеше, друго се јадев со сила. А, и многу благо ми се јадеше. Општо сега во бременост многу ми се јаде благо, а инаку не сум некој голем љубител. Се трудам некако да ја компензирам желбата за благо со поздрави варијанти ама не ми оди секогаш.

  ЕДИТ: Земи си пченка од замрзнатата во зрна што е во маркетите, некогаш и мене знае да ми се пријаде па си топлам.
   
  Последна измена: 9 мај 2020
  На Tsukinory му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Milkiway

  Milkiway Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  639
  Нели викаат цитрони ме се јаделе во бременост :sweat: ја пиев цеден цитрон па ми кажаа не сум требала и ги баталив
   
 17. Lovebug01

  Lovebug01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2020
  Пораки:
  306
  Допаѓања:
  508
  Пол:
  Женски
  Цитроните имаат интеракции со многу лекови и можат да влијаат на нив на различни начини зависно од лекот, мислам дека и за витамините важи тоа. Можат да забават асорпција или да го намалат дејството па затоа најчесто и на упатствата пишува да се внимава и ако е контраиндицирано е нагласено тоа (кај некои лекови никако не смее да се јаде цитрон заради можна појава на несакани ефекти, но тоа се други лекови, а не витамините кои ги пиеме). Конкретно за бременост не знам зашто да не се јаде цитрон (не сум слушнала или прочитала дека има штетен ефект врз плодот) туку мислам дека ограничувањето е заради причините што ги набројав погоре.
   
  На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Milkiway

  Milkiway Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  639
  Не сум знаела за тоа фала ти..а за во бременост поима неам ни јас. Го прашав матичниот дали стварно не треба да јадам цитрони ми кажа дека чул но не знае ни он сигурно зошто па препорачува да не се претерува и така некако ми остана неодговорено :lol:
   
 19. Butterfly1107

  Butterfly1107 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2018
  Пораки:
  797
  Допаѓања:
  1.406
  Пол:
  Женски
  Не е точно за цитроните. Слободно јадете. Прво тромесечие, посебно кога имав мачнини јадев по 3/4 цитрони на ден. Сега последново тромесечие заради скриениот шеќер, цитронот ми е едно од дозволените овошја и скоро секој ден јадам. Плус диетатаза скриен ми е од нутриционист.
   
  На lovely12, eta, kukla21 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. Tsukinory

  Tsukinory Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2019
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  439
  Пол:
  Женски
  Јас прочитав дека цитроните имале фолна киселина :)