Дневно мени за трудници

Дискусија во 'Бременост' започната од MissDior, 1 март 2015.

 1. Saraa

  Saraa Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  2.268
  Допаѓања:
  6.559
  Пол:
  Женски
  ke si vidis sto ti bara organizmot.
  Jas vo pocetok mn sakav kiselo.
  Vo sekoj slucaj pozelno e da se vnesuva raznovidna ishrana.
  Jas I vo pocetokot I sega najmnogu prezivuvam od salati I ovosje, pavlaka, jogurt, kiselo mleko.
  Vnesuvaj mnogu ovosje, zelencuk, mlecni proizvodi, ne mrsno meso, riba. Ubavo e I apetisani da vnesuvas.
  Jadi si se, sto sakas toa samo umereno, gledaj da ne preteruvas.
  Pozdrav se nadevam ti pomognav.
   
 2. agapii

  agapii Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2016
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  32
  Пол:
  Женски
  fala mnogu sara jas seuste ne osekam nekoi siptomi na bremenost zosto e rano imav samo crno krugce na eho za pocetok ke jadam raznovidno osven mrsno meso i riba kako sto kaza pa ponatamu ke vidam kako sto
   
 3. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.455
  Aј да ја активирам темава малце :D Прво ќе кажам како беше кога бев НЕтрудна. Познат хедонист сум, општо кажано за све во животот. Околу храната, јас сум вегетаријанец пола живот. Нетолерантна на месо, млечен кашкавал, млеко со висока масленост и се што е со големи масти во содржина а се со животинско потекло. Како што мојот доктор успеа тоа да го опише-гените ти се вегетаријански настроени. Не ми е проблем морам да признаам, од дете имам таков аналитички систем што ми се јаде само тоа што у моментот ми треба. дали шекер дали протеини...самиот стомак ми кажува што фали. НО ! Исто така сум и поборник за здрава исхрана. нормално за да има баланс со хенодизмот и гурманството правев здравата храна да е многу вкусна. Не да се фалам, но ме бива во кујна уште од 15 год. И кога сум живеела под ист кров со моите,ретко (да не речам 5 пати годишно и тоа за празници и прослави) сум јадела што и тие. Друг ми е вкусот, начинот и режимот. Да не бев тоа што сум денес по струка, сигурно би била готвач :D Најсериозно, неостварена желба ми е да водам кујна.
  Откако останав бремена имав апс ен даунс. Прво до 12та недела доручек имав тесто, дефинитивно нездраво а ручек вечера воче/поврче. Ете хормоните добро ме изреметија што тогаш само тоа сакаа. Како влегов во 13та се се смени. Имам 5 оброка во денот и 1 десерт. 2 доручека, 1 ручек и десерт и 2 вечери. Доручекот се состои прво од цералии, корн флејкс, семиња , а вториот е така појак на протеини. Ручекот најчесто е салата, ако дозволи бебац убацувам и пире или печен компир, или пак некој зеленчук во фолија правен. Десерт се знае веке добро позната сум по сладолед, или понекад ако е поладничко-пудинг. Вечерата ОБАВЕЗНО е џанк фуд. Тост. Или некое тесто, ма било какво тесто да е. Бидејки овде најчесто се готви со палмино (како што и дома готвам) не ми е воопшто проблем и не се плашам од маснотии.
  Хемоглобинот ми е 130 (едвај, а дур не бев бремена на граница 120 ми беше) а холетеролот сеуште си држи на фамозното најниско ниво во параметрите. Месото го заменуваме со мнооогу јајца јогурт сирење и се што е млечно но со ниска масленост.
  Мислам претерав со опишување :sweat: ако има промени ке си кажам.:yawn:
   
  На Kaetana, eleni27 и only44you им се допаѓа ова.
 4. eleni27

  eleni27 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2011
  Пораки:
  1.471
  Допаѓања:
  8.128
  Пол:
  Женски
  Prv pojadok- pola kg kiselo mleko popara
  Vtor pojadok- onaa ubavata lutenica od diem gp
  Rucek- gulash i shopska
  Prva vecera - 2-3 kriski namackano topeno sirenje i patlidzan
  Vtora vecera - ke mora mm da me nosi na piroski i pohovani zdenki
  Uzinka- cokoladna strudla so visni i se sto ke najdam po doma, cipsovi, kiseli krastavicki, se bukvalno. Od ovosje denes imam samo portokali, ke mora da nabavam jabolki i krusi, ne mozam bez niv :D
   
  На DigY му/ѝ се допаѓа ова.
 5. alisijad

  alisijad Популарен член

  Се зачлени на:
  1 март 2015
  Пораки:
  3.305
  Допаѓања:
  6.726
  Пол:
  Женски
  Менито за денес :)
  Појадок: Лепчиња со путер и рендано јајце и сирење врз нив плус краставица.
  Ужина: Сладолед и банана.
  Ручек: Поховани зденки, варен компир, и салата домат со кромид.
  Ужина: Кроасан и чоколадно млеко.
  Во мегувреме доста сокови пијам и компот од суви сливи.
  Може уште нешто ке се касне до вечер :D
   
  На DigY му/ѝ се допаѓа ова.
 6. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.455
  Doruchek-choco max ceralii so chokoladno mleko.
  Vtor doruchek- mnogu mlad kompir i 700 gr jagodi potoa
  ruchek-omlet so rast. kashkaval i krastavichki
  desert-rodeo sladoled
  vechera kje ima izgleda pica kje e.
   
  На eleni27 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. savana

  savana Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  9.560
  Пол:
  Женски
  Денеска на мени :)
  Пред доручек: Чаша млеко.
  Доручек : кифла, павлака и чаша јогурт.
  Ужина : 1 банана
  Ручек : Домашна супа со зеленчук, стек, пире и салата зелка.
  Ужина: Чоколаден кроасан и чаша млеко.
  А за вечера ќе се касне нешто калорично , гладни сме:D
   
  На eleni27 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  4.012
  Допаѓања:
  27.550
  Пол:
  Женски
  Пoјaдoк: Пржени кришки сo кaшкaвaл и сирење и јoгурт.
  Ужинa: Слaдoлед и сoк oд пoртoкaл.
  Ручек: Грaвче тaвче сo сaлaтa oд рендaн мoркoв.
  Ужинa: Јaбoлкo , пoртoкaл.
  Вечерa: Кифлa сo шункa и кaшкaвaл и јoгурт.
   
  На eleni27 и DigY им се допаѓа ова.
 9. eleni27

  eleni27 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2011
  Пораки:
  1.471
  Допаѓања:
  8.128
  Пол:
  Женски
  Nikoj do sega ne me zdebelil, ama ti 100% ke me zdebelis :D
  Se od vecera propadna, stom procitav pica :lol: i toa so 4 vida sirenje ke bide.
  Of beeee, ke recev ko trudna zena sum (facepalm)
   
  На Kaetana и DigY им се допаѓа ова.
 10. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.455
  na zdravje neka mi ti e src. kaj mene margaritka beshe :D
   
  На Kaetana и eleni27 им се допаѓа ова.
 11. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  3.944
  Допаѓања:
  13.096
  Пол:
  Женски
  - За почеток на денот прво неколку зрна аронија, лажичка мед и цеден сок од лимон, портокал и цитрон
  - Доручек: мала баничка со сирење
  - кафенце
  (сега малку работа) а плус носам јагоди, киви, краставици и јогурт (за таратурче верзија да направам), благ колач зготвен од мене....Сето ова додека сум на работа
  - за понатаму во текот на денот кога ќе се вратам дома ќе биде друга приказна :)
   
  На eleni27 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. alisijad

  alisijad Популарен член

  Се зачлени на:
  1 март 2015
  Пораки:
  3.305
  Допаѓања:
  6.726
  Пол:
  Женски
  Денешното мени :
  Појадок: Бурек со сирење и јогурт
  Ужина: Сладолед и чоколадно млеко
  Ручек: Полнети пиперки со урда
  Ужина: Суви сливи и сoк oд крушки
  Вечерa: Бaнaнa
   
 13. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  3.944
  Допаѓања:
  13.096
  Пол:
  Женски
  КАј спомна полнети пиперки, ми се сојаде :)
   
 14. alisijad

  alisijad Популарен член

  Се зачлени на:
  1 март 2015
  Пораки:
  3.305
  Допаѓања:
  6.726
  Пол:
  Женски
  доагај има уште :D
   
  На kikin му/ѝ се допаѓа ова.
 15. angrypepper

  angrypepper Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2015
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  120
  Пол:
  Женски
  За денес ова е на мени:
  - Прво, 800 мл вода
  - После една лажица мед со семе од коприва
  - Пола ананас со една банана
  - 2 круши
  - јогурт со мусли или бадеми/ индиски непечени со суви сливи
  - грашак манџа со салата

  Вода обавезно мин. 2 литра.. едно кафе, чај ројбос и тоа е :)
   
 16. eleni27

  eleni27 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2011
  Пораки:
  1.471
  Допаѓања:
  8.128
  Пол:
  Женски
  Prv pojadok-stapce so vegeta
  Vtor pojadok- kifla so sirenje i jogurt
  Uzina- stapce so vegeta(mnogu e soleno, po dve-tri si jadam dnevno)
  Rucek-przen mlad kromid so jajca, patlidzan, sirenje
  Prva vecera-shopska
  Vtora vecera- 2-3 kroasani so belo cokolado i mlekce ona so vkus na banana
  Mnooogu ovosje- se sto imavme doma izedov ( imavme dve gajbi jabolki, visni slivi - gi varam i gi jadam)
  I mi se jade edno golemo zeleno jabolko i eden ogromen citron
   
  На savana, DigY и LadyC им се допаѓа ова.
 17. alisijad

  alisijad Популарен член

  Се зачлени на:
  1 март 2015
  Пораки:
  3.305
  Допаѓања:
  6.726
  Пол:
  Женски
  За појадок : Геврече, лиснати коцки со сирење, јогурт.
  Ужина: Кроасан со ванила и чоколадо
  Ручек: Манџа лека и грав и краставица салата
  Ужина: Компот од суви сливи
  Вечера: Лепче, чајна и сиренце.
   
  На DigY и eleni27 им се допаѓа ова.
 18. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.455
  tooo bre zeno deca nosish. nekoi kako kazuvaat ja na.dieta tolku malku ne jadam ne pa trudna :D
   
  На eleni27 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. eleni27

  eleni27 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2011
  Пораки:
  1.471
  Допаѓања:
  8.128
  Пол:
  Женски
  Eeeee, a da me vidis kako sum slaba. Bremenosta ja pocnav so 47kg :D
  Sega sum kostur so stomak :lol:
   
  На DigY му/ѝ се допаѓа ова.
 20. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.455
  sho ti e ubo :D
   
  На eleni27 му/ѝ се допаѓа ова.