babylove овошни кашички

Доберман

Дискусија во 'Дом' започната од Doberman, 27 март 2015.

1. Doberman

Doberman Популарен член

Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    515

- Доберманот припаѓа на FCI 2 групата.
    Матична земја на Доберманот е Германија.
    Основач на оваа раса е Karl Fridrih Luis Doberman ... по кого оваа раса го носи името Доберман.

- Висината на мажјаците е 68 - 72 цм, а висината на женките е 64 - 68 цм.
    Тежината на мажјаците е околу 45 - 50 килограми, а тежината на женките е околу 40 килограми.
    Влакното е кратко.
    Доберманот е признат во црна и кафеава боја.

- Доберманот е посебно омилен поради непоткупливоста и вероста кон својот сопственик.
    Многу е внимателен и претпазлив, и работата на куче чувар и заштитник на семејството ја сваќа многу сериозно.

- Доберманот е куче со многу голема интелегенција, се наоѓа помеѓу 10_те најинтелегентни раси, многу брзо учи и сваќа.
    Многу е темпераментен, и потребно му е многу движење и трчање за да си ја потроши енергијата.

- Доберманот не е куче за секого, и неможе секој да го чува.
    Потребна му е цврста рака и доследен водач.

На ЈеленаЏиш, 1209 и Papillon.Papi им се допаѓа ова.
  2. Макрис

Макрис Активен член

Се зачлени на:
    24 октомври 2015
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    69
    Многу ја сакам оваа раса на кучиња. Поседуваат ненадминлива елеганција и отменост. Се надевам дека еден ден ќе имам свој Доберман.

3. praski4e

praski4e Истакнат член

Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    277
    Многу убава раса на кучиња ми е доберманот ја поседува таа елеганција,отменост и моќно изгледа.Да би имала можност уште едно куче би земала,а тоа би било токму ова :)

4. ELIDavor

ELIDavor Истакнат член

Се зачлени на:
    29 јуни 2017
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    1.783
    Јас мислам дека поголем темперамент од Доберманот е Раселовиот териер.
    Јас имам териерче дома раселче и немате видено темперамент како него за една минута додека да ја затвориш врата е зад тебе.
    Доберманите се мн убави не се кучиња за секого, јас имав доберманка со шампионска крв од незината баба ама ми почина од лаишманија за жал.
    Доста се мили и добри чувари ама си сакаат да е се по нивно се интелегентни ама се мн инаетливи татко ми го дресираше и ќе направи одредена команда 2 пати после колку сакаш терај ја да направи како што сакаш ти нема шанси таа ќе си го истера своето.

На stetoskop и Arthur им се допаѓа ова.