babylove овошни кашички

Доберман

Дискусија во 'Дом' започната од Doberman, 27 март 2015.

 1. Doberman

  Doberman Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  515
  [​IMG]

  - Доберманот припаѓа на FCI 2 групата.
  Матична земја на Доберманот е Германија.
  Основач на оваа раса е Karl Fridrih Luis Doberman ... по кого оваа раса го носи името Доберман.

  - Висината на мажјаците е 68 - 72 цм, а висината на женките е 64 - 68 цм.
  Тежината на мажјаците е околу 45 - 50 килограми, а тежината на женките е околу 40 килограми.
  Влакното е кратко.
  Доберманот е признат во црна и кафеава боја.

  - Доберманот е посебно омилен поради непоткупливоста и вероста кон својот сопственик.
  Многу е внимателен и претпазлив, и работата на куче чувар и заштитник на семејството ја сваќа многу сериозно.

  - Доберманот е куче со многу голема интелегенција, се наоѓа помеѓу 10_те најинтелегентни раси, многу брзо учи и сваќа.
  Многу е темпераментен, и потребно му е многу движење и трчање за да си ја потроши енергијата.

  - Доберманот не е куче за секого, и неможе секој да го чува.
  Потребна му е цврста рака и доследен водач.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На ЈеленаЏиш, 1209 и Papillon.Papi им се допаѓа ова.
 2. Макрис

  Макрис Активен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2015
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  69
  Многу ја сакам оваа раса на кучиња. Поседуваат ненадминлива елеганција и отменост. Се надевам дека еден ден ќе имам свој Доберман.
   
 3. praski4e

  praski4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  277
  Пол:
  Женски
  Многу убава раса на кучиња ми е доберманот ја поседува таа елеганција,отменост и моќно изгледа.Да би имала можност уште едно куче би земала,а тоа би било токму ова :)
   
 4. ELIDavor

  ELIDavor Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2017
  Пораки:
  542
  Допаѓања:
  1.783
  Пол:
  Машки
  Јас мислам дека поголем темперамент од Доберманот е Раселовиот териер.
  Јас имам териерче дома раселче и немате видено темперамент како него за една минута додека да ја затвориш врата е зад тебе.
  Доберманите се мн убави не се кучиња за секого, јас имав доберманка со шампионска крв од незината баба ама ми почина од лаишманија за жал.
  Доста се мили и добри чувари ама си сакаат да е се по нивно се интелегентни ама се мн инаетливи татко ми го дресираше и ќе направи одредена команда 2 пати после колку сакаш терај ја да направи како што сакаш ти нема шанси таа ќе си го истера своето.
   
  На stetoskop и Arthur им се допаѓа ова.