1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доберман

Дискусија во 'Дом' започната од Doberman, 27 март 2015.

  1. Doberman

    Doberman Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    519
    [​IMG]

    - Доберманот припаѓа на FCI 2 групата.
    Матична земја на Доберманот е Германија.
    Основач на оваа раса е Karl Fridrih Luis Doberman ... по кого оваа раса го носи името Доберман.

    - Висината на мажјаците е 68 - 72 цм, а висината на женките е 64 - 68 цм.
    Тежината на мажјаците е околу 45 - 50 килограми, а тежината на женките е околу 40 килограми.
    Влакното е кратко.
    Доберманот е признат во црна и кафеава боја.

    - Доберманот е посебно омилен поради непоткупливоста и вероста кон својот сопственик.
    Многу е внимателен и претпазлив, и работата на куче чувар и заштитник на семејството ја сваќа многу сериозно.

    - Доберманот е куче со многу голема интелегенција, се наоѓа помеѓу 10_те најинтелегентни раси, многу брзо учи и сваќа.
    Многу е темпераментен, и потребно му е многу движење и трчање за да си ја потроши енергијата.

    - Доберманот не е куче за секого, и неможе секој да го чува.
    Потребна му е цврста рака и доследен водач.

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     
    На ЈеленаЏиш, 1209 и Papillon.Papi им се допаѓа ова.
  2. Макрис

    Макрис Активен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2015
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    69
    Многу ја сакам оваа раса на кучиња. Поседуваат ненадминлива елеганција и отменост. Се надевам дека еден ден ќе имам свој Доберман.
     
  3. praski4e

    praski4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    280
    Пол:
    Женски
    Многу убава раса на кучиња ми е доберманот ја поседува таа елеганција,отменост и моќно изгледа.Да би имала можност уште едно куче би земала,а тоа би било токму ова :)
     
  4. ELIDavor

    ELIDavor Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2017
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.788
    Пол:
    Машки
    Јас мислам дека поголем темперамент од Доберманот е Раселовиот териер.
    Јас имам териерче дома раселче и немате видено темперамент како него за една минута додека да ја затвориш врата е зад тебе.
    Доберманите се мн убави не се кучиња за секого, јас имав доберманка со шампионска крв од незината баба ама ми почина од лаишманија за жал.
    Доста се мили и добри чувари ама си сакаат да е се по нивно се интелегентни ама се мн инаетливи татко ми го дресираше и ќе направи одредена команда 2 пати после колку сакаш терај ја да направи како што сакаш ти нема шанси таа ќе си го истера своето.
     
    На stetoskop и Arthur им се допаѓа ова.
  5. nice-girl

    nice-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    111
    како се движи цената на доберманот? како е со исхрана , хигиена ? операција на уши , животен век?
     
  6. Vanilla15

    Vanilla15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    1.013
    Допаѓања:
    3.068
    Пол:
    Женски
    Ако земаш од одгледувачница над 600 евра нагоре очекувај цена
    Исхрана ко и секое друго куче или сува квалитетна храна или домашно готвена само за кучето
    Ако го земаш од одгледувачница верувам ќе биде купирано, ако не треба да си бараш доктор на црно, оти забрането е да се сечат, околу ушите има многу работа, врзување преврзување за да ги држи правилно како што треба, цврсто а сепак не до толку за крв да циркулира
    Ако земаш земи си купирано со веќе исправени ушиња, претпоставувам ти е прво од оваа раса поради прашањата, па тоа ќе ти олесни
    Во главно здрави кучиња се, 12-15 год е животниот век мислам
    Ако ти е прво куче, би ти препорачала дресура кај професионален дресер, оти сама како почетник нема да можеш против него :D
     
    На nice-girl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. nice-girl

    nice-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    111
    Ти благодарам за брзиот одговор, прашавме на неколку места цената од 800е па нагоре ќе видиме на крај што ќе испадне не се брзаме но мн сакаме заедно со дм вакво кутре...
     
    На Vanilla15 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Vanilla15

    Vanilla15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    1.013
    Допаѓања:
    3.068
    Пол:
    Женски
    Не брзајте да, видете што точно ве влече кај ова куче и најважно дали се совпаѓате со енергијата... под ова мислам на, дали сте вие активни луѓе?
    Оти за доберман време за шетање за нужда само надвор не е доволно, му треба минимум саат, саат ипол (надвор од тие 3 прошетки дента за нужда да врши надвор) психички и физички вежби, активно да трча, да изршува команди, да се измори кучето и умствено и физички
    Ако не сте, ќе се измачувате само и вие и тоа

    Мене лично ми е една од поомилените раси, во први 5 заедно со стафордите итн, ама баш поради тие погоре причини немам доберман ниту стафорд, немам толку време а ни енергија да му го пружам тоа што му треба
    Затоа имам кане корсо што му е доволно да го истрчам низ двор со топче половина час и она е мртва уморна цел ден :D
     
    На nice-girl му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.266
    Допаѓања:
    37.070
    Пол:
    Женски
    Уф, значи на кутрите кучиња им се сечат уши на црно само за естетика? :|

    Ако ти е прво куче, дефинитивно не земај доберман.
     
  10. Vanilla15

    Vanilla15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    1.013
    Допаѓања:
    3.068
    Пол:
    Женски
    Да
    Некој ќе ти каже и поради чести инфекции, а кога се користат за борби за жал, им се сечени поради други причини итн
    Одгледувачите дури и сами дома им ги сечат, имаше вест пред некое време баш за кај нас за познат одгледувач на добермани дека така им сечел, дома, на масичка за во двор..
    Така да, подобро доктор со анестезија, антибиотици и обезболување отколку овој другиов начин
    А најубаво ич да не се сечат :)