1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доберман

Дискусија во 'Дом' започната од Doberman, 27 март 2015.

1. Doberman

Doberman Популарен член

Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    519

- Доберманот припаѓа на FCI 2 групата.
    Матична земја на Доберманот е Германија.
    Основач на оваа раса е Karl Fridrih Luis Doberman ... по кого оваа раса го носи името Доберман.

- Висината на мажјаците е 68 - 72 цм, а висината на женките е 64 - 68 цм.
    Тежината на мажјаците е околу 45 - 50 килограми, а тежината на женките е околу 40 килограми.
    Влакното е кратко.
    Доберманот е признат во црна и кафеава боја.

- Доберманот е посебно омилен поради непоткупливоста и вероста кон својот сопственик.
    Многу е внимателен и претпазлив, и работата на куче чувар и заштитник на семејството ја сваќа многу сериозно.

- Доберманот е куче со многу голема интелегенција, се наоѓа помеѓу 10_те најинтелегентни раси, многу брзо учи и сваќа.
    Многу е темпераментен, и потребно му е многу движење и трчање за да си ја потроши енергијата.

- Доберманот не е куче за секого, и неможе секој да го чува.
    Потребна му е цврста рака и доследен водач.

На ЈеленаЏиш, 1209 и Papillon.Papi им се допаѓа ова.
  2. Макрис

Макрис Активен член

Се зачлени на:
    24 октомври 2015
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    69
    Многу ја сакам оваа раса на кучиња. Поседуваат ненадминлива елеганција и отменост. Се надевам дека еден ден ќе имам свој Доберман.

3. praski4e

praski4e Истакнат член

Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    279
    Многу убава раса на кучиња ми е доберманот ја поседува таа елеганција,отменост и моќно изгледа.Да би имала можност уште едно куче би земала,а тоа би било токму ова :)

4. ELIDavor

ELIDavor Истакнат член

Се зачлени на:
    29 јуни 2017
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    1.786
    Јас мислам дека поголем темперамент од Доберманот е Раселовиот териер.
    Јас имам териерче дома раселче и немате видено темперамент како него за една минута додека да ја затвориш врата е зад тебе.
    Доберманите се мн убави не се кучиња за секого, јас имав доберманка со шампионска крв од незината баба ама ми почина од лаишманија за жал.
    Доста се мили и добри чувари ама си сакаат да е се по нивно се интелегентни ама се мн инаетливи татко ми го дресираше и ќе направи одредена команда 2 пати после колку сакаш терај ја да направи како што сакаш ти нема шанси таа ќе си го истера своето.

На stetoskop и Arthur им се допаѓа ова.