1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Добрите луѓе немаат среќа во животот

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Tanjamm, 24 септември 2013.

  1. Kikka.C19.20

    Kikka.C19.20 Нов член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    22
    Јас сум лоша па немам среќа ! :envy: :envy: :envy:
     
    На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
  2. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.489
    Допаѓања:
    8.284
    Пол:
    Женски
    Tоа апсолутно си нема врска,без да мешаме животни ситуации дали ние сме добри кон некого или некој кон нас.Oпшто,добрината и среќата си немаат некаква поврзаност.A и да би било така,хипотетички да кажеме,тогаш добрите треба да почнат да мислат на себе,оти од добрина до добрина си има разлика,плус никој не е безгрешен .Cреќата е важен фактор,ама е околност.Eден пример може да се даде,и мали среќни околности да ни го направат денот убав,пример решавам да одам на пикник во есен и ми се погоди убаво сончево време,и си речам ее што среќа имав :D .A за поголема среќа,сепак треба да ти се посреќи да,но и делата на секој поединец придонесуваат ,само со едно не се сложувам најчесто имам слушано:види го овој му се посреќи баш убав живот си наредил,убава кола,добра работа и не се замара а другите подобри од него иако заслужиле немаат(ко он да е крив побогу)или види ја онаа баш убаво фино се изнашета се омажи за богат и се посреќи,а толку е немирна(демек нашетана,уживала во живот),другите девојки подобри од неа ете не им се погодило така.Aбре од стари луѓе најчесто го слушам тоа и не го оправдувам ич,ама ајде де демек среќата ни зависи од другите,се е во нашата глава,во околностите и до тоа какви желби имаме .
     
  3. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно немаат.Си знам по мене.
     
  4. dimdim

    dimdim Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    121
    НЕ Е ТОЧНО ТАКА ЛИ РАЗМИСЛУВАТЕ? ВЕ ЖАЛАМ :lol:
     
  5. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Што има врска добрината со среќата не можам да разберам? :^) Јас ако сум добра,искрена личност и сметам дека постапувам правилно,на некој начин сум среќна,исто како и некој што знае дека постапува лошо па пак смета дека е среќен.А среќата е релативна работа,за некој среќа е да си ја види саканата личност по долго време,а за друг среќа е да добие на лотарија.Секој човек си има падови и успеси,секој во некој дел од животот ќе си рече дека е малер или дека имал среќа за некоја работа.
    А ако сметате дека треба да играте валкани игри,да лажете и да бидете злобни со цел да си ги наредите коцките во животот,многу се лажете.
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  6. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477
    А поголема доблест од добрината има ли?
    Среќни се луѓето што имаат добри луѓе околу себе,без разлика дали помалку или повеќе се среќни.
    Добрината не може да се поистоветува со среќата.
    Среќата е релативна работа,а добрината е трајна вредност.
    А општо во животот,бидете добри,така вие ќе се чувствувате подобро.Обично изрекава се користи за материјални нешта.
     
    На Tanjamm, candy.cane, hermosa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    Глупости. Чисти глупости. Среќата е избор, а не дар од небото. Ако избереш да си среќен-ќе си среќен. Ако не пати си и плачи си. Драматизирај дур не ти дојде памет.
     
    На bubica13 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Добар си ако веруваш во себе. А, ако веруваш во себе ќе постигнеш повеќе.
    Лош си ако не си балгодарен на тоа што го имаш… да, се препознавте? Не нив, вие кои кажувате дека сте добри и немате среќа. Не треба сами да се проценувате. :!:
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  9. nikiiii

    nikiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2013
    Пораки:
    1.370
    Допаѓања:
    942
    убаво го кажа оваа :*
     
    На DigY му/ѝ се допаѓа ова.
  10. lana.del-rey

    lana.del-rey Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2013
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.300
    Така е,добрите луѓе немаат среќа.
     
  11. Nezna28

    Nezna28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    215
    Не е точно дека добрите луге немаат среќа. Прво што е добар човек? Секој за себе смета дека е добар човек така да не постои таа категорија добар и лош човек, тоа е релативна работа и зависи од кој аспект гледаш. Дали постои човек кој за себе смета дека не е добар човек т.е дека е лош човек? Еве ако има таков нека се јави.
    Еве еден пример, колку пати сте имале најдобра пријателка за која о тој момент сте мислеле дека е ангел, но кога сте се потскарале малку сте кажале најлоши работи за неа и сте ја окарактеризирале како лоша особа. А тоа дали некој ќе биде среќен или несрешен пред се зависи од нас и од тоа што ние очекуваме од животот и колку сме спремни да се соочиме со одредени предизвици. Причините заради кои некој може да биде несреќен или среќен се нај различни и една работа што некого го прави среќен другиот го прави нереќен. Некој е несреќен затоа што нема Ајфон, а друг е среќен затоа што денес има леб да јаде. Јас на пример во последно време сум среќна затоа што имам една пријателка со која уживаме во нашето дружење, разговараме на разни теми, едноставно многу ни е убаво дружењето и покрај тоа што многу малку спиеме. Јас за себе сметам дека сум добар човек и имам среќа да во мојот живот имам прекрасни луге кои ме прават среќна.
     
    На srcence1607 и Isabel им се допаѓа ова.
  12. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.069
    Допаѓања:
    11.215
    Ама темата не е за тоа кој како ја доживува среќата. Дали среќа е леб на маса или мерцедес. Има разлика. Јас зборам за добри луѓе кои убаво изгледаат, фини се со сите, работат многу, а сепак немаат многу пари, немаат партнер како што заслужуваат, немаат искрени пријатели, имаат семејни проблеми. Добри луѓе што добиваат удари од животот, од роднини, од околината. Кога многу се трудиш, а добиваш малку од животот ќе бидеш ли среќе, а гледаш како идиоти и лажговци, полесно успеваат во животот.
     
    На Ilinaaa и Decapitated.Hanna им се допаѓа ова.
  13. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.069
    Допаѓања:
    11.215
    Среќен ли ќе биде добар човек ако му почине дете? Среќен ли ќе биде добар човек ако нема скршен денар во џеб или ако боледува? Оставете вие состојбата на умот, не е животот како во психолошките книги. Или си среќен или не, или пак балансираш, држиш некој златна средина.
     
  14. Isabel

    Isabel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    2.144
    Еве да не кажувам за мене дали сум добра или не бидејќи како што кажа Nezna28 сите се сметаме себе си за добри луѓе, ќе направам споредба со луѓето околу мене што мислам дека се добри или лоши. Лошите луѓе сметам дека се среќни бидејќи не се замараат со ситници и не сочувствуваат со другите околу себе, си го гледаат само себе и по секоја цена сакаат да успеат.
    Од друга страна има луѓе кои ги сметам за уште полоши, а тоа се оние кои љубоморат и завидуваат на туѓата среќа и посакуваат лошо на другите, тие сметам дека се несреќни бидејќи времето кое би требало да се среќни го трошат на омраза.
    А добрите луѓе може да бидат несреќни баш поради таа добрина што ја даваат кон секого, а не секогаш им се возвраќа, но мислам дека критериумите за среќа им се пониски и се радуваат на помали работи. Сепак мислам дека не зависи среќата од добрината или лошотијата, туку до психата на човекот... односно "Какви су ти мисли такав ти је живот" ;)
     
  15. Nezna28

    Nezna28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    215
    Одлично кажа Digy, среќата е право на избор и зависи од тоа што ќе избереш ти, и какви очекувања имаш од животот. Јас познавам луге кои имаат се но се сметаат себеси за несреќни луге. Исто така некоја од вас спомна како да бидеш среќна кога немаш пари, немаш ова немаш она? Да, точно е дека неможеш да бидеш среќна ако немаш кров над глава, ако немаш леб да јадеш, но тоа се мал број на луге. Поголемиот дел кои велат дека се несреќни основните работи ги имаат а пак се несреќни.
    Во природата на човекот е да очекува повеќе и повеќе..... Јас не познавам човек кој рекол, ок имам доволно и јас сум среќен човек и ќе уживам во парите, матрејалните добра..... Но во трката по среќата (читај парите) заборааме една многу битна работа а тоа е семејството кое е основна нишка во она што се нарекува среќе.

    Колку од вас се лутат на своите родители дека не им обезбедиле подобар живот?
    Колку од вас се срамат да кажат што работат нивните родители, а работат чесна работа? Колку од вас и не помислиле да кажат, фала му на бога што имам топол дом, што имам да јадам, и што имам семејство. Неможе ништо да те направи посреќна од мајчината прегратка, од помислата дека имаш сестра или брат кои секогаш ќе бидат тука и кога ти е нај тешко. Е, кога ќе научиме да ги цениме овие работи тогаш ќе бидеме среќни.

    Исто така нашата оценка дали некој е добар човек е субјективна и зависи какви се нашите односи со таа особа. Еве ќе ви дадам еден бизарен пример од форумов: Доколу некоја членка ви даде добар коментар на вашиот пост или ви кликна „ми се допага“ веднаш ја ставате во добрите луге затоа што е благонаклонета кон вас, додека ако е спротивно тогаш таа е нај лошиот човек.
    А тоа што мислиме дека лошите луге имаат повеќе среќа е заради тоа што сме повеќе сконцентрирани на нив и секој нивни успех не боли.
    На крајот постои и она дека добрината се граничи со наивноста, ако човек е премногу добар(читај наивен) и секој може да манипулира со него, нормално е да тој неможе да стекне капитал, неможе да има квалитетна врска, бидејки дозволува секој да му се меша....
    Обично за добри луге ги сметаме наивните кои можеме лесно да ги манипулираме додека оние со малку по цврст карактер кои не ни се по кеиф ги ставаме во лошите.
     
    На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.
  16. sweetgirl77

    sweetgirl77 Активен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2014
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    12
    И јас мислам така.
    Колку и да си добар некои не го ценат тоа
    сите се со тебе додека си добар со нив и додека имаат корист..
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.642
    Пол:
    Женски
    Разликата е тоа што добрите луѓе ке немаат срце да гурнат некого пто е пред целта за тие да си ја извршат својата цел.Додека лошите се ке згазат под патот само за да си успеат!Ете тоа е разликата и проблемот!
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.472
    Допаѓања:
    39.695
    Пол:
    Женски
    Секој со своја среќа.
    Понекогаш луѓето гледаат на другите да им удоволат, дури и на оние што не заслужуваат а себе си се занемаруваат.
    Тоа е можеби една од причините зошто се мисли дека добрите немаат среќа во животот, а оние другите го живеат животот најубаво што можат.
     
    На Anabelle.Amorette и esperansa777 им се допаѓа ова.
  19. Budha

    Budha Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2014
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    21
    На моја несреќа опкружена сум со многу успешни личности, кои случајно или не - се злобни. Нема да опишувам сега до детали, како и зошто, ама и најнаивен на свет да си, можеш да забележиш злобен човек. Во очите им се гледа. Очите издаваат се. Ама се кријат, и тоа го прават доста успешно, но кога и да е.. го покажуваат карактерот. Дали себичноста ги носи до посакуваната цел, не знам, едноставно јас сум сведок на тоа дека добрите луѓе немаат среќа, а злобните имаат.
    А јас, не би можела да се класифицирам ниту во добри, ниту во лоши... веројатно сум средина :D
     
  20. lightning123

    lightning123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    391
    па, да си добар човек веројтно се мисло на тоа секогаш да им помагаш на другите, да гледаш на другите да им е сѐ во ред иако ти се чувствуваш ужас. Јас себеси веројатно пред еден месец би се сместила. во добрите луѓе и да, точно е. Сите ме искористуваа и пак велеа дека сум била личност која не заслужува ништо. Сега сум тотално изменета. Им помагам на повеќето, но на оние кои ме повредиле премногу ги избегнувам или ако се ептен закачени за мене како крлеж им ја кажувам вистината. Колку сака нека ги боли, но не може тие мене да ме нарекуваат пречувствителна или слично а јас во себе да истрпувам. Нема шанси. Затоа им плеснувам сѐ во лице, па што сака нека се случи. Не е лесно да си добар. Заради твојата добрина и хуманост те исмеваат и навредуваат. Не ми е гајле веќе за тие што ми го скршиле срцето. Нема да дозволамда продолжат да ме повредуваат. :fubar:
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.