1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Добрите луѓе немаат среќа во животот

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Tanjamm, 24 септември 2013.

  1. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Среќата на сите ќе ни дојде. Ако не сега, можеби после 5 или пак 10 години ама ќе дојде.
    Секој си има среќа, некои многу, некои малку.
    Лошите имаат повеќе среќа, бидејќи ја добиваат со лицимерие, со мамење.
    А среќата на добрите луѓе е искрена, поголема и повеќе трае. ^_^
     
    На vinozito1, Tanjamm и Saricko им се допаѓа ова.
  2. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Мислам дека целата конфузија во темава се создава заради терминот среќа.
    Ни треба едно зборче плус во македонскиов речник, затоа што едно е среќа како happiness, друго е среќа како luck. Ако зборуваме за happiness, верувам дека не зависи од тоа дали човекот има лоша или добра душа. Таквата среќа е индивидуална, секого го прават среќен различни работи. Некои мали работи кои мене ме прават среќна, друг можеби и не би ги забележал. И обратно.
    А ако зборуваме за luck - оние кои успеале да направат нешто значајно во нивниот живот преку некакви валкани игри, јас не ги сметам за родени под среќна ѕвезда, туку едноставно за луѓе кои немаат грижа на совест. Тоа не е поклопување на работите по некоја случајност, па да ја наречеме среќа. Тоа е одење до целта без да се мисли да последиците. А таквите - да, успеваат.
     
    На lightning123, Someonespecial и Jenniffer им се допаѓа ова.
  3. PussyHunter

    PussyHunter Нов член

    Се зачлени на:
    15 август 2011
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    723
    Eве што е целата филозофија да ви ја разрешам мистеријата. :)

    Добрите луѓе “немаат среќа“ во животот затоа што мислат ако се добри само добри и среќни работи мора да им се случуваат. Не е така. Добро и лошо се случува и на добрите и на лошите. Лошите потсвесно знаат дека се “казнети“ затоа што се лоши, а добрите паѓаат во очај и мислат немаат среќа пошто не заслужиле така, а всушност не ги сфаќаат космичките закони. :D

    Се е до психата и до mindset-от. Во секој случај интересна тема, ако сака некој/а да дебатираме, може лп или тука да ми реплицира ама мислам дека сум во право. :)

    Е сега факт е дека некој има помалку среќа во животот, а друг има повеќе среќа, ама едноставно тоа е животот, мислам дека се избалансирани работите и од нас зависи дали ќе дозволиме моменталната состојба да ни влијае негативно.
     
  4. Maria.Vampire

    Maria.Vampire Нов член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    437
    Јас сметам дека многу зависи каква душа имаш за тоа дали си среќен или не.Да зависи,ама сепак на лошите лошо а на добрите добро на крајот ке им се врати.

    Добрите луѓе немаат срце да прегазат некого за свои цели,додека со лошите е спротивен случај.Тие во буквална смисла не се заинтересирани дали некого повредуваат,дали штети тоа некому и дали воопшто е морално и во ред тоа што го прават.На тој начин се искачуваат на врвот и секако,посреќни се.Но тоа трае додека да им стигне кармата.Истиот случај со добрите луѓе,само што е обратно-имаат добра карма.

    Но сепак сметам дека лошите не ја заслужуваат среќата,барем не толку како што ја заслужуваат добрите.
     
  5. MIA-SK

    MIA-SK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    561
    Пол:
    Женски
    Моето лично искуство покажува дека колку е човек подобар и колку повеќе води грижа за луѓето и им ги остварува сите желби, толку помалку среќа има во животот! Во денешно време не чини да бидеш добар, сите ќе те искористуваат! Ама, така ме воспитале, сега е касно да се сменам!!! :(
     
    На esperansa777, kolovoz и Tanjamm им се допаѓа ова.
  6. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.079
    Допаѓања:
    11.222
    Јас многу водам сметка за тоа како се однесувам со луѓето, и тоа многу ме мачи, носам голем психички товар честопати. Не сакам да повредам никој, а мене многу луѓе ме повредиле без око да им трепне и пријатели и партнери, роднини и пријатели. Не можам туку така да зафркнам некој и да не ми е грижа. Тие што мислат само на својот интерес се најсреќни и работат на остварување на своите цели.
     
    На MIA-SK и kolovoz им се допаѓа ова.
  7. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Не се согласувам со ова.Добрината е нешто ретко во ова денешно време.Може ќе помине повеќе време, но добрината секогаш на крајот се наоѓа со среќата.Тие се како две разделени сестри на два краја од светот. .Потребно им е само време да се сретнат.
    Длабоко сум убедена дека добриот човек е истовремено и среќен човек.Зошто лесно е да си лош, а тешко да си добар.
    Може јавно ви се посмеваат на добрината, но бидете сигурни дека длабоко во себе луѓето ви се восхитуваат.
    Вие бидете само добри и трпеливи а среќата кога тогаш сама ќе си дојде. :)
     
    На Tanjamm и Serafima им се допаѓа ова.
  8. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со ова. Баш така, колку повеќе им удоволуваш пак не те сакаат.
     
  9. TheBlueMoon

    TheBlueMoon Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2014
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    645
    Пол:
    Женски
    Да бидеш добар и да бидеш наивен па да дозволуваш да те користат, тоа се различни работи. Ако ти им ги исполнуваш сите желби и дозволуваш да те искористуваат, тогаш ти не си добар, туку си глупав.
    во ниту еден случај ова да не се свати како навреда, зборувам општо
    Моја препорака е бидете добри, ама бидете и мудри.

    Сега да се вратам на она што треба да го кажам во темава.
    Мислам дека добрите луѓе и немањето среќа не се многу поврзани.
    За мене среќата која може да ја имаат добрите и среќата која ја имаат лошите луѓе е различна. А јас повеќе сакам да сум добра и среќна, затоа што тоа е возможно и постои.
     
    На candy.cane и vinozito1 им се допаѓа ова.
  10. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.968
    Допаѓања:
    8.726
    Пол:
    Женски
    Па така ќе излезе дека немаат среќа добрите луѓе...

    Знаете кои имаат? Баш оние кои ни најмалку не се измачиле во животот,оние кои се ‘хранат‘ со туѓата несреќа,оние кои имаат лице и ниту малку срам и покрај се‘ да се појават и сеуште ниско да играат.
    Ете баш тие. :geek:
     
  11. magic.girl

    magic.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2014
    Пораки:
    539
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    во право си, така е...
     
  12. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.072
    Допаѓања:
    17.213
    Пол:
    Женски
    Според мене нема врска, ако си роден со среќа да те прати цел живот каков сакаш биди, среќата ќе ја имаш. Не за џабе се рекло - роди ме мајко со среќа, па фрли ме на буниште.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  13. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Мислам дека ако некој човек е доволно добар и прави добри дела со тек на време тоа ќе му се врати. Да си добар не значи да си наивен и секој да те врти како што сака. Да бидеш добар со некој кој искрено го заслужува тоа, со некој кој нема да го искористи. Треба да си добар но да не дозволуваш некој да те зафракава и користи како што сака. А немањето среќа нема врска со добрината и сметам дека секому барем еднаш во животот му се насмевнува среќата.
     
  14. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Добрите луѓе немаат среќа во животот...?
    Па не би се согласила.
    Оној човек кој му посакува лошо на другиот и можеби има се’ во животот и мислиме дека е среќен, тој единствено се грижи за едно нешто, за материјалното. Нему само тој материјален свет му е важен и заради него жевиее како цел во животот, па тоа е неговата среќа.
    Додека добриот човек, неговата добрина извира од длабочината на душата. Тоа е неговиот жив извор на мир и спокој во неа и иако можеби физички и во неговиот надворешен свет коцките на живоот се расфрлани на сите страни. Па затоа, додека сите мислиме дека тој е несреќен, тој е вистински среќен. Тој мир е она што го посакува на сите околу себе, па затоа и ја споделува со сите без да се грижи дали таа добрина ќе му биде возвратена. Но неговиот крај секогаш е позитивен, таа добрина секогаш се возвраќа двојно повеќе :) .
     
    На vinozito1, Mama25, orevokrsacka и 2 други им се допаѓа ова.
  15. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.445
    Допаѓања:
    8.466
    Читајќи ги последниве постови ми текна на една реченица од Толстој која одеше отприлика вака: „Среќните семејства си наликуваат едни на други, а несреќните се несреќни на свој начин“. И така некако би било.
    Според мене, среќен човек е едноставниот и добар човек кој е задоволен од себеси и од она што го поседува, било материјално или нематеријално. Тој никогаш нема да каже дека би бил уште посреќен ако успее да исполни уште некоја желба или амбиција што ја има. Едноставно, среќата извира од него, а не од надвор.
    Од друга страна, несреќниот човек е несреќен (најчесто) заради милион работи кои не успеал да ги оствари а кои наводно ќе го направеле среќни. За овие луѓе најчесто среќата оди правопропорционално со остварувањето на нивните амбиции од секаков профил( повеќе пари, поголем стан, поскапа кола, повисоко работно место), и неретко за да го остварат ова стануваат побезобразни, побескрупулозни, посурови, со еден збор - полоши луѓе. И што е најстрашно некој и се воодушевува од оваа нивна нечовечност, зошто ете, гази преку живи луѓе за да си ја оствари целта!
    Е ама кога ќе ја постигнат целта, т.е. причината за да бидат среќни, тие сега си задаваат уште повисока цел за да бидат уште посреќни, бидејќи сметаат дека таа„ среќа“ што ја постигнале и не е баш којзнае што. Амбицијата за жал, не познава граница и нема крај. А од среќа нема ни „с“. Напротив, на лицата на ваквите типови ќе прочиташ се, само среќа не!
     
    На candy.cane и Orthophill им се допаѓа ова.
  16. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Кога и како среќата кај секого ќе дојде.
     
  17. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Во денешно време добите луѓе го јадат најголемиот залак од кој се дават, а лошите луѓе се спасуваат пред време. Ама ако, Господ е голем.
     
  18. mh23

    mh23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2013
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    47
    секој со среќата а некој без неа :)
    дефинитвно мислам дека кај некои луѓе( да се вбројам) како да се нема. ама здравје..вечна нада
     
  19. 702706

    702706 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    359
    Пол:
    Женски
    не... туку луѓето кои најмалце се оптеретуваат за глупости најлесно си проаѓаат... моја препорака терајте си своето и бидете си среќни со тоа што си го имате,онака лабав киро и без големи очекувања и потресувања...
     
    На candy.cane и Joi им се допаѓа ова.
  20. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Не добрите, туку попустливите, тие што се си земаат при срце, што мислат на секого.
    Во една епизода на New Girl еден од дечките и рече на Џес: чекај ти секој ден размислуваш за чувствата на другите луѓе? Па како завршуваш работи?
     
    На Tanjamm, Joi и 702706 им се допаѓа ова.