Добри серии, но прерано укинати

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Hipster, 9 јуни 2012.

 1. Nausicaa

  Nausicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2013
  Пораки:
  3.277
  Допаѓања:
  17.353
  Firefly ;(

  Дефинитивно една од најдобрите СФ серии а прекината насред сезона, после само 14 епизоди...

  Todd and the Book of Pure Evil

  Скроз мрдната серија на која ништо не и беше свето, прекината после 2 сезона

  и почесно спомнување на Arrested Development, зошто оваа година, после 7 години пауза, конечно се сними и 4та сезона :rock:
   

  Прикачени фајлови:

 2. anuskaNESTLE

  anuskaNESTLE Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.979
  Допаѓања:
  7.098
  Кога ја гледам оваа тема, толкава нервоза ме фаќа шо моментално инстантно притисокот ми скока и ми се спушта! Значи незнам какви глупаци одлучиле да се укинат овие серии шо ќе ги набројам, не можам уште да се помирам, толку ногу сум врискала по дома и ми се пребол и ќе ми бидат бре, денес толкју тешко е квалитетна серија да најдиш, а идиотине најдобрите ги укинале, абе гром да ги тресне, уште една серија да не може да скратат!!! Сек вода да се напијам, да се смирам, па ќе пишам пак.

  Cashmere mafia
  [​IMG]
  Како последна изгледана, најпресна, од некња, у еден ден сите епизоди, прекрасна, најпрекрасна, женска, опуштена, квалитетна приказна со уште поквалитетни глумици....
  Уште сум у највисокото ниво на нервоза за оваа серија, страшно разочара со само една сезона од скромни 7 епизодички, а толку многу ветува серијата, глумиците сите која од која полепотици, и секоја своја уникатна приказна, абе не можам да се помирам, НЕ МОЖАМ!!!!!!

  Lipstick jungle
  [​IMG]
  Нешто слична како првава, т.е женски глумици во главна улога, и беше стварно интересна, женска релакс серија, која можиш да ја гледаш, гледаш и да не ти здосаде ами денот да си го исполниш и да те расположе... Ама а укинаа!!! Премалку епизоди исто....

  Make it or break it
  [​IMG]
  Оваа ми е една од омилените серии на сите времиња. Како можеа да ја остават така, таман кога се стигна до точката на вриење, на врвот, не ми е јасно, како тоа не направија уште една бар кратка сезона, или у последната сезона уште некоја епизода, не бре, зошто да направат, кога минимум други 5 нови срање серии почнаа :@ |( Абе ајде...Фостерс, Девиус Мејдс, не ти знам што, срањеееееееееее серии значи, а тука па немало буџет за уште една серија, ма идете у пм бре!!!!

  The Lying Game
  [​IMG]
  И уште една на спиокот со недовршена приказна, а преинтересна серија со впечатливи, добри и јаки актери, значи актерската екипа беше сон, куќите, облеката, луксузот, се беше на ниво, со интересна, нетипична содржина, ама и покрај се укината.... Непребол ми е и оваа, колку само се изнервирав кога видов, оооох, пцуев со недели, ама за џабе...

  Dirty sexy money
  [​IMG]
  ! За оваа па што да пишам, дал да плачам ил се смејам работава, крајов луѓе мои, дали го видовте, море кој крај, чекај малку...немаше никаков крај!! На ваква квалитетна серија значи, да се оставе така во свемирот, без никаков заклучок, е срамота! Бар уште една кратка сезона или неколку епизоди само... Премалку сезони, а предобра приказна со мед и млеко актери, толклу погодени за самата приказна алал да им беше...
   
  На Hipster и Vikica.cuci им се допаѓа ова.
 3. Vikica.cuci

  Vikica.cuci Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  1.520
  Допаѓања:
  3.282
  Пол:
  Женски
  ^^^
  и мене ми е криво да Dirty Sexy Money што ја прекинаа, така, ја оставија недовршена. Имаше одлична приказна, уште подобри глумци и можеа барем да ја продолжат, барем за уште една кратка сезона. Премногу бев навлечена на серијава и уште си ја имам во компјутерот.

  Мене уште ми е криво и за Ringer. Одлична ми беше серијава, ја завршија така наеднаш иако јас тешко тоа би го анрекла крај. Според мене ја оставија недовршена, а имаше доволно материјал барем за втора, ако не и за трета сезона.
  [​IMG]
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
 4. tace73

  tace73 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  497
  Допаѓања:
  1.296
  Пол:
  Женски
  Common Law

  Баш ми беше интересна серијата, на IMDB има рејтинг 7.9 и навистина не знам зошто ја прекинаа.
   

  Прикачени фајлови:

  • common law.jpg
   common law.jpg
   Големина на фајлот:
   13,6 KB
   Прегледи:
   270
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
 5. orevokrsacka

  orevokrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2013
  Пораки:
  1.437
  Допаѓања:
  5.088
  Малколм во средина“.
  Многу ми беа симпатични, посебно Луиз и нејзините „за мерак“ родители
   

  Прикачени фајлови:

  На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Vikica.cuci

  Vikica.cuci Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  1.520
  Допаѓања:
  3.282
  Пол:
  Женски
  Серијава сегде би можела да ја сместам, само не во добри серии кои биле прерано прекинати.
  Значи серијава имаше 7 сезони и 151 епизода во нив што мислам дека е и доволно за една серија од таков калибар. За интересна, интересна беше и имаше добар крај.
  Сега ти незнам дали мислиш оти на Фокс повеќе не ја даваат, важно серијава не беше прерано прекината.
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
 7. calliope

  calliope Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2011
  Пораки:
  1.264
  Допаѓања:
  15.744
  Пол:
  Женски
  Ептен ми е мака за Lie to me! ;(
  Мислам дека 50 сезони не би ми биле доволни.
  [​IMG]
  Само 48 епизоди во 3 сезони. Мех...

  Малку сум фрик по вакви серии, па оваа ми дојде ко кец на десетка. Но, не за долго.
  Серија инспирирана од врвниот светски аналитичар на микро експресии - Пол Екмен, претопен во ликот на Др.Кал Лајтмен (Тим Рот, кој е ко роден за улогава), помалку егоистичен, саркастичен, презаштитнички настроен, но добродушен психолог кој помага во разрешување случаи со тоа што ги чита криминалците кога лажат.
  И тоа не се само нафрлани дебилизми каде лошиот момак заборава да пушти вода во тоалетот од куќата каде убил, па главниот лик во Хорацио стил го анализира какето и кажува дека според обликот било искакано од страв или лутина, туку всушност се базира на вистински емоции кои сите ги покажуваме во одредени ситуации без да сме свесни.
  Има сосема доволно возбудливост, сериозност, потребна доза хумор и сарказам, како и приватни, дирливи делчиња кои даваат душа на целата приказна.
  Актерската екипа е за мерак. Мили, нефорсирани, пријатни ликови за кои човек лесно се приврзува.
  Илај ми е симпатија! Убаво, дрско и зајадливо створење што секогаш си ја кажува вистината оти вака ќе го фатат дека лаже. :D Срцка е бре! :inlove:
  И можам до бескрај да мрсам...тоа ми е. :(
   
  На Trnche му/ѝ се допаѓа ова.
 8. orevokrsacka

  orevokrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2013
  Пораки:
  1.437
  Допаѓања:
  5.088
  Епа тогаш си во право, зошто јас ја следев само на „Фокс“, и ниту знам која сезона гледав, ни дека имало 7 сезони, ни знам како завршува. Додуша приметив дека редоследот на настаните често е измешан, ама па не ми ни пречеше, уживав во секоја епизода. :)
   
  На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Paradox

  Paradox Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2014
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  220
  Пол:
  Женски
  Дечко ми со месеци го молев да ја гледа, и одвај го седнав. Заглави пред пц ден ипол а и јас со него по втор пат :lol: . По последната епизода беше крајно револтиран како тоа така ја прекинале. Филмот пружа одредена сатисфакција за неодговорените прашања. Ама штета е што серија со толкав потенцијал и таква харизматична група на актери доби таков незаслужен крај :| . Ремек делото на Joss Whedon.
   
 10. septemberinparis

  septemberinparis Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  123
  Допаѓања:
  56
  Kitchen Confidential
  [​IMG]
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
 11. mimiiiii

  mimiiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2012
  Пораки:
  2.682
  Допаѓања:
  10.852
  Пол:
  Женски
  Ravenswood spin -off на Pretty Little Liars иако тематски серијата немаше никаква поврзаност со PLL освен главниот лик Калеб , и мене лично многу повеќе ми се допадна . Интересна приказна со spooky елементи,
  добро разработена и непредвидлива . Ја прекинаа по една сезона и ја завршија во финалето набрзина без да се разјасни се целосно , сметам дека имаше многу потенцијал серијата ама поради не доволна гледаност ја прекинаа.. :sweat:
  Штета .. А на многу серии веќе им се гледа крајот , немаат драж повеќе а упорно ги продолжуваат. :@
   

  Прикачени фајлови:

 12. elanor

  elanor Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  447
  Пол:
  Женски
  1. Firefly
  Една од најдобрите сај фај серии. Фантастична премиса за приказна која ќе извадеше солидни 5 сезони. Убер twisted негативци. Топ кастинг и неверојатна хемија помеѓу актерите.
  И тоа таман кога се начна приказната позади експериментите вршени врз Ривер.  2. Stargate Universe
  Колку и да сум Stargate фан уште од 90-те и колку и да мислам дека лик ко Џек О'Нил ретко се пишува за некоја серија, SGU беше најзрелата од трите франшизи позади префиксот Stargate. Мрачна, реална приказна со ликови кои не се исполирани ТВ ликови, туку обични луѓе кои се далеку од совршени.
  И се прекинува ли бе мајка му стара кога тргнаа накај центарот на квадрантот кон вистинската мисија на Дестини - структура во центарот на галаксијата која е постара од Ancients :@ Местото од каде потекнува се', Универзумот каков што го знаеме - оттаму и името на бродот.  3. Jericho
  Таман кога ќе ти го посадат семето на сомнеж дека можеби вонземјани не стојат позади нападот и оп! ја укинуваат серијата.
   

  Прикачени фајлови:

  • SGU.jpg
   SGU.jpg
   Големина на фајлот:
   193,7 KB
   Прегледи:
   331
  • Firefly.jpg
   Firefly.jpg
   Големина на фајлот:
   258,9 KB
   Прегледи:
   331
  • Jericho.jpg
   Jericho.jpg
   Големина на фајлот:
   80,3 KB
   Прегледи:
   331
 13. Madam-A

  Madam-A Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2013
  Пораки:
  1.591
  Допаѓања:
  7.989
  Разлистав низ страничкиве меѓу редови и забележав измени во врска со конечноста на сериите од моментот кога се тажело за нивниот крај :) Добро е, има надеж и за останатите што не продолжиле се уште :wasntme:
  Мои болни наслови на прерано укинати серии: Lipstick Jungle, Dirty sexy money, Mistresses. Сите три се лабавки и женски, по првите две гледам и други тажат.. :worried:
  Еве ја третата што ја зборам:
  [​IMG]
  Ќе се пушта нова сезона сега и наводно последна :?:

  :!: Морам да кажам дека непребол ми е и Плажата на залезот на времето на прва што ја даваа, имаше 463737 епизоди, знам дека не се вклопува во квалификациите за да ја набројам тука, ама тоа што не ја дооткупија овие нашиве никогаш нема да им го простам :x
   
 14. Tiki-lolipop

  Tiki-lolipop Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2013
  Пораки:
  936
  Допаѓања:
  1.278
  Veronica Mars !
  [​IMG]

  Една од подобрите серии што ги имам гледано. Тинејџерска,необична, детективска приказна со предобри дијалози, предобри глумци посебно главната улога, Вероника.
  Толку детално разработени ликови,неочекувани пресврти што серијава според мене заслужува уште 2 сезони и никогаш не би ми била досадна.
  Многу се разочарав кога видов дека трета сезона ја укинале баш на самиот крај и многу работи останаа недорешени ама сепак и филмот отткога го изгледав кој е продолжение на серијата се разрешија многу работи и имаше одличен крај! :D
   
 15. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.261
  Допаѓања:
  54.974
  Пол:
  Женски
  Blue Mountain State

  [​IMG]

  Многу чукната серија со блесав хумор :rofl:
  Не знам зошто ја стопираа, имаше добар рејтинг и гледаност. Баш пред некое време седнав да изгледам некои стари епизоди. Просто човек да посака да оди на колеџ во Америка :D
   
  На Marossa и Hipster им се допаѓа ова.
 16. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.747
  Допаѓања:
  22.389
  Пол:
  Женски
  Е така, жива и здрава да си, ја заборавив серијата.
  Ова беше еден од првите почетоци на Бредли Купер, уште од тогаш се гледаше дека во него има нешто, супер беше во серијава, иаку беше лајт и забавна комедија.
  Ако добро се сеќавам тука игра и Џејми Кинг(сега Лемон во Харт оф Дикси) и Owain Yeoman за нас познат како Ригзби од Менталист.
  Топ сериичка беше, прекратка ама слатка, имаше некоја завршена целина иаку со премалку епизоди, ама можеше секогаш уште.

  Мене уште непребол ми се и Go On, со Метју Пери, навистина беше пресмешна и хумористична серија, не требаше да ја прекинат само со една сезона. Што е најтрагично имаше и добар рејтинг.
  [​IMG]
  Супер беше и приказната и самиот кастинг беше баш на место, една голема шетата, секако има голем дефицит на ситкоми.

  Исто и за New Normal, без разлика на тоа што сите сметаат дека беше доста или доволно гејски серии, јас не ја гледав на тој начин, баш кастингот ми беше тотално погоден и сметам дека не требаа да ја завршат само со една сезона.

  [​IMG]
   
  На BlackSwan5, septemberinparis и Vikica.cuci им се допаѓа ова.
 17. Vikica.cuci

  Vikica.cuci Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  1.520
  Допаѓања:
  3.282
  Пол:
  Женски
  Леле хипстер, не си верувам на очиве :D
  Само шо дојдов да се жалам за The New Normal ко гледам некој друг веќе се пожалил :D
  Изгледав од серијава една епизода на Фокс и си ја симнав. Ептен ми се засвиѓа, ептен ми е интересна, кастингот ми беше ептен, ептен погоден.
  Ја па малку сум заостаната со то која серија е укината, а која не, таман ја изгледав последната епизода од серијава, си ја напишав на то гуглето да видам кога излегува втора сезона, то има шо да видам. Ја укинале. Баш штета, според мене имаше голем потенцијал серијава, а мислам дека имаше и добар рејтинг.
  Заслужува серијава барем уште 1 до 2 сезони ако ништо повеќе. Ко че ми текни какви се серии уште ги продолжуваат....
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.380
  Допаѓања:
  6.865
  Пол:
  Женски
  Како и повеќето,уште не можам да ја преболам Dirty,Sexy,Money.Серијата навистина беше одлична и имаше основа за добри епизоди.
  Lipstick Jungle-Ги обожавам девојките и би гледала милион епизоди од серијава.Погодна за плакнење очи од модните додатоци,посебно на штиклите :D
  Тера Нова-Си сакам вакви серии,имаше добра приказна,не знам зошто ја укинаа после една сезона.
  Dеаd like Me-Серијава беше толку чудна и поразлична од другата,што сеуште сум во дилема дали ја сакав или ја мразев.Ама дефинитивно ми фали :D