Добро основно училиште во Карпош или Центар?

Дискусија во 'Образование' започната од LunaSyrene, 8 ноември 2018.

 1. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.603
  Допаѓања:
  19.176
  Пол:
  Женски
  Порано..пишав погоре.Другари/другарки мои што завршија таму пред 3 год. ми имаат кажувано дека е КАТАСТРОФА.Нити се замараат за нив нити ништо.Јас тоа знаење што го добив во основно е дупло од тоа они што го имаат, ама најозбилна сум.И во поглед на јазици и во поглед на математички и општествени науки.
  Г од германски не знаат, во прва ја учеа таблицата за множење на броеви над 100.Прост квадратен корен не знаат да прерачунаат.
   
  На Elenpelen му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Elenpelen

  Elenpelen Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2017
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  325
  Пол:
  Женски
  Леле страшно, на времето од Пестаолци се излегуваше со ЗНАЕЊЕ...
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.603
  Допаѓања:
  19.176
  Пол:
  Женски
  Сменети се времињата за жал..сменето е сè.Сега професорите и наставниците гледаат да си ја земат платата во џеб.Нивно е да предадат, кој сфати сфати кој не со прстот во уста.И генерациите се такви.
   
  На twilight123 и Elenpelen им се допаѓа ова.
 4. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  5.211
  Допаѓања:
  25.507
  Пол:
  Женски
  Порано да било, сега е дно во секој поглед, ниту има квалитетен наставен кадар кој треба да пренесе знаење, ниту знаат да воспитаат ученици... Некој ќе рече воспитувањето е од дома, да ама кога ученикот не е воспитан од дома, треба да го воспитаат во училиште, а не учениците да бидат распашана команда.
  Наставниците се далеку од квалитетни во секој поглед.
   
  На twilight123, Elenpelen и Feminka22 им се допаѓа ова.
 5. twilight123

  twilight123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2012
  Пораки:
  561
  Допаѓања:
  469
  Пол:
  Женски
  се согласувам потполно, да не имаш учено тука?
  катастрофа се учениците да не можеш другар за голем одмор да најдеш, дно.. хорор се..
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Nevena.Smilevska

  Nevena.Smilevska Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2013
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  5
  А дали некој има информација во ОУ Гоце Делчев и ОУ Киро Глигоров каков е квалитетот на кадарот?
  На есен ќерка ми треба да оди на училиште и би сакала да ја запишам некаде каде навистина ќе научи. Јас учев во Гоце Делчев (Ленин тогашно) и тогаш беше едно од најдобрите училишта, ама за 30 и кусур години сигурно многу се сменило...
  Било каква информација е добредојдена.
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.488
  Допаѓања:
  62.511
  Многу зависи пд наставничките, па и од децата што ќе се паднат во одделение. Со двете деца имам сосема различно искуство во истото училиште.

  Кај едното, имаше другарство, постојано ги мотивираа да се натпреваруваат, да читаат, да пишуваат, одлични сеца излегоа.

  Кај другото дете - се оговараат меѓу себе, се омаловажуваат, никој ништо не учи, упропастена генерација.

  Мојот став е дека најубаво е детето да учи во најблискито училиште, ама убаво е барем да се дознае кои се најдобри наставнични во таа генерација, па кај нив да се запише. А не се доаѓа лесно до ваква информација.
   
  На dayla му/ѝ се допаѓа ова.