1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Договор за вработување на определено време....

Дискусија во 'На работното место' започната од newring86, 11 септември 2010.

 1. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  882
  Me interesira sto mislite za dogovrite za vrabotuvanje na opredeleno vreme, da receme na 4 godini, so toa sto dokolku sakate da go raskinete pred vreme treba da i platite na firmata odredena suma od nekolku iljadi evra. Bi potpisale li takov dogovor?
  Konkretno, mene mi ponudija dogovor na 4 godini so kazna za predvremeno raskinuvanje od 6.000 evra.... :?:
  dali vakvite dogovori se cesti kaj nas?
  cekam iskustva.....
   
 2. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.779
  Допаѓања:
  131.230
  Ги има, и вообичаено износот се намалува со тек на време. Треба да си премериш што би добила и што би изгубила со договорот. Од една страна обврзувачки е, но од друга страна влева и сигурност. И сигурно ќе инвестираат во тебе, штом треба да се обврзеш дека ќе останеш во фирмата уште 4 години. Јас лично не сум потпишала, ама сопругот мој е нон-стоп со некои такви договори. Никогаш не му било проблем. Ако најде многу подобра работа, нема да му е проблем да ја плати казната за раскинување на договорот. Ама не ни посакал да си оди сега за сега.
   
 3. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.793
  Допаѓања:
  65.505
  Пол:
  Женски
  Пред некое време слушнав за ваквиот тип на договор.
  Јас мислам дека не би се нафатила. Па не знаеш каде ќе работиш, а потпишуваш договор на 4 години?!
  Не знаеш колегите какви ќе ти бидат, надредените, работната атмосфера.... Може секое одење на работа ќе ти стане пекол, а не можеш ништо да направиш.

  Една моја колешка требаше да се вработи во една фирма со ваков тип на договори, меѓутоа се откажа.
  Преголема е казната за да се превземе ваков ризик.
   
 4. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  11.602
  Пол:
  Женски
  И во јавните фирми има договори на одредено време,само што разликата е што не те условуваат да останеш на работното место,туку се чувствуваш сосема несигурно и во секое време било кој може да те замени,а казна ти е што после многу тешко се наоѓа друго вработување.
  Еве земете го в предвид образованието.Најдолгиот договор што може да се потпише е на 1 год.И кога ќе дојде наредниот септември,се случува невидена гужва и ургенции,20 души аплицираат за едно работно место и постои огромна веројатност дека ако немаш посилни врски ќе те шутнат.
  Сега пак е полесно, бидејќи ги променија условите,порано беше услов да имаш 5 години стаж во образованието,за да земеш решение,а сега го намалија на две.
  Како и да е, стресно е.
   
 5. GeorGinnA

  GeorGinnA Популарен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2010
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  2.007
  Зависи од работата и секако од периодот на кој сакаат да те обврзат.
  Ако станува збор за добра позиција, солидна компанија искрено јас не би се размислувала многу, зашто искрено во нашава земја нема баш широк спектар на фирми кои чекаат да вработат обични смртници.

  Што се однесува до неподносливите колешки, нешто што спомна Виножитка, најмал проблем...игнор, бркам своја работа, нека бркаат они своја, немам ама баш никаква потреба да бидам нивна другарка а уште помалку нечиј потрчко....обврските се знае кои се на секого и точка. Значи на нашки, не ги вртам :) ...ќе се жалат и ќе ми дадат отказ?? :D па ако де, ќе се куртулам без да бидам финански оштетена...пак у ќар :P

  Не го гледам ваквиот тип на вработување како најдобра опција, ама од некаде и мора да се почне....дома дремење со скрстени раце некако не ми стои како подобра варијанта ;)
   
 6. poison.ivy

  poison.ivy Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  406
  Допаѓања:
  198
  ^ Имам слушнато за таков тип на договори, меѓутоа на 2 години, 4 ми се чинат ептен многу :/

  Јас би прифатила за 2 години, со солидна плата, меѓутоа за минималец па уште и на 4 год. мислам дека не :)
   
 7. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  14.726
  Допаѓања:
  122.058
  Ние сите потпишавме договори во кој имаше еден дел,кој тогаш јас и не го загледав,оти многу добро беше смислен т.е.скриен,дека демек ако ти самиот си дадеш отказ,плаќаш она што фирмата го има вложено во тебе.Значи семинари,обуки,курсеви....И ако се обидеш да не платеш-на суд.И се разбира,пак ќе платиш ;) Ова до сега не го мислевме додека не си даде отказ нашиот шеф.И тоа ради мобинг луѓе,таков сега да бара нема да најде,му понудија работа милион пати подобра и поплатена.Го викнал шефот и му рекол да плати све што вложувала фирмата во него,за негов професионален развој во нашата ни фирма.Овој нормално рекол :fubar: ,ама оп цуп-договорот го извадил,а зад грб се смешкал адвокатот кој фино лепо му објаснил што значи тој дел за плаќањето.И овој оти има пари,несакаше да се влечка по судови ,плати.
  Јас за 1,5 година сум идела само еднаш во странство на обука.и си велам ова стана работава ако те праќаат на обука-да одбиваш и да одиш!Оти потоа се ќе си платиш :doh:
  Опасни се тоа шефовите.Со адвокатите-од нас што сакаат прават.Мајтап.
   
 8. butterfly.fly

  butterfly.fly Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  26
  Знае ли некој да ми објасни дали можам да дадам отказ на пример после 3-4месеца ако потпишам договор за работа на 1год ? Сигурно можам, еве на пример непланирано да излезе да морам да се селам во странство и тн.. ако знае некој нека ми каже дали имам некакви последици и сл.. .
   
 9. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.333
  Можеш да дадеш отказ и со тоа во Биро ти ставаат забрана за непријавување (под Биро) од година дена и неостварување право за плави картони.
  Отказ може да се даде спогодбено, од работодавач, од работник и технолошки вишок (ама за ова треба 1 месец најава за да оствариш право на технолошки вишок и минимум година дена да си во работен однос)
   
  На butterfly.fly му/ѝ се допаѓа ова.
 10. peperutka87

  peperutka87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  764
  Допаѓања:
  535
  Пол:
  Женски
  Мозе ли да ми даде отказ,за време на бременост а имам дог на 6 месеци со продолжување...?
   
 11. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  4.185
  Допаѓања:
  10.792
  Пол:
  Женски
  За време на тие 6 месеца не може. Откако ќе поминат тие 6 месеца, може да не ти го продолжи договорот. Значи не ти дава отказ, туку само ти завршува договорот.
   
 12. Kataklinkers

  Kataklinkers Популарен член

  Се зачлени на:
  10 септември 2014
  Пораки:
  1.444
  Допаѓања:
  8.924
  На работни позиции каде тешко наоѓаат работници најчесто се потпишуваат вакви договори. Во маркети знам дека има вака, 2 години договор плата 18.000 ден, на година 16.000, а на помалку 15.000

  Сериозна фирма на почеток си на еден месец и ако види дека вредиш, тогаш неопределено. Не знаат како да си ги задржат добрите вработени.
   
 13. LanaDelR

  LanaDelR Популарен член

  Се зачлени на:
  22 август 2016
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  1.501
  Пол:
  Женски
  Bi sakala da mi odgovori nekoj za vakviot vid na dogovor koga se vrabotuvate vo drzavna institucija I te vrabotuvaat so dogovor na opredeleno za kolku vreme otprilika bi mozele da go. Smenat vo dogovor na opredeleno I za kolku vreme otprilika go menuvaat najcesto.
  I dali moze da se zeme porodilno so dogovor na opredeleno?
   
 14. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  4.185
  Допаѓања:
  10.792
  Пол:
  Женски
  За тоа колку време даваат за договор во државна институција немам искуство, ама за породилно треба да имаш барем 6 месеца (може и 2 договора по 3 месеца, само да нема прекин измеѓу), и да не ти заврши договорот пред да отвориш породилно. Ако заврши договорот додека си на породилно, ќе ти плаќа фондот за тие 9 месеца, ама нема обврска фирмата да те врати на работа по породилното.
   
 15. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  5.012
  Допаѓања:
  35.978
  Пол:
  Женски
  Во зависност од иснтитуцијата, различно е времетраењето. Со оглед на тоа што се работи за договор на определено време, во самиот документ пишува од-до.
  За породилно отсуство со ваков вид договор, не знам дали може да се земе.
   
 16. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  4.185
  Допаѓања:
  10.792
  Пол:
  Женски
  Може да се земе, еве јас сум на определено и моментално на породилно. За породилно треба да имаш 6 месеци стаж без прекин и да си на работа на денот кога се отвара породилното. Следниот ден да ти заврши договорот, не е битно, фондот те преземал како обврска да те плаќа, и ќе ти даде 9 месеци исплата. Ако договорот ти е завршен пред истекот на тие 9 месеца, едноставно после породилното ќе бидеш невработена. Имам другарка што сама си плаќаше 6 месеца плата со договор, зема 9 месеца породилно и после тоа си се пријави во завод за вработување како невработена за да пак си земе здравствено осигурување.
   
  На SummerGirl и poenta им се допаѓа ова.
 17. SS12

  SS12 Нов член

  Се зачлени на:
  13 декември 2020
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Дали има некој што е бремена, но нема решение. Јас имам договор за определен работен однос.
  Дали е можно да ми го прекинат договорот за работа поради бременоста.
   
 18. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  15.840
  Допаѓања:
  108.845
  Пол:
  Женски
  Секако дека е можно.
  Кога договорот ќе истече не се обврзани да ти го продолжат без разлика дали си или не си бремена.
   
  На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. SS12

  SS12 Нов член

  Се зачлени на:
  13 декември 2020
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Да знам, но дали на некој го продолжија договорот иако е бремена?
   
 20. Kzk

  Kzk Нов член

  Се зачлени на:
  10 декември 2021
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Dali vo gradinkite otkoga ke se vrabotis ti davaat rešenie, ili kako odi toa?