1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Договор за вработување на определено време....

Дискусија во 'На работното место' започната од newring86, 11 септември 2010.

  1. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    Me interesira sto mislite za dogovrite za vrabotuvanje na opredeleno vreme, da receme na 4 godini, so toa sto dokolku sakate da go raskinete pred vreme treba da i platite na firmata odredena suma od nekolku iljadi evra. Bi potpisale li takov dogovor?
    Konkretno, mene mi ponudija dogovor na 4 godini so kazna za predvremeno raskinuvanje od 6.000 evra.... :?:
    dali vakvite dogovori se cesti kaj nas?
    cekam iskustva.....
     
  2. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.403
    Ги има, и вообичаено износот се намалува со тек на време. Треба да си премериш што би добила и што би изгубила со договорот. Од една страна обврзувачки е, но од друга страна влева и сигурност. И сигурно ќе инвестираат во тебе, штом треба да се обврзеш дека ќе останеш во фирмата уште 4 години. Јас лично не сум потпишала, ама сопругот мој е нон-стоп со некои такви договори. Никогаш не му било проблем. Ако најде многу подобра работа, нема да му е проблем да ја плати казната за раскинување на договорот. Ама не ни посакал да си оди сега за сега.
     
  3. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Пред некое време слушнав за ваквиот тип на договор.
    Јас мислам дека не би се нафатила. Па не знаеш каде ќе работиш, а потпишуваш договор на 4 години?!
    Не знаеш колегите какви ќе ти бидат, надредените, работната атмосфера.... Може секое одење на работа ќе ти стане пекол, а не можеш ништо да направиш.

    Една моја колешка требаше да се вработи во една фирма со ваков тип на договори, меѓутоа се откажа.
    Преголема е казната за да се превземе ваков ризик.
     
  4. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    И во јавните фирми има договори на одредено време,само што разликата е што не те условуваат да останеш на работното место,туку се чувствуваш сосема несигурно и во секое време било кој може да те замени,а казна ти е што после многу тешко се наоѓа друго вработување.
    Еве земете го в предвид образованието.Најдолгиот договор што може да се потпише е на 1 год.И кога ќе дојде наредниот септември,се случува невидена гужва и ургенции,20 души аплицираат за едно работно место и постои огромна веројатност дека ако немаш посилни врски ќе те шутнат.
    Сега пак е полесно, бидејќи ги променија условите,порано беше услов да имаш 5 години стаж во образованието,за да земеш решение,а сега го намалија на две.
    Како и да е, стресно е.
     
  5. GeorGinnA

    GeorGinnA Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    2.007
    Зависи од работата и секако од периодот на кој сакаат да те обврзат.
    Ако станува збор за добра позиција, солидна компанија искрено јас не би се размислувала многу, зашто искрено во нашава земја нема баш широк спектар на фирми кои чекаат да вработат обични смртници.

    Што се однесува до неподносливите колешки, нешто што спомна Виножитка, најмал проблем...игнор, бркам своја работа, нека бркаат они своја, немам ама баш никаква потреба да бидам нивна другарка а уште помалку нечиј потрчко....обврските се знае кои се на секого и точка. Значи на нашки, не ги вртам :) ...ќе се жалат и ќе ми дадат отказ?? :D па ако де, ќе се куртулам без да бидам финански оштетена...пак у ќар :P

    Не го гледам ваквиот тип на вработување како најдобра опција, ама од некаде и мора да се почне....дома дремење со скрстени раце некако не ми стои како подобра варијанта ;)
     
  6. poison.ivy

    poison.ivy Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    198
    ^ Имам слушнато за таков тип на договори, меѓутоа на 2 години, 4 ми се чинат ептен многу :/

    Јас би прифатила за 2 години, со солидна плата, меѓутоа за минималец па уште и на 4 год. мислам дека не :)
     
  7. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Ние сите потпишавме договори во кој имаше еден дел,кој тогаш јас и не го загледав,оти многу добро беше смислен т.е.скриен,дека демек ако ти самиот си дадеш отказ,плаќаш она што фирмата го има вложено во тебе.Значи семинари,обуки,курсеви....И ако се обидеш да не платеш-на суд.И се разбира,пак ќе платиш ;) Ова до сега не го мислевме додека не си даде отказ нашиот шеф.И тоа ради мобинг луѓе,таков сега да бара нема да најде,му понудија работа милион пати подобра и поплатена.Го викнал шефот и му рекол да плати све што вложувала фирмата во него,за негов професионален развој во нашата ни фирма.Овој нормално рекол :fubar: ,ама оп цуп-договорот го извадил,а зад грб се смешкал адвокатот кој фино лепо му објаснил што значи тој дел за плаќањето.И овој оти има пари,несакаше да се влечка по судови ,плати.
    Јас за 1,5 година сум идела само еднаш во странство на обука.и си велам ова стана работава ако те праќаат на обука-да одбиваш и да одиш!Оти потоа се ќе си платиш :doh:
    Опасни се тоа шефовите.Со адвокатите-од нас што сакаат прават.Мајтап.
     
  8. butterfly.fly

    butterfly.fly Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    26
    Знае ли некој да ми објасни дали можам да дадам отказ на пример после 3-4месеца ако потпишам договор за работа на 1год ? Сигурно можам, еве на пример непланирано да излезе да морам да се селам во странство и тн.. ако знае некој нека ми каже дали имам некакви последици и сл.. .
     
  9. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Можеш да дадеш отказ и со тоа во Биро ти ставаат забрана за непријавување (под Биро) од година дена и неостварување право за плави картони.
    Отказ може да се даде спогодбено, од работодавач, од работник и технолошки вишок (ама за ова треба 1 месец најава за да оствариш право на технолошки вишок и минимум година дена да си во работен однос)
     
    На butterfly.fly му/ѝ се допаѓа ова.
  10. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Мозе ли да ми даде отказ,за време на бременост а имам дог на 6 месеци со продолжување...?
     
  11. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.199
    Допаѓања:
    10.843
    Пол:
    Женски
    За време на тие 6 месеца не може. Откако ќе поминат тие 6 месеца, може да не ти го продолжи договорот. Значи не ти дава отказ, туку само ти завршува договорот.
     
  12. Kataklinkers

    Kataklinkers Популарен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    8.931
    На работни позиции каде тешко наоѓаат работници најчесто се потпишуваат вакви договори. Во маркети знам дека има вака, 2 години договор плата 18.000 ден, на година 16.000, а на помалку 15.000

    Сериозна фирма на почеток си на еден месец и ако види дека вредиш, тогаш неопределено. Не знаат како да си ги задржат добрите вработени.
     
  13. LanaDelR

    LanaDelR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    1.502
    Пол:
    Женски
    Bi sakala da mi odgovori nekoj za vakviot vid na dogovor koga se vrabotuvate vo drzavna institucija I te vrabotuvaat so dogovor na opredeleno za kolku vreme otprilika bi mozele da go. Smenat vo dogovor na opredeleno I za kolku vreme otprilika go menuvaat najcesto.
    I dali moze da se zeme porodilno so dogovor na opredeleno?
     
  14. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.199
    Допаѓања:
    10.843
    Пол:
    Женски
    За тоа колку време даваат за договор во државна институција немам искуство, ама за породилно треба да имаш барем 6 месеца (може и 2 договора по 3 месеца, само да нема прекин измеѓу), и да не ти заврши договорот пред да отвориш породилно. Ако заврши договорот додека си на породилно, ќе ти плаќа фондот за тие 9 месеца, ама нема обврска фирмата да те врати на работа по породилното.
     
  15. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Во зависност од иснтитуцијата, различно е времетраењето. Со оглед на тоа што се работи за договор на определено време, во самиот документ пишува од-до.
    За породилно отсуство со ваков вид договор, не знам дали може да се земе.
     
  16. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.199
    Допаѓања:
    10.843
    Пол:
    Женски
    Може да се земе, еве јас сум на определено и моментално на породилно. За породилно треба да имаш 6 месеци стаж без прекин и да си на работа на денот кога се отвара породилното. Следниот ден да ти заврши договорот, не е битно, фондот те преземал како обврска да те плаќа, и ќе ти даде 9 месеци исплата. Ако договорот ти е завршен пред истекот на тие 9 месеца, едноставно после породилното ќе бидеш невработена. Имам другарка што сама си плаќаше 6 месеца плата со договор, зема 9 месеца породилно и после тоа си се пријави во завод за вработување како невработена за да пак си земе здравствено осигурување.
     
    На SummerGirl и poenta им се допаѓа ова.
  17. SS12

    SS12 Нов член

    Се зачлени на:
    13 декември 2020
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дали има некој што е бремена, но нема решение. Јас имам договор за определен работен однос.
    Дали е можно да ми го прекинат договорот за работа поради бременоста.
     
  18. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Секако дека е можно.
    Кога договорот ќе истече не се обврзани да ти го продолжат без разлика дали си или не си бремена.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. SS12

    SS12 Нов член

    Се зачлени на:
    13 декември 2020
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Да знам, но дали на некој го продолжија договорот иако е бремена?
     
  20. Kzk

    Kzk Нов член

    Се зачлени на:
    10 декември 2021
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Dali vo gradinkite otkoga ke se vrabotis ti davaat rešenie, ili kako odi toa?