Договор за вработување на определено време....

Дискусија во 'На работното место' започната од newring86, 11 септември 2010.

1. newring86

newring86 Популарен член

Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    812
    Me interesira sto mislite za dogovrite za vrabotuvanje na opredeleno vreme, da receme na 4 godini, so toa sto dokolku sakate da go raskinete pred vreme treba da i platite na firmata odredena suma od nekolku iljadi evra. Bi potpisale li takov dogovor?
    Konkretno, mene mi ponudija dogovor na 4 godini so kazna za predvremeno raskinuvanje od 6.000 evra.... :?:
    dali vakvite dogovori se cesti kaj nas?
    cekam iskustva.....

2. Ariel

Ariel Форумски идол

Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    3.269
    Допаѓања:
    25.659
    Ги има, и вообичаено износот се намалува со тек на време. Треба да си премериш што би добила и што би изгубила со договорот. Од една страна обврзувачки е, но од друга страна влева и сигурност. И сигурно ќе инвестираат во тебе, штом треба да се обврзеш дека ќе останеш во фирмата уште 4 години. Јас лично не сум потпишала, ама сопругот мој е нон-стоп со некои такви договори. Никогаш не му било проблем. Ако најде многу подобра работа, нема да му е проблем да ја плати казната за раскинување на договорот. Ама не ни посакал да си оди сега за сега.

3. RainBow

RainBow Глобален модератор Член на тимот

Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    17.368
    Допаѓања:
    36.994
    Пред некое време слушнав за ваквиот тип на договор.
    Јас мислам дека не би се нафатила. Па не знаеш каде ќе работиш, а потпишуваш договор на 4 години?!
    Не знаеш колегите какви ќе ти бидат, надредените, работната атмосфера.... Може секое одење на работа ќе ти стане пекол, а не можеш ништо да направиш.

Една моја колешка требаше да се вработи во една фирма со ваков тип на договори, меѓутоа се откажа.
    Преголема е казната за да се превземе ваков ризик.

4. Gea

Gea Популарен член

Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.022
    Допаѓања:
    11.164
    И во јавните фирми има договори на одредено време,само што разликата е што не те условуваат да останеш на работното место,туку се чувствуваш сосема несигурно и во секое време било кој може да те замени,а казна ти е што после многу тешко се наоѓа друго вработување.
    Еве земете го в предвид образованието.Најдолгиот договор што може да се потпише е на 1 год.И кога ќе дојде наредниот септември,се случува невидена гужва и ургенции,20 души аплицираат за едно работно место и постои огромна веројатност дека ако немаш посилни врски ќе те шутнат.
    Сега пак е полесно, бидејќи ги променија условите,порано беше услов да имаш 5 години стаж во образованието,за да земеш решение,а сега го намалија на две.
    Како и да е, стресно е.

5. GeorGinnA

GeorGinnA Популарен член

Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.990
    Зависи од работата и секако од периодот на кој сакаат да те обврзат.
    Ако станува збор за добра позиција, солидна компанија искрено јас не би се размислувала многу, зашто искрено во нашава земја нема баш широк спектар на фирми кои чекаат да вработат обични смртници.

Што се однесува до неподносливите колешки, нешто што спомна Виножитка, најмал проблем...игнор, бркам своја работа, нека бркаат они своја, немам ама баш никаква потреба да бидам нивна другарка а уште помалку нечиј потрчко....обврските се знае кои се на секого и точка. Значи на нашки, не ги вртам :) ...ќе се жалат и ќе ми дадат отказ?? :D па ако де, ќе се куртулам без да бидам финански оштетена...пак у ќар :P

Не го гледам ваквиот тип на вработување како најдобра опција, ама од некаде и мора да се почне....дома дремење со скрстени раце некако не ми стои како подобра варијанта ;)

6. poison.ivy

poison.ivy Истакнат член

Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    196
    ^ Имам слушнато за таков тип на договори, меѓутоа на 2 години, 4 ми се чинат ептен многу :/

Јас би прифатила за 2 години, со солидна плата, меѓутоа за минималец па уште и на 4 год. мислам дека не :)

7. eli25

eli25 Форумски идол

Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    6.605
    Допаѓања:
    49.865
    Ние сите потпишавме договори во кој имаше еден дел,кој тогаш јас и не го загледав,оти многу добро беше смислен т.е.скриен,дека демек ако ти самиот си дадеш отказ,плаќаш она што фирмата го има вложено во тебе.Значи семинари,обуки,курсеви....И ако се обидеш да не платеш-на суд.И се разбира,пак ќе платиш ;) Ова до сега не го мислевме додека не си даде отказ нашиот шеф.И тоа ради мобинг луѓе,таков сега да бара нема да најде,му понудија работа милион пати подобра и поплатена.Го викнал шефот и му рекол да плати све што вложувала фирмата во него,за негов професионален развој во нашата ни фирма.Овој нормално рекол :fubar: ,ама оп цуп-договорот го извадил,а зад грб се смешкал адвокатот кој фино лепо му објаснил што значи тој дел за плаќањето.И овој оти има пари,несакаше да се влечка по судови ,плати.
    Јас за 1,5 година сум идела само еднаш во странство на обука.и си велам ова стана работава ако те праќаат на обука-да одбиваш и да одиш!Оти потоа се ќе си платиш :doh:
    Опасни се тоа шефовите.Со адвокатите-од нас што сакаат прават.Мајтап.

8. butterfly.fly

butterfly.fly Истакнат член

Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    26
    Знае ли некој да ми објасни дали можам да дадам отказ на пример после 3-4месеца ако потпишам договор за работа на 1год ? Сигурно можам, еве на пример непланирано да излезе да морам да се селам во странство и тн.. ако знае некој нека ми каже дали имам некакви последици и сл.. .

9. slavica999

slavica999 Популарен член

Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    3.892
    Допаѓања:
    4.086
    Можеш да дадеш отказ и со тоа во Биро ти ставаат забрана за непријавување (под Биро) од година дена и неостварување право за плави картони.
    Отказ може да се даде спогодбено, од работодавач, од работник и технолошки вишок (ама за ова треба 1 месец најава за да оствариш право на технолошки вишок и минимум година дена да си во работен однос)

На butterfly.fly му/ѝ се допаѓа ова.