1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Договор на неопределено време

Дискусија во 'На работното место' започната од DACIA, 9 август 2018.

 1. DACIA

  DACIA Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2017
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  93
  Пол:
  Машки
  Може ли малку помош. Ова ќе ми биде прво вработување, ама договорот ќе биде на неопределено време.
  Е сега ме интесира каки права и имал(ако уопште би имал со овој договор), и како би можел да ме зафркне фирмата, да не ми даде плата и слично????
   
 2. MarigoldA

  MarigoldA Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2018
  Пораки:
  857
  Допаѓања:
  7.978
  Пол:
  Женски
  Нема врска со платата.
  Плата можеш да не земеш ако фирмата е во фаза на распад.

  Со договор на неопределено имаш повеќе привилегии од договор на определено. Ако е на определено, да речиме на 3 месеци, после завршување на договорот може да ти ги удрат клоците.
   
  На KeBideLi, DACIA и honey.11 им се допаѓа ова.
 3. DACIA

  DACIA Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2017
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  93
  Пол:
  Машки
  А зарем не можи да ме избрка ненајдено со неопределено?? Пошто многу од газдиве се во некој си филм влезени
   
 4. MarigoldA

  MarigoldA Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2018
  Пораки:
  857
  Допаѓања:
  7.978
  Пол:
  Женски
  Може.
  Ме мрзи сега да барам конкретно под кои околности. Читни низ законов, може и други работи да те интересираат.
  Ако нема причина, а сака да те одјави, ти следуваат две плати испратнина мислам, само не сум сигурна. Овде и стажот да не играше улога.
  Ако не се појавиш два дена едно по друго на работа, те одјавува без проблем.
   

  Прикачени фајлови:

 5. DACIA

  DACIA Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2017
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  93
  Пол:
  Машки
  Ме интересираше дали може да те отпушти како пример пошто си на неопределено време, и несака да ти плати, и да те избрка. Прво вработување ќе ми биде ова и незнам како де одвиваат овие работи
   
 6. MarigoldA

  MarigoldA Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2018
  Пораки:
  857
  Допаѓања:
  7.978
  Пол:
  Женски
  Го прочита договорот?
  Ти дадоа примерок и за тебе?

  Едит: Сега видов дека уште го немаш потпишано.
  Убаво прочитај пред да потпишеш.
  На исплата на плата не може да ти влијае договорот, ко што викаш да не сака да те плаќа. Нема сака- не сака. Ако си пријавен без разлика на определено или неопределено, ќе земаш плата редовно. Со ујп нема заебанција ни кога се приватни фирми во прашање. Дерат кај ќе стигнат. Освен ако не е на државен функционер фирмата. И да заминеш од таму, ќе ти биде исплатено за последниот месец што си го работел таму.
   
  Последна измена: 9 август 2018
 7. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.514
  Пол:
  Женски
  што бара темава уште тука?
  некој наместо да се радува што засновал работен однос на неодредено време, доаѓа тука и бара гачки...абе дај бришете ја глупоста.