1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Додатоци и суплементи

Дискусија во 'Диети' започната од Bubble, 7 јуни 2010.

  1. Bubble

    Bubble Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Овие се витамински апчиња и се употребуваат секој ден по едно така?
    Сакам да прашам дали треба да се земаат на гладно или после јадење..
    Исто сакам да купам и пивски квасец апчиња за дебелеење и апетит пошто стварно треба да накачам 5 кила најмалце.
    Точно ли е дека Олиговит исто така помагаат во апетит како и овие пивски квасец??
    И дали е безбедно да се земаат во исто време?

    фала мн
    позз =)
     
  2. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
    Олиговит прв пат слушам дека се за дебелеење :^) Јас знам дека во нив се содржани сите витамини и по едно на ден се пие.
     
  3. Bubble

    Bubble Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    aha..znaci samo pivski kvasec da piam za debeleenje, odnosno za apetit..
    a zaso nekoi vikaat pivski kvasec e se namaluvanje, nekoi za zgolemuvanje na apetit -.-
    neznam koj da slusam, a mene mi se za apetit..
    help?
     
  4. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
    Пивски квасец се здрави за пиење затоа што ја прават кожата поубава и посјајна, косата побрзо расте, ноктите не се кршат итн... Многу луге ги пијат за да им отвори апетит и за накачување на кг, ама еве на пример мајка ми порано држеше медицинска диета и во неа имаше секој ден по 5-6 таблети пивски квасец а за слабеење беше диетата. Значи кога е правилно комбиниран начинот на исхрана и ако се јаде помали количини и се пие пивскиот квасец, пак може да се слабее.
     
  5. Bubble

    Bubble Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1

    ahaa..falaa =)
    inace mene u apteka mi rekoa po edno do dve na den o.O
    a nekoi vikaat po 4-5 pijat :D
    i aj sea?
    ja ko demek sakam poveke za pogolem rezultat haha ali valjda nema veze toa..da si slusam so mi rekoa..
    a samo kazi mi ako znaes, moze da se zimaat so oligovit vitaminskite ili samo pivski kvasec da zimam..?
     
  6. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    580
    олиговитот се пие по 1 на ден , нема врска со дебелеење, јас цел живот го пијам, олиговитот содржи витамини и се дава на луѓе со намален апетит за да на некој начин внесуваат витамини.
     
  7. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Мене ми ги препорачаа за апетит , ги пијам по едно секој ден , и ств повеќе апетит имам . Почнав да јадам :D
     
  8. yawn

    yawn Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    697
    Допаѓања:
    699
    Додатоци во исхраната

    За време на диетата пиете ли некои додатоци во исхраната како витамини,Rapid Energy капсули и сл .
    Јас земам Олиговит витамини и минерали и Ginseng таблетки (има висока количина на тонични и стимулативни супстанции и допринесува да се подобрат атлетските перформанси и ја одржува рамнотежата на организмот)
     
  9. Iki.Olsen

    Iki.Olsen Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    115
    Кога сум на диета пијам Витамин Ц заради имунитетот.
    Немам земано нешто посебно освен Жен-Шен, витамни Ц и не се секавам за другиот витамин. Мислам дека е добро да се земаат витамини додека си на диета.
     
  10. macciii

    macciii Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    21
    Б-комплекс

    колку од вас користат б-комплекс? за што го користите и по колку апчиња пиете дневно или пак на колку часа ги пиете? јас искрено почнав да ги пијам за апетит по две на ден :)
     
  11. srculka

    srculka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2010
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    170
    овие и мене ми ги препорачаја но јас не ги пиев..бидејќи јас имав апетит а ми текоја да ги пијам
     
  12. elenadaceva

    elenadaceva Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    5
    ја пијам едно на два дена ... урината ми ја бои екстремно жолто и се плашам некогаш коа ќе се завртам да пуштам вода :) :)
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Не значи дека Б комплекс витамините се пијат само за да отворат апетит, може доктор да ги препорача од различни причини. Мислам дека се пијат 3x1, ама зависи од случајот. Понекогаш е доволно и една таблета дневно. Обично се даваат кај дефицит на Б витамини што се забележува по промените на кожата, косата, ноктите, усните (ако пречесто пукаат, ако се јавуваат рагади и слично). Освен тоа, се користат и при органски проблеми со нервите - а Б6 или бедоксинот понекогаш може да се користи за смирување и подобро спиење. Ама да не се претерува.
    Прашање до elenadaceva - дали ти пиеш вода? Бидејќи урината не би требало да ти е толку жолта од Б комплекс витамините. Урината има интензивна жолта боја кога е концентрирана, што значи дека веројатно не внесуваш доволно течности во организмот. Има и други причини поради кои може урината да има интензивно жолта боја, ама не верувам дека е тоа случај кај тебе. Пиј повеќе течности овој период ;)
     
    На Magnolija, MarchelineAmaru и Lilit им се допаѓа ова.
  14. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    б-комплекс обично се препорачува кога примате други таблети обавезно да земате и б-комплекс влиае добро на флората на желудникот. а воедно и јас само тогаш го користам немам потреба од него. некако избегнувам се што е апче па макар и витаминско. всушност б-комплексот го пијат и за смирување, аман на мој години сметам дека не сум толку растроена, многу ми е банално кога ќе ми речат вознемирена си земи б-комплекс хехехехехе аман јас сум кажете не на апчињата :lol: :lol:
     
  15. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    580
    б-комплекс се витамини, јас ги пијам редовно. Од кога памтам за себе...по 1 на ден. Сепак не е ништо страшно ако се земат и повеке бидејки немаат аналгетско дејство.
     
  16. summer

    summer Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Ја пиев бе комплекс зимово... имав настинка и нели докториве сите беа испаничени од свинскиот грип и тоа беше првата терапија шо ја даваја заедно со витамин це... ја ги пиев 3пати на ден.. и за две недели се поправив 2кг.. али најважно е здравјето... иако знаев дека ке ме поправат поважжно ми беше да см здрава... :D ..позЗ :D
     
  17. Lili.87

    Lili.87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    3
    srce za apetit samo betavitavit pivski kvasec
     
  18. plavusha

    plavusha Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    124
    б-комплекс

    и јас почнав да ги пијам па ќе видам дали ке има резултати ;)
     
  19. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    б-комплекс

    Maци, дали ти помагаат со апетитот??
     
  20. plavusha

    plavusha Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    124
    б-комплекс

    на мене ништо не ми помага, басш ништо....ептен сум слаба пиев разни апчиња и-НЕМА РЕЗУЛТАТИ :@