1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Додатоци и суплементи

Дискусија во 'Диети' започната од Bubble, 7 јуни 2010.

 1. Bubble

  Bubble Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  1
  Овие се витамински апчиња и се употребуваат секој ден по едно така?
  Сакам да прашам дали треба да се земаат на гладно или после јадење..
  Исто сакам да купам и пивски квасец апчиња за дебелеење и апетит пошто стварно треба да накачам 5 кила најмалце.
  Точно ли е дека Олиговит исто така помагаат во апетит како и овие пивски квасец??
  И дали е безбедно да се земаат во исто време?

  фала мн
  позз =)
   
 2. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.477
  Олиговит прв пат слушам дека се за дебелеење :^) Јас знам дека во нив се содржани сите витамини и по едно на ден се пие.
   
 3. Bubble

  Bubble Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  1
  aha..znaci samo pivski kvasec da piam za debeleenje, odnosno za apetit..
  a zaso nekoi vikaat pivski kvasec e se namaluvanje, nekoi za zgolemuvanje na apetit -.-
  neznam koj da slusam, a mene mi se za apetit..
  help?
   
 4. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.477
  Пивски квасец се здрави за пиење затоа што ја прават кожата поубава и посјајна, косата побрзо расте, ноктите не се кршат итн... Многу луге ги пијат за да им отвори апетит и за накачување на кг, ама еве на пример мајка ми порано држеше медицинска диета и во неа имаше секој ден по 5-6 таблети пивски квасец а за слабеење беше диетата. Значи кога е правилно комбиниран начинот на исхрана и ако се јаде помали количини и се пие пивскиот квасец, пак може да се слабее.
   
 5. Bubble

  Bubble Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  1

  ahaa..falaa =)
  inace mene u apteka mi rekoa po edno do dve na den o.O
  a nekoi vikaat po 4-5 pijat :D
  i aj sea?
  ja ko demek sakam poveke za pogolem rezultat haha ali valjda nema veze toa..da si slusam so mi rekoa..
  a samo kazi mi ako znaes, moze da se zimaat so oligovit vitaminskite ili samo pivski kvasec da zimam..?
   
 6. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  581
  олиговитот се пие по 1 на ден , нема врска со дебелеење, јас цел живот го пијам, олиговитот содржи витамини и се дава на луѓе со намален апетит за да на некој начин внесуваат витамини.
   
 7. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.924
  Мене ми ги препорачаа за апетит , ги пијам по едно секој ден , и ств повеќе апетит имам . Почнав да јадам :D
   
 8. yawn

  yawn Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  697
  Допаѓања:
  699
  Додатоци во исхраната

  За време на диетата пиете ли некои додатоци во исхраната како витамини,Rapid Energy капсули и сл .
  Јас земам Олиговит витамини и минерали и Ginseng таблетки (има висока количина на тонични и стимулативни супстанции и допринесува да се подобрат атлетските перформанси и ја одржува рамнотежата на организмот)
   
 9. Iki.Olsen

  Iki.Olsen Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  115
  Кога сум на диета пијам Витамин Ц заради имунитетот.
  Немам земано нешто посебно освен Жен-Шен, витамни Ц и не се секавам за другиот витамин. Мислам дека е добро да се земаат витамини додека си на диета.
   
 10. macciii

  macciii Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 август 2010
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  21
  Б-комплекс

  колку од вас користат б-комплекс? за што го користите и по колку апчиња пиете дневно или пак на колку часа ги пиете? јас искрено почнав да ги пијам за апетит по две на ден :)
   
 11. srculka

  srculka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2010
  Пораки:
  582
  Допаѓања:
  170
  овие и мене ми ги препорачаја но јас не ги пиев..бидејќи јас имав апетит а ми текоја да ги пијам
   
 12. elenadaceva

  elenadaceva Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2010
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  5
  ја пијам едно на два дена ... урината ми ја бои екстремно жолто и се плашам некогаш коа ќе се завртам да пуштам вода :) :)
   
 13. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.010
  Допаѓања:
  198.823
  Пол:
  Женски
  Не значи дека Б комплекс витамините се пијат само за да отворат апетит, може доктор да ги препорача од различни причини. Мислам дека се пијат 3x1, ама зависи од случајот. Понекогаш е доволно и една таблета дневно. Обично се даваат кај дефицит на Б витамини што се забележува по промените на кожата, косата, ноктите, усните (ако пречесто пукаат, ако се јавуваат рагади и слично). Освен тоа, се користат и при органски проблеми со нервите - а Б6 или бедоксинот понекогаш може да се користи за смирување и подобро спиење. Ама да не се претерува.
  Прашање до elenadaceva - дали ти пиеш вода? Бидејќи урината не би требало да ти е толку жолта од Б комплекс витамините. Урината има интензивна жолта боја кога е концентрирана, што значи дека веројатно не внесуваш доволно течности во организмот. Има и други причини поради кои може урината да има интензивно жолта боја, ама не верувам дека е тоа случај кај тебе. Пиј повеќе течности овој период ;)
   
  На Magnolija, MarchelineAmaru и Lilit им се допаѓа ова.
 14. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.369
  Допаѓања:
  5.313
  б-комплекс обично се препорачува кога примате други таблети обавезно да земате и б-комплекс влиае добро на флората на желудникот. а воедно и јас само тогаш го користам немам потреба од него. некако избегнувам се што е апче па макар и витаминско. всушност б-комплексот го пијат и за смирување, аман на мој години сметам дека не сум толку растроена, многу ми е банално кога ќе ми речат вознемирена си земи б-комплекс хехехехехе аман јас сум кажете не на апчињата :lol: :lol:
   
 15. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  581
  б-комплекс се витамини, јас ги пијам редовно. Од кога памтам за себе...по 1 на ден. Сепак не е ништо страшно ако се земат и повеке бидејки немаат аналгетско дејство.
   
 16. summer

  summer Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Ја пиев бе комплекс зимово... имав настинка и нели докториве сите беа испаничени од свинскиот грип и тоа беше првата терапија шо ја даваја заедно со витамин це... ја ги пиев 3пати на ден.. и за две недели се поправив 2кг.. али најважно е здравјето... иако знаев дека ке ме поправат поважжно ми беше да см здрава... :D ..позЗ :D
   
 17. Lili.87

  Lili.87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  3
  srce za apetit samo betavitavit pivski kvasec
   
 18. plavusha

  plavusha Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  124
  б-комплекс

  и јас почнав да ги пијам па ќе видам дали ке има резултати ;)
   
 19. Name

  Name Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  880
  Пол:
  Женски
  б-комплекс

  Maци, дали ти помагаат со апетитот??
   
 20. plavusha

  plavusha Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  124
  б-комплекс

  на мене ништо не ми помага, басш ништо....ептен сум слаба пиев разни апчиња и-НЕМА РЕЗУЛТАТИ :@