1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Додатоци и суплементи

Дискусија во 'Диети' започната од Bubble, 7 јуни 2010.

 1. Juicy

  Juicy Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2010
  Пораки:
  1.812
  Допаѓања:
  11.127
  Пол:
  Женски
  Б-комплекс

  мајка ми ми ги даваше откако ќе се најадам заедно со витамин це .
   
 2. anuskaNESTLE

  anuskaNESTLE Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.979
  Допаѓања:
  7.104
  Б-комплекс

  Б комплекс ми препиша матилниот пред неколку месеци, бидејќи имав проблеми со нервите и стресови. Но, од нив многу ми се зголеми апетитот, значи многу, а јас и така многу јадев, а тој период на диети бев, и прекинав да ги пијам, и плус не ми делуваа, па ми препишаа демитрин, и сега немам потреба од ништо, фала богу.
   
 3. Butterfly-itgirl4s

  Butterfly-itgirl4s Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  414
  Допаѓања:
  285
  Б-комплекс

  Ми треба мислење и тоа сакам да знам дали сите витамински апчиња влијаат врз метаболизмот во однос на дебелеењето.Ми преписаа витамини за очите и треба два пати дневно да ги пијам за подолг временски период а во некој чуден период сум некако се здебелувам а плус сега и апчињата и сето тоа ме става во некоја мисла,ај за јадењето немам проблеми ќе внимавам сто конзумирам но витамините ми се задолзителни,дали знае некој несто повеќе во врска со тоа?благодарам однапред
   
 4. LittleGirl626

  LittleGirl626 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2016
  Пораки:
  156
  Допаѓања:
  267
  Пол:
  Женски
  Знае ли некој колку чини Олиговитот?
   
 5. Allwayshappygirl

  Allwayshappygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2017
  Пораки:
  217
  Допаѓања:
  284
  Пол:
  Женски
  Дечки здраво. Слушнав за таблети, капсули како и да се, хербафаст, за слабеење. Дали ги има некој пробано и дали имаат ефект?
   
 6. martin01

  martin01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2012
  Пораки:
  494
  Допаѓања:
  528
  Пол:
  Машки
  prvo treba da ja sredis ishranata, da isfrlis od menito se sto e losa hrana, da imas fizicka aktivnost i topacite mozat samo da ti pomognat pri namaluvanjeto na kilogramite. Bilo caevi, trefki ili tableti ne se magicno stapce za slabeenje. Nemoj da si frlas pari po reklami. Posle prestanok na herba life ili bilo koj drug caj, kilogramite se vrajkat mnogu brzo, se otvora golem apetit. isprobano.
   
  На Allwayshappygirl му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Mamli

  Mamli Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2017
  Пораки:
  1.501
  Допаѓања:
  4.239
  Пол:
  Машки
  А ти да исфрлиш хемија, стероиди и цело срање што го буташ во тело цел ден, па после да зборуваш за лоша храна?

  Лошата храна е многу поздрава од целото хемиско срање што го бутате вие билдерите по цел ден.
   
  На ALISA0000 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. martin01

  martin01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2012
  Пораки:
  494
  Допаѓања:
  528
  Пол:
  Машки
  Dali tebe te spomna nekoj? Od kade ti znaes dali jas koristam hemija ili ne. Mozda lazam. Hemija i dodatok se skroz razlicni poimi.
   
  На Purelove92 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. tribuzma

  tribuzma Активен член

  Се зачлени на:
  14 јули 2018
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Машки
  Да се надоврзам. Во сите чаеви што ги пиете се правени лабараториски со хемиски состав. Сок од јаболка или цвекло да оставиш подолго од 2 дена ке скисни а тој чај трај со недели. Имаш на јутуб како се прават чаевите со какви не хемиски средства. И ако си учена малце од малце ке сватиш дека овде тие што пишат за хемија не ја користат,доказ ти се сликите во ваши постигнати резултати. Човек на хемија нема да биде со 42цм. рака. позз и земи учи што е хемија.
   
 10. martin01

  martin01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2012
  Пораки:
  494
  Допаѓања:
  528
  Пол:
  Машки
  ne brat na prirodna baza se :rofl:
   
 11. Mamli

  Mamli Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2017
  Пораки:
  1.501
  Допаѓања:
  4.239
  Пол:
  Машки
  Јас не пијам никакви чаеви за ослабнување, затоа што никогаш не сум ни бил дебел. Имам нормална тежина. Јадам буквално се. Имам перфектна крвна слика.

  Ама црева ми се обрнуваат кога билдери зборуваат за некоја здрава исхрана, а од друга страна бутаат цел ден гомна и хемија во организмот. Без нив се ко издувани балони.
   
  На martin01 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. martin01

  martin01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2012
  Пораки:
  494
  Допаѓања:
  528
  Пол:
  Машки
  mamli a celo vreme mi se cita mimi hahaha brat dodatocite ne se hemija malce si gi izmesal brzinite :D
  whey mislam znaes deka se pravi od surutka i toa ne e hemija :)
   
  На Purelove92 и SwanMay им се допаѓа ова.
 13. Mamli

  Mamli Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2017
  Пораки:
  1.501
  Допаѓања:
  4.239
  Пол:
  Машки
  Whey и креатинин се хемија. Не мора да се убедуваме. Зошто не вежбаш без нив? Зошто не напредуваш без нив? Свесен си дека без нив ќе вежбаш години и години со минимален ефект, затоа што тоа е природниот опсег на телото. Се останато хемијата го креира. Види ги бодибилдерите пред еден век како изгледале кога немало разни “додатоци“ како whey, креатинини и денешниве хемичари со разни “додатоци“ во исхраната.
   
 14. Alpha010

  Alpha010 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2018
  Пораки:
  145
  Допаѓања:
  217
  Пол:
  Машки

  Уствари, мора да се убедуваме. Се додека вакви неинформирани и неедуцирани ликови кои во животот не фатиле тег си даваат за право да коментираат на тема во која врска немаат и да делат совети.

  Да разјасниме неколку работи, протеинот е составен од една или повеќе молекуларни низи од 20 типа на амино киселини, класифицирани во две групи:

  - есенцијални
  - неесенцијални амино киселини.

  Есенцијалните се аминокиселините кои не се продуцираат (создаваат) во организмот и затоа неопходно е нивно внесување преку исхраната.

  Неесенцијалните пак се оние амино киселини за кои не е неопходно да се внесувааат преку исхраната, бидејќи истите се создаваат во организмот.

  Преку конзумирањето на храна богата со протеини, истите преку дигестивниот тракт се разложуваат (хидролизираат) на составните амино киселини во кои се содржат сите 20 типа на амино киселини.

  При производство на сирење се добива течен под-продукт познат како Whey (Сурутка) и истиот воглавно се состои од вода со содржина околу 93%, а останатиот дел го содржат протеини, јагленихидрати, масти и минерали.

  Околу 80% од протеините се Casein тип, а само 20% се Whey тип на протеини. Со изолирање на соодветниот тип на протеини се добиваат веј протеини и казеин протеини. Разликата помеѓу двата е во брзината на разложување на тие 20 типа на аминокиселини во дигестивниот тракт.


  Сите тие додатоци во исхраната НЕ СЕ ЗАДОЛЖИТЕЛНИ и не претставуваат никаков магичен прашок/апче/течност и не се ништо поразлични од исхраната.


  Народното "хемија" претставуваат сите анаболни хормони,пептиди, прохормони што придонесуваат до покачено ниво на тестостерон и тоа врска нема со суплементите и додатоците во исхраната.

  Употребата на стероиди не е од вчера, прв пат синтетички тестостерон почнал да се користи во 1952-56 година. Исто како што и суплементите не се сега измислени, прочепкај по интернетот да видиш од кога whey протеинот се произведува и користи.


  Природниот опсег на телото е многу повеќе од што ти можиш а и сакаш да сфатиш, ова е типично мислење на некој кој не се посветил доволно и не успеал да постигни нешто. Следен пат кога ќе помислиш да поставиш некое мислење без докази и од "чаршиски" муабети, ќе те замолам да се воздржиш.

  Поздрав.

   
  На Joi, Purelove92 и SwanMay им се допаѓа ова.
 15. Mamli

  Mamli Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2017
  Пораки:
  1.501
  Допаѓања:
  4.239
  Пол:
  Машки
  Остави ти детски приказни.

  Ти мене ме убедуваш ко апотекарот што го убедува просечниот муштерија дека некои апчиња се на природна база лол. Такво нешто не постои.

  Whey како и креатининот се хемија.

  Ако суплементите не се задолжителни тогаш зошто 99,9% ги земате? Нормално. Затоа што знаете дека без нив резултатите нема да ви бидат ни 30% исти дури и да се убивате од вежбање години и години.

  Сите до еден сте на хемија, а како времето поминува само се префрлате на потешка и потешка хемија кога ќе почнете да стагнирате. Бодибилдингот е најотровен спорт воопшто. Така да јас ќе си уживам во гибаница и Пепси.

  Затоа ти велам погледни ги бодибилдерите пред 100 години хранети со нормална храна како изгледале и спореди ги денешните хранети со суплементи.
   
 16. martin01

  martin01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2012
  Пораки:
  494
  Допаѓања:
  528
  Пол:
  Машки
  ako whey e hemija togas mlekoto, sirenjeto, kaskavalot itie treba da se hemija. Od ista surovina se proizveduvat. Nedozvolenite supstanci se zabranetia dodatocite se dozvoleni. Dali mozes da kupis testosteron ili insulin vo apteka bez recepta? nemoze, mora da imas recepta izdadena od lekar a dali mozes da kupis surutka ili whey protein od prodavnicite za suplementi? moze. whey vo prevod e surutka i dokazi deka whey se proizveduva po hemiski pat, od kade ti se tie dokazi deka suplementot e hemija. Paljoto e 30godini vo sporto, sega e 60 godini i cel zivot koristi suplementi no e zdrav kako dren. Alkoholot i cigarite vi se hemija a ne kanta whey, od whey nikoj neumrel ama od alkohol sekoj den.
   
  На Joi, Purelove92 и SwanMay им се допаѓа ова.
 17. Mamli

  Mamli Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2017
  Пораки:
  1.501
  Допаѓања:
  4.239
  Пол:
  Машки
  Што е поентата?

  Сите лекови имаат нус појави кога се користат подолго време, па пак се продаваат во аптека.

  И еден куп апчиња се продаваат без рецепта демек на природна база, па само глуп и наивен може да верува во тие приказни.

  И јас јадам буквално секаква храна, па сум здрав ко дрен. И?

  Јас можам да функционирам без лекови и суплементи. Не ми требаат во животот. Вие не може да функционирате без нив, затоа што после одреден период тоа станува психичка зависност особено кога подолго време се стагнира и не раснете (да употребам ваш израз).

  Ако млекото, сирењето и кашкавалот се произведуваат од иста суровина со Whey тогаш зошто не си јадете сирење и кашкавал, туку трошите еден куп пари на Whey?
   
 18. martin01

  martin01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2012
  Пораки:
  494
  Допаѓања:
  528
  Пол:
  Машки
  zatoa sto whey ne sodrzi laktoza, masti, hidrati. Surutkata se vari na niska temperatura taka sto vo samoto varenje se gubat mastite i hidratite a proteinite ostanuvat fakticki samo proteinot e izvaden od surutkata. Taja surovina se susi odi na ispituvanje i potoa se dodava vkus. Vo 1kg mleko ima dosta proteini nekade okolu 40gr. no i laktoza. Whey ne e moralno da se zeme no dokolku nejades meso dovolno ili nemas vreme togas se dodava vo ishranat tecen protein. Jas imam odlicni rezultati a momentalno ne koristam suplementi posto nemam potreba. Porano lujeto ne trenirale dovolno, nemale dovolno sredstva za da obezbedat hrana, nemale sovremeni teretani, i mnogu ne znaea za bodibildingot. Svarco i lui federico koga bea naturalci bea edni od naj uspesnite no podocna nivnata naturalna kariera zavrsi.
  se sto se koristi vo normalni dozi ne e stetno,no ako se zema na svoja raka e stetno. nus pojava od whey e proliv, bolki vo zeludnik, povrajkanje, ili alergia dokolku si alergicen na belcevini. Od kreatin nus pojava proliv ili cesto mokrenje dokolku organizmot ne ti go podnesuva kreatinot. drugi nus pojavi nema.
   
  На Purelove92 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Alpha010

  Alpha010 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2018
  Пораки:
  145
  Допаѓања:
  217
  Пол:
  Машки
  Aхам, факти поткрепени со докази сега биле детски приказни а твојте чаршиски муабети се релевантни. Океј, јас ништо не те убедувам само не сакам неточни информации.

  Whey и креатинот како и тоа пепсито што го пиеш како и таа гибаницата што ја јадеш СЕ сите добиени по хемиски пат, уствари се околу нас е дело на некаква хемиска реакција. Што претставува хемија за тебе?

  И ај жити се намали со тоа тврдењето, кој тоа сите? Ете јас кога користев суплементи РЕЗУЛТАТОТ ми беше никаков.

  Моментално додека ти јадиш гибаница и пиеш пепси, јас го јадам веќе 4тиот оброк во денот. Додека ти го допиваш пивото во кафич јас го завршвам мојот тренинг, дур се спремаш за во дискотека јас се спремам за спиење, и после нормално дека мојот резултат ќе биде невозможен за тебе . И нема да дозволам да докажуваш што било и како било хемија, и дали влијаело на резултатите. Па уште и се расфрлаш со некакви проценти, знаеш што ли воопшто значи да се убиваш од вежбање? Сакаш да ти пратам снимки и слики што значи убивање од вежбање? Повраќање после тренинг, главоболки, несвестица?

  Точно додека ние се убиваме од вежбање, ти седиш комотно дома и пиеш пепси. И не те осудувам, тоа е твој избор а ова мој. Но те молам, не ни се мешај нас како што не ти се мешаме ние.

  И те молам научи ги барем поимите кои ги користиш, ако не продолжи си да коментираш на други теми во кои си активен. Креатин и креатинин се различни работи :)

  Во врска со крвната слика со која се фалиш, оддели си 6-7.000 денари и ела спободно да направиме со мене крвна слика,хормонска слика и да споредиме резултати ;)
   
  Последна измена: 24 јули 2018
  На martin01 и SwanMay им се допаѓа ова.
 20. CrazyOne

  CrazyOne Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  2.040
  Допаѓања:
  19.364
  Пол:
  Женски
  Постовите од темата таблети за слабеење се префрлени овде. Овде слободно пишувајте искуства со додатоците во исхраната. Другата тема се полни со офтопици.
   
  На martin01 му/ѝ се допаѓа ова.