1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Додатоци и суплементи

Дискусија во 'Диети' започната од Bubble, 7 јуни 2010.

  1. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Ok here’s my take on why most protein shakes are absolute horse shit and why I’ll never use whey protein or recommend it in any of my nutrition plans.

    Yep, you heard me right, WHEY protein, that stuff that’s great for building muscle and supposed to be really good for you after a hard weight training session? It must be true because the supplement companies told you it was, right?

    Well I used to think like this aswell. During my bodybuilding days I used to slug down 3 protein shakes a day like it was going out of fashion, that was until I researched the actual ingredients in these protein powders a while back and I was shocked at the actual truth. Not only are they full of sugar and chemicals but the “whey” protein that’s considered bad ass by top strength coaches & nutritionists, isn’t as good as we think it is.

    In this article I’m going to address the reasons why most protein powders are making you fatter, a waste of money and are detrimental to your health. I’m also going to tell you the only 2 powders that I recommend but bare in your mind that if fat loss is your goal then you don’t really need to worry about a protein shake.

    So let’s take a look at some of the ingredients put in these “amazing super-duper” protein shakes:

    There are 2 different types of whey protein, whey isolate and whey concentrate.

    Whey Protein isolate is a by-product from cheese-making. It’s the clear liquid used after the milk has curdled and is often used to feed pigs. Those of you that read my blog regularly will know that I’m not a fan of cow’s milk. Humans aren’t designed to drink cow’s milk, baby cows are!

    Not only is cow’s milk highly allergenic for most people but the process of refining whey protein isolate involves heat and acid treatment which kills off any friendly bacteria which would be good for your gut health. The treatment process also leaves the milk putrid (yep, you’re drinking putrid protein when you slug down that protein shake!) and hard to dissolve which is why manufacturers have to use additives to make it easier to mix.

    Ever noticed that some protein powders are a bitch to dissolve? There are always lumpy bits in it that don’t seem to dissolve aren’t there! Well now you know why 

    Whey protein concentrate could be considered a slightly better option than whey isolate. Unpasteurised whey protein from hormone free, grass fed cows, is better because it doesn’t go through the pasteurisation process however it’s still COW’S MILK and we can still get better sources of protein elsewhere without having to resort to whey.

    Secondly, Sweeteners

    Sucralose is a sweetener manufacturers use to give the protein its flavour and has exactly the same effect on your body as normal sugar does meaning it will play havoc with your insulin levels which is bad news if you’re susceptible to love handle fat in particular. Plus the fact sugar gives you diabetes and is also terrible for your health.

    Acesulfame Potassium or Acesulfame Kis another popular sweetener that manufacturers use. It’s also found in food and beverages aswell. It is 200 times sweeter than normal sugar so you’ll get all the same problems sugar will give you plus MORE!

    The problem with Acesulfame is that there have been no long term studies done on it. Acesulfame K contains the carcinogen methylene chloride.
    Long-term exposure to methylene chloride can cause headaches, depression, nausea, mental confusion, liver effects, kidney effects, visual disturbances and cancer in humans.

    There has been a great deal of controversy to the use of acesulfame K but at this time, the Foods Standards Agency has not asked for any tests to be done on this sweetener.

    Aspartameis also found in some protein powders and is a highly controversial sweetener; it’s been banned in several countries. Basically the liver cannot break aspartame down so it’s sent straight to the brain. Not only is this found in protein powders but also sports drinks, chewing gum, children’s food and loads of other stuff. There are over 92 different health side-affects from consuming aspartame. Horrendous food additive!

    Aspartameis also found in some protein powders and is a highly controversial sweetener; it’s been banned in several countries. Basically the liver cannot break aspartame down so it’s sent straight to the brain. Not only is this found in protein powders but also sports drinks, chewing gum, children’s food and loads of other stuff. There are over 92 different health side-affects from consuming aspartame. Horrendous food additive!

    So basically the body has no use for any of these sweeteners in the body so in order to reduce their circulation, the body will dump them into your fat cells which will add to your toxic load which in turn will make you fatter. It’s as simple as that really.

    Not only this but research is clearly showing that our bodies cannot cope with these sweeteners and are seriously damaging our health.

    So what if I was to tell you that there are MUCH better alternatives to using whey protein? Alternatives that are free from all these additives and sweeteners and won’t compromise your health?

    Would you be interested?

    Well you should be because there is!

    Protein powder made from rice or hemp is just as good as whey and in my opinion is better as you’re not consuming putrid milk! There are only a couple of powders I recommend and they are:

    Sun Warrior Protein
    And Vega Protein


    Both are made from (non-soy) whole grain rice protein, are gluten free and have a complete amino-acid profile. I’m not affiliated with either of these products however I do believe that these are the cleanest protein powders out there at the moment and I have personally had good results using both.

    Немам време да преведувам. Ти верувај си во празни приказни коишто ти ги сервираат бодибилдинг индустријата, а јас ќе верувам на професионални што изработуваат суплементи во фабрики и што самите тврдат како, што и со што.

    А тие твои сентиментални приказни додека јас јадам гибаница и пепси ти бла бла бла бла бла бла чувај си ги за во теретана.

    Бодибилдингот е најсрање и најнездрав спорт некогаш што постоле. Тоа не го велам само јас, туку илјадници други бивши билдери.

    Јапонците немаат никаква бодибилдинг култура, а се најдолговечна нација во светот и најздрава.
     
  2. Alpha010

    Alpha010 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2018
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    217
    Пол:
    Машки
    Океј, професионалците што изработуваат суплементи и живеат од профитот ќе ти кажат тебе што и како било, и пак продолжуваш со некој измислиени бројки. Кој се тие илјадници бивши билдери ? И каква врска имаат Јапонците со темата?

    Знаеш ли колку грама шеќер има во 100мл пепси? Истиот тој аспартам што е погоре во текстот, е присустен и во сокот.

    Ти можеш во што сакаш да веруваш, вистината е поразлична од твоето верување. Слободно продолжи си да верваш во што сакаш само не се труди да докажуваш нешто од шо немаш познавање.

    Поздрав и да ја завршиме дискусијата тука.
     
  3. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    https://www.youtube.com/user/SasaLazicTV - sasa lazic

    https://www.youtube.com/channel/UC_TMJABetLXqZzSBNPsXd_A - gabudizator.
    sasa lazis 100% naturalec, ne koristi ni hemija ni suplementi. Gabudizator ne koristi suplementi iako ima objasnuvanje no nema dovolno znaenje za odredeni suplementi. I posle kazi dali nemozi samo so hrana da se napravi telo. Pileskoto site nie sto go jademe e klukano so insulinka kiselina i nekakov hormon za rast. Brazilskite bataci tezat i do 300 grama. E toe hemija a site nie go jademe takvoto meso i vikame deka sne naturalci.
     
  4. ghinna001

    ghinna001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2017
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    134
    mi treba beta karoten suplmenet preporaki??
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. BB Clasic

    BB Clasic Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Машки
    Типичен македонски менталитет... :) работава си давам право да зборувам на тема која не ја познавам. Демек, ,,зошто не вежбаш без нив", ,,зошто не напредуваш без нив"? а што мислиш ти дека се суплиментите?( додатоци во исхрана), многу некако ги преценуваш... Веј протеин се користи за надополнување на дневниот внес на протеини, 250-300 гр дневно зависно од поединец не е лесно да се внесе преку храна. Креатин* ти е енергент кој служи за ресинтеза на АТФ. Кога ќе ја разбереш физиологијата, врати се, сигурно ќе бидеш по компетентен да зборуваш.:D
     
    На Dushica_soul и soffce им се допаѓа ова.
  6. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Остави ти реситензи, десинтези, бла бла. Тоа е хемија и секој со нормален IQ знае да прогугла, да прочита, да истражи, а вие само тешете се дека сте “натурал здрави момци“.
     
  7. BB Clasic

    BB Clasic Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Машки
    Во заблуда си :mm: Оди брат земи си го девојчето под рака и помини време со неа:D наместо тука да губиш време на нас. Не ја разбираш физиологијата, и? Секој со своето тело има право да прави што сака. Никаде не споменав дека јас или некој е натурал, а уште помалку здрав за да се тешиме :D Ти по предмет хемија сигурно си имал 1(fingers)
     
    На Alpha010 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Alpha010

    Alpha010 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2018
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    217
    Пол:
    Машки
    Ти кажав во врска со тоа дека се тешиме дека сме натурал здрави момци, оддели си 6-7.000 за комплетна хормонска и крвна слика, и повели да ги споредиме резултатите на форумот. И пак истиот муабет, остави ти ова остави ти она..

    Извини не знаев дека ние имаме ниско IQ само затоа што ти делиш различно мислење од нас, кралу на хемијата. Да знаеше да прогуглаш немаше вакви тези и теории да пишуваш тука.
     
  9. CrazyOne

    CrazyOne Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    2.036
    Допаѓања:
    19.306
    Пол:
    Женски
    Дечки коментирајте слободно на темава, ама без навреди еден кон друг. Не сакам да Ве бришам.
     
  10. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    http://darwinian-medicine.com/10-reasons-why-you-shouldnt-use-whey-protein-supplements/

    [​IMG]

    Вие сите сте “измамници“ и не сте никакви натурал билдери. Тоа се приказни за малите деца. Затоа секој ден земате разни “суплементи“ за да ви го дадат тоа што природата не може да ви го даде.
     
  11. SwanMay

    SwanMay Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.674
    Пол:
    Женски
    Извини што те цитирам, но се почувствував директно засегната. Се направи дискусија и верувам дека никогаш нема да се сложиме на оваа тема... :)
    Никој не вели дека мора да се земаат суплементи. Тоа е личен избор. А, мое право е дали ќе одберам на телото да му дадам протеин во вид на храна, кој треба да се вари со часови, или понекогаш (читај 3-4 пати месечно) ќе посегнам по протеин во прав, кој ми е потребен кога немам време во наредните неколку часови после тренинг да имам оброк.
    И тоа не се однесува само на протеините. Суплементите се само едно надополнување, кое покрај добрата исхрана ќе му даде можност на телото подобро да функционира, да биде посвежо и да се опоравува од тренингот.
    Не вежбаме сите за големи мускули, напротив. Затоа, секој бира што и колку ќе користи. Но, во XXI век срамота е да се меша хемија со суплемент. Искрено ќе кажам, сите девојки и момци кои ги познавам и кои вежбаат рекреативно, користат барем протеин, BCAA и глутамин. И тоа не значи дека се нездрави или измамници. Едноставно, вложуваат во себе.
     
    Последна измена: 28 јули 2018
    На Joi и martin01 им се допаѓа ова.
  12. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    мене во денот ми се потребни 170гр. протеини за да можам да имам мускулен раст. ајде ти објасними како ќе ги внесам тие 170гр. преку храната.
    200 гр. месо пилешко - 40гр. протеини
    10 јајца 45гр. - протеини
    200гр. телешко - 44гр. протеини.
    100гр. туна 24гр. - протеини. збир = 153гр протеини. 17гр. фалат и тие протеини со што ке ги надохнадиме ако не со дозерка веј протеин. Башка телото неможи целосно да ја искористи и да ја свари целата внесена храна,дел оди во измет. преголема количина на храна долг период прави масен талог помеѓу желудникот и ги турка органите нанапред така што цело време ќе имаш стомак без разлика дали тренираме или не.
    една доза веј во денот нема да ти наштети ништо. ско се претера тое друго.

    друга работа. Јаткастите плодови содржат масти и протеини а тие протеини не се рачунат во дневен внес на протеини пошто билните протеини не се сврзуват за мускул пошто не ги содржат сите аминокиселини.
     
    Последна измена од модератор: 28 јули 2018
    На SwanMay му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Јас за еден ден без проблем ќе изедам не 170 грама, туку 270 грама протеини.

    И покрај тоа што најголем дел од вас можат да изедат без проблем 200 грама протеини повторно ќе се определат за земање хемија, затоа што без нив напредокот ќе биде исклучително спор и ограничен.

    И, тоа е целата глупост на бодибилдингот освен земање тон хемија. Зошто да пијам 3 литри вода секој ден ако организмот ми бара 0,5 литри? Зошто да земам 200 грама протеини ако организмот ми се задоволува со 100 грама? Јас го слушам моето тело што ми кажува, а тоа е најдобар индикатор што му е потребно и колку, а не бодибилдинг индустријата.

    Јас сум апсолутно за здрав живот и некоја физичка активност како што е возење велосипед, трчање, планинарење, играње фудбал, кошарка која покрај физички придобивки носи и социјални како дружење.
     
  14. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    bas me enteresira kako ke gi izedes tie 200gr proteini. Za tvoja informacia, nema teotetska sansa da stavis muskulna masa so pomalku od 2 gr. protein na kilo telesnaa masa. Nigde nepisi deka e moralno da pies voda odpojke, se pie kolku so ti bara teloto to se znaj. dnevno pijam 2.5 kg voda, tolku ima potreba organizmot. vo svetot ne postoj surutka dobiena po hemiski pat.
    esno prasanje dotebe: cokolino i medolino i rizolino koj gi davat na bebinata pa se do 3 godisna vozrast, toj protein sto e vo cokolinoto od so izvor e? vo 100gr. ima 25gr. progein, 50gr. hidrati bez sejkeri. site ovde so sne na stranicava sne rasteni so to cokolino pa se do den denes se dava na bebinata pa site se zdravi i zivi.
    sigurno toj protein e bas poseben.
    vo lebot se stava aditiv, a aditivot se dobiva po hemiski pat so znaci sekoj den se klukame so evtina hemikalija.
    vo korenot od domatite stavat vestacka prihrana za brz rast a za mesoto da ne se ni zboruva.
     
    На SwanMay му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Јас немам проблем и перфектно знам дека денешната индустриска храна е хемиски процесирана со засладувачи, адетиви, хормони и слично. Таква е и условно кажано здравата храна, затоа што веќе сите земјоделци употребуваат хемија во производството на месо, зеленчук и овошје. Тоа убаво го знам, но јас не те убедувам дека таа храна е потполно здрава и природна. Проблемот е кога ти мене ме убедуваш дека суплементите се природни и здрави. Не се природни, хемија се, а остатокот е твој дали ќе ги земаш или не. Претпоставувам никој не умрел од земање Whey протеини како што и никој не умрел од јадење кебапи и гибаница.
     
  16. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    фаламу на горнио досега никој неумрел од веј но од стероиди да итоа доста познати бодибилдери.
     
  17. Alpha010

    Alpha010 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2018
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    217
    Пол:
    Машки
    Слушај ме сега убо, ова веќе преминува во лична навреда и крајно дрско и безобразно однесување.

    Не си ти никој и ништо за тебе јас да ти докажувам дали јас сум природен или не. И тоа ич тебе да не те засега, и немој да си се дрзнал да ме нарекуваш мене или некој друг измамници и да ни даваш етикети дали сме биле или не сме биле натурал. И пак ќе ти кажам, прекини да ме цитираш и на секој пост да го пишуваш истото "остај ги тие приказни, приказни за мали деца" оти немаш ништо паметно друго да напишиш.

    Ме тераш да се спуштам на твое ниво и да се објаснувам. Слободно остани да си живееш во тој твој свет дека си најздрав од сите и дека ние не сме природни. Ти дека имаш крвна слика во опсег на рефрентните вредности најздрав си:clap::clap::clap::clap::clap:

    И жити се не се споредвај со мене или со некој друг што не вежба рекреативно , ако тебе телото ти бара 0.5 литри вода дневно мене ми бара 4, тебе ако ти бара 2000 калории мене ми бара 4000.

    Ти ако конзумираш 100 грама протеин, јас конзумирам 200. И треба пак да кажам дека не користам суплементи оти немам потреба? Сакаш да ти пратам слики од резултатите мој?

    И уствари на крај краева, што сакаш да ни кажиш ? Никој тебе не те убедува да не пиеш пепси оти е штетно, да не јадиш гибаница оти има премногу масти. Зошто ти би не убедувал нас ?
     
  18. Kristijann1

    Kristijann1 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2018
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    А што е работата, тебе криво ти е што не можеш да го имаш тоа тело што некој го има, што се остава во теретана по 2-3 саати, 5дена во неделата? И земал "хемија"(протеини).. па што те боли тебе таквоото што зема и како зема он? Он внесува во неговото тело или во твоето тело?
    Што ви е бе луѓе, живејте си го животот ваш..(ако го имате).
     
  19. BrokenWings16

    BrokenWings16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Некои суплименти за маса, и каде може да се набават?
     
  20. AAKG

    AAKG Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    1.266
    hardxoreshop
    херкулес-фб
    brutal suplementc
    Суплементи за маса посебни не постојат освен хемијата.
    Среди прво исхрана. Од помош ќе ти бидат:
    Гејнер
    Креатин
    EAA - Есенцијални амино киселини
    BCAA - Бецеа, не есенцијални амино асидц.