1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доењето и линијата

Дискусија во 'Бебе' започната од flowergarden, 17 јуни 2012.

 1. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.273
  Допаѓања:
  411
  Дали доењето ви се одразило некако на линијата? Имам пријателки кои ослабеле додека доеле, а други кажуваат пак дека им е многу покачен апетитот, а со тоа и килажата :lol: Како е кај вас?
   
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  19.874
  Допаѓања:
  172.729
  Пол:
  Женски
  Доењето и линијата?


  Кај сите е различно, и тоа најверојатно зависи од самата конституција, ама мислам дека сепак држи вода тврдењето дека со доењето се слабее. На почетокот кај мене беше така-така, ама не јадев многу, па си слабеев по малку. Малиов мој беше на доење плус дохрана со ад млеко. Кога наполни 6 месеци, престана да пие ад млеко, не сакаше никакво друго освен моето, па тогаш буквално ме стопи оти влечеше како никогаш до тогаш. Бидејќи и после 6 месеци основна храна на бебето е млекото, мојов буквално ја цедеше и последната капка од мене, ама и килажата ми се намалуваше.
  Кога почна да јаде цели оброци по три пати на ден (некаде после 8 месец), јас пак се поправив... оти не доев толку, а јадев малку повеќе благо. И тоа е тоа... пак имам некое кило плус...
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 3. AIT

  AIT Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  979
  Допаѓања:
  1.736
  Пол:
  Женски
  Доењето и линијата?

  Јас никогаш не сум била склона на дебелеење и речиси константно ја одржувам истата килажа од 18 години ,со варирање + -2 килограми. Во двете бремености се здебелив 9-10 кила и откако се породив за некои 2-3 недели повторно ја враќав старата килажа.Двете деца ми се само на мајчино млеко и освен зголемената потреба за течности ,не сум приметила некој зголемен апетит ,а кога ми се јаде јадам буквално се ,особено благо :D
   
 4. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  15.191
  Допаѓања:
  86.277
  Пол:
  Женски
  За мене можам да кажам дека 11,5 месеци додека ја доев ќерка ми, ниту изгубив ниту сум ставила некое кило. Во бременоста качив +12 кила , бев 62 кила , а од кога се породив , си се вратив на 50 кг и за време на доењето ништо не се смени :)
   
 5. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.273
  Допаѓања:
  411
  Јас додека бев бремена не се здебелив ништо посебно, ама сега кога дојам имам ужасно покачен апетит, а еве килцата се накачуваат :lol:
   
 6. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.634
  Допаѓања:
  22.069
  Пол:
  Женски
  Па приметувам дека од доењето си ја вратив старата фигура * на моја срека*
  пијам во денот доволно течности и гледам да се хранам здраво :D
   
 7. Aleksandra1977

  Aleksandra1977 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2012
  Пораки:
  64
  Допаѓања:
  109
  Доењето, дефинитивно, слабее, освен ако не претеруваш со храната.
   
 8. 1mama

  1mama Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2013
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  41
  Пол:
  Женски
  Јас се поправив 6кг од пораѓај,и тоа со доење на бебуш за 4месеца,сега сум на диета пробувам да симнам некое кило но сеуште го дојам со исклучок на 1шише дневно АД млеко,па страв ми е да се ставам на ригорозни диети :(
   
 9. Micika80

  Micika80 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  291
  Јас за овие 2,5 месеци од 15 кг симнав одма 12, додека 3 кг ми се сеуште вишок. Јас и дојам и се измолзувам, не знам дали има удел во слабеењето, ама барем со сигурност знам дека не се поправам што и да јадам и тоа ми е доволно :)
  А за 3 те килограми очекувам дека до летоска ќе ги стопам :lol:
   
 10. ceki89

  ceki89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 септември 2012
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  68
  Леле и јас додека бев бремена качив само 9 кг и се вратив на старата килаза ама пред неколку дена приметив дека сум качила 3кг и имам мн апетит дали е од доењето или?
   
 11. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.946
  Пол:
  Женски
  Ceki89 не му се секирај додека се доите тешко да ја одржиш килажата,барем во мојот случај со малата беше така.На организмот му е потребно храна можеби не како во бременост но количински повеќе од вообичаеното,пиј повеќе течности но и јади си млекото треба од нечто да се ствара. Ќе слабееме откако ќе ги одбиеме а +3 кила и не се страшни :hai:
   
 12. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.568
  Uf za +3 ic ne se zamaram jas ostanav so 65 sega imam 75 toa se +10
  Na poragaj otidov so 87 :(
   
 13. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.556
  Допаѓања:
  31.044
  Пол:
  Женски
  Јас секогаш сум била слаба но за бременоста пораснав доста. За доењето незнам баш сега за сега стојам во место ни слабеам ни се дебелеам :)
   
 14. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.337
  Пол:
  Женски
  После вториот пораѓај само слабеам, а не држам диета. Не се случило да се здебелам.
   
 15. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.522
  Допаѓања:
  67.427
  Пол:
  Женски
  Jas 30kg si gi simnav za 11 meseci, a jadev ubavo :D doev no i tiroidnata mi zabegala malku, pa mislam deka od nea imam oslabeno tolku :D
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 16. LUCERKA

  LUCERKA Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2015
  Пораки:
  763
  Допаѓања:
  5.355
  Пол:
  Женски
  Jas se isushiv bukvalno.
   
 17. џунџуле

  џунџуле Популарен член

  Се зачлени на:
  2 август 2016
  Пораки:
  771
  Допаѓања:
  1.475
  Пол:
  Женски
  И јас ослабнав многу после пораѓај од доењето. Ми се случува да заборавам да јадам, и посале доење да сум гладна како волк, па не знам што попрво да каснам. На почетокот имав огромна потреба за течност, сега е поумерено.
   
 18. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  4.175
  Допаѓања:
  39.459
  Останав бремена со 81 кг.
  На бокс влегов со 98
  По пораѓај, дента се мерев - 89.
  Дојам два месеца, имам 85.

  Јадам се' што ми се јаде, избегнувам грав, мешунки и цитрусни овошја, ама апетитот за благо ми е речиси константен, па внимавам. Во состојба сум да изедам кило наполитанки некад.

  Доењето ме регулира, би рекла. Имам 5 кг вишок, but i don't care. Само здрави да сме со малата и да ја дојам уште долго :)
   
  На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  8.013
  Допаѓања:
  92.642
  На ден по 500 калории се трошат на производство на млеко. Ако не јадете екстра од нормално ќе слабеете.
   
  На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Mimmi39

  Mimmi39 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2017
  Пораки:
  1.554
  Допаѓања:
  3.821
  Пол:
  Женски
  Мајки, ви се восхитувам како успевате да ослабете.
  Јас дојам и се здебелувам. :(
  Стомакот ми остана, не се повлече....како да сум 5-6 месец во бременост.

  Ова се моите килограми:
  Пред бременост: 64 kg
  Пред породување: 79 kg
  Три дена по породување: 75 kg
  Две недели по породување: 72 kg.
  Четири месеци по породување: 78 kg.

  Дали некогаш ќе се вратам на 64 kg?
  Кога да почнам со диета и вежбање? Планирам после полни 6 месеци на бебе.
   
  На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.