1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење во јавност

Дискусија во 'Бебе' започната од BoaVista, 26 септември 2010.

?

Дали го поддржувате доењето во јавност?

  1. Да, но само доколку е дискретно

    167 глас(а)
    53,2%
  2. Да, не е важно дали е дискретно или не

    99 глас(а)
    31,5%
  3. Не го поддржувам воопшто

    34 глас(а)
    10,8%
  4. Сеедно ми е

    14 глас(а)
    4,5%
  1. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Ништо страшно доколку се прави дискретно. Во странство видов една цела цицка ја имаше извадено на сред бел ден, и со ништо покриено. И тоа на клупа на сред пазар! Па ништо чудно што сите мажи се ѕвереа во неа, немам против да се дои во јавност али треба малку осет. |(
    Би доела и јас, али покриено со крпа и не на ептен јавно место.
     
    На UbavkaBube му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mmilena2

    mmilena2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    4
    јас сум од тие мајќи кои дојат тамо и тогаш кога на бебето му е навистина потребно,но тоа го правам културно и незабележливо,секогаш со себе си имам специјална марама со која се покривам што дури ни бебето не се гледа :D
    иначе морам да ви кажам дека пред да станам мајка,и на мене самиот чин на доење ми се чинеше примитивен(како што го нарекува една од членките на FEMINA) но од кога станав мајка видов и сватив дека тоа е 100% природно и е дел од процесот на раѓањето и умирањето :)
    а не е мода која треба да згасне поради тоа што се сменило времето
     
  3. Mujer

    Mujer Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Јас сум поконзервативна и мене лично не ми пречи тоа што некои дојат во јавност, но јас лично не сум доела така. Сепак, треба да се почитуваат тоа дека на некои луже им пречи тоа.
     
    На Scarlet88 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. trendy

    trendy Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2010
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    172
    на мајките ако не им е срам нека дојат но многу е непристојно па сега неможам да се мешам ама многу е некултурно :$ :$
     
  5. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.136
    Допаѓања:
    88.489
    Пол:
    Женски
    Нема ништо понепријатно од тоа да видам жена која дои со цела дојка надвор. За среќа ретко ми се случува , изгледа се куртурни жени и со осет познавам. Ако нема веќе каде, нека се сврти со грб накај луѓето ,па нека дои. Или пак во ресторан ја извадила дојката, па оди во тоалет, нема потреба сите да ја гледаат. Кога веќе мора во јавност да дои барем нека биде понезабележително.
     
  6. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    ;( ;( ;( uste edna mola hiper custvitelna tema ;( ;(

    se uste e su majka, a ne ni planiram da stanam naskoro, a koga ke se sluci toa (koga ke dojde vremeto) ne da mozam da si go dojam svoeto malo slako bebence, oti moeto mleko ke steti za negovoto zdravjence, oti mlekoto ke bide otrovno, kako sto mi e i krvta ;( lele kolku MRAZAM da se potsekam na toa ;(

    [mod-kirilica:39jrk2kg][/mod-kirilica:39jrk2kg]
     
  7. K.e.ll.y

    K.e.ll.y Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2010
    Пораки:
    580
    Допаѓања:
    362
    Мене тоа ми изгледа многу невкусно,на ништо не ми личи,ја моето бебе не би го доела во јавност,да сум негде на гости,би отишла во друга соба,заврши работа и врати се,немора пред сите,а за надвор нема теоретски шанси и таму тоа да го правам.
     
  8. samovilla

    samovilla Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Абе ајде сеакви жени има. Страшно. Да се дои во јавнос. Нема полошо од тоа.
     
  9. sunnygirl

    sunnygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2010
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    19

    јас немам проблем со доење во јавност Да, претпочитувам да биде покриена (онаму каде што треба)ако дои и мислам дури и без марами може да се снајде да се покрие ако сака.
    Сепак не можеш да знаеш зошто седнала да дои баш таму. Може не планирала да се задржи па и излегло нешто и морала да остане. И да би сакала да бидат на подискретни места ама што се може кога детето е гладно и си бара да јаде. Значи не знам и не судам. Наједноставно го свртувам погледот и си продолжувам да си одам.
    Ама јас ако имам дете би сакала да имам ваква марама па каде да ја најдам знае некој? :D :D :D :D
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.993
    Пол:
    Женски
    Еве, на оваа страна ги има, и прекривките и марамите. Може да се нарачаат преку интернет ;)
     
  11. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    Седам со другарка и јадеме во Рамстор во Мекдоналдс,онака размуабетени.И гледам само една жена поминува покрај нас и го дои бебето :tmi:
    Ние јадеме и бебето јаде!!! :o
    Мртва ладна си пројде покрај нас и си седна во таа слаткарницата,си порача и си брка работа..Малото кога се напапа,го тргна од неа,си ја прибра дојката...

    Мислам ајде сфаќам може да се дои на јавно место,не сум против тоа,но сепак треба да се одбери каде..На вакво место не оправдувам!Беше некако многу некултурно,непристојно..Прифатливо е тоа со марама како што е гореприкажано..
     
  12. anastasija85

    anastasija85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.027
    по јавни места некако незгодно е,неке не излегуваат ако треба да доат,малку изгледа сето тоа невкусно,
    а баш сега се вратив од кај комшика ми која сеу ште го дои детето и пред мене го направи тоа,мислам за дома не е срамно и плус пред луѓе кои ги знеш-да а пред непознати секој да ти ги гледа градите мислам :tmi: :tmi:
     
  13. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.791
    Допаѓања:
    5.425
    Непријатно е и во јавност и дома ако е недискретно, ако беше во ред да се вадат дојките ќе одевме без мајци и градници. Си има за овоа специјални марами па може да се дои каде сака, ама се си е покриени и дискретно
     
  14. Regenbogen

    Regenbogen Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    Едно е да гледаш од страна а друго да си мајка и да плаче детето зошто е гладно на најневеројатни места, а знаејќи дека ќе излезете си го нудела цел саат претходно.....немаш избор или ти се кине срце или ќе голтнеш и вадиш града....е сега не мора апла да се гледа ама кога мора да јаде мора. Јас сум го доела моето без пардон и со второ така ке правам а на кого му е незгодно нека сврти глава! Сум за суптилност ама дека ќе го оставам да плаче за да не му е незгодно на некого што ме гледа...no way! Секој кога ќе стане мајка ќе почувствува и процени...
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Inola

    Inola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    203
    Потполно се согласувам....и јас сум доела во јавност и не планирав да седам дома како што рече некој претходно. А кога го дојамдетето не значи дека ми се гледа градата, блузата ми е дискретно поткрената, а детето изгледа како да си лежи во мојата прегратка.

    И многу поневкусно ми е кога ќе видам како некој зборува со полна уста со јдење, отколку дете што се дои во јавност.
     
    На Lolo5, Annath, koritsaki и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Леле колку глупости се изначитав на темата :x
    Како можаат женски кои утре истотака ќе станаат мајки вакви глупости да пишуваат?
    Ако било нормално да се вадаат гради сите така ќе сме оделе,епа не е нормално со градите надвор да шетаме доколку од таа града не зависи животот на бебето,како може да биде невкусно доење во јавност па мајчиното млеко му е единствен извор на храна на тоа бебе.
    Мене лично воопшто не ми смета,можеби дека сум растена во странство па ми е најнормално доењето во јавност,дали е покриена или откриена сеедно ми е.
    И јас утре кога ќе станам мајка ако има потреба ќе си го дојам бебето во јавност.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    Сите ќе доиме бебе во јавност ако има потреба. Јас мислам дека муабетот на девојките е тоа да се прави дискретно, а не да се гледа.
    Без разлика каде си растена тоа е еден интимен чин и јас не би сакала (кога ќе имам бебе) сите гости во еден ресторан да зјапаат во моите гради кога има толку убави марами и прекривки за доење.
     
  18. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    ^Интимен чин за мене е сексот,доењето не е,мајчиното млеко е единствен извор на храна,односно живот на бебето така да јас така го сфаќам доењето и нема ништо примитивно,гнасно или било што такво нешто во доењето во јавност.
    Прекривките и марамите се за штотуку родени бебиња малку поголемо кога е може и самото бебе да ја тргне марамата па пак ќе биде изложена во јавност градата.
     
    На Lolo5, Mama25 и Li0ness им се допаѓа ова.
  19. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Конкретно за мене си кажувам без да осудувам и напаѓам, јас лично не го доев моето пред никого(освен пред сопругот), непријатно ми беше да се изложувам и да ме гледаат, на сакав никој да се чувствува непријатно и да го врти погледот на страна. Единствено го имам доено бебето во кола, ако може тоа да се нарече јавност, и плус маж ми ми чуваше стража, срам ми беше и се уште ми е. Сепак мислам дека тоа е личен избор, кој како сака и како му одговара нека си прави.
     
    На SuperGirl24 и wolf4e им се допаѓа ова.
  20. sunnygirl

    sunnygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2010
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    19
    Епа ај да ги затвориме дома сите жени што треба да дојат. Да не си ги извршуваат обврските, само да седат дома и да дојат. И не во никој случај да не им текна да излезат на кафе со пријтелки затоа што нас ни е непријатно да ги гледаме како дојат. Па навистина нема смисла :x
    Ако го прават тоа дискретно зошто да не? Како што пишав предходно ако ти пречи сврти ја главата и продолжи си.

    АнаТ, не си напишала на која страна ги има марамите (барем јас не можам да видам) Може да пишеш уште еднаш. сакам да и купам на другарка ми која само што доби бебче :rofl:
    па може и за мене една во блиска иднина :lol:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.