1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење во јавност

Дискусија во 'Бебе' започната од BoaVista, 26 септември 2010.

?

Дали го поддржувате доењето во јавност?

  1. Да, но само доколку е дискретно

    167 глас(а)
    53,5%
  2. Да, не е важно дали е дискретно или не

    97 глас(а)
    31,1%
  3. Не го поддржувам воопшто

    34 глас(а)
    10,9%
  4. Сеедно ми е

    14 глас(а)
    4,5%
  1. malasirena

    malasirena Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Za se si postoi vreme,mesto........samo sto napravivme 40 dena jas voopsto ne bev zaklucena doma zasto bebeto trebase da se doi , naprotiv ke go nadoev i so mene si ponesuvav cajce dokolku zaplace a ne saka da se smiri so cucla(ako sme vo kafic,ili nekoe sl.mesto kade sto ne mozam da ja nadojam).Koga setavme vo park ili nekade na otvoreno avtomobilot sekogas go parkiravme blizu dokolku sakame da se zadrzime podolgo vreme za da mozam da otidam i da ja nadojam.....soprugot svekrva mi i majka mi i dve drugarki bea edinstvenite pred koi sum doela ... Nevkusno e kaj ke stignes da ja vadis gradata ... a isto taka i na sopruzite ne im e seedno koga go gledaat toa...Nikoj ne veli deka treba da se prestane so doenje i da se premine na vestacko, ili pak bebeto da sedi gladno ama i ova so gradite nasekade bas i ne e nekoe resenie .... :)

    [mod-kirilica:3vgox2qo][/mod-kirilica:3vgox2qo]
     
  2. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Кога бев мала моите стрини и тетки си ги доеа децата пред нас веќе поголемки деца. Можеби затоа за мене е нешто најнормално, како нормално да видам јаренце или теленце што цица од мајка му.

    Ама не е за секого така. Во оваа денешница е поретка жената што дои, а уште поретка па и во јавност. Ги разбирам луѓето на кои не им е нормална работа, баш од тој факт си мислам, како да се изразам, дека не се навикнати на тоа. Затоа поддржувам дека доилката треба да се задскрие во јавност. Посебно на места каде се јаде, пие кафе и така натака. Да, бебето мора да е нахрането, ама во јавност најдискретно што се може, оти не е фер да на некого пример во ресторан му упропастиш апетит, кога веќе знаеш дека има луѓе на кои им се дури гади од глетката. Нагонот на гадење не го избрале тие, така ги тера и крај, тоа е, нема разубедувања како треба како не или кој е во право тука па ќе дебатираме до сабајле. Не е фер и спрема мајката доилка, и самото бебушко да го некој презира со поглед, да ја гледаат мајката со ококолени очи, очи што викаат што и е на оваа бе, ни срам ни перде, јас сум дошла овде да јадам а не вакво да гледам.
     
    На Lolo5, AIT, lolyta777 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. DeMelo

    DeMelo Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    1.405

    Извини што морам да те цитирам ,али се згорзив од твојот пост и се прашувам како може да постојат луге како тебе?!Овде мене одвратно ми е само твоето необразовано и неинфомирано мислење! :fubar:
    Тоа што јас на син ми ке му дадам живот и здравје е ОДВРАТНО И СРАМНО?!
    Само кај нас има ваков застанат и прост народ!
    И да, има жени кои се породиле во природа кога условите наведиле на тоа и тоа е најубавиот чин таа жена е капа да им сминеш и да и се восхитуваш зашто доенела живот на овој свет.
    ЗА мене ти си една нецивилизирана девојка, а не мајките кои им даваат живот на своите деца.

    И разберете, никој тука не збори за екстремно доење во јавност , правиме муабет за
    интимно доење, на интимно место и покриена градата со марама или кебенце.
     
    На Lolo5, Li0ness и jana31 им се допаѓа ова.
  4. daddys.princess

    daddys.princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2011
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    318
    ^воопшто не е срамно нормално ако тоа мајките го прават со кебенце ,не е срамно ни одвратно туку е природно ,
    циганите се сварно одвратни со тоа дојките коа ги дојат бебината,и тие се луге и се ок али тоа у јавност со дојката на мегдан е одвратно
     
  5. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.136
    Допаѓања:
    4.106
    Не ти се потсмевам, извини не сакав лично да те навредам или да го омаловажам твоето право на мислење.

    Целта со такви сарказми ми е да апелирам дека треба да размислуваме малце со главата, не да го земаме секогаш здраво за готово она што општеството или светот(предводено секогаш од помала група луѓе) се обидува да го наметне како „нормално„ или „стандардно„.

    Само покажувам ако се оди по логиката дека доењето на јавно место е вулгарно тогаш и било какво хранење на јавно место испаѓа дека е вулгарно.
    Цицките односно дојките се нарекуваат така затоа што доенчето од нив цица млеко т.е. се дои. Друга приказна е што од тоа рекламите и филмовите направиле сексуален објект па сега веќе може да биде и опасно да нахраниш бебе во јавност на најприродниот начин.
     
    На Lolo5 и jana31 им се допаѓа ова.
  6. traumhaft..90

    traumhaft..90 Активен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    20
    Незнам зошто но неверојатно многу сум изненадена од некои постови,читајќи ги мислењата неможам да се изначудам колкава доза на одбивност да не речам злоба и предрасуди имало кај нас во Македонија.Една обична тема поврзана со деца се претворила во војна.Живеам во странство и можам само да кажам дека ова е жалосно.Имам мала сестричка скоро два месеци стара и верувајте тука животот е така што не е така едноставно ај брзо до кола или ај право дома да се надои детето,еееј за бебе зборуваме,кај можете на тоа дете да му објасните што треба да прави,си бара млеко.Нам ни се случувало во трговски центри во соблекувална или како се вика тоа таму кај што се пробаат алиштата мајка ми да си седне да ја дои.Во парк исто така,луѓето не се замараат со тоа дали ти доиш или оро играш,на крај краева многу е побитно детето да е здраво и задоволно одколку да се обрнува внимание на такви некои малограѓански гледишта,рекла казала ееј до кај стигнавме.Не велам да се открие градата на сред парк ама зошто да не на дискретен начин и на среде улица макар да не се дои детето,и зошто бе толку ви е гајле што прават другите па да не дома ви дошле....немам зборови
     
    На Lolo5, Li0ness, jana31 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Добро, ој ти доилке у јавност (ќе се препознаеш, една си шо цитираш и ругаш све шо не мисли ко тебе), зар не смее никој да има мислење спротивно од твоето? Ни те посочив, ниту навредив било кого поединечно, па ни тебе. Се по*ра од цитирање и карање на девојки кои не мислат како тебе. Коа отворив темава, ко на дисциплинска да сум се почувствував. О Боже, тоа е индивидуална работа, не може некој да ја смени и најмалце е за лекции сеа да му држите.

    И мое мислење е дека муживе сепак не се толку компетентни да зборат за темава, просто затоа што никад нема да дојат и немале потреба да се консултираат или да дознаат нешто повеќе за самиот чин. Не се вреџајте и не ме цитирајте одма, не ми е намерата никого да навредам, секој со својот став.

    Едит

    Особено ми е прајслес моментот кога читам дека нам на кои ни` сметало ова понашање у јавност сме биле неуки. Ццц до каде со ваква ограниченост...
     
    На CameliaMiller, anastasijaki, lolyta777 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. jana31

    jana31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    39
    Ау доењето било гадно, срамно, вулгарно!!! А не е вулгарно кога се шетаат девојките по минич низ град или со деколте кое едвај покрива третина од градите или носат танга или се сончаат топлес? Денес навистина има извртени вредности на животов!
     
    На Lolo5 и Li0ness им се допаѓа ова.
  9. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Како прво бебињата се дојат на 2-3 часа (индивидуално е ама обично на 3 часа) и каде можеш да поседиш со бебе повеќе од 3 часа ??? Меѓувреме ќе се измочка, кака и сл. па ај сега и памперс да му менуваме на маса. Едноставно бебето ти го диктира темпото.
    Јас имав и срам и перде :) и не го доев во јавност. Ако бев излезена се повлекував во кола или ако бев на гости одев во друга соба. Втора битна работа сите што доеле знаат дека ако од страна на бебето нешто му го одвлекува вниманието (др. луѓе, галама, гужва...) тешко дека убаво ќе се нацица па и дали ќе ја фати цицката :) .
    Глупаво ми беше пред друштво да извадам цицка, сакаш-нејќеш привлекува внимание а немам потреба од рекламирање на истата. Тоа е посебен чин за бебето исто како да на нас некој ни ги брои залците додека јадеме.
     
    На CameliaMiller, BoaVista, anastasijaki и 2 други им се допаѓа ова.
  10. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Јас мислам дека по практично нешто од ова до сега не сум видела.
    http://www.youtube.com/watch?v=nr-4Aqu7 ... re=related
    Бебето ужива, може да се дои во јавност, без никој да гледа цицки на сите страни, а и на мајката да не и биде непријатно.
    Јас сум за доење на бебето во секое време, но денес има можност да се измолза мајката и доколку е излезена на 2-3 часа да даде млеко од шише.
    Не сум за она класично доење на јавни места, тргнувам од себе дека не би можела свое дете да си дозволам да го дојам на сред кафич, град, улица. Во парк не би имала проблем, ќе се покриеме со ќебенце и ќе се среди.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    И пред рекламите и филмовите биле сексуален објект, не е до начинот на живот, туку до мајка природа. ;)

    Мене не ми е убаво да видам некоја како дои пред мене. Посебно ако е некоја непозната, тој чин е интимен, а тоа што е природен не значи дека е убаво да се практикува во јавност. Мене ми станува непријатно кога гледам. Ако е зорт, секогаш може да се најде некое потскриено местенце, далеку од очите на љубопитните минувачи.
     
    На Trendafilka, anastasijaki и lolyta777 им се допаѓа ова.
  12. sweet25

    sweet25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    317
    Како мајка на две мали деца можам да кажам дека не осудувам и не ми пречи кога ќе видам некоја мајка во јавност како го дои своето бебенце. :)
    Поготово кога ми беше првото бебе , постојано бевме во движење со бившиот и со малото , и многу пати се случило да бара да цица тоа време. Сум го доела во јавност без проблем , и не ми е срам да признам , зашто мене ми било поважно бебето да го добие она што му треба во моментот и да се смири отколку дали некој ќе ми ја види градата..
    Јас на пр. ги осудувам мајките кои иако им доаѓа млекото од себични причини , мислејки дека ќе си задржат некој подобар изглед, не му даваат на бебето да цица и го растат од најмало со вештачко млеко кое се знае дека не може да биде доволно како она природата што го дава...
    Тоа е за осудување, а не дали некоја заради потребите на своето бебенце се открила малку повеќе или не .
     
    На Peppermint, traumhaft..90, ph.orhideja и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Не ми пречи ама баш ич, и мои другарки дојат во јавност, во кафич, во парк, сеедно е.
    Не ги осудувам ниту им буљам во града ко идиот како да не сум видела нешто такво, според мене тоа е најприродната и најубавата ствар која постои, и не знам зошто треба некој да се срами затоа што го рани бебето.

    Пошубе ми е кога ќе видам 15годишно девојче со цицките до брада, со сукња до под г’з како се тетерави на штикла 20ка, затоа што се напила пијачка - две. Дури ми е одвратно.
    Значи вакво вадење цицки и други атрибути на јавност ми е грдо ко појава, ама ова другово ниту е вулгарно ниту ништо слично.

    Вадење града во јавност за да се нарани детето ми е сосема нормална работа. Сега, не викам у фаца дека мора да ти ја плесне некоја градата, има нормален и пристоен начин да се прави тоа, но сакам да кажам, дека апсолутно не гледам во тоа никаков проблем.
    А ги разбирам мајките кои се по цели денови сами дома, во перпетуум мобиле на секојдневни активности кои се повторуваат, имаат потреба да излезат малку со бебето, а тоа подразбира и да дојат, кога е тоа потребно. Напротив не признавам детето да остане гладно затоа што мајката се срами да го нарани.

    Некни искочени со бивша колешка во поинтимно кафуле, заплака малата, и мораше да и даде да јаде, и културно не праша, дали би ни пречело. Нормално дека и рековме дека не ни пречи, ние и онака не можевме да му се изнагледаме на нејзиното прекрасно бебуле. Кога одеднаш го гледам колегата мој, гледа горе, гледа лево, гледа десно, не знае веќе каде да гледа....и стана вика, извини ама во вакво издание не те познавам а сепак сум маж, и си искочи на кратко надвор :D
    Така да разбирам и тоа на некој да не му е баш најпријатно, како во случајов, нали :)
     
    На Lolo5, DeMelo, MacenceEna и 4 други им се допаѓа ова.
  14. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Никој не вели дека бебето не треба да се дои, ниту пак дека треба да се остава гладно. Биди совесна мајка и нахрани го кога ќе е гладно, но биди и совесен човек па покриј се или тргни се на страна.

    Мене би ми било крајно непријатно да дојам непокриена во јавност, исто колку што ми е непријатно и кога тоа се случува пред мои очи. Не разбирам, кој е проблемот да се покриеш, ако веќе не можеш да се тргнеш на страна?! И мајката ќе биде поштедена од коментари и погледи, а и луѓето околу ќе бидат поштедени од глетката.
    Да, доењето е природна работа, но истовремено е и интимна и не треба да се случува пред сечии очи.
     
    На Lolo5, CameliaMiller, BoaVista и 3 други им се допаѓа ова.
  15. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Малку ми бие у очи последниов коментар околу погледите и коментарите на луѓето кои седат наоколу.
    Значи Фемина, ако добро разбирам, побитно ти е кој што ќе рече за тебе отколку тоа дали ќе биде најадено бебето твое? :)

    Мислам, не сакам да те разубедам, имај си свое мислење, сакам само да дадам до знаење што повеќе ги интересира луѓето во Македонија, за жал, звучам можеби малку потценувачки, не ми е тоа намерата но поентата ми ја сфаќаш.
    Само кај нас у Македонија може некој да се интересира со тоа - леле што ќе речат другите.

    И доење бебе со совест, нема ништо заедничко, односно има. Биди совесен и остави го твоето бебе да гладува ;)

    Не знам, малку....неприродно. За мене.
     
    На Lolo5 и DeMelo им се допаѓа ова.
  16. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Многу добро го знам плачот на гладен бебуш но сепак само еднаш сум била во ситуација да морам да дојам во јавност-чекавме за вакцина во болница, имаше гужва некаков застој, се задржавме малку повеќе па мораше да се јади...Се покрив и мм стоеше пред мене како бодигард :D И ок разбирам да се случи, па можеш да се затскриеш малку, но она-апла градата на видик мене не ми е ок...
    Имам една роднина која кај и да оди, на гости, слави, родендени и сл. без гајле ја вади на маса на која седат 20 луѓе и си дои иако може да отиде во друга соба...И тоа е вкусно? За мене-не...
    Јас не би такво нешто, па затоа не ми е природно...
    И никој не вели дека треба да го изгладнеш бебушот затоа што тебе ти е срам, но на многу тоа им е навика и не се ни трудат да се покријат бар малку или да се тргнат на страна кога веќе има каде...
     
    На Lolo5, CameliaMiller, lolyta777 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Не знам зашто вака ми го изврте цел пост.
    Уште во првата реченица велам дека не треба детето да се остави гладно, туку дека воопшто не е тешко при доењето да се покриеш. И да, има врска со совест, кога знам дека на многумина им смета и кога тоа е толку интимна работа што не гледам причина да се споделува со непознати.
     
    На Lolo5, CameliaMiller, sesilija и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. JoxyTheFreak

    JoxyTheFreak Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2011
    Пораки:
    833
    Допаѓања:
    5.566
    Знам дека е природно ама мене ми е чудно да гледам.
    Незнам дали е поради полот или друг фактор ама едноставно несекојдневна појава ми е. :|
     
  19. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Сосема е нормално дека детето не треба да гладува и дека не треба да се чека да се стаса до дома па мајката на комотно и раат во спална соба да го нарани.

    Но во ситуации кога е возможно да се се добие мала приватност и да се напушти просторијата и да се отиде во соседната соба а они остануваат во пуна соба не оти тоа е нормален чин туку за трачарскиот муабет не оправдувам.
    Не сакам душа у грев да ставам ама ми се има згадено, и јадењето ми се одмили кога особа која не ми е во потесен круг на семејство или пријатели на среде муабет наеднаш... :x .


    Кога си во чекална, некаде низ град а се има можности да се покрие барем малку јас сум повторно за.

    Кога се мора и не постојат опции за била каква ниту минимална приватност секако бебето е најважно.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Може јас, може и јас да нешто да кажам.

    Мене ми е битно бебето да ми биде нарането, ама битни ми се и коментарите и погледите и она што ќе речат другите. Не ми е сеедно бебето да ми биде гладно, ама не ми е сеедно и да слушам коментари колку сум без осет и си ја вадам цицката каде и како ќе ми текне. Во никој случај нема да го оставам да рика да плаче од што е гладно, попрво ќе станам и ќе барам некое скришно место, отколку да си седам и ладнокрвно да си ја извадам цицката и бап во уста-еве ти јади. :D Нема шанси.

    Таква сум јас, срамежлива, може и малку поконзервативна, ама јас ќе си гледам бебето дома да си го наранам, во кола потскриена или пак на секаков можен начин покриена да не се гледа ни дупче ни проѕирче :$ :lol: , без разлика дали сум во Македонија или негде во Странција.
    И не сметам дека поради ваквиот мој став сум заостаната со сфаќања, ниту проста, ниту неука, ниту пак повеќе морална од доилките во јавност, туку напротив само малку повеќе осетлива.

    Еве летово бевме на одмор со блиски пријатели и пријателкава на плажа си ја вадеше цицката да си го нарани 9 мес. бебе....мене ми беше ептен глупо во тие моменти да правам муабет и секогаш ја вртев главата или палев цигара па се тргав на страна демек да не му чурам на бебето, а кутриот мој мм трчаше да се бања. :D Мислам седиш, правиш муабет и оп цицката во фаца директно од купаќи :o , поготово па ако се земе во предвид фактот дека апартманот ни беше 5 мин. пешки од плажа, а имаше и празни лежалки. Не бре јок, женава оп цицката и во уста на детето, ни да се покрие, ни да се тргне на страна, ни да се потруди да не биде толку директен контакток цицка-око. :tmi: :D
    За ваквото доење правиме муабет, за она доење кога се нема ни перде, ни срам од ништо и никого. :!:

    Е па не, нема да си дозволам другите да се чувствуваат непријатно во моја близина иако се работи за најприродната појава-ранење на бебе.
     
    На Lolo5, CameliaMiller, BoaVista и 9 други им се допаѓа ова.