1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење во јавност

Дискусија во 'Бебе' започната од BoaVista, 26 септември 2010.

?

Дали го поддржувате доењето во јавност?

  1. Да, но само доколку е дискретно

    167 глас(а)
    53,2%
  2. Да, не е важно дали е дискретно или не

    99 глас(а)
    31,5%
  3. Не го поддржувам воопшто

    34 глас(а)
    10,8%
  4. Сеедно ми е

    14 глас(а)
    4,5%
  1. Matotheja

    Matotheja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.208
    Допаѓања:
    9.353
    Пол:
    Женски
    Дискретно да. Пред некoлку години видов жена во чекална во болница како дои бебе. Па и нe беше баш многу дискретна. Карши неа седеше средовечен маж и ја гледаше како да не видел цицка никад у живот. Изглеа и му се дигна на говедото. Никад позгрозена не cум била.
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  2. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Прашање е колку мајки поради такви гадови не сакаат да дојат јавно...
     
    На eli25, M&M, TutiFuti и 6 други им се допаѓа ова.
  3. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Не верувам дека таа мајка отишла на шетање до болница оти така и текнало. Во чекална баш и немаш многу избор.
     
    На TutiFuti, Annath, victoria и 3 други им се допаѓа ова.
  4. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.981
    Допаѓања:
    261.042
    Абе кога ќе имам свое можда друкше ќе мислам, ама другаркиве кога си ги дојат децата кога ми се на гости им обезбедувам катче или излагам од соба, некако најзближувачки момент ми е хранење на бебе, од цицка или од шише, мене ми е непријатно да му висам над глава, како да му го "крадам" тој интимен чин со мајка му...
    Велам, може ќе се премислам, сега за сега така се чувствувам.
     
    На GirlLove и LiliBoz им се допаѓа ова.
  5. Matotheja

    Matotheja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.208
    Допаѓања:
    9.353
    Пол:
    Женски
    Не ја осудив мајката, туку мажот.
     
    На mariz и LiliBoz им се допаѓа ова.
  6. RedRevolution

    RedRevolution Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    3.451
    Пол:
    Женски
    Не знам како ќе правам, се надевам дека нема да дојам во јавност или ќе можам да дојам најскришно и најпристојно што можам, но не знам како ќе ми налагаат околностите и како ќе размислувм откако ќе се породам, ништо чудно од тој момент да омекнам дополнително во ставот кој сега го имам, ама кон другите мајки, а мене срамот ќе ми остане, тоа е сигурно.

    Мене не ми е интимно доењето на бебе, најнормално задоволување на гладот на бебенцето е тоа, кога тоа му е единствен начин на исхрана, мене моите гради ми се интимна работа и апсолутно немам намера да ги споделувам со сите минувачи, без разлика за која намена треба да ги изложам, ама кој како си мисли дека е во ред нека си прави, мене лично ми е срам да ги извадам во јавност, а срам ми е и да гледам туѓи гради, и затоа би внимавала тоа да е најдискретно што може ако веќе морам да го надојам надвор,
     
    На Luna91 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Peperutka-bt

    Peperutka-bt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    2.095
    Пол:
    Женски
    Секој е различен, сите имаат различни ставови и мислења, колку што знам форумот е тука за да се споделат искуства и совети а не за осудување.
    Иначе и ние што не доиме во јавност слободно си излегуваме од дома кога имаме потреба и кога сакаме, детето ни еднаш не ми плачело а не па да вришти за јадење. Ако ми се случи ке кажам како сум изреагирала.
    Иначе не се измолзувам на wc шољата и постои начин ако сакаш да го направиш измолзувањето хигиенски, а мене за измолзување ми требаат 10 минути.
    Многу лесно е да нападнеш некого, следно кога се однесува нешто на мене без навреди ке те замолам.
     
  8. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    И мене не ми се случило да плаче од глад, тоа додека беше мало. Сега иако давам и ад, па и 3 оброци, ќе и текне додека сме излезени да цица. А јадена и напиена од дома. Што да правам во таков случај? Си седнувам на клупа и си дојам, за 1 минута и врви мерак и си продолжуваме со шетање. Со неа и онака само во парк шетам, или на јадење некаде По институции и бутици не ја носам. Ми се има десено јас да дојам на клупата, а по корзо шетаат група граѓани за протести:D Често се покривам со тетра, не за мене, неа да и е помирно. Тотално сум индиферентна кон доење во јавност, кој сака нека дои, кој не-не. Ама тие на кои му е доењето во јавност одвратно и срамно никогаш нема да ги разберам.
     
    На Цвет88, Kaetana, mariz и 9 други им се допаѓа ова.
  9. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.491
    Допаѓања:
    33.387
    Пол:
    Женски
    Јас ич срам немам нема каде немам доено значи секаде еве 14м успешно се доиме со синко каде и колку си сака.
    Баш летово на одмор во Бугарија пред badroom плажата си се сончаат пиштол голи мене зшто да ми биде срам бебе да надојам? Вадам цицка му давам дете мирно најадено а мајка среќна оти повеќе ќе останеме на плажа.
     
    На LiliBoz, mariz, joy1 и 3 други им се допаѓа ова.
  10. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    досега не сум доела во јавност, а шетаме доста. обично се измолзувам дома, пред искачање па му давам од тоа. некогаш сигурно ќе се случи , дискретно, најдискретно :D
     
    На forumce, victoria, RedRevolution и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Искрено, гајле ми е дали е дискретно или не. Таа е гладна а јас сум должна да ја нахранам. Кој му смета нека не гледа. Гадно им било, непријатно им било. Нека мижат! Коа гледаат филмови за возрасни :) ништо не им е гадно?
    А ме загледуваа у парк ко да сум од марс падната. А ние цело друштво, цицки на мегдан која на клупа која у трева седната. Групно цицање- баш беше убаво. Мажите на сите тука и ние не се криевме.
     
    На Kaetana, Lolipop23, Annath и 7 други им се допаѓа ова.
  12. AudreyH

    AudreyH Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2013
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    212
    Ве молам за совет. Како излегувате со бебе што е на доење? Страв ми е ако и се пријаде, а треба да ја дојам негде :|
     
  13. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Скоро сите тука од форумов, кои дојат, дојат апсолутно секаде. Во парк, во кола, на клупа, во кафич, кафана,..... ако ти е незгодно, а си во мол, има соба за доење. Или можеш да се покриеш со тетра и да доиш каде и да си. Тоа не е срамота. Греота е на бебе да му се цица, а ти да не му даваш. :)
     
    На hanny, AudreyH, zuto и 5 други им се допаѓа ова.
  14. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас дојам секаде. Нек се срами кој ме ѕирка :)
     
    На AudreyH, zuto, Lolipop23 и 8 други им се допаѓа ова.
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Ќе си ја доиш каде и да сте. Од што се плашиш?
     
    На zuto и gjoker4e им се допаѓа ова.
  16. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.846
    Пол:
    Женски
    А уште погреота е да имаш млеко и бидејќи си излезена да дадеш ад. @AudreyH
     
    На AudreyH, zuto, emkaemka и 4 други им се допаѓа ова.
  17. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.774
    Допаѓања:
    7.297
    Пол:
    Женски
    Вадам цицка и си јаде. Поминав и јас низ истото. Првите пати се препотував, купив и марама за доење... Сега немам проблем.
    Пример Вчера бев во сити мол. Прво го преоблеков и цицаше во собата за доење. Следно почна да плаче додека бевме горе во Окаиди. Немав време да одам до собата, замолив едни девојчиња да ми направат место на клупата и таму му дадов. Трето, најдоле. Сакав да купам уште нешто во Карес и да си одиме ама бебе нејќеше да чека. Во ходникот има премногу гужва, и да застанеш недге ќе те изтуркаат, па отидов во ходничето кај лифтовите. Ја поткревам блузата од едната страна и откопчувам градникот од таа града што ќе цица.
     
    На AudreyH, Lolipop23, emkaemka и 3 други им се допаѓа ова.
  18. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.336
    Само првиот пат се препотував, паничев, море и раце/нозе ми беа стресени:D.
    Се сеќавам додека најдов клупа, тоа минута имало поминато јас мислев час. Дете си плаче а јас мислам зајдува, се покрив со марама за доење и мислев сите ме зјапаат а тоа никој не ме опулил:D.
    Ќе фатите редот, шеткајте и без страв.
     
    На AudreyH, zuto, Lolipop23 и 5 други им се допаѓа ова.
  19. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас на клупите пред Зара ја имам доено :)
     
    На Minnie-e му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Јас минатата недела доев на улица, и тоа на партизанска. На булевар! :)
    Туркав количката, бебе вришти за спиење ама не се дава. Пред да почне да зарипнува, ја извадив, дигнав маицата, душна цице, заспа. Три минути работа. Немаше клупа, па на стоење завршивме работа. ;)
     
    На eli25, sofi2107, Lolipop23 и 5 други им се допаѓа ова.