Доење за време на бременост

Дискусија во 'Бебе' започната од MoonLight123, 25 ноември 2016.

 1. MoonLight123

  MoonLight123 Нов член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите. Не видов слична тема на форумов и затоа се решив да пишувам во врска со горенаведената тема. Дали сте имале искуство со доење во текот на бременоста? Дали е добро да се продолжи со доење или не? Во очекување на совети од Ваша страна..Поздрав до сите.
   
 2. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.528
  Допаѓања:
  34.390
  Ja
  Jas kolku sto znam ne smee da se doi vo tek na bremenost
   
 3. MilaP

  MilaP Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2015
  Пораки:
  2.150
  Допаѓања:
  53.112
  Пол:
  Женски
  Mozes slobodno da does.
  Tie muabeti deka mlekoto ne e ubavo za doenceto dokolku si ostanata bremena ne se tocni.
  Jas bev bremena i go doev sin mi.
  Mislam i @bittersweet ja imam citano i taa deka ima doeno vo bremenost,plus podobro poznavanje od mene ima kako medicinsko lice pa ke objasni podetalno. Isto i @joy1
   
  На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Smizzy

  Smizzy Популарен член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2010
  Пораки:
  852
  Допаѓања:
  4.148
  Пол:
  Женски
  Јас доев бремена. Доев до 6ти месец од бременоста. Нема никаква штета, тоа се стари сфаќања дека млекото е отровно за време на бременоста и сл глупости кои ги слушнав.
  Во консултација со неколку гинеколози и педијатри добив зелено светло дека смеам да дојам додека сум бремена доколку можам, односно советот од сите беше да внесувам повеќе витамини, да не се истрошат моите резерви бидејќи црпи и тоа во стомак и тоа што дои преку млекото.
   
  На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
 5. MoonLight123

  MoonLight123 Нов член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Ви благодарам за одговорите...
   
 6. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.588
  Допаѓања:
  99.220
  Пол:
  Женски
  И јас доев бремена. До 8ма недела по што морав да прекинам зошто 3 дена бев во болница пабев разделена од доеното дете. Инаку има итандем доење,што значи слободно може
   
 7. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.658
  Допаѓања:
  251.894
  Пол:
  Женски
  neznam zosto ne mi idat notifikacii deka sum oznacena

  ako majkata ima uredna bremenost,zdravo se hrani,ne prima hormonska terapija moze da doi dokolku nejze ne i pretsavuva problem.Edino sto moze da zasmeta e oksitocinot .Hormon koj se laci pri doenje a predizvikuva slabi kontrakcii na matkata.
   
  На Betibene, TutiFuti, rose60 и 2 други им се допаѓа ова.
 8. Pcelka94

  Pcelka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2015
  Пораки:
  1.198
  Допаѓања:
  4.383
  Пол:
  Женски
  И јaс гo дoев првoтo синче дo 5 месец oд бременoстa сo втoрoтo синче , ќе гo дoев уште нo се oдби сaмoтo :)
   
  На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. eleni27

  eleni27 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2011
  Пораки:
  1.472
  Допаѓања:
  8.156
  Пол:
  Женски
  I jas doev bremena pa neka bea 2 meseci, a posle morav da prekinam. Maloto mi fati proliv, a jas imav nenormalni gadenja i povrakjanja, pa i za mene i za nego beshe najdobro. I mene mi rekoa ako ne primam hormonska terapija slobodno mozam da dojam.
  Stom go prekinavme doenjeto nego mu prestana prolivot, mene gadenjata mi se pojacaa do stepen na kolabiranje.
   
 10. MoonLight123

  MoonLight123 Нов член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Blagodaram mnogu za Vasite odgovori...
   
 11. dade123

  dade123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  358
  Допаѓања:
  850
  Пол:
  Женски
  Малата моја има година и пол и се уште цицаме, е сега прашањето ми е дали бременост со второ значи и прекин на доење или нема врска, и да сум бремена може уште да си ја дојдам ? ме свативтемамички така шо сакам да прашам ?:)
   
 12. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.744
  Допаѓања:
  133.638
  Пол:
  Женски
  Ако имаш нормална и здрава бременост и ако доењето не те исцрпува дополнителнл, можеш да доиш без проблем.
   
  На dade123 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.127
  Допаѓања:
  20.647
  Пол:
  Женски
  Јас кога дознав дека сум бремена со второ првото ми беше 16 месеци и уште се доевме. Почнав постепено да намалувам подои и за месец дена од прилика престана да цица без никаков проблем по него или по мене. Најверојатно дека постепено па он се навикна, и градите ми се адаптираа.
  Мене ми рекоа дека доколу имам нормална бременост и не ме исцрпува можам да дојам. Но, периодот ми беше доста напорен едвај денот го поминувам, крвната слика не ми беше баш сјајна и поради блискоста на бременостите во консултација со гинекологот решивме да го одбијам постепено, плус син ми беше детенце кое јаде веке се.
   
  На dade123 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. dade123

  dade123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  358
  Допаѓања:
  850
  Пол:
  Женски
  јас не сум бремена ама планирам :) а кога ќе останам и кога малата че престане да цица, млекото ќе престане само или упте ќе имам млеко во градите ?
   
 15. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.744
  Допаѓања:
  133.638
  Пол:
  Женски
  Со постепено намалување на подои ќе се намали и количината на млеко и конечно ќе престане кога нема да има стимулација. Со стегање на градите ќе престане сосем. Немој наеднаш да ја одбиеш, ќе си имаш мака, може маститис да ти се појави.
   
 16. stevemila

  stevemila Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 март 2011
  Пораки:
  4.975
  Допаѓања:
  37.121
  Пол:
  Женски
  Moras da go odbies od sega.Ne e ubavo da cica dur si trudna
   
 17. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  9.645
  Допаѓања:
  118.371
  Овие муабети останале од бабите наши.
  Нема зошто да го одбива. Нема никаква штета ако дои , а е бремена.

  Со лесно @dade123 ! :)
   
  На CameliaMiller, Annath, bittersweet и 3 други им се допаѓа ова.
 18. dade123

  dade123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  358
  Допаѓања:
  850
  Пол:
  Женски
  да, го прашав гинекологот мир ече можеш да доиш ама треба подобра и поздрава исхрана друго ништо не штетело на плодот.
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 19. stevemila

  stevemila Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 март 2011
  Пораки:
  4.975
  Допаѓања:
  37.121
  Пол:
  Женски
  Ne se od babite nasi.Dr so si ja znae rabotata nikogas ne bi preporacal doenje za vreme na bremenost.Pri doenje se vlecat site vitamini.Na bebeto mu trebaat istite.Moze da dojde do predvremeno poroduvanje,bolki vo matkata
   
  На facule и fina erika им се допаѓа ова.
 20. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  9.645
  Допаѓања:
  118.371
  Ете на феминката доктор не забранил. Значи смее. :)
  Прв пат слушам за тоа дека доктори забрануваат доење и бременост заедно.
   
  На Bjanka82, CameliaMiller, Annath и 2 други им се допаѓа ова.