1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    687
    Пол:
    Женски
    Ми дојде млеко, но осеќам како грутки и топчиња во двете гради. Што би можела да направам? Потцицува малиот, ама што друго би можела да правам?
     
  2. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    687
    Пол:
    Женски
    Хаха се смалија со цицањето :D:D:D
     
  3. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.145
    Допаѓања:
    7.108
    Пол:
    Женски
    Ако имаш грутки само масажи пред секој подој за да ги разбиваш и бебе да може да ги исцица. Ако остануваат грутки и по подој пак со масажи.
     
  4. warrior

    warrior Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    380
    Пол:
    Женски
    Дечки мене ми надојде млекото и градите ми се подуја. Со топла вода се миев и се измолзив рачно и го фрлив. Потоа цицаше бебе. Сега пак ми се камен, ми кажаа пумпица да си земам. Каква би препорачале? И дали мислите дека може да се помине и со рачна или мора електрична?
    Инаку со силиконски дојам, не може убаво да се фати за брадавиците оти се вовлечени.
    Сигурно пумпица ќе помогне да се испакнат брадавиците?
     
  5. Minilover

    Minilover Активен член

    Се зачлени на:
    30 април 2022
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски



    Продавам електрична пумпа на Chicco користена 3,4 пати купена во јануари. Истата е стерилизирана, во оригинално пакување со гаранција 1 година. Цена 5000 ден (купена 6990).
     
  6. kozuf

    kozuf Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    335
    Да пробаш сепак да ги извлечеш брадавиците за да фати без силиконски? Имаше погоре слика од апаратчето од дм, пред секое доење влечеш и ставаш бебе. Сигурно не е дека ќе помогне, ама вреди да се проба, поефтино од пумпа.
    Со силиконската можно е да не успева убаво да го исцица млекото и затоа да имаш грутки и тврди гради.
    А пумпа за молзење може поголем проблем да направи, да стимулира уште повеќе млеко да надојде. Бев во слична ситуација и советот што го добив од консултат за доење беше што повеќе бебе на града (без силиконски), топли облоги и нежни масажи пред доење за полесно да тече, и после доење ако уште се тврди нежно молзење рачно, само колку да ти олесни, па ладни облоги после. И за брзо пак од почеток. За неколку дена се среди кај мене и сега е супер.
    И многу е битно да е добро наместено бебето
     
    Последна измена: 15 март 2024
    На warrior му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Oksitocin

    Oksitocin Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2018
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    Se rodi so 3 kg na 4 meseci 5,6kg . Mene ova mi e vtoro dete i se iznenadiv koga mi kazaa da pocneme so dohrana na 4ipol za do 6 veke da ima obrok, a bebeto uste aber nema za sedenje i jas da pocnam hrana . I sea normalno potsvesno me maci misla sekogas koga e kenkava da ne slucajno e gladna ‍♀️ a do pred da ideme na kontrola voopsto ne pomisluvav na takvo raboti. Odluciv da si go sledam bebeto pa ke vidime kako ke bide.
     
    На Ceneva му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Mom's_life

    Mom's_life Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2021
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.919
    Пол:
    Женски
    На почеток нормално е да се преполнуваат градите, треба време да се воспостави лактација. Млекото никако не го фрлај, ова првото е жолто злато одмолзувај си и ако не планираш одма, смрзни си го ќе ти се најде за понатаму да му го дадеш на бебе. Јас второ дете терам со рачна, навика е се. Дефинитивно пумпата ќе ти ги извлече брадавиците полесно. А и ќе ти помогне да не ти се запушуваат каналите и грутки да ти се прават на градите.
     
    На warrior му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mellow

    mellow Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2020
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    Мајки,
    Ја доев три месеци малата,меѓутоа имав операција и поради терапија не ја доев.

    Молзев и фрлав млеко.
    Скоро месец дена така и млекото ми е значително намалено.
    Скоро и да немам веќе.

    Пијам лактил капсули и лактамикс чај.
    Со пумпа измолзувам едвај 50мл во 24 часа.
    А претходно вадев по 150мл на молзење.
    Ставам да цица,пишти и влече нервозно нема млеко.

    Дали да се откажам или сепак има некој начин да ја вратам и зголемам лактацијата?
     
  10. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.145
    Допаѓања:
    7.108
    Пол:
    Женски
    За јадење и мене ми рекоа да давам од 4 месеци ама мене од едно уво ми влезе од друго излезе. Почнав со полни 5 месеци зошто детето покажа интерес, инаку планот беше со 5 и пол 6 месеци да почнам. Никој не го познава подобро детето од мене. За некој работи ќе послушаш ама за некој апла глупави сугестии не :)
     
    На kozuf и MartinaMM им се допаѓа ова.
  11. kozuf

    kozuf Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    335
    Оф ти се имаш измачено цел месец, жално е сега да се откажеш.. пробај можеби кога не е скроз најадено бебето, ама да не е ни премногу гладно да не се нервира
     
    На mellow му/ѝ се допаѓа ова.
  12. LadyInPainting

    LadyInPainting Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2023
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    157
    Пол:
    Женски
    Да побараш помош и совет од лактациски консултант, тие мислам би можеле да помогнат. Јасна (здраво бебе) и Наташа (доење со љубов), вака се потпишани на инстаграм. Пиши им, консултација се наплаќа но сепак пробај може ќе помогне.
     
    На kozuf и mellow им се допаѓа ова.
  13. Giinna

    Giinna Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2020
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    4.143
    Пол:
    Женски
    Ќе и го дадат за пиење тоа што она веќе го пие, капсули, чај, плус на тоа овесно млеко. Џабе фрлени пари се, бебето нема да го натераат да сака да цица
     
    На mellow му/ѝ се допаѓа ова.
  14. mellow

    mellow Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2020
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    Фала ви девојки.

    Потсвесно знам дека веќе нема спас за лактација,ама многу ми е мака.
    Она сега веќе пие по 150мл на 3 саати на оброк,а јас немам ни 50 во денот...

    Се нервира и она ,се нервирам и јас...
    Некако само треба да се помирам и да ги снема и тие неколку капки млеко ...
     
  15. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.379
    Допаѓања:
    24.947
    Пол:
    Женски
    Мајка,најбитно е бебе да е најадено.
    Среќна мајка,среќно бебе:)

    Не се нервирај,се што си можела си направила.
     
    На kozuf и mellow им се допаѓа ова.
  16. MaryJane222

    MaryJane222 Активен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2022
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Не се откажувај пробај да молзеш секој ден во исто време и да молзеш до крај да ја испразниш градата. И плус уште некоја минута. После молзење нуди на бебето само нека не е прегладнето. После неколку дена од рутинско молзење би требало да се зголеми млекото.
    Само мора да е секој ден исто време.
     
    На mellow му/ѝ се допаѓа ова.
  17. MaryJane222

    MaryJane222 Активен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2022
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Бебето ќе биде малку нервозно затоа штое навикнато на цуцла од шише полесно влече а од града е потешко мора да и му дадеш време да се навикне и многу трпение. Ти посакувам со лесно да поминете и да не се откажуваш.
     
    На kozuf му/ѝ се допаѓа ова.
  18. MaryJane222

    MaryJane222 Активен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2022
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Никако топла вода, топлата вода ги опушта жлездите и го зголемува течението на млекото и создава повеќе млеко, со рачна пумпа испумпувај по малку колку да ти олесни. И бебето што почесто да цица за да се регулира млекото според потребата на бебето.
     
    На warrior му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Алек***

    Алек*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    985
    Допаѓања:
    2.072
    Пол:
    Женски
    Мене градите воопшто не ми пораснаа, градник носев ист како пред бременоста,а млеко имам.
     
    На Xxxx2 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Secret-Angel7

    Secret-Angel7 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    1.026
    Пол:
    Женски
    Мајки, немам искуство со доење. Уште сум на почеток, некои 10 дена после породување. Веќе втор ден како не ги осеќам да полнат, левата дури и мала ми е, десната малку зголемена...ама не ми се стврднуваат. Пијам и чај и капсули за лактација, пумпа не користам, нон стоп ставам бебе на града...си полни пелени ама чувството ми е како да немам млеко. Ве молам за совет