1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.346
    Пол:
    Женски
    Posle nekolku dena otkako ke nadojde mleko, nema da ti bidat veke "napumpani" , samo nekogas nokje ednata grada taka ja osekjam, taa od koja treba da cica. Barem mene taka mi bese. I ne e dobro da se prepolni tvrdi gradite, moze mastit da dobies. Zabelezi dali golta mlekce koga cica, i dali koga ke pocne da cica, se gleda mlekce od stranite na ustata. Stom polni peleni ne se grizi baska pedijatar na kontrola ke ve meri. Inaku i mene ednata grada mi e pogolema od drugata i lici polna, duri i bradavicata na ednata e pogore na drugava podole. A pred porod isti mi bea identicni :drunk:
     
    На warrior и Secret-Angel7 им се допаѓа ова.
  2. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.610
    Допаѓања:
    1.436
    Пол:
    Женски
    Sto e fintata so gradite hahah i moite se takvi 1 pogolema dr pomala a ne dojam molzam samo. Pa na izgled vaka pocnuva da mi smeta, dali ke se sredi?
     
  3. Giinna

    Giinna Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2020
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    4.143
    Пол:
    Женски
    Женски а кога ќе се престане со доење се намалуваат градите? Да се вратат во големина ко порано или бар помали да се? Преминав од б на ц корпа и поголемко бројче :whew: не ме собираат кошулите па ни маички во градите
     
  4. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.346
    Пол:
    Женски
    Ke se vratat , kaj nekoi i malce visnuvaat, ko izdisan balon :D
    Barem taka drugarkive mi kazuvaat.
    Imam tesni maici i kosuli eden ton so ne me sobiraat sega:|
    @Besbes24 ke vidime, se nadevam isti ke bidat posle dvete8-|
     
    На Miss666, Giinna и Besbes24 им се допаѓа ова.
  5. Bannana

    Bannana Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2024
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Истиот совет го добив на 4 месеци, ама не почнав. Планирам да почнам на 5 ипол со вкусови, по некоја лажица.
     
  6. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    67.907
    Пол:
    Женски
    Јас бев на лактациски консултант затoa што малата ми губеше од килажа. Совет кој го добив измолзи малце во шишенце дај и го и ставај на града. За да не биде многу гладно и да се нервира. Молзење на 3 часа по 10 мин. Мојата е сега само на цицање. Многу
     
    На mellow му/ѝ се допаѓа ова.
  7. MaryJane222

    MaryJane222 Активен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2022
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Ако бебето има доволно полни пелени што значи 4-6 полни пелени во текот на денот значи дека имаш млеко. Чувството некогаш знае да излаже се случувало да ги осеќам толку празни а бебето сепак да влече. Пробај да го приметиш и бебето по мрдањето на увцињата, кога голта увцињата мрдаат по малку.
     
    На warrior и Secret-Angel7 им се допаѓа ова.
  8. warrior

    warrior Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    380
    Пол:
    Женски
    Мене ми рече патронажната да не му давам од шише тоа шо измолзувам за да си влече од градата и да не се навикнува на шише. Сум читала дека го стават некои измолзеното млеко у водата шо се бања бебебто. Има некој пробано? Или некој друг начин да се искористи млекото да не се фрли. Оти морам да се молзам камен ми стануват градите. Бебе има 6 дена и има околу 6-7 пелени влажни дневно.
     
    На MaryJane222 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. MaryJane222

    MaryJane222 Активен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2022
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    До 6 месеци може да стои млекото на температура под нула.
    Млекото можеш да го користиш за бањање супер одлука е особено ако бебето има сува кожа, eczema, cradle cap.
    Исто можеш да го користиш за други работи како за црвено газе, инфекции на очиња, и др. Млекото има огромна моќ за зацелување.
     
    На warrior му/ѝ се допаѓа ова.
  10. MaryJane222

    MaryJane222 Активен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2022
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Првите 4 месеци од раѓање на бебето не се препорачува млеко од шише или цуцла ако доите. Затоа што бебињата се раѓаат со рефлекс за шмукање или цицање и доколку им дадете од цуцла ќе им биде далеку по лесно одколку на града и автоматски бебето почнува да одбива града затоа што цуцлата е полесна за влечење.
     
  11. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.928
    Допаѓања:
    12.336
    Пол:
    Женски
    И со првото дете се измолзував и релативно често давав од шише дека имав многу млеко, и еве сега со второто дете од 3от ден почнав да му давам повремено од шише. Никаков проблем немам општо со доење, и двете деца фатиле града без проблем.
    Ако бебето тешко фаќа града, подобро е што повеќе да цица за да се научи да цица и плус да стимулира што повеќе млеко, наместо да се научи на шише кај што многу полесно тече млеко. Ама ако не се создава доволно млеко, сигурно нема да го оставаме детето гладно. Подобро 20% мајчино дирекно од града и 80% формула или измолзено млеко во шише и детето најадено и колку толку да прими и мајчино млеко ако има, отколку нервозно гладно дете зошто не може да се најаде со доење од Х причина.
    Не мислам ништо лошо со мојот коментар, само мислам дека овој став (никако давање шише ако сакаш да доиш) не е добар за психичкото здравје на мајката. Едноставно не е секогаш најдобро решение да се форсира доење. Или и во најдобрата варијанта како мојата, каде нема никаков проблем со доењето, сепак убаво е детето да се навикне и на шише па да нема проблем мајката да го остави бебето на некој друг кога има потреба.
     
    На Evangeliaa22, Bannana, Sofi.ja и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. MaryJane222

    MaryJane222 Активен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2022
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Никаде немам напишано ,,никако давање млеко од шише ако сакаш да одиш''
    Јас само си кажав мислење дека не се препорачува.
    А зборам и од лично искуство на 3 ден дадов цуцла после видов мака додека да се вратиме пак на града.
    Никаде не спомнав ни дека мора да цица бебето. Никаде не спомнав дека формула е страшна работа.
    Секој си знае што е најдобро за своето дете. Јас само напишав ќе се повторам Не се препорачува.
     
  13. LeL15

    LeL15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2022
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    Кажете ми освен чајот за доилки на хип, што друго можам да пијам/јадам за да имам повеќе млеко? Породена сум пред повеќе од месец, бебето сака да цица ама бидејќи не креваше на килажа првите две недели кога цицаше само, сега даваме и дохрана на секој оброк. Јас би сакала само да го дојам ама имам премалку млеко..
    Би пиела и апчиња, само не знам што плус да правам освен чајот на хип
     
  14. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.575
    Допаѓања:
    16.892
    Пол:
    Женски

    Лактил таблети, сок од јаболко, леден чај, овес. И пиј вода и јади редовно тоа е најбитно.
     
  15. BabyGirl♡

    BabyGirl♡ Активен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2023
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Devojki da ve prasham.. na ednata grada veke nekolku denovi imam kako grutka i e crvena, najverojatno nekoe zapusheno kanalche ama ne probiva ni so cicanje ni so elektrichna pumpa. Od denes osekjam bolka i vo drugata grada kako da saka i tamu da se stvori grutka. Ste imale li takvo iskustvo i kako ste go reshile problemot?
     
  16. Bannana

    Bannana Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2024
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Пред цицање ставав топли облоги. И после подој ја измолзував рачно градата каде има запушено каначе. За неколку дена се реши.
     
  17. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.575
    Допаѓања:
    16.892
    Пол:
    Женски

    Под туш со топла вода нека тече и измолзувај со рака, на 2 пато јас така имам отпушено канал, ке почне да шприца млеко кога ке пушти одма олеснување ке осетиш
     
  18. defocus

    defocus Активен член

    Се зачлени на:
    22 август 2023
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    5ти и 6ти месец бебе, сум на свадба во друг град, досега сме на ексклузивно доење. Како е најдобро да се менаџирам за тогаш за оставање. Сакам да му воведам адаптирано за да можам да го оставам кога ќе има потреба, дали има опасност да не го сака после моето, како да го воведам постепено?

    Не ми се допаѓа опцијата за замрзнување и испумпување, на многу не им го сака од замрзнато, а и премногу замарање ми е и нарушување на нормалната лактација.
     
  19. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.346
    Пол:
    Женски
    Voopsto ne se narusiva laktacija, niti bil gladen niti imam visak mleko, barem kaj mene nemav so gradi maka. Ednas vo den pumpav mozebi 3 nedeli da napravam zaliha. Imase i denovi koga me mrzese i ne pumpav. Nautro koga ke stane, od edna grada cica, drugata ja molzev. Mlekoto probav, go pie, iako ima i piperki i svasta vo friz :D A ti ne mora da mrznes, vo obicen cuvaj go, izmolzi denta ili prethodniot den. Probaj šiše dali ke ti fati prvo. Ima deca ne sakaat šiše ni pod razno, pa badijala i molzeno i adaptirano ako ne saka da go tegne.
    Inaku za eden den sto ke mu dades ad (ako saka da go pie) nema da se odbie. Ako e pocesto moze, i vkus drug a i polesno ako mu teče sisenceto. I ako se resis za ad, probaj isto dali ke go saka da go pie. Sum citala na forumov majki 10 razlicni sisinja i 10 razlicni ad mleka, niedno ne go sakale. Karakter deca :D
     
    На Carolin. и defocus им се допаѓа ова.
  20. warrior

    warrior Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    380
    Пол:
    Женски
    Мислам дека ми се среди лактацијата. Не ми се тапан градите веќе а бебе си цица колку сака. Туку преѓеска дали оти ми надојде млеко малце заспа додека го доев и блуцна и одма на стомак го ставив и после го ждригнав. Ок ли постапив? После малце икаше го држев исправен 10ина минути и на страна го легнав. Ме фати малце паника ама знам така оти додека се навикнеме нели,