1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.602
    Допаѓања:
    18.979
    Пол:
    Женски
    Малиот ми е скоро 1 годинка. Планот ми е да го дојам здравје до 2 години. Е сега маката е што летово јули или август имам службено патување надвор од државата и ќе треба да бидам отсутна 4 дена. Не сакам да го одбијам, рано ми е. Од шише нема пиено никогаш. Знае да пие ама не сме имале некоја потреба до сега, а и не сака баш. Планирам да се молзам и да чувам млеко, па дур сум отсутна да му нудат шише. Колкав е ризикот да си изреметам сѐ? Со мене ќе носам пумпа за да се одмолзувам нормално. Ама страв ми е дека или ќе штрајкува и нема да сака да пие од шише, а и дека кога ќе се вратам може да не сака да цица од мене. Рано е знам, ама откако ми кажаа за патувањето секој ден ми брчи ова во глава. Претешко ќе ми биде да се одделам од него, ама убаво би било да одам, се очекува тоа од мене. Лани беше премал и уште бев на породилно, ама сега веќе ми е глупо да ескивирам. Дали некоја од вас била во ваква ситуација и какво е вашето искуство?
     
  2. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Мајки, како комбинирате доење и дохрана. Царски сум породена млеко ми надојде после 4-5 дена. Бебе е 9 дена си цица преку ден, се озмолзувам му додавам од шишенце и си спие, ама вчера вечерта од 2 30 до 4.45 буден беше, не плачеше, ама неможев да го заспијам го ставив на града цицаше, се имолзев до крај му го дадов и тоа млекце, после му дадов чајче, и уште сакаше му направив 30 мл аптамил го испи во еден здив, ама пак беше гладен за 30 мин му дадов уште 30 мл си ги испи и си заспа. И во чаир сестрите и педијатар ми рекоа дека е лакомо бебе и да давам слободно и дохрана ама ја појма немам како да му комбинирам доење и аптамил.
     
  3. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    704
    Пол:
    Женски
    Јас првин го доев па во случај ако му е малку му давав плус прихрана 30мл. Ова беше на почетокот додека не ми надојде млеко
     
  4. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Имам млеко, дури ми тече, ни туфери за гради не ми помагаат, кога ќе се успие пешкири ставам зошто цела маица ми е мокра. Млеко до сега не сум фрлила, се одмолзувам со електрична и му го додавам со шишенце и во текот на денот и навечер. преку ден немаме проблем ама навечер имаме, не плаче ама не спие, мислам дека бебе од 9 дена не треба 2 саати да е будно.
     
    На Amore123 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. SiMpAtIcNaTa

    SiMpAtIcNaTa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    1.718
    Не знам више што да правам, бебево воопшто не сака преку ден да цица ( го начекувам само на спиење ) а почна и измолзено од шише да одбива.
    Гладен е, ќе испие 20-30 мл преку сила, додека се засити и почнува да плаче и станува. Мислам дека не го сака млекото.
    На почетокот мислев дека е доенечка криза ама кај нас трае веќе предолго.
    Месецов почнавме со воведување на вкусови, за недела дена ќе полни 6 месеци
     
  6. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    704
    Пол:
    Женски
    Схахаха зависи и моето некогаш знаеше да седи и да гледа така по саат саат ипол :rofl:
    Ако имаш млеко пробај давај му го измолзеното наместо хемијата. Секогаш е подобро твоето отколку вештачко.
    Ако е гладно бебе верувај ќе си покаже
     
  7. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.346
    Пол:
    Женски
    Ivana cestitki majka :inlove: I jas sum za na grada da visi pred da vklucis ad. Ako ima ponataka potreba ke vklucis. Sega ako place , staj na grada i neka vlece, moze uste ne mu e jasno kako pa ne te prazni do kraj, ama ke nauci.
    Za spienje pravila nema, mojov eve go skoro 3 meseci, i od prv den haos so spienje e. Sekoj den razlicno. Mislam toa ne ti e merilo, gladno bebe place.
    Inace taka, cica i posle podoj vo bolnica im davaa 30ml.
     
  8. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Он си цица и од града, и коа му е доста си игра, пушти фати прави, не плаче ама ја плачам за спиење :). Еве го цел ден спие вечер пак ќе си дежураме. Вчера до крај се измолзев и му го дадов , ама пак беше гладен. И на крај аптамил му дадов два пати по 30 мл. Спиеше 4 саати.
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.575
    Допаѓања:
    16.892
    Пол:
    Женски
    Штом спие цел ден, а навечер се буди не е сеуште свесен за ден и ноќ. Преку ден нека спие во посветла соба со гласови, навечер во тишина и затемнета просторија. Имај рутина пред легнување иста секогаш и во исто време, за да се навикне.
     
  10. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Обавезно му пуштам телевизор или на другиот телефон јутубе, и светлина е, слободно си збориме со сопругот, не шепкаме. Ќе видиме вечер како ќе поминеме :)
     
    На Carolin. му/ѝ се допаѓа ова.
  11. lalinda

    lalinda Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    361
    Допаѓања:
    121
    Мајки за алергија од полен, што можам да пијам при доење? Што е дозволено?
     
  12. Alex*

    Alex* Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2020
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Мајки хелп дали додека сте доеле сте биле на забар да ви умртват нерви на заб и дали доевте тогаш со тој лек за умртвување во вас?
    По логика делува локално нема како да се шири по крвоток ама искуства од вас има некоја?
     
  13. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.346
    Пол:
    Женски
    Slobodno doj. Vrska nema lekot so mlekoto. Moze da te boli zabot i posle ovoj lek, ako imas bolka smees paracetamol.
     
    На Alex* му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    683
    Пол:
    Женски
    Купи си хака за да ти тече додека се молзиш. Јас така вадам 30 мл. Пред да купам, лом ги правев тетра пелените
     
  15. warrior

    warrior Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    380
    Пол:
    Женски
    Мајки бебето ми бара града некогаш и после саат и знае да цица пола саат у сесија. 11 дена е бебето, до пред некој ден цицаше 10ина мин. Страв ми е да не се прејади...ми блуцна неколку пати. Инаку заспива на града и неколку секунди одмара па па влечи. Инаку дека со жолтица не испуштија го будам дента на 2 саати а ноќта на 3 за доење.
     
  16. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.602
    Допаѓања:
    18.979
    Пол:
    Женски
    Нека си цица колку сака и кога сака, нема да се прејаде, ако има вишок ќе си го бљуцне. Премало е и му треба контакт со тебе. Поготово чим е со жолтица честите подои само ќе помогнат побрзо да помине.
     
    На kozuf, warrior и Carolin. им се допаѓа ова.
  17. Alex*

    Alex* Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2020
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Me boli otokot i nepceto nad zabot partal mi e imav dzebovi ogromni i sega i tie bolat.
    Otokot mi e kako piramida bas kaj maksilarniot sinus bidejki e zaden zab i vo sinus.
    Paracetamol deluva max 2h pa od vcera pijam ibuprofen aktiv 400mg sabajle vecer
    Popladne so mraz ili trpam ne e jaka bolka do mozok kako sto bese ama i ova boli.
     
  18. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.346
    Пол:
    Женски
    Ako si otecena otidi pak da te vidat
     
  19. Secret-Angel7

    Secret-Angel7 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    1.022
    Пол:
    Женски
    Мајки бебе ми е 3 недели самп на доење. Пумпа не сум користела дп сега, ама наредна недела имам едно неодложно излегување од 3-4часа...а он уште е нон стоп на града, на 1ипол 2 цица. Кажете ми дали да земам пумпа (и која) или дали да дадам дохрана тогаш еднаш? Што е подобро според вас? Инаку немам баш количински млеко да протекува, така што не сум баш за хаака во оваа фаза...
     
  20. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.198
    Допаѓања:
    7.716
    Пол:
    Женски
    Рачна нимо од зегин 1500ден доста моќен вакум влече брзо млеко, во еурофарм имаш кеси на парче по 30мкд земи замрзни си 2 3 дена пред тоа
     
    На Secret-Angel7 му/ѝ се допаѓа ова.