1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. eleonora7852

    eleonora7852 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2013
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Здраво, би сакала да споредат искуство мајките кои доеле и им се случил напад на жолчка и имале камења во бубрезите. Бебето мице 7 недели и вчера добив напад на жолчка и сум во болница. Тука се одмолзувам за да не се случи прекин на лактацијата но дома кога ќе си одам како да пазам на исхраната за жолчката кога тоа птомтреба да се јаде за повеќе млеко е лошо за жолчката? Исто дали за камчињата во бубрезите може да пијам чај од брусница бидејќи сакам да продолжам да дојам кога ќе се вратам од болница дома
     
  2. MeowMeow

    MeowMeow Популарен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2019
    Пораки:
    773
    Допаѓања:
    2.378
    Пол:
    Женски
    Јас сум израсната на адаптирано млеко, што на времето го препишувале на рецепт, бидејќи, наводно, мајка ми немала млеко, т.е. и рекле дека млекото и е "слабо", чиста глупост, а вушност не и пружиле никаква поддршка ниту пак имала некоја едукација во врска со доење. Од друга страна, јас уште во бременоста гледав видеа, слушав работилници на тема доење и добивав совети од пријателки, пиев Лактамикс чај, Лактил таблети за поттикнување на лактација, ставав бебе на града... Еве не сега, синко има 19 месеци и уште цица :l:
     
    На Ceneva, kozuf, DaisyDream и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Secret-Angel7

    Secret-Angel7 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    1.021
    Пол:
    Женски
    Мајки, знам дека треба време да се воспостави лактација, ама еве не веќе скоро месец дена е бебе, си цица, не е на дохрана, на мерење напредува...ама АМА на пумпа ни капка не вадам?!?!? На стискање капки само? Тоа значи дека немам доволна количина или ќе надојде со тек на време повеќе?
     
  4. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.855
    Допаѓања:
    67.893
    Пол:
    Женски
    Може пупмата да не ти одговара. Јас имав медела електрична и не паѓаше капка, бев на лактациски консултант и ми ги мереше брадавиците и ми даде соодветна пумпа и нормално сега можам да извадам повеќе.
     
    На DaisyDream и Fenix05 им се допаѓа ова.
  5. Thor

    Thor Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2021
    Пораки:
    250
    Допаѓања:
    803
    Пол:
    Женски
    Мајка ми баш пред да се породам ми кажуваше дека имале советувалиште пред породување но праксата дома со бебе била пиење боза секој ден по литар и млеко колку за еден подој во предвечерието. И јас и сестра ми сме доени до 2 месеци. Сестра ми исто го доеше внук ми до 2 месеци и покрај лактамикс и слично и иако беше упорна и го доеше секој час едноставно немаше доволно млеко и бебето беше гладно. Нормално и јас очекував дека ист случај ќе е со мене но еве бебе утре прави 3 месеци, се роди со царски, имав уште следниот ден млеко и само на доење е, си напредува а јас се случува да измолзам и по 120 мл.
    Со лесно (fingers)
     
    На A.V.S 91 и Mihaela123456 им се допаѓа ова.
  6. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.198
    Допаѓања:
    7.716
    Пол:
    Женски
    Мајки дали ако земам сега од таблетите лактил бебе скоро 3м сме на доење ќе има ефект за повеќе млеко?
     
    На Mihaela123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. kozuf

    kozuf Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    335
    Би требало, јас ги пиев накај 4ти месец и осеќав потврди гради.
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.575
    Допаѓања:
    16.891
    Пол:
    Женски

    Мене кога ми се воспостави лактација јас мислев немам млеко земав купив ги пиев 3 дена плус и чај лактамикс пиев, ми се направи грутка на градата. Болеше, 2 дена под туш масирав за да ми се одпушти каналот. Ти кажувам да пазиш случајно да не направиш проблем.
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.144
    Допаѓања:
    7.107
    Пол:
    Женски
    Мајка ми немала млеко ни со брат ми не со мене.
    Ете ме дојам успешно 10 месеци ;)
    Мајка ми изгубила млеко зошто имала постпородилна треска и по двата пораѓаја.
    Само позитивна мисла и ќе успееш верувај.
     
    На MeowMeow, A.V.S 91 и Mihaela123456 им се допаѓа ова.
  10. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.411
    Допаѓања:
    14.165
    Пол:
    Женски
    Еее вакви искуства ми требаат. Мајка ми слабо не доела. Незнам дали тоа време и немало едукации и подршка, пред 30+ години, ама колку имам желба да можам да дојам…. Мислам дека се што ќе чујам , ќе пијам и ќе направам, за да можам да дојам.
    Ве читам секојдневно на оваа тема и само запишувам совети.
     
    На MeowMeow и Ceneva им се допаѓа ова.
  11. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.144
    Допаѓања:
    7.107
    Пол:
    Женски
    Јас бев упорна многу , а имав потешкотии, немав некоја едукација да бидам искрена. Така што имав читано за време на бременоса, ама да ти кажам не ми помогна многу. Имав среќа нагазив на бабица која ми покажа како да се молзам рачно, зошто со пумпа ништо не вадев, толку ми беа тврди градите. Масажи, топли облоги и си пробијаа каналите. Дете на града, по доење се измолзував само за да олеснам зошто јас имав многу млеко и морав така. Е од кога се воспостави лактција стана многу полесно. Престнав да се измолзувам по подој и ете не со синко си уживаме во таа блискост.
    Само течност пиење и редовно хранење. И користи момент кога спие бебе и ти да одмориш. Нека биде стан во хаос на почеток, ти е гајле. Граби да одмориш. Тоа ти е совет од мене.
    А и ако не успееш немој да си правиш притисок од типот јас сум лоша мајка и не знам што. Ти дај се од себе, а друго ќе си налегни како треба.
     
    На MeowMeow, A.V.S 91, DaisyDream и 3 други им се допаѓа ова.
  12. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.411
    Допаѓања:
    14.165
    Пол:
    Женски
    Далеку дека би се осудувала сама себе ако не успеам, ама ќе дадам се од себе за да успеам.
    А за хаос и сегс не се потресувам многу, помина тоа време кога секој ден чистев како да е последно.
     
    На Carolin. и Ceneva им се допаѓа ова.
  13. defocus

    defocus Активен член

    Се зачлени на:
    22 август 2023
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    Само да кажам дека обожавсм кога вака ќе ме утешите дека не сум сама:lol:
     
    Последна измена: 29 март 2024
  14. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    1.094
    Пол:
    Женски
    Мајки кажувајте спас за каналите како да ги пуштам на едната града, камен е направена, немам на неа извадена брадавица и бебе ја неќе, на пумпа молзам, излегува ама не омекнува се уште. Хелп
     
  15. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.128
    Допаѓања:
    18.239
    Масажи со кружни движења под туш со топла вода. Прво извлечи ја малку со пумпа па понуди ја на бебе. Но немој кога е прегладнето и вознемирено,гледај да е смирено.
     
  16. annamommy98

    annamommy98 Активен член

    Се зачлени на:
    8 март 2023
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Мајка ми и со мене и со сестра ми немала млеко, еве веќе 6 ти месец се доиме успешно од почетокот е малку тешко да ама биди упорна, уште кога ми го донесоа бебе во болница го стaвив на града да влече и од првиот ден ми надојде млеко, и да не слушај баби и тетки јас имав многу коментари од типот немаш доволно млеко пааа не ти е квалитетно млекото ( нема квалитетно и не квалитетно млеко )па не ти знам што во еден момент бев и готова да се откажам ама за среќа имав голема подршка од мм…на тик ток имаш профил dojenje sa anom, има многу корисни совети…Поздрав и со среќа (fingers)
     
    На MeowMeow му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Bannana

    Bannana Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2024
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Пред да измолзиш ставај топли облоги.
     
  18. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    1.094
    Пол:
    Женски
    Како шишенце со топла вода врз градата?
     
  19. Bannana

    Bannana Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2024
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Да, можеш и така. И најдобро е ако може бебе да цица ( како што кажа @Sofi.ja бебе да не е прегладнето), па после подој да се доизмолзиш рачно, ама да има кој да ти покаже како. Мене на болница ми покажаа.
     
  20. kozuf

    kozuf Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    335
    Ти препорачувам да слушаш некој курс за доење од сега да си спремна, првите денови по пораѓај се клучни.
    Види на инста zdravobebemk, doenje_so_ljubov, mamma.mk.prenatal.education. Тие 3 ги знам кај нас, ако има други подобри надополнете.
    А мислам дека нема врска искуството на мајка ти, повеќе е до тоа што правиш од тоа какви гени имаш. Со среќа и со лесно :l:
     
    На MeowMeow, Mihaela123456 и A.V.S 91 им се допаѓа ова.