1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    @BellaBibi Јас бев породена царски млеко ми надојде после 5 6 дена. Се утепав од плачење дека немам млеко.Бебе во болница на града не бе вришти за јадење дома првите два дена исто ( му давав аптамил дома два пати по 30мл) , се молзев со рачна па земав електрична, пиев чај сок од јаболко, ледени чаеви. Ме фати и треска навечер и што уште не, ама еве сме две недели и си цица. Не се откажувај. Кога плачев во болница еден доктор ми рече "имаш две опции опција А да ти надојде млеко после неколку дена и опција Б во аптека адаптирано. Во двата случаи детето ќе си напредува ич да не се секираш. " Што и да правиш мора да си смирена, а не како мене да се нервираш и плачеш. И да си го слушаш телото и никој друг, ни тетка ни мајка ни баба ни другарка никој. Притисок голем имав јас од сите и можеби затоа толку касно ми дојде. Мојов син е лаком и матичната и во болница ми кажаа. Така да кога има потреба и дохрана му давам и ич не се замарам се дур ми напредува ко што треба :) Инаку и јас и сопругот сме израснати на адаптирано ама еве синко си цица и малку му е дури :)
     
    На Carolin., A.V.S 91, warrior и 5 други им се допаѓа ова.
  2. Xxxx2

    Xxxx2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    Дали е во ред комбинирано да се исхранува новороденче? Неколку пати мајчино млеко, еднаш/двапати формула. Подоите ни траат по 3 часа и уште сака. За мене е исцрпувачко. Млеко има, ама цица па заспива и накрај кога градата е речиси испразнета не ни трга, иако со прст гледам дека млекото не е секнато. Читав дека ако се меша немало да се апсорбираат сите хранливи состојки правилно.
     
  3. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.128
    Допаѓања:
    18.239
    Ако имаш млеко измолзувај се и давај му го со шишенце после подој. Немаш потреба од ад ако имаш доволно млеко.
     
    На Mihaela123456 и Ceneva им се допаѓа ова.
  4. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.144
    Допаѓања:
    7.107
    Пол:
    Женски
    Има многу на комбинирано што се.
    Инаку колку е старо бебето? Ако е малечко дај му шанса да ојача. Ке се скратат временски подоите нема да ти е нон стоп на града. Ако имаш доволно млеко не давај ад тоа ти е мој совет
     
    На firequeenn и kozuf им се допаѓа ова.
  5. warrior

    warrior Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    380
    Пол:
    Женски
    Направи две недели синко мој, бевме на педијатар, 250 грама има качено и ја има вратено килажата од пораѓај. Докторката не беше нешто најзадоволна од килажата амс мислам на денешно време секое второ дете е со адаптирано и можеби качуваат повеќе на килажа. Посебно шо моево е малце мрзливко и после 10ина мин затвара очи и цица со затворени очи и не ја пушта градата.
    Од вчера го фатија грчеви, потклекнав дадов чај за грчеви 30мл, му ставив термофорче, го држев и заспа некако. Ни дадоа пробиотик. Е сега не прашав докторката пробиотикот кор време да му го давам а кое време витамините д3 к1?
    Ми рекоа на вечер веќе да не го будам, сврза едно 4 саати сон, мене на креветот ми истече млеко ама ако.
    Е сега од 8 и пол цицаше кај 10 заспа и сега го чекам да се разбуди. Ако не да го будам нели на 2 саати? По 20-25 мин цица од града. После на следното го префрлам на другата.
     
    Последна измена: 29 март 2024
  6. Xxxx2

    Xxxx2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    Една недела е. Не знам да се молзам, само со рака малку стискам и излегуваат капки, ама можеби тоа се последните и затоа сака уште..
     
  7. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.144
    Допаѓања:
    7.107
    Пол:
    Женски
    Многу е мала. Биди на доење до контрола за да се види како напредува само од доење. И затоа што е мала ти заспива на града. Малку штипкај, поткубни за косичка да ја будиш. Издржи, ќе потпорасни временски помалку ќе цица.
     
    На Xxxx2 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    1.094
    Пол:
    Женски
    Се мачиме да фати града, не сака зошто се потечени и тврди ја сака помалку тврдата.
    Мајчино млеко во шишето од пумпата за молзење колку време и каде да го чувам?
     
  9. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.346
    Пол:
    Женски
     

    Прикачени фајлови:

    На Bannana, Wanna.be.mum и merriel0 им се допаѓа ова.
  10. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Мене матичната ми рече пола саат на собна температура кога ја прашав а другаркиве сите по 4 саати на собна и 24 во фрижидер го чуваат.
     
    На Wanna.be.mum му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.144
    Допаѓања:
    7.107
    Пол:
    Женски
    А малку да се измолзиш пред подој да и бидат помеки градите си пробала?
     
    На Doris_ и Wanna.be.mum им се допаѓа ова.
  12. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    1.094
    Пол:
    Женски
    Сега е секој ден експеримент, многу ми помагаат вашите совети фала на сите.. Почнаа повеќе да се празнат, ставам шише топла вода и преѓе измолзив за повеќе од подој што и е и си испи и на града поцица ама малку.
    Ме плаши само еден дел од градата што е тврд , мисла ми е да се пушти и тој.
     
    На Bannana му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.575
    Допаѓања:
    16.891
    Пол:
    Женски

    Со масажи под топол туш ке се пуштат. Кога и да осетиш тешка или тврда града одмолзи се да ти олесни малку.
     
  14. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.144
    Допаѓања:
    7.107
    Пол:
    Женски
    Мене ми беа така тврди. Масирање кај што осеќаш грутка и туркај накај брадавица. Можеш под топол туш тоа да го правиш. На почеток бара огромна жртва ама поминува и после е уживање
     
  15. Bannana

    Bannana Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2024
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Биди упорна, продолжи со топлите облоги ( топол туш) и масажа, ќе пушти за некој ден.
     
  16. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    1.094
    Пол:
    Женски
    Така и правам масажа со масло пуштаат по малку, цица со силиконски брадавици тоа е важно штом таа почна ќе оди полесно си велам @Bannana @Carolin. фала многу за секој совет
     
    На Bannana, Carolin. и Ceneva им се допаѓа ова.
  17. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    683
    Пол:
    Женски
    Мајки многу ми е тешко. Синко денес точно три недели. Се роди помал- 2800, со цицање од силиконска и подврзано јазиче, мое молзено и аптамил прематур (ни го дадоа ради помалата килажа) стасавме до 3,40. Од вчера штрајкува и не сака многу на града, тоа е плачење корнење. Инаку првите две недели беше заспан, не се будеше сам, не се бунеше, ама последнава недела ко друго бебе да имам. Ни кажаа дека му треба сила за да влече (требал да накрене), ама како накрена он нејќе толку многу. Стана кенкав, многу повеќе плаче. Деновиве сме закажани за да го средиме френулумот и ќе видам како ќе е…
    Аптамил пие 60 мл, мое молзено 60/70 мл. Јас кога се молзам вадам точно 70 и некогаш 80 мл. Не знам дали ова е доволно? Инаку кога цица, осеќам дека влече по градата, ми се омекнува одма…


    Не знам што е решение за ова. Дајте некој совет. Мислам е подобро да цица 10 мин од града него ли да му дадам одма шише со мое измолзено- зборам кога плаче. Иначе само од калма пие. Деновиве ќе се видам и со консултант за доење
     
  18. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    683
    Пол:
    Женски
    Сакав да ве прашам што јадете? Бебуш е 3 недели. Сите различно ми велат. Едниот педијатар ми рече да не јадам ништо од овошје, зеленчук (имало целулоза), по проста исхрана: месо, јајца, млечни производи, МАКАРОНИ…
    Другиот педијатар ми рече да не се грижам толку многу, а пак консултантката за доење и сите блиски што ми се породени годиниве ми велат да си јадам сѐ
     
  19. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.198
    Допаѓања:
    7.716
    Пол:
    Женски
    Мајка да не сте во прв скок?

    Јас само не јадам жив кромид лук, праз никако, кисела зелка,грав леќа не,
    Грашок сварен или пржен кромид не му смета. Цеден портокал одбегнував еве пред некој ден пробав баш скоро 3мес не му направи мака.
    Наутро јадам чиа, овесна каша со јатки,овошје шумско, путер кикирики итн. Ќе видиш пробај нешто и ако појави грчеви исклучувај. Јас така први недели ништо живо не јадев па додавав полека и тебе ти треба сила
     
    На warrior и Evangeliaa22 им се допаѓа ова.
  20. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    683
    Пол:
    Женски
    Како да знам? Не знам која апликација да ја симнам, имам само baby+ на филипс и таму запишувам за јадење и пелени…