1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    683
    Пол:
    Женски
    Јас на пр. се хранам нормално, зелка и грав посекако не јадам тоа пазам, ама друго сѐ најнормално и искрена да бидам не сум забележала да има грчеви од нешто посебно… највеќе приметував од аптамилот дека знае да му е тешко некогаш
     
  2. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.198
    Допаѓања:
    7.716
    Пол:
    Женски
    Види овде имаш и слика кога се скоковите за да не плаќаш апп
    https://www.instagram.com/p/CHYaPN3rgiA/?igsh=MThqaWRtZXVqdGlxZA==

    Да формулата е потешка плус шише, еве моето некогаш надвор пие молзено млеко од шише па после 2 дена мака мачиме со грчеви
     
    На Evangeliaa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    702
    Пол:
    Женски
    И јас на почетокот му давав комбинирано исто со Аптамил. Потешко понекогаш знае да му биде точно, но се молзев му давав молзено па на крај му давав формула во случај да му е малку. Исто пробував на силиконска фаќаше првата недела, после тоа ми вриштеше на града нејкеше да повлече и уште е иста приказна. Затоа почнав да му давам молзено во шише+ прихрана.
    спас единствен за на града кога е спокоен, не многу гладен и не откако е станат од спиење туку да е буден па ако сакам да го успијам знае да поцица со силиконска 5-10 мин ( пола цица пола игра со неа, ја џвака, ја плука, се смее..), и на крај му давам шишенце измолзено.
    Обидувај се на различни начини, може му е 1 скок, но само трпение и ќе видиш по самото бебе што сака, јас се нервирав многу на почетокот но џабе ако бебе не сака и не сака. Но најдовме решение.
    ако се молзиш молзи се почесто на саат или два така ќе го зголемуваш и млекото
     
    На Evangeliaa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    683
    Пол:
    Женски
    Може е глупаво прашање. Имам пумпа на КикаБу, по насока на педијатар и конс. за доење се молзам кога му давам дохрана (4/5 пати во денот). Моето прашање е дали ја стерилизираш пумпата пред секое користење? Неизводливо е на секои 2 саати да ја стерилизирам…
     
  5. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.198
    Допаѓања:
    7.716
    Пол:
    Женски
    Јас да а на инста видов во зип кеса ги ставаат во фрижидер ама не знам колку и дали е ок
     
    На TammiB5 и Evangeliaa22 им се допаѓа ова.
  6. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.144
    Допаѓања:
    7.107
    Пол:
    Женски
    Убаво попари ја со топла вода пред користење. Предходно убаво измиена. А навечер ќе ја стерилизираш.
     
    На DaisyDream и Evangeliaa22 им се допаѓа ова.
  7. Larea

    Larea Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2020
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    460
    Здраво, дали некој знае дали е безбедно да се користи Лумеата додека доиш?
     
  8. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    702
    Пол:
    Женски
    Не, само ја поминувам со жешка вода навечер откако ќе се измолзам. Не е изводливо да ја стерилизирам навечер зошто додека јаде, па додека се измолзам па да ја стерилизирам нема цела вечер да спијам :rofl:
    Помини ја со жешка вода за да нема млеко останато а сабајле кога ќе бидете веќе разбудени исчисти ја убаво
     
    На Evangeliaa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    702
    Пол:
    Женски
    Има и на медела такви кесички ако сакаш да земеш од аптека, за во микро стерилизирање и за во фрижидер да ги чуваш @Evangeliaa22
     
    На Evangeliaa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.346
    Пол:
    Женски
    Medela preporaka e posle sekoja upotreba so sjaj da se ispere i topla voda (ili vo masina za sadovi) , a ednas dnevno sterilizacija.
     
    На Evangeliaa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    1.094
    Пол:
    Женски
    Иако мајка сум подолго, доењето ми е ново, па така со цели 6 дена доење да кажам за тие со проблематични канали вака:
    Прслук никако или не стегнати градите барем 2 броеви поголем.
    Масажа со сапун и топла вода под туш, масажа со крем или масло да се разбива грутка по грутка.
    Зелка (y) спас за инфламација, цели листови згмечени да почни да испушта од сокот се редат на гради и врзување со што и да е јас со марама.Оток спласна, жештина нема.
    Вака за два дена ги пуштив јас. :hug:
     
    На kozuf, Carolin., pravnicka_2604 и 3 други им се допаѓа ова.
  12. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.217
    Допаѓања:
    6.634
    Имам некои нејаснотии околу конзумирање на кромид. Дали смее да се јаде? Некаде прочитав дека помага за повеќе млеко и да се јаде во што поголеми количини. Погоре членки пишале да не се јаде. Не знам што е исправно.
    Јас се воздржувам да не јадам за секој случај а иначе обожавам кромид.:)
     
  13. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.198
    Допаѓања:
    7.716
    Пол:
    Женски
    Пробај дали ќе му прави грчеви
     
  14. pravnicka_2604

    pravnicka_2604 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    1.201
    Пол:
    Женски
    И јас истото се прашувам откако прочитав дека јадат кромид за повеќе млеко. Претходно на сите предавања што ги слушав беше кажано дека кромид, зелени салати и слично предизвикуваат грчеви и да се внимава.
    Искрено дури и јас некогаш имам мака со желудникот од кромид иако сакам да го јадам, така да не верувам дека ќе ризикувам.
     
  15. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.575
    Допаѓања:
    16.891
    Пол:
    Женски
    Не значи дека акп на моето дете му правело грчеви кромид,зелка,грав,леќа, лук или било која храна ке му прави и на вашето. Треба да се проба, јас само грав,леќа и зелка манџа не јадев до кај 5ипол 6 месеци. Сега и тоа јадам бебе нема проблем имаше грчеви ама до кај 3 месец се средија. Золва ми ништо не јадеше па внуката душа веќе немаа од цели ноќи пиштење.
    Пробајте и ке видите што смета и исклучете од исхрана. Јас имав приметено дека а конзумирам млеко, јогурт бебе повраќа и тоа исклучив до кај 6 месеци, а имав навика чаша млеко/јогурт да испијам пред спиење. Сега пијам ама и он си е поголем.
     
  16. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    1.992
    Допаѓања:
    2.756
    Пол:
    Женски
    Девојки, утринава кога ми беа полни градите забележав како топче на градата, во делот малку над брадавицата. Буквално како тврда нерамнина е. Мислев дека е од тоа што ми се полни градите ама еве и после цел ден доење исто е. На допир е тврдо, не шета лево десно како статично топче е. Закажав итно ехо утре ама немирна сум, не знам дали е жлезда и што е. Некоја со слично искуство да имала нешто вакво?
     
  17. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    858
    Допаѓања:
    791
    Пол:
    Женски
    Здраво другарка ми има проблем. Бебушот и е 2месеци и 20дена од прилика и денес цел ден нејќе да фати цицка. Проба и со силиконски,и да е гладна,да ја залаже од шише на цицка нејќе никако. Како да прави? Ја доеше до сега и ако имаше потреба да излезе или дур се надвор се молзеше и и даваше од шише. Како да прави за да си продужи да цица малото? Пс на крај пошто скоро цел ден гладно ја нарани со шише(молзено)
     
  18. KIKI KIKI

    KIKI KIKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2016
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Мамички тие шо сте со генетски мутации и пиевте метилирана фолна и метилиран б12 во текот на бременоста дали продолживте да ги пиете и после пораѓај додека доите?
     
  19. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.144
    Допаѓања:
    7.107
    Пол:
    Женски
    Ако не се лажам тој период е трет скок. Моето нејќеше да цица во тој скок вриштеше кога ќе го ставев на града. Мора да биде упорна и да не се откажува. Ноќните подои беа кај нас спасот. И кога е во полусон. Нека проба така. Ќе се врати во нормала мора да издржи и биде упорна.
     
    На KikiKviki му/ѝ се допаѓа ова.
  20. .baby.love.

    .baby.love. Активен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2023
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    После природно породување, После колку време ви надојде млеко ? Втор ден помина денес уште немам , се мачиме некако со бебе стимулираме ама уште нема