1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. warrior

    warrior Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    380
    Пол:
    Женски
    Да знам. Ми беше страв дали е штетно нешто.
     
  2. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.602
    Допаѓања:
    18.979
    Пол:
    Женски
    Сега веќе не користсам ама никогаш не ставав непосредно пред доење. Логички е. После доење миев, луфтирав и мачкав па бебето си цицаше за некое време откако ќе се упие.
     
  3. Secret-Angel7

    Secret-Angel7 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    1.021
    Пол:
    Женски
    Месец дена на доење само. Преку ден се сврзува и 3+ часа. Навечер до сабајлето нема шанси да се заспие. Ќе цицне ќе се успие и да го ставам во креветче одма ококорени очи. Па ајде плачки, и така цела ноќ. Знам дека е рано за воспоставување ред во спиење, ама ќе стане ли полесно?
     
  4. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.575
    Допаѓања:
    16.891
    Пол:
    Женски

    Ред прави одма, не знае ама ќе свати. Штом дење спие повеќе а ноќе не, не знае за ден и ноќ односно измешани му се. Направетр некоја рутина пред спиење и секогаш во исто време и исто да течат работите. Преку ден нека спие во галама и на светлина, а навечер да е затемнето. Ке научи само биди упорна.
     
    На Secret-Angel7 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Secret-Angel7

    Secret-Angel7 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    1.021
    Пол:
    Женски
    И уште нешто ме интересира...денес прв пат се измолзев, не можев повеќе од 30мл од двете гради да извадам. Дали е тоа нормално или е премала количина за бебе што цица месец дена? Инаку се измолзувам затоа што за некој ден ќе ме нема дома 4часа. Да не му даваат дохрана
     
  6. LizzyGrant

    LizzyGrant Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2021
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    813
    Пол:
    Женски
    Прво, сум заборавила да ти честитам, честитки со закаснување за бебуш, да биде живо и здраво и уште малку па ќе си играат со баткото :l:
    Инаку не само што ќе стане полесно туку ќе те спасува и во тодлерските денови кога растат заби и кога се крева температура. Исто беше кај нас со спиењето, напредуваше океј. Кога почна да јаде цврста храна напредуваше и поубаво иако неколку лажички јадеше, ама бидејќи не бљуцкаше млеко кога имаше цврста храна во меше.
    Мој совет е кога ќе потпорасне да речеме 6-7 месеци да скратиш малку по малку ноќни подои и супер ќе биде и за двајцата.
     
    На Secret-Angel7 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Matea95

    Matea95 Активен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2023
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Здраво имам бебе 3 недели до сега одма си фаќаше и си цицаше,последниве два дена едвај фаќа,почнува да цица и по некое време се трга од градата и многу плаче,ве молам за совет ако некој има вакво искуство
     
  8. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    1.094
    Пол:
    Женски
    Во принцип повеќе цицаат од тоа што се вади на пумпа, јас сама гледам убаво испразнети некогаш бара дохрана некогаш си заспива, мало од 1недела цицаше ама немав пробиени канали па и доправав 30мл.
    Чувај поголеми интервали будно дење
     
    На Secret-Angel7 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. warrior

    warrior Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    380
    Пол:
    Женски
    Мајки имала некој проблем со малце повеќе производство на млеко? Мислам бебето не се трга од градата мало е не разбира дали е полн или не, ама некогаш градата ко ќе ја извадсм шприца млеко и се дави како си мислеш.. Може ли од тоа да има грчеви? Пробувам да го ждригнам преку денот ама не ждригнува секогаш. А преку вечер заспива цицајќи и го легнувам.
    Читав за foremilk, демек да се измолзам пред да го дојам малце за првото млеко да не го пие кога ми се врркнати градите?
    Или лежејќи да го дојам за да не доаѓа премногу брзо млеко?
     
  10. Bannana

    Bannana Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2024
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Изгуглај за интензивен рефлекс на исуштање на млекото, мислам дека станува збор за тоа.
     
    На warrior му/ѝ се допаѓа ова.
  11. sencuk

    sencuk Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2021
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    369
    Пол:
    Женски
    majki kako doevte koga im niknuvaat zabcinja?
    nie imame 9meseci,i dolni 2 zaba so koi mislam deka ke mi ja otkine bradavicata...mnogu boli
    ona ima 3 obroka ama navecer uste si cica
     
  12. Dennings

    Dennings Популарен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    493
    Допаѓања:
    3.568
    Пол:
    Женски
    Ќе стане полесно. Исти бевме првите 40 дена се будеше на секој саат ќе цицне ќе се расони и хаос цела ноќ претешко презаспивање. Вториов месец сама си фати ред во текот на ноќта станува за цицање два пати. Е проблемот е што не ми заспива многу рано кај 11-12 ама пак сабајле до кај 9-10 знае да спие. Кај мене функционира тоа што пред да и дојде саатот за спиење повеќе ја држам будна. Ако прозор за будност треба да и е 60-90мин јас ја држам повеќе од два саати будна. Верувам дека ќе успеам понатака да фатиме ред и порано да заспива.
     
    На FitGirlK и Secret-Angel7 им се допаѓа ова.
  13. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    7.107
    Пол:
    Женски
    Моето е 10 и пол месеци уште малку. Почна да ме гризе и мене за брадавицата. И тоа само на едната града. На другата тоа не го прави. Дали ќе излезат горе конечно забите ќе видиме. Инаку да многу боли и ми е страв дека нема да издржам така да ми прави. Преѓе му го затнав носот за да ме пушти, до тој степен ме имаше зграбено.
     
    На sencuk му/ѝ се допаѓа ова.
  14. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.346
    Пол:
    Женски
    Podobro togas nego mojov vo 5 zaspiva, i sabajle vo 5 e kukurek, so petlite stanuvam :D
    Inace i mojov ima podolgi wake windows. Eve na 3m sega po 2 5h tera buden.


    Nokje na kolku vreme vi cicaat? Mojov na 2-3h, inace 3m e.
    Porano poretko se budese, sega imam vpecatok nokje poveke deka cica od denje :^)
     
    На Dennings му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.198
    Допаѓања:
    7.716
    Пол:
    Женски
    Ете го исто и моево ноќе смени врзуваше 6 7ч па по 4 е сега заспива сеуште во 7.30 ама се буди во 11 па 1 па 3 и веќе во 5 е скроз буден гуга. Ако не легнам со него од старт следниот ден сум мртва а каде е чистење готвење сама да се средам, мм да го видам :x макс издржува 1.5ч буден денски ама спие кратко и фактички додека легне во 19.30 он е спиен само 9ч од 12 претходната вечер :worried:

    Си викам само нека не смени ноќе,станува цица заспива одма сам, ако почне да е свесен буден и да бара да го нишкам во четвртиот скок кај ќе ми е крајот


    P.s. денски го дојам на 1.5ч :worried: и педијатарот денес ми кажа така да продолжам да не почне да слабее
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.347
    Допаѓања:
    2.609
    Пол:
    Женски
    Против болки може да се пие кетонал, аналгин...за време на доење. Поделени се овие мислења и помеѓу доктори?
     
  17. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    7.107
    Пол:
    Женски
    Аналгин не може при доење ... Може парацетамол, бруфен
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.198
    Допаѓања:
    7.716
    Пол:
    Женски
    Мене ми е нејасно зошто тогаш во болница го боцкаат пост царски за болки...? Или различно делува во инфузија или лек?
     
  19. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    7.107
    Пол:
    Женски
    Појма немам ама мајка ми како фармацевт ми рече аналгин ниту во бременост ниту дур се дои....
    Да не е причината што кај царски покасно наидува млеко можеби. Стварно не знам да ти кажам зошто даваат
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.346
    Пол:
    Женски
    Stom fakja grada doj go pocesto. Ovoj gadni faci praj denje, sansa nema. I jas se nadevam bar nokje neka ostane da spie so 4tiov skok, za denje ne se bunam ke go drzam cel den vo race ako treba.

    Mene priroden poragjaj, ketonal me bocnaa vecerta posle poragjaj. Isto i za Ergotyl kapki i injekcii za krvarenje vo upatstvo pisuva doilki-ne, a sekoja edna porodena e bocnata so ova vo bolnica.
    Ako ima opcija paracetamol mi e pobezbedno za mirna sovest.
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.