1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.142
    Допаѓања:
    17.723
    Мајки ај еден совет ако сакате.
    Првото ми беше на адаптирано па затоа не знам како е најпаметно за со второво кое е на доење а почнувам да му вментнувам и по некоја кашичка. Има 6 ипол месеци и веќе една недела му давам по една кашичка на ден, е сега тоа доење што го прескокнувам да се измолзувам или не? Детето гледам дека е постојано гладно и сака и втора каша ама па што во тој период кога не дојам? На пумпа вадам ептен малку, каде каде помалку од првите месеци. Се молзам со бежични пумпи, паралелно на двете гради по пола саат едвај 50мл, нема ни толку некогаш
    Што правите вие кога прескокнувате доење? Искрено се плашам да не си закачам мастит а докторката еднаш вака, еднаш така ми вика и последниот пат ми вика како мислиш, така, ти најдобро си знаеш...
     
  2. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    7.107
    Пол:
    Женски
    Зависи и за каква болка збориме. Јас си патам од болка во грбот сега, ниту парацетамол ниту бруфен ми помагаат. Кога баш не можам да издржам пијам диклофен кој е безбеден за доили.
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    7.107
    Пол:
    Женски
    Јас не се измолзувам. Фала богу не сум имала мака, а веќе имаме три оброка и подоите се доста намалени. Пробај ако ти се стврднуваст гради измолзувај ама само да ти олесни. Не до крај.
     
    На firequeenn, КикиМаус и Fenix05 им се допаѓа ова.
  4. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.347
    Допаѓања:
    2.609
    Пол:
    Женски
    Исто кетонал ми даваат затоа прашав, и дозвола за аналгин и парацетамол за дома ако имам болки. (Природен порагај)
     
  5. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.347
    Допаѓања:
    2.609
    Пол:
    Женски
    Ако сакаш да го доиш и понатаму, После кашичката нека цица. А и оброк да му воведеш мислам дека е мало. Пробувајте вкусови по малку
     
    На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
  6. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    858
    Допаѓања:
    791
    Пол:
    Женски
    Здраво смее суши да се јаде додека доите? Знам во бременост не смее
     
  7. LadyInPainting

    LadyInPainting Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2023
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    157
    Пол:
    Женски
    Најдобро е после оброкот да го понудиш да цица, ќе се дојаде така доколку е гладно. Постепено ќе ја зголемуваш грамажата во оброкот, па се помалце ќе му треба после подој. Не ги молзи градите, треба да се адаптираат дека тој период (за доручек или ручек) да не произведуваат млеко, и постепено тоа само се регулира. Ако се многу тврди ќе одмолзиш само за да олесниш, не цела града. Некои бебиња цицаат уште после оброк првите месеци кога ќе почнат со дохрана некои не, тоа е многу индивидуално и најдобро да си го пратиш бебето. Му треба време за да сфати дека храната е нов оброк а не млекцето :)
     
    На Dennings и КикиМаус им се допаѓа ова.
  8. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    683
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки, ми треба совет. Бебуш денес има 27 дена. Имавме проблем со френулум што минатата недела го средивме и веќе самото цицање се подобри- спознава како треба да се користи јазичето и сл. се роди помал- 2800 и почнавме со аптамил прематур (ради помалата килажа) со 8 пати на ден, па 4/5 пати на ден и еве, од пред некој ден откако накачи по 50 гр на ден и стаса до 3400, ни намалија ад само два пати во ден.
    Моето прашање е околу времетраењето на подоите. Некои денови цица по саат време, а еве денес 10 мин, па заспива и така цело сабајле. Како да знам дека доењето е ефективно и навистина дека јаде? Приметувам по градите, кога се полни имам како камења и после цицањето се омекнуваат скроз- само тоа ми е некоја ориентација…

    Знам дека му треба сила и да накрене и да е цицањето подобро, ама секој совет е добредојден.

    Кога молзам, излегува 70/80 мл рамно ко компјутер, 40 од левата а од дедната помалку. Мислам е доволно? (Се грижам дали имам доволно млеко).
     
  9. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    7.107
    Пол:
    Женски
    Имаш млеко по муабетов. Ама можеш да го вагаш бебето пред подој и по подој и само така ќе знаеш колку испило. Јас немам практикувано ама многу членки овде да. Јас си се водев по тоа детето како голта и по градите.
    Верувај му повеќе на својот инстинкт. Инаку времетраењето на подоите ќе се намалкува како ојачува бебето. Моето цицаше 20-30 мин на почеток сега 5 мин и двете гради празни :$
     
    На Evangeliaa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.855
    Допаѓања:
    67.893
    Пол:
    Женски
    Ќе приметиш разлика буквално за една недела во цицањето. Јас како тебе бев и милион прашања си имав, и нормално решив да си го следам бебето. Иако до контролата која ни е утре требаше да давам 2 шишиња адаптирано, јас пред 3 недели прекинав да давам и само на доење сме. Некогаш еден саат мислам дека цица, некогаш 5 минути. Ја мерам дома и супер си напредува. Бебето ми е старо 2 месеци.
     
    На Ceneva и Evangeliaa22 им се допаѓа ова.
  11. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    1.094
    Пол:
    Женски
    Знам дека дел е индивидуално ама може да ми пратите листа на намирниците кои не смее да се јадат или ваше искуство, на нет има се и сешто. Да знам на што да внимавам.
     
  12. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    702
    Пол:
    Женски
    Највеќе внимавај на грав, зелка, леќа, кромид, лук, колку кафе внесуваш, марула… се останато ќе видиш според бебето може ништо да не му смета може одредена храна ќе му смета..
    јас во принцип сум со варени јајца, печен компир или пржен, стек скоро секој ден, тестенини, супи…
     
    На Wanna.be.mum му/ѝ се допаѓа ова.
  13. .baby.love.

    .baby.love. Активен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2023
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    Што правите со разранети брадавици ? Мачкам ланолин на Медела но ми тече дури крв од едната , не смејам да дојам вака..
     
  14. Bannana

    Bannana Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2024
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Ме мачеа рагади 3 месеци. Мачкав ланолин на Леа но не помагаше. Сменив на Медела и ми поминаа за 1 недела. Сега дали е до ланолинот, или едноставно им дојде време да поминат незнам
     
    На .baby.love. му/ѝ се допаѓа ова.
  15. MartinaMM

    MartinaMM Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2019
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    701
    Пол:
    Женски
    Јас со првото дете видов мака, од едната парче ми фалеше, крв течеше исто, баш тогаш ми беше патронажната во посета, ми рече нема гајле, некогаш можиш и да не видиш а бебето да исцицало и крв, ако поврати да не се уплашиш. Инаку ланолин користев на лансинох, од д3 капките мачкав, имав слушнато. Едната заздрави побрзо, а другата града отприлика 2 недели ја измолзував, не можев да издржам од болка. Па после тие 2 недели си продолживме со доење дирек на града.
     
    На .baby.love. му/ѝ се допаѓа ова.
  16. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.217
    Допаѓања:
    6.634
    Дали ви се случило бебето да сака повеќе од едната града да цица наместо од двете исто?
    Кога ја ставам на левата ми се буни, ржи, се трга.. не знам која е причината. А време беше за подој, не дека не беше гладна.
    Има ли некоја тактика за да не се нервира кога треба од таа града да цица?
     
  17. DaisyDoo

    DaisyDoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2021
    Пораки:
    2.139
    Допаѓања:
    10.901
    Пол:
    Женски
    Да. Кај мене најпрвин ја сакаше левата, сега само десната. Многу многу ретко остана да ја нудам левата, само во сон можеби.
    Пробај да го држиш како “фудбалска топка“, да не го вртиш него туку само да го повлечеш кон градата што не ја сака.
    Не знам колкаво ти е бебенцето, ама јас ова го практикував кога беше отприлика 3 месеци, 4 можда.

    breastfeeding-positions-double-cradle-double-football-580x435.jpg
     
    На firequeenn му/ѝ се допаѓа ова.
  18. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.606
    Допаѓања:
    99.342
    Пол:
    Женски
    Втор пат за 2 недели блистер, ќе си пукнам. Боли кине. Го дупнувам, го цедам, ама како пак да не се прави? Пропуштам ли нешто? Нешто ми останало на мисла дека треба да ставам маслиново масло на тупферче, да стои и да го трлам нешто со фротирка...
     
  19. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.347
    Допаѓања:
    2.609
    Пол:
    Женски
    Да, и на крај завршивме цицање со една града (таа снема млеко, се поретко и помалку цицаше). Сега и второто ми се буни, пупќите не ми се исто извлечени (купив силиконска, пљ ќе видиме)
     
    На firequeenn му/ѝ се допаѓа ова.
  20. MartinaMM

    MartinaMM Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2019
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    701
    Пол:
    Женски
    Првото дете си цицаше од двете страни без проблем, не сетив да има омилена града.
    Второво, имам пишано и др пат, да ми беше прво дете јас ќе си мислев доењето е тешка работа :sweat:
    Левата не ја сакаше ич, одма од почеток, пробвав со фудбал позата, си реков готово супер решен проблем, по некој ден ни така не сакаше, ама јас бев поупорна од нејзе, па еве 6 мес е, си цица од двете страни, само еден оброк има веќе.
    Се имам одмолзено сега од ко почна со дохрана, од десна измолзив 120тина, лева 90мл.
    Дали имав од почеток така па тоа ја нервираше, или со нејзината одбивност тоа беше резултатот, нззз.
    пробвај секако, инаку има случаеви кај што се одбиле од едната, па доеле само од другата града.
     
    На firequeenn му/ѝ се допаѓа ова.