1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. Emilija28

    Emilija28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Женски
    Majki eve imam drugarka sto momentalno go doi bebeto pa ja interesira dali smee da jade med za vreme na doenje
     
  2. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.347
    Допаѓања:
    2.609
    Пол:
    Женски
    Да смее... Колку би изела? Една лажичка- две не смета ништо
     
    На Emilija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.606
    Допаѓања:
    99.342
    Пол:
    Женски
    Прв неуспешен обид синоќа за одбивање, пропадна, втор денес со сенф, пропадна, бебо си го излижа сенфот ко мед да му дадов. Чаре?
     
  4. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.128
    Допаѓања:
    18.239
    Ишкртај ги со моливче за уста/очи и кажи дека се расипани :)
     
  5. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.606
    Допаѓања:
    99.342
    Пол:
    Женски
    Јок, со кармин се намачкав, еден лилаков, отиде марамица зема да ме брише. Како ќе се одбива детево не знам...
     
  6. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.575
    Допаѓања:
    16.890
    Пол:
    Женски

    Леле ко мајка ми да ја читам со брат ми. Жената едвај го одби, се проба и на крај со бибер и вегета си ги намачка, ваљда го излуте и не проба веќе. Брат ми има цицано до 2ипол години. Одеше и цицка бараше.
     
  7. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    683
    Пол:
    Женски
    Мајки, што ви помага за да ви надојде повеќе млеко? Пијам литро лактамукс, апчиња пијам и грчко семе во капсула. Освен овес, друго што ви помага?
     
  8. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.198
    Допаѓања:
    7.715
    Пол:
    Женски
    Пред сè многу вода. Леден чај, сок од јаболко, хип чај за доилки. Сум читала дека боза многу помага, јас не сум пиела тоа.
     
    На firequeenn му/ѝ се допаѓа ова.
  9. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.606
    Допаѓања:
    99.342
    Пол:
    Женски
    Така ќе биде и ова изгледа. Вчера со кафе не успеа, денес со грозозо ќе пробам, а крајно е бибер или слатко чили. Ќе пукнам од нервоза. Ме болат страшно брадавиците, денес пак ќе купувам Ланолин.
     
    На Carolin. му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Giiirl23

    Giiirl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2021
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    337
    Пол:
    Женски
    Што може за болка во грло?
     
  11. Trupko

    Trupko Активен член

    Се зачлени на:
    30 март 2024
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Јас зедов едни пастили од зегин за бремени жени. Матичната ми кажа можам било какви пастили немало ништо во нив.
     
    На Giiirl23 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.566
    Допаѓања:
    1.125
    Измешај 1 лажица мед со 1 лажица сусамов таан и јади колку можеш во текот на денот и чај за доилки од хип. Мене од оваа комбинација ми надојде млекото за 3-4 дена откако дојдов дома после царски пораѓај.
     
  13. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    683
    Пол:
    Женски
    Јас имам млеко, ама мислев во текот на денот…
     
  14. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.566
    Допаѓања:
    1.125
    Мене и кога ми дојде млекото продолжив уште неколку дена додека ми надојде повеќе и беба почесто на града. После сама не сакаше адаптирано.
     
  15. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    683
    Пол:
    Женски
    Мајки, голем поздрав и убава недела да имате. Сакав да слушнам ваши искуства за преминување од силиконска на доење на града? Синко се роди помал, ај што се роди помал, туку имаше и целосен френулум (потфатено јазиче) кое го средивме пред недела и пол. Почна да го спознава јазичето и општо да бара повеќе за јадење ( се разбуди што се вели). Е сега, уште не можам да ги оставам силиконскиве, уште му е тешко да фати, иако со консултанткава за доење фати неколку пати и за две мин исцица 40 мл (го меревме). Млеко имам, ама дека се роди мал дававме прематур дохрана со доење, сега сме само на два пати дохрана. За помалку од месец качи 800 и нешто гр- 2700 излеговме од болница.
    Дајте некој совет? Секое искуство би ми значело, сакам да ги тргнам силиконскиве, ама не е трпелив одма плаче и не можам да начекам стално „убав” момент. Најголем страв ми беше на толку дохрана да не нејќе да цица, ама издржавме така еве веќе месец. Ама што цицање е на силиконска? Можеме само во топка позиција
     
  16. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.198
    Допаѓања:
    7.715
    Пол:
    Женски
    Штом фаќал со консултантката, тогаш не го местиш убаво. Мој совет тргај го и враќај сè додека не го осетиш вакумот убаво. Мене ми беше 100пати полесно без силиконска. И моево е нервозен цицач еве и на 3м ноќе во темно дека го дојам не ја гледа и ја утиња па почнува ми ржи и мава со нозе додека не го наместам јас. Памтам првиот ден кога ми го донесоа ич не можевме да се наместиме и да фати па следниот ден по 10пати го тргав враќав од града и така убаво ја стуснував и штом отвори муце ја ставав градата длабоко за да фати. Сега поголем па ми се тегне се трга плитко си се влече наназад со глава сака да набљудува додека цица, ама мислам дека кај вас е тоа проблемот местењето без силиконска. Или прво пробајте легнати на спална ти над него за да фати убаво.
     
    На Evangeliaa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    702
    Пол:
    Женски
    Пиете ли дополнителни витамини додека доите? Како цинк, магнезиум, вит Ц…?
     
  18. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.855
    Допаѓања:
    67.887
    Пол:
    Женски
    Пробај кога не е многу гладен за да фати, за да не биде нервозен совет од лактациски консултант ми беше ова. Јас се зезнав со силиконски, ама ги тргнавме за еден ден буквално.
     
  19. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    683
    Пол:
    Женски
    Три подои без силиконска 8)8)8)8)8)8) јее
     
    На merriel0, kozuf, Bannana и 3 други им се допаѓа ова.
  20. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    683
    Пол:
    Женски
    Јас да, на џејмисон земав цинк, магнезиум и калциум во една таблета и плус пијам витамин ц и витамин д. Гинекологот ми кажа после пораѓај ова да пијам
     
    На TammiB5 му/ѝ се допаѓа ова.