1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. Secret-Angel7

    Secret-Angel7 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    662
    Допаѓања:
    1.015
    Пол:
    Женски
    Во живот не сум јадела вака количински благо. Не можам да се гледам колкава станав. Во бременост не бев ваква како сега. Не знам дали е фаза ама не е на арно ова. Дури и домашните почнаа суптилно да ми го коментираат изгледот...затоа што цел живот сум најслабата во фамилија
     
  2. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.609
    Допаѓања:
    1.430
    Пол:
    Женски
    Kako znaete deka vi prekinuva mlekoto? Gradite cesto gi osekam teski, stiskam izleguva mleko a so pumpa vadam mn malku. Sto e problemot?
     
  3. Bannana

    Bannana Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2024
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    И јас многу благо јадам, а ослабена сум. Може дека сум речиси сама по цел ден со бебето. Другото си јадам како и претходно.
     
  4. Secret-Angel7

    Secret-Angel7 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    662
    Допаѓања:
    1.015
    Пол:
    Женски
    Јас сум сама со 2 бебиња. "Големиот" ми е 16м, малото скоро 2м. Кај мене ќе да е на нервна база :)
     
  5. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    683
    Пол:
    Женски
    Баш ја прашував консултантката за доење ова. Кај жени со големи гради што бебињата супер им цицале, знаеле да не вадат млеко при молзење, а бебињата машала ухранети. Сѐ додека бебо цица, немаш гајле…
     
    На Carolin. му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.609
    Допаѓања:
    1.430
    Пол:
    Женски
    Ne cica, celo vreme sum so pumpa i aptamil. Inace da golemi gradi imam ama mi e cudno da ne e do pumpata vikam.
     
  7. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.217
    Допаѓања:
    6.634
    @Besbes24 ако ги осеќаш тешки градите најверојарно имаш млеко. Само потруди се ако сакаш да продолжите со доење да одржуваш лактација. Остави пумпата, бебе на града стави. Со пумпата не може да се извлечи толку колку што бебе може да исцица. Не е до квалитетот на пумпата,каква сакаш купи истото ќе е.
    Јас купив за секој случај и кога разбрав како оди сето ова - ми е неотпакована.
    Не знам колку си запознаена дека цицањето е поврзано со сигналите кои се испраќаат до нашиот мозок. Се активираат млечните канали кога бебе е на града и се произведува млеко. Таа функција со користење пумпата не постои. Затоа и не излегува многу млеко со неа.
     
    На Evangeliaa22, Besbes24, Carolin. и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    683
    Пол:
    Женски
    Почнавме да фаќаме ред на доење без користење на силиконска, фала богу. Откако цица вака, градиве ми станаа премеки, ко слајм дури. Вака не ми биле- откако се роди зборам. Дали има место за загриженост? Се осеќам ко празни да ми се
     
    На КикиМаус и Bannana им се допаѓа ова.
  9. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.198
    Допаѓања:
    7.714
    Пол:
    Женски
    Така треба да бидат, испразнети на секој циклус доење.
     
    На Evangeliaa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    683
    Пол:
    Женски
    Знам, ама и измеѓу подои? Воопшто не ми се тврди ко претходно да речам. Меки се, а имам млеко и од шо се меки некад не знае да се фати
     
  11. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.198
    Допаѓања:
    7.714
    Пол:
    Женски
    Ако цица на 1.5-2ч денски не може да се тврди. Мене еве на 3++ ми се тврди само ноќе кога ќе врзе сон 4-6ч а цица на 2ч. Следи циклус влече-дише-голта ако голта е ок има млекце
     
    На Evangeliaa22 и Bannana им се допаѓа ова.
  12. Azalea Bonsai

    Azalea Bonsai Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2016
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Леле мајки ве читам сите сме со сличен проблем само да пратам позитива до сите, ќе успееме со доењето, ќе имаме млекце доволно и ќе се смееме на муабетиве за некој месец кога ќе почнеме со рецепти за први оброци :)))
     
    На КикиМаус, Secret-Angel7, TammiB5 и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    683
    Пол:
    Женски
    Па знае и на саат да цица, имаш право. Консултантката исто ми рече дека требало да се меки. Инаку и ние кога врзуваме повеќе сон тогаш ми се тврди… ваљда како ќе влече сега повеќе без силиконска ќе доаѓа повеќе млеко
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.142
    Допаѓања:
    17.723
    Мајки со првото дете едвај имав малку млеко и после месец дена добив менструација и млекото целосно ми прекина. Сега второво ми е 6 ипол месеци и прв пат имам циклус после пораѓај ама гледам дека се уште имам млеко ама изгледа се намалува пошто бебуш е постојано гладен и морам на секое да му давам и кашичка.
    Ваше искуство со циклус за време доење, знак за крај на млеко или нема врска тоа?
     
  15. Bannana

    Bannana Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2024
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Кај мене не беше тоа случај. Со првото ми дојде менструација на 2ри месец па имав млеко до одбивање ( на годинка). Не приметив намалување на млекото.
     
    На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.127
    Допаѓања:
    18.239
    Мајки имам големи болки во грбот,ме боли цела лева страна и осеќам болки по рбетот. Дали смеам да се мачкам со коњска маст или нешто друго да препорачате?
    *доилка
     
  17. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.574
    Допаѓања:
    16.890
    Пол:
    Женски

    Мене блокмакс ме спасува. Вакво времево кога е буквално една точка ме боли на грбот и тлее и не поминува без апче
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  18. LadyInPainting

    LadyInPainting Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2023
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    157
    Пол:
    Женски
    Супер показател се меки гради, значи дека лактација е воспоставена и телото прави млеко колку што бебето пие. :)
     
    На Evangeliaa22 и Mari_em им се допаѓа ова.
  19. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.603
    Допаѓања:
    99.338
    Пол:
    Женски
    900ден за ланолин сеа не давам па до таму да е. Купив од ДМ и добро е, ми помогна. Левата града не ја форсирам, само навечер кога знам дека ќе заспие одма па да не ме влече многу, да не се тегне, затоа и ми е ова, од што многу се тегне, се влече.
     
  20. MartinaMM

    MartinaMM Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2019
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    701
    Пол:
    Женски
    Првиот доенечки стаж ми беше скоро 2 год, циклус добив 2.5мес после породување.
    Сега исто добив циклус после скоро 3 мес после породување а еве дојам скоро 7 мес ќе прави бебе.
    Може кога ќе добиваш циклус тие дена малку да е понервозно бебе и сл, ама не значи дека ќе снемаш млеко.
     
    На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.