1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    681
    Пол:
    Женски
    Не знам, збунета сум. Од вторникот наваму сме без силиконски и имаме некој ред- конечно цица да речам, меѓутоа од педијатарот ни е кажано да не го дојам порано од 2 часа по 15 мин од града- за да можело да ми надојде млеко, да не сум му давала вода. Др ми викаат да му давам кога бара. Сега измеѓу знае да плаче… цица убаво во тие 15 мин, ама пак бара. А ова што ми се омекнати градите е плус. Меѓу подои ми жарат, ама не ми се полни
     
  2. LadyInPainting

    LadyInPainting Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2023
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    157
    Пол:
    Женски
    А колкаво е бебето? Може си пишала погоре ама не стигнав да прочитам..
     
  3. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    681
    Пол:
    Женски
    Утре 6 недели
     
  4. LadyInPainting

    LadyInPainting Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2023
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    157
    Пол:
    Женски
    Малечко е многу, ама безразлика лактацијата кај некои мајки и порано се средува. Педијатрите советуваат така на мин 2 саати а консултантите за доење на барање... Како и да одлучиш не е грешка се дур си е најадено бебето, а со тек на време ќе добие поише сила и ќе цица количински повеќе па ќе ги развлече тие 2 саати. Гледај дали голта, дали полни пелени и килажата на редовните контроли дали оди нагоре, така ќе се осигураш дека се е океј. Малечко е допрва ќе расте, со лесно ❣️
     
    На Evangeliaa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Secret-Angel7

    Secret-Angel7 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    1.013
    Пол:
    Женски
    Мајки, цела ноќ имам болки во десна града како да е преполна (таа иста болка), а градата е премека бидејќи бебе цица на 1.5-2часа цела ноќ и цел ден. Нема сврзано повеќе и нон стоп е на гради. Што може да е?
     
  6. MDMD

    MDMD Активен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2023
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Дали големината на градите има врска со тоа дали има млеко или не? Конкретно моите се меки и не драстично поголеми од претходно, а уште немаме воспоставено редовно цицање, па се прашувам дали тоа што не ми се големи има врска со тоа дали има млеко или не.
     
  7. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.602
    Допаѓања:
    18.979
    Пол:
    Женски
    Можеби се затнало некое каналче. Пробај масажи под топол туш.
     
    На Secret-Angel7 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Secret-Angel7

    Secret-Angel7 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    1.013
    Пол:
    Женски
    Пробав тоа од сабајле 2 пати, бебе цица од таа града...сега се појави некое мало црвенило од страната каде што боли. Дали е за лекарска консултација? Некоја со вакво искуство? Страв ме фаќа да не прогресира во најстрашното
     
  9. Bannana

    Bannana Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2024
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Истото ми се случи, дури качив и температура. Пробај да се измолзуваш рачно после подој. Мене во болница ми покажаа како. Сепак треба малку време (2-3 дена) за да помине. Барем кај мене беше тоа случај.
     
    На Secret-Angel7 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Secret-Angel7

    Secret-Angel7 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    1.013
    Пол:
    Женски
    Рачно едвај капки вадам, веројатно не знам да одмолзам. Пробав и со пупма, ама и таму премалку извадив. Како и да е, ме смири малку дека не е страшно. Ако поминува само од себе, ќе си почекам. А имаше јаки болки? Јас осеќам само како да ме затега кога ќе кренам рака или ќе се наведнам
     
  11. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.602
    Допаѓања:
    18.979
    Пол:
    Женски
    1+ година стаж во доење имам и 3 пати таков случај. Веднаш почни со топли масажи и ладни облоги (ациди борици, зелка). Форсирај ја таа града и бебето нека цица во лежечка положба, така полесно ќе се одзатне каналчето. Не е страшно, поголем број од доилките се соочуваме со тоа, се средува.
     
    На Secret-Angel7 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Secret-Angel7

    Secret-Angel7 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    1.013
    Пол:
    Женски
    Леле, фала ти од се срце! Што се не испопрочитав на нет, се испопаничив
     
  13. sencuk

    sencuk Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2021
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    369
    Пол:
    Женски
    majki davajte sovet....
    bebuska e skoro 10meseci,preku den si ima 3 obroci i 1 uzinka a navecer cica...
    vcera doznav deka povtorno sum bremena i sega neznam kolku e dobro da ja dojam,a ne ni znam kako naglo da ja odbijam...utre imam zakazano pregled na ginikolog pa ke se konsultiram sto ponatamu
     
    На Ceneva му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.602
    Допаѓања:
    18.979
    Пол:
    Женски
    Нема на што, без паника и превенирај за да не ти се влоши. За 72 часа треба да е стабилизирано, ако не ќе се јавиш на лекар.
    Можеш слободно да си продолжиш со доење до кога сметаш дека треба. Имам многу другарки што доеле бремени па ги одбиле бебињата неколку месеци пред да се породат, а имам и пријателка што доеше тандем, децата и се 16м разлика.
     
    На Ceneva, Mother of 2boys, Secret-Angel7 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Bannana

    Bannana Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2024
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    На допир ме болеше
     
    На Secret-Angel7 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mother of 2boys

    Mother of 2boys Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2022
    Пораки:
    574
    Допаѓања:
    860
    Пол:
    Женски
    Продолжи со доењето, мало е бебе нека си цица. Се додека тебе ти е ок, не го откажувај
     
  17. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.574
    Допаѓања:
    16.890
    Пол:
    Женски

    Поентата на доењето е оваа - кога сака и колку сака, според мене. Сепак е сеуште малечко за да има некој ред. Повеќе му е за да се чуствува сигурно и близу до тебе одколку што цица. Давај на бебе кога и да бара, колку повеќе влече толку побрзо ке ти дојде млеко верувај.
     
    На Evangeliaa22 и Mother of 2boys им се допаѓа ова.
  18. ANITA.sk123

    ANITA.sk123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2020
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    32
    Здраво мајки
    Ми треба совет од вас бидејки пред една недела станав мајка и појма си немам.. бебето мое прво не сакаше да фати града воопшто па се научивме со силиконска и штом почна да цица два дена беше по саат ипол на града а се будеше на 4 5 саати. Сега наеднаш веќе два дена се буди на 3 4 саати и веднаш прво кака и прднува има звук како на пролив, се молиме да почне да цица и кога ќе почне цица 15 мин и заспива на града, тамам ќе го оставиш пак плаче и одбива на града и едвај ќе го дтавам некако и тоа исто трае 15 мин и така 4 саати се молиме додека не заспие. Дали е сето ова нормално се плашам да не е гладен? На пример еве вечерва заспа во 9 се разбуди во 1 и цицаше 5 мин па накај 2 почна убаво да цица до 15 за 3 па па мењавме памперс за потоа пак да цица некои 10 мин и во 4 конечно заспа. Што мислите?
     
  19. Xxxx2

    Xxxx2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    Ако за 3 саати нема измочана пелена, значи малку му е храна. Мене така ми рекоа, моето сакаше да цица ама немав доволно млеко. За спиењето ми рекоа дека максимум на 3 саати треба да се разбудува новороденче, и моето спиеше по 4-5 саати, и од жолтицата се успиваат многу, ама ми рекоа да го будам на 3 саати. Овие работи ми ги кажаа мед. сестри.
     
  20. Mother of 2boys

    Mother of 2boys Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2022
    Пораки:
    574
    Допаѓања:
    860
    Пол:
    Женски
    Многу мало е бебе, се е во ред. И плачење и неспиењето. Какањето е такво бидејќи само пие млекце, не јаде цврста храна. Важно е да мочка и да кака, и моето имаше жолтица, ама го ставав на града постојано и првата недела качи околу 800 грама. Ако си мочка нека спие и 3-4 часа, можеби не е гладно и затоа спие. Нели ти рекоа да го однесете на контрола да го измерат колку качил?
    Ќе го виде педијатар и ќе ти каже најдобро совет.
    Ти да бидеш смирена колку што можеш, и одмарај додека спие бебе. Ќе си фатите ред за кратко. Гушкај го и нека си спие и во раце. Сака да те чувствува до него. :hug: