1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    474
    Пол:
    Женски
    Матрона на инста имаат онлајн вебинари, на нет имаш, имаш бебелогија на инста, мамма.мк…
     
    На WhiteCat33 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. WhiteCat33

    WhiteCat33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2020
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    803
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу :hug:
     
  3. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.339
    Допаѓања:
    4.569
    Пол:
    Женски
    Доење со љубов на инста, Наташа е премила. Имаше бесплатна работилница јас мнооогу научив таму, првиот ден ми беше ужас пост царски, цицање сè ме болеше, спремна бев да не дојам. Си го отворив тоа од предавањето го препрочитав, применив совети и супер беше веќе следниот ден
     
    На Speechless, kozuf и WhiteCat33 им се допаѓа ова.
  4. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.261
    Допаѓања:
    5.720
    Пол:
    Женски
    Нема да боли, ако боли нешто не е во ред. :D
    И јас ја препорачувам Наташа од доење со љубов.
    Јас и го земав курсот, на крај има интерактивна работилница на зоом се приклучува и ги одговара сите прашања, како што ти кажале, премила е, само пофални зборови за неа имам, еве со второво си ја исполнив желбата да е само на доење, и тоа е заради тоа што применив се што ми кажа Наташа. :)
     
    На kozuf, WhiteCat33 и Mother of 2boys им се допаѓа ова.
  5. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.562
    Допаѓања:
    2.442
    Мајки, кои пастили може при болки во грлото додека се дои?
     
  6. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    3.446
    Пол:
    Женски
    https://www.e-lactancia.org/
    Еве овде впиши и ќе си видиш дали е безбедно.
    Прополис без алкохол мене ми помага
     
    На firequeenn му/ѝ се допаѓа ова.
  7. A.V.S 91

    A.V.S 91 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2023
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Дали има некоја скоро породена во Ремедика да сподели искуство во однос на пристапот на персоналот при доење? Дали го носат и оставаат бебето гладно? Дали даваат насоки и подршка?
     
  8. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    474
    Пол:
    Женски
    Зависи можеби како си породена, јас што слушав вака на тие што беа природно им ги носеа цело време и си ги доеја бебињата, мене исто ми го носеа, но кога ми надојде млеко (бев со царски) тогаш јас им нагласував да не го ранат. Инаку да, наранет ми го носеа претходно, ама цело време беше со мене. Барај ја сестра Мими, она беше многу посветена- генерално сите се, ама она ми остави највеќе впечаток
     
    На A.V.S 91 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. MomsdiaryDoris

    MomsdiaryDoris Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2024
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    Да, зависно кога ќе надојде млеко и колку сакаш да соработуваш со нив ни ги носат често да е со тебе во соба. Ти даваат и помош ако ти треба
     
    На kozuf, Evangeliaa22 и A.V.S 91 им се допаѓа ова.
  10. Trinity9

    Trinity9 Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2023
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Јас се породив пред скоро месец во Ремедика, природно. Секогаш бебето најадено го носат, па пробуваат фат на града и цицање. Некои сестри се многу трпеливи и знаат да објаснат, некои не се. Како се дои, позиции и удобност нема да научиш таму. Прв момент кога ќе осетиш тешки и болни гради, викни ги, кажи им да ти го донесат гладен, па после ако има потреба они ќе му дадат дохрана, битно е и за тебе да не ги оставаш полни градите и да си се учите. Со лесно!
     
    На A.V.S 91 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. MomsdiaryDoris

    MomsdiaryDoris Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2024
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    А има некоја мајка што се има породено во Систина да сподели искуство? Ви обрнале внимание за доење, позиции и слично?
     
  12. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    474
    Пол:
    Женски
    Мајки со поголеми гради, во кои позиции ги доите бебињата? Јас освен во топка позиција со перница не можам на ниеден др начин- да сакам да излезам да дојам надвор не знам како. Помагајте, кажете совет?
     
  13. kozuf

    kozuf Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    172
    Да, многу беа посветени сите сестри што ми се паднаа да дојдат пробуваа да ми помогнат вистински, и многу ми значеше. И патронажната дома што дојде многу беше од корист и за доењето.
     
  14. Sunrise!!!

    Sunrise!!! Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2023
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    395
    Пол:
    Женски
    Здраво, се придружувам во оваа тема. Имам новороденче и сме на доење. Може ли некој совет како да го наместам да ждригне зошто многу лакомо цица имам многу млеко и кога ќе заврши со цицање многу бљуцка
     
    На Bella.alleB му/ѝ се допаѓа ова.
  15. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    3.446
    Пол:
    Женски
    Sovet od mene, instaliraj titkok, i vpisi vo search How to burp a baby. Bilion videa ima, jas za se nesto na pocetokot kako, tuka gledav.
    Mojov retko zdrigase, ne na sekoj podoj.
    I da zdrignel nekad, pak bljuckal i obratno. Ne e strasno, toa e visok.
     

    Прикачени фајлови:

    На warrior и Sunrise!!! им се допаѓа ова.
  16. Bannana

    Bannana Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2024
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    Бебе е веќе 7 месеци, ждригнал/ не ждригнал, уште си бљуцка после секој подој, со исклучок навечер. Исто, многу лакомо цица.
     
  17. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.391
    Допаѓања:
    11.212
    Пол:
    Женски
    Исто како на перницата, само бебе легнато на моите нозе. Со една рака ја придржувам главата малце да му е дигната од хоризонтала, со другата рака си ја држам градата во позиција, откако ќе фати само со еден или два прста држам кај носот за да градата не му го покрие, да може да дише. Малце позгрбавена сум од што би сакала, ама за еднаш се издржува. Дома ми е најзгодно легната на кревет да дојам, ама за надвор само вака можам.
     
    На BoNaNa123 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.339
    Допаѓања:
    4.569
    Пол:
    Женски
    Кај нас еденствено ефикасно се покажа на рамо пробај така на почеток е шубе дека виси некако ама нека ти припомогне некој после немаш гајле. И пробувај на 5 10мин цицање да го кренеш да ждригне
     
  19. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.391
    Допаѓања:
    11.212
    Пол:
    Женски
    На рамо, ама со неговите рачиња исто потпрени на рамото да му дојдат високо, одма ќе ждригне.
    Ама тоа не ти е гаранција дека нема да бљуцка. Првото дете бљуцкаше додека не почнавме со цврста храна, второто сега знае и 2 саата после цицање да бљуцне од нигде никаде. Ждригнат или не, никаква разлика не прави. Убаво е да ждригне, дека притисокот им прави да им е непријатно на стомакот, ама пак може да се бљуцка и ништо страшно не е тоа.
     
  20. Bella.alleB

    Bella.alleB Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    441
    Допаѓања:
    1.406
    Пол:
    Женски
    Што јадете/пиете за подобра лактација?