1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    680
    Пол:
    Женски
    Како знаете дека бебето е најадено од доење? Ме памтите сите дека мака мачам со доењево.
    Сега на пр. со јако голтање од околу 160 пати од левата(да, броев(facepalm)) и околу 60/ 70 десната, така се иждрига силно, плус бљуцна. Како да знам дека му е доволно? Еве го мирен седи.
     
    На Speechless и Bella.alleB им се допаѓа ова.
  2. merriel0

    merriel0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2023
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Ја читам темава доста време, си се едуцирам и гледам видеа цело време. Е сега налетав на ваков муабет, дали мислите дека има логика? https://vt.tiktok.com/ZSYMPTrru/
     
  3. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    680
    Пол:
    Женски
    Мене женава многу ми помогна и јас ја следам
     
    На merriel0 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.663
    Допаѓања:
    33.202
    Пол:
    Женски
    Најадено е штом бљуцка:).Ќе се јави само кога ќе е гладно.Важно е да има мочани пелени и какани.Какото да жолто златно итн.Мислам ова го знаеш и нормално е да си несигурна ,јас и трето да имам пак нема да знам дали е јадено:D .Имав вага и ги мерев пред и по јадење и ако имаше разлика си сметав дека е јадено:rofl:.
     
    На јolene, Bella.alleB и Evangeliaa22 им се допаѓа ова.
  5. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.589
    Допаѓања:
    18.954
    Пол:
    Женски
    Исто беше и моето со жолтица. Роден 3100, од болница излеговме со 2900гр. Исто и јас го будев за да цица на 2-3 часа. Ама не гледав на саат, се трудев колку повеќе можам да го држам за да знам дека цицал доволно. Слушав дека активно голта, полнеше пелени и напредуваше добро. Секое бебе си е приказна за себе да. Ако зборуваме за новороденчиња, сите треба да цицаат на 2 до 3 часа, а ако бараат почесто и почесто. Понуда и побарувачка е цицањето, а и некогаш им треба самата близина со мајката, не е секогаш глад во прашање. За тоа се контролите и индивидуалните препораки, ама генерално тоа е тоа.
     
    На Evangeliaa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.589
    Допаѓања:
    18.954
    Пол:
    Женски
    Сите знаци дека е сит ги имаш. Активно голтал, ждригнал и вишокот си го бљуцнал. Мирен е, не плаче и претпоставувам си полни пелени. Контролите ќе ти кажат дали му е доволно твоето млеко, ама и од овие неколку знаци сама ќе си процениш. Доењето на почеток е огромен предизвик, ама после станува многу природно и нормално. Јас дојам веќе година и месец дена и на почеток ги имав истите прашалници во глава. После некое време сѐ ќе си дојде на место.
     
    На Mother of 2boys, Bella.alleB и Evangeliaa22 им се допаѓа ова.
  7. Dijana993

    Dijana993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2019
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Dali nesto ste piele pred poragaj za laktacija na mleko?
     
  8. Bella.alleB

    Bella.alleB Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    2.452
    Пол:
    Женски
    Одма почна да качува? Исто е и мојот, 3110г роден 2890г испуштен , со жолтица од втор ден и сеуште ја има. Кака 4-5 пати, мочкани се пелени а стагнираше со килажа и на две недели ја немаше вратено родилната сеуште туку ја држеше исписната. Во вторникот на контролата го мереа почнал да качува, следна недела ќе го мерат пак и се надевам дека почнал да става салам на килажа. Затоа и прашував за калоричното млекце колку да го држам на града за да дојде до него. Некои денови цица по 15 минути, а некои и по пола саат па и 40 минути.
     
  9. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.589
    Допаѓања:
    18.954
    Пол:
    Женски
    Да, на две недели ја имаше вратено родилната и плус нешто ситно, во просек по 25гр дневно качуваше. Види како ќе сте на следна контрола кога ќе има месец дена. Тогаш ќе знаеш на што сте. Нека цица подолго, буди го, скокоткај го. Кај нас долго траеше жолтицата, може месец не фати, ама после си се среди. И за неа е важно да цица што почесто, ја вади преку мокрење. Сега и времето е убаво, вади го на сонце кога не е јако.
     
    На Bella.alleB му/ѝ се допаѓа ова.
  10. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    851
    Допаѓања:
    766
    Пол:
    Женски
    Од 39та недела пиев чај за лактација мада мислам дека џабе е се тоа,си влијае и генетски
     
    На Dijana993 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    851
    Допаѓања:
    766
    Пол:
    Женски
    Беба 4м на доење се дешава ненадејна смрт во семејството,како и што да правам да не ми прекине млекото? Стварно ми е тешко драга особа не можам да се помирам.. цело време ме караат да бидам смирена заради млекото ама ете тагата е поголема. Што би било најдобро да правам некоја да не знае?
     
  12. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.589
    Допаѓања:
    18.954
    Пол:
    Женски
    Какви гени влијаат на млекото жити се, врска нема тој муабет. Информирај се малку подобро.
    Не сопира млекото така едноставно. Изгубив бебе во 8ми месец од бременоста и пошто се породив природно млеко имав уште истиот ден, премногу. Морав да пијам апчиња за да го стопирам. Преживеав огромен стрес и млекото не сопре само.
     
    На Mother of 2boys и KikiKviki им се допаѓа ова.
  13. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    851
    Допаѓања:
    766
    Пол:
    Женски
    Генетски мислев мајка ќерка
    Пошто тетка ми 3деца само 2м имала млеко исто и ќеркаи со двете деца у таа смисла мислев ама немпра да значи е
     
  14. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.395
    Допаѓања:
    14.101
    Пол:
    Женски
    Порано и немало едукација или суплименти за поттикнување доење. Имаше члекна која како бебе била доена месец два, а она успешно доела 2 год.
    Имаме и мајка кое едното дете го доела месец дена, а со второто мака мачи да укинат доење.
     
    На Penelope999 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.589
    Допаѓања:
    18.954
    Пол:
    Женски
    Апсолутно никаква врска нема генетиката. Едукацијата за воспоставување лактација, стимулирање на доаѓање на млеко итн се клучни за успешно доење.
     
    На Secret-Angel7 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. CarrieBradshow

    CarrieBradshow Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2020
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    374
    Пол:
    Женски
    Пред малку ми дојде млеко, ама само јас ако стегам на градиве. Несакам да ми се стврднат, маки да мачам после...
    Уште сум нс болница, уште два дена ќе бидам.
    Кажете ми навистина ефикасна маст, чувствителни ми се брадавициве, несакам да ми се исушат и да ми распукаат.
    Месец дена мачкав д3 капки пред пораѓајов.
    И уште нешто, бебево не сака да фати и со тоа маки мачев денес цел ден..
     
  17. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    680
    Пол:
    Женски
    Види дали му е потфатено јазичето, можеби затос не може да фати
     
  18. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.136
    Допаѓања:
    7.099
    Пол:
    Женски
    Мајка ми воопшто не ме доела, немала млеко од поспородилна треска.
    Јас еве дојам година дена и не планирам да престанам дур дете си сака цице :)
    Така да тоа нема ама баш никаква вистина.
     
    На KikiKviki му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.186
    Допаѓања:
    7.656
    Пол:
    Женски
    Ланолин земи, додека научи да цица правилно ќе те болат. Види на јутуб како правилно се мести за да не боли доењето
     
    На CarrieBradshow и Mumoftwo30 им се допаѓа ова.
  20. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    888
    Пол:
    Женски
    Kaj mene pocna da ne fakja 4tiot den posto mnogu nabrzo mi dojde mleko i mi se stvrdnaa, nemozese da povlece i placese, se trgase od cicka. Se najde edna zena vo bolnica mi rece stavi go bebeto na grada i ti vo isto vreme so racete stegaj na gradite na razlicni mesta za da pocne da mu ide mleko i taka ke pocne da si vlece. Za da ne te boli pocekaj da ja otvori poveke ustata i togas stavi mu ja gradata
     
    На Bella.alleB, Mother of 2boys и CarrieBradshow им се допаѓа ова.