Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. Oxsana

    Oxsana Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2018
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    373
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам ќе го послушам советов. Се надевам за брзо ќе добијам млеко си сакам да ја дојам. До сега сум упорна ја ставам нон стоп, ме фаќа повлекува убаво но нема и уште ми се меки. Инаку значи подобро е таа самата да ги стимулира отколку со пумпици да пробувам.
     
  2. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.894
    Допаѓања:
    12.259
    Пол:
    Женски
    Само затоа што немаш млеко не значи дека немаш колострум, и тоа е храна. Млеко може и после 5-7 дена да дојде, само бебе да стимулира.
    Во болница ги ранат со шприц, можеш и ти така дома. Ама ако поцица бебе и се смири да поспие еден саат, тогаш и колострумот му е доволно додека да дојде млекото.
     
    На Mother of 2boys, LadyInPainting, Ceneva и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.132
    Допаѓања:
    7.097
    Пол:
    Женски
    Си добила убав совет и од @Spidy
    Бебе гладно не спие ни 15 мин и нон стоп ќе ти плаче.
    Пумпица не стимулира како бебе. Јас првите две недели со пумпица ни капка не вадев, а дете си цицаше и напредуваше супер. Биди упорна и истрајна само со града до прва контрола,за да се види дали напредува. Има мало желудниче сега не му треба голема количина на почетокот.
    Само без стрес и ставај на града кога е будно бебето и млекото ќе си надојде.
     
    На Oxsana му/ѝ се допаѓа ова.
  4. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    1.075
    Допаѓања:
    886
    Пол:
    Женски
    Prodolzi da ja stavas taka bese i kaj mene, nemav mleko ama cicase 2-3dena i posle naednas mi nadojde mleko. Ne se otkazuvaj
     
    На Oxsana му/ѝ се допаѓа ова.
  5. LadyInPainting

    LadyInPainting Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2023
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    157
    Пол:
    Женски
    Бебе на гради на секои 2-3 часа кога бебето е гладно безразлика дали имаш млеко или не, тоа ќе стимулира да почне телото да произведува и + бебуш да вежба цицање, и нив им треба време да го усовршат тоа безразлика што се раѓаат со тој рефлекс. Мене млекото ми дојде 3,4 ден, преку ноќ, а најверојатно и пред тоа имаме колострум ама јас не бев доволно информирана за да познаам дали имам или не.. Кога ќе дојде млеко цицање кога ќе побара. Со лесно :)
     
    На Oxsana му/ѝ се допаѓа ова.
  6. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.675
    Допаѓања:
    1.549
    Најчесто 3 4 ден врче имаш.. земи чај з алактација на хипп ке имаш подобрување
     
    На Oxsana му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.602
    Допаѓања:
    1.429
    Пол:
    Женски
    Devojki koi apcinja se koristat za prestanok na mleko? Sekako utre kaj maticna ke odam ama da videv cena mi spomna taa ednas mn skapi bile.
     
  8. Oxsana

    Oxsana Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2018
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    373
    Пол:
    Женски
    Не се откажувам никако цело време му давам цицка на секој час, тоа си влече баш убаво па заспие така. Но денес не успеав ич ми даваа крв, инфузии цел ден и ми го земаа да не плаче до мене бидејќи не бев добра губев свес. Сега го побарав да го донесат барем 2 саати.
    Ви благодарам девојќи особено што рековте дека ви се има случено и поле 4 дена да потече млеко. Ќе ве извистам утре каква е ситуацијата.
     
    На LadyInPainting, Mother of 2boys, Ceneva и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.132
    Допаѓања:
    7.097
    Пол:
    Женски
    Јака си ти се гледа. Побрзо да се опоравиш и да си имаш убава доенечка приказна.
     
    На Oxsana и merriel0 им се допаѓа ова.
  10. Oxsana

    Oxsana Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2018
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    373
    Пол:
    Женски
    Јупии :party:
    Упорниста се исплатеше.. пред малку ми потече тоа белото од двете гради. Од десната баш цицаше цело време, на левата не ми е извлечена пупката но ќе продолжиме да пробуваме, беше нервозна малку и не се ни обиде од левата. Допрва имам учење околу доењето што, како, кога, ќе ве замарам малку :$
     
    На Ceneva, honey95, LadyInPainting и 4 други им се допаѓа ова.
  11. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    6.094
    Допаѓања:
    50.283
    Пол:
    Женски
    Биди упорна и ќе биде.
    Пиј повеќе течности има и чаеви за доилки јас пиев доста време.
    Ама највеќе ќе ти надојде млеко ако бебето цица, ставај го постојано на града.
     
    На Mother of 2boys и Oxsana им се допаѓа ова.
  12. LadyInPainting

    LadyInPainting Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2023
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    157
    Пол:
    Женски
    Честитки мајка, со лесно да оди се. Дај си малку време и себе и на бебе да се навикнете и да си уживате до кога сакате.
     
    На Oxsana му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Oxsana

    Oxsana Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2018
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    373
    Пол:
    Женски
    Значи еве прва вечер дома и одма проблеми..од десната ја исцица цел ден и нема веќе млеко колку и да ја стискам во левата имам но не ја фаќа никако еве можеби 5 часа пробувам никако купив силиконска не знам да ја наместам гледав видеа но не бидува..позајмив пумпа за измолзување ја озвлече малку пупката потече млеко и ја давам веднаш во уста не сака да фати никако. Имам хип комбо колку да и растворам и како со шприц ли да и дадам.
     
  14. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    680
    Пол:
    Женски
    Силиконска ни ка ко, не си ја барај бељата, колку можеш пробувај да фати, пробај други позиции. Да знаеш не може да нема млеко, може нема задршка на млеко, но самото млеко не застанува. Не се нервирај, полека смирено пробувај пак
     
    На Mother of 2boys му/ѝ се допаѓа ова.
  15. honey95

    honey95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2012
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    Зошто не се препорачува силиконската?
     
  16. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    680
    Пол:
    Женски
    Прво детето неправилно ќе ја зема градата бидејќи длабокото вшмукување што е правилно се случува само на гола града, второ, бебето да го откажеш од силиконска е препрепретешко- земено од мое искуство, од другарка и од братучетка. Тоа исто ко на шише кога ќе се научи. Јас морав со консултант за доење да работам (а и гореспоменатите), по неколку сесии и тогаш едвај се закачи на града. Да не коментирам од аспект на ефикасност… Кога ќе ти дојде многу млеко, па ќе ти се одлепува, ќе ти тече насекаде, на бебо ќе му тече од страна по устето. Друго, од хигиенски причини, не можеш да ја одржиш чиста- колку и да посакуваш и да се трудиш. Мислам, а и лично би препорачала ко на сестра да се користи во исклучително ретки и неизбежни ситуации- како рагади, разранети брадавици и сл…
    Мене, еве по три полни месеци, сулудо ми е како ме пуштија од болница со таа препорака- доење со силиконска и криво ми е што три/ четири недели беше на силиконска.
     
    На LadyInPainting, Mother of 2boys, MartinaMM и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. honey95

    honey95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2012
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам за одговорот :hug:
     
  18. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.132
    Допаѓања:
    7.097
    Пол:
    Женски
    Извини вака ама моето искуство со силиконски не е такво. Баш напротив. Супер се покажа. И ги тргнав без никаков проблем. Три месеци го доев со силиконска. Веќе има годинка и се уште цица без. Препорака секако е без и од моја страна. Ама за да и се извлече брадавицата може ќе помогне.
    Инаку @Oxsana има начин со шприц да ја извлечеш брадавицата. Сега ке побарам на нет да ти пуштам.
    Млеко не снемува така, само биди трпелива и без нервози. И брадавицата ќе ја извлечеш.
     
    На defocus и Mother of 2boys им се допаѓа ова.
  19. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.132
    Допаѓања:
    7.097
    Пол:
    Женски
    @Oxsana пробај вака со шприц да ја излечеш
     

    Прикачени фајлови:

    На Oxsana му/ѝ се допаѓа ова.
  20. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.569
    Допаѓања:
    99.222
    Пол:
    Женски
    Колку време по одвикнување бараа уште да цицаат? Ќе постави ли цицо мој нов рекорд? 1м помина скоро, уште бара и дури прееска и си крена маица сам и скоро па ја лапна. Стиснав млеко уште има по некоја капка и тоа не е проѕирно, густо млеко бело искача. Сега да му дадам ќе цица лудово.