1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. Tea SK

    Tea SK Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.121
    Допаѓања:
    5.577
    Пол:
    Женски
    Ќерка ми за 3 дена заборави дека цицала една година, никогаш не побара.
    Месец пред да останам трудна со второто бев на ехо на гради, уште имаше млеко, а немав доено година дена. Еве го второво сега цица од прв ден, како никогаш да не го снемало млекото.
     
    На Secret-Angel7 и Mother of 2boys им се допаѓа ова.
  2. Oxsana

    Oxsana Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2018
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    345
    Пол:
    Женски
    Ќе пробам вака..инаку еве се обидувам со рачна пумпица но некако само круг од страната ми направи ми ја надува цела а брадавката не е многу извлечена.
     
  3. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    554
    Допаѓања:
    500
    Пол:
    Женски
    Ете можеби ти си исклучокот и баш ми е драго. Јас имам минимум пет познанички шро го имале истов проблем како мене- едвај ги тргнале при доење. Браво за тебе и бебо :inlove:
     
    На Ceneva му/ѝ се допаѓа ова.
  4. A.V.S 91

    A.V.S 91 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2023
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Дали имате пробано градник за доење од h&m? Дали има некој друг бренд од кој сте задоволни?
     
  5. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    861
    Допаѓања:
    712
    Пол:
    Женски
    Jas od pamuk pale iznakupiv
     
  6. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    3.957
    Допаѓања:
    6.778
    Пол:
    Женски
    Јас имам од нив. Два во сет ги земав и убави се
     
    На A.V.S 91 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. LadyInPainting

    LadyInPainting Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2023
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Женски
    И мене ме убедуваа во болница дека САМО со силиконска ќе сум можела да дојам, од која причина не знам, па после дома не знаев што да правам од грутки и проблеми бидејќи бебето не можеше да повлече низ неа. Откако дојде консултант за доење и ми го намести бебето дојам 1 година без силиконска без никаков проблем. Не ја сфаќам таа препорака за силиконска брадавица, мислам дека сестрите не се доволно едуцирани или едноставно не им е гајле.
     
    На Mother of 2boys и Evangeliaa22 им се допаѓа ова.
  8. .baby.love.

    .baby.love. Активен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2023
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    И моето бебе на почеток фати од силиконски само , еве сега сме 2 ипол месеци и може са цица и без нив без проблем па цицаме когс како. Ама мене некако полесно ми е со нив.
     
  9. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    3.957
    Допаѓања:
    6.778
    Пол:
    Женски
    Јас силиконски ставив ради регади, крв ми течеше. Инаку бебе имаше супер фат уште од прв ден. Ама јас си имам осетливи брадавици. Далеку ми е полесно без нив сега, ниту се губи време за да ги наместам туку дете одма си цица, милина :inlove:
    Од аспект на одредена проблематика, помагаат, ама ниту јас не ги препорачувам на долга стаза. Ако можеш без нив терај без нив. Тоа ти е мој совет.
     
    На Giiirl23 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. A.V.S 91

    A.V.S 91 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2023
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Да се пријавам дека млеко надојде, малиот цица на саат и пол-два по 20 мин од двете гради. Го гледам дека активно голта. Откако ќе се тргне ги осеќам помеки градите но тој е постојано вознемирен. Веднаш става рака во уста, се вцрвенува од плачење и претање и воопшто не спие. Откако ќе му дадеме дохрана се смирува и врзува по некој саат. Сакам полека да исфрлам дохрана ама сакам и да е спокоен после цицање. Или има грчеви од мое млеко или му е малку. Ќе се обидам да ставам капки лактаза во мое млеко и да му ги дадам со шприц. Ако не помогне тоа, не исфрлам дохрана. Само во раце се смирува после цицање. Но, колку и да сакаме не можеме 24/7 да го држиме во раце.
     
  11. LadyInPainting

    LadyInPainting Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2023
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Женски
    Ако мајка, како мислиш ти дека е најдобро за твоето бебе така, вие сте сега тим и најдобро ќе знаете двајцата што ви треба. Многу се тешки почетоците. Со лесно и ви посакувам многу среќа.
     
    На A.V.S 91 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Trinity9

    Trinity9 Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2023
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Почетоците се навистина тешки, добри месец дена можам да кажам дека се осеќав дека бебето ми е константно на града. Немаат многу сила за влечење, научени се дека со шише им е полесно (барем јас тој проблем го имав откако нѐ пуштија од болница), требаше време дур му дадам до знаење кај му е ресторанот. Јас знаев дека имам млеко, и мене ме фати инает да си останеме само на доење. И давај му лактаза, помага. Ако осеќаш дека немаш доволно млеко, тогаш давај му дохрана. А за 24/7 држење во раце, најверојатно неминовно е додека се новороденчиња, има денови кога ќе е помирно, има денови кога ќе си му потребна :)
     
    На A.V.S 91 и Mother of 2boys им се допаѓа ова.
  13. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    861
    Допаѓања:
    712
    Пол:
    Женски
    Pred cicanje davaj mu kapki colief tie se za laktoza a posle cicanje infacalm tie se za grcevi. Ovie od sistina mi gi kazaa. Ako posle cicanje se smiruva vo race cuvaj go sekako mora da go cuvas da podrigne i valjda ke go fati dremka za spienje pa da go prefrlis vo krevetce..barem moevo posle cicanje mu se prispiva vo race dodeka go drzam
     
    На A.V.S 91 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. plava.90

    plava.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2011
    Пораки:
    314
    Допаѓања:
    530
    Пол:
    Женски
    Sovet mi teba
    Tableti dostineks se prepisani za stopiranje na laktacija.Po celden sedam so stegnati gradi so krpa i zelka ili stegnata vodena krpa.Se tisiram so ladna voda.
    Dali tteba da se odmolzuva nesto ili masira pa nesto da izlese da olesnat gradite ili ne treba voopsto?
    I mala bolka osekam na dopir na dvete gradi.
    Sobeti kako ste pominale strav od mastit imam
     
  15. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.039
    Допаѓања:
    97.065
    Пол:
    Женски
    Јас немав таква мака, ама кога имав мастит само одмолзување малку да олесни ми помагаше. Така да малку одмолзи рачно и држи ќеса смрзнат грашок директ на гради. Јас апчиња не пиев, постепено намалував подои.
     
  16. Belladona123

    Belladona123 Активен член

    Се зачлени на:
    26 август 2023
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Добар ден. Малото е 3 дена старо не сака да фати града. Млеко имам, буквално му капе на лицето он ја врти главата,или ако фати зорле ќе цицне два три пати и толку. Молам за совет
     
  17. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    1.810
    Допаѓања:
    2.713
    Пол:
    Женски
    Ќе се трудиш додека да се научи да фати, штом имаш млеко зошто да не си цица. Пробај со силиконски брадавици, или побарај ја Јасна да дојде кај тебе да ти помогне околу ова.
     
    На Mother of 2boys му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.427
    Допаѓања:
    11.242
    Пол:
    Женски
    Да не имаш силен млаз штом викаш му капе, пробај измолзи се малку колку да намали притисок па после да цица. Сега е и многу жешко, може му е склет додека цица, стави тетра под главчето да не лежи дирекно на рака.
     
    На Mother of 2boys и Mumoftwo30 им се допаѓа ова.
  19. CarrieBradshow

    CarrieBradshow Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2020
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Те цитирам во врска со Јасна. Дали знаеш колку чини една консултација? Со оглед на тоа што не сме сите од Скопје, велиш ќе дојди Јасна дома, заради тоа те прашувам?
     
  20. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    554
    Допаѓања:
    500
    Пол:
    Женски
    1200 и е. Царица
     
    На Mother of 2boys, Mumoftwo30 и CarrieBradshow им се допаѓа ова.