1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. .baby.love.

    .baby.love. Активен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2023
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    3 месеци бебе нА активно доење сме до сега супер се. Ме интересира сега дека поголемкио е ,сигурно повеќе млеко му треба бидејки расте, а некаде прочитав дека лактацијата се воспоставувавува и својот максимум го достигнува во првиот месец после има стандардна количина на млеко.
    Се плашам да не му биде малку во иднина или да не снимам . А до сега се е ок. Совети?
     
  2. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.928
    Допаѓања:
    12.330
    Пол:
    Женски
    Мајчино млеко не се зголемува количински со возраст, туку менува состав. Ќерка ми пиеше по 90-100мл и на 3 мес и на 11 мес пред да ја одбијам скроз. Синот сега е 4 мес, пие 150-180 од вториот месец навака. Знае да изненади еднаш да испие повеќе, ама толку му е просек.
     
    На .baby.love. му/ѝ се допаѓа ова.
  3. WhiteCat33

    WhiteCat33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2020
    Пораки:
    735
    Допаѓања:
    1.209
    Пол:
    Женски
    Здраво, девојки јас сум новопечена мамичка, породена сум со царски рез пред 3 дена, почнавме со ставање на града и сестрите многи ми помагаат и се трудат околу доењето и јас многу многу сакам да го дојам, млеко сега почнува да линее по малку како капки големи на спавачата гледам, е сега од старт кога почнавме некако многу боли кога бебето цица, сестрите велат дека така треба дека добро ја фатило брадавицата и прави вакум ама мене ме плаши болката секогаш особено прв пат кога ќе тргне многу боли, некој совет? Мачкам од денес со пурелан..дали ако земам и силиконски брадавки ќе се намали болката?
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.928
    Допаѓања:
    12.330
    Пол:
    Женски
    Болка е нормално да имаш додека да се навикнеш на доењето, ама и бебе ако не фаќа убаво исто така боли, и тоа може и рани да направи. Треба бебе силно да зине, брадавицата да влезе длабоко во уста и усните да се свиени нанадвор. Ако така е правилно наместено, за некој ден ќе престане да те боли, отрпнува брадавицата.
     
    На Mother of 2boys и WhiteCat33 им се допаѓа ова.
  5. Bella Nella

    Bella Nella Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2024
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    225
    Пол:
    Женски
    Мене и со силиконски во почетокот ме болеше, сега скоро три недели е не ме боли.

    Иако со силиконски мачкав и јас балзам на медела.

    Болка во почетокот е нормална, ако имаш твои брадавици не ставај силиконски, секако ќе боли и ќе помине.

    Поради склоп на околности, болки од цицање, собирање на матка во истото време на цицање (со второ побрзо и мнооогу поболно), поради топло време, крварење, неугодност додека седиш инт, мислев дека ќе се онесвестам неколку пати но поминува за некој ден.

    Се ќе биде во ред.
     
    На Mother of 2boys и WhiteCat33 им се допаѓа ова.
  6. WhiteCat33

    WhiteCat33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2020
    Пораки:
    735
    Допаѓања:
    1.209
    Пол:
    Женски
    Исто и јас мислам, раната ме боли, брадвиците болат, краврење, се ама денес еве почна да тече и млеко пресреќна сум ке издржам се :f:
     
    На merriel0 и Bella Nella им се допаѓа ова.
  7. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.269
    Допаѓања:
    7.840
    Немам убави брадавици. Бебе си фаќа убаво, ама кога треба да влече, се мачи. Левата и така и така, десната скоро и ја нема. А имам млеко, не сакам да прекине. Цуцлата ептен убаво си ја фаќа.
    Да земам ли силиконски и какви се најдобри?
     
    На .baby.love. му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.198
    Допаѓања:
    7.712
    Пол:
    Женски
    А да пробаш да ја подизвлечеш пред цицање со пумпа или шприц овде збореа? Прво така па ако не бива да одиш на таа опција
     
  9. Bella Nella

    Bella Nella Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2024
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    225
    Пол:
    Женски
    Јас немам брадавици рамни ми се, користам на медела супер ми се, и за првото користев од истите.

    Доколку се мачи бебе и не успеваш земи си штом цуцла фаќа убаво и нив ќе ги фаќа.
     
    На .baby.love. и Aschenputtel им се допаѓа ова.
  10. Bella.alleB

    Bella.alleB Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    2.468
    Пол:
    Женски
    Леќа смеам ли да јадам додека дојам?
     
  11. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.198
    Допаѓања:
    7.712
    Пол:
    Женски
    На моево му направи страшни грчеви, а богами и смрдливи гасови :rofl: димни бомби ни пушташе. Не се препорачува како и гравот
     
  12. Bella.alleB

    Bella.alleB Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    2.468
    Пол:
    Женски
    А јас веќе јадев:( отпосле ми текна.. што е подобро сега? Да не цица од мене денес и утре доволни се два дена? Да се измолзувам секако е на комбинирана исхрана па овие два дена да пие само ад?
     
  13. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    681
    Пол:
    Женски
    Леле зошто вака? Значи јади си сѐ, ептен ако му смета, тогаш не јади. Ова ми е од консултантката. Значи све јади (еве грав и зелка не). Во Америка исто консултантите за доење препорачуваат сѐ да се јаде- разноврсна исхрана… инаку ќе биде јадење макарони само.
     
    На WhiteCat33, Spidy, Bella.alleB и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. pravnicka_2604

    pravnicka_2604 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    1.201
    Пол:
    Женски
    Мојата па немаше проблем од леќа, е грав уште не сум пробала. Најголема мака имаше од модар патлиџан ама скроз изумив дека може да има проблем од тоа заради лушпата.
     
    На Bella.alleB му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Bella.alleB

    Bella.alleB Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    2.468
    Пол:
    Женски
    Па тогаш да цица па ако има проблем ќе знам за во иднина, не знам што е паметно само не сакам да се мачи:(. Немам јадено грав и зелка. Исто јагоди, мед и кикирики да не му се јави алергија, вие јадете?
     
  16. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.198
    Допаѓања:
    7.712
    Пол:
    Женски
    Не се секирај толку мила, може твоето нема ни да реагира на леќата. Ако видиш дека се мачи ќе дадеш капки, чај,што и да даваш за грчеви и ќе знаеш за понатаму
     
    На WhiteCat33 и Bella.alleB им се допаѓа ова.
  17. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    681
    Пол:
    Женски
    Согласна, сѐ да јадеш па ептен ако се јави проблем тогаш немој. Јас путер од кикирики јадам неколку дена по ред, ништо не му е. Јагоди не, не сум љубител едино со палачинка хехехе
     
    На Fenix05 и Bella.alleB им се допаѓа ова.
  18. Xxxx2

    Xxxx2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    Според мене подобро да цица и да се помачи ако има проблем, отколку да го фрлаш твоето млеко и да ризикуваш да се префрлите само на АД. И ние сме на комбинирано. Јас јадам се' освен сторена зелка и досега освен од леќа немало никаков проблем. Уште првата недела од раѓање јагоди јадев не ни знаев дека можело да извади алергија и преку доење. Путер од кикиритки јадам, грав поретко, ептен ако ме застрви.
     
    На Bella.alleB му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Xxxx2

    Xxxx2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    Многу боли на почетокот, мачкај масти што се безбедни и не треба да се мијат. Јас мачкав можеби цел месец цело време, а и сега мачкам одвреме-навреме во текот на денот (3 месеци има). Издржи, чувството да го раниш бебенцето со твое млеко е прекрасно, знам бидејќи давам и формула.
     
    На Mother of 2boys, merriel0, WhiteCat33 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. WhiteCat33

    WhiteCat33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2020
    Пораки:
    735
    Допаѓања:
    1.209
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам, ме охрабри, се надевам и јас дека ќе издржам и дека ќе биде полесно:nod:
     
    На Xxxx2 му/ѝ се допаѓа ова.