1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. LadyInPainting

    LadyInPainting Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2023
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    157
    Пол:
    Женски
    Ништо страшно ако има крв, ако имаш рани на градите од тоа е. Не му смета на бебе, слободно проложли да доиш и пробај да го наместиш бебето за убаво да фати за да ти заздрават побрзо.
     
  2. LadyInPainting

    LadyInPainting Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2023
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    157
    Пол:
    Женски
    Ако сте на екслузивно доење телото веќе си знае колку и што му треба на бебето. Не се плаши воопшто, млекото цело време се адаптира на потребите на бебето, продолжи си со доење чим до сега се си е океј.
     
    На .baby.love. му/ѝ се допаѓа ова.
  3. natkapiratka@

    natkapiratka@ Активен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2021
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки ☺️ Бебушот е 5 недели , последниве две-три недели сме на доење со силиконска, бидејќи беше навикнато на шише и никако не сакаше да фати . Следно е да тргнеме силиконска.
    Сакам да прашам дали е нормално да цица по 1-1,5 час? Пробувавме и по 20 мин на дојка ама после тоа пак е гладно.
     
  4. Trinity9

    Trinity9 Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2023
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Според мое искуство, нормално е и што се вика цел ден на града да ти е :) Мој совет, не мери на саат, гледај си дали е најадено и дој си го по потреба (односно кога и да побара). Ќе си се увежба и побрзо и посилно да влече. И на нареден преглед ќе си видите како си напредувате.
     
    На Mother of 2boys му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Trinity9

    Trinity9 Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2023
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Моментот дека доилка не треба да има стресови за да не ѝ прекине млекото ми прави огромен притисок. Ајде не секој ден, ама секогаш има нешто што ќе направи стрес, дали поврзано со бебето, дали најблиските нешто ќе те изнервираат, или било каква стресна ситуација. Како се справувате со тоа? Ете, како при големи стресови да не го изгубам млекото? Се надевам дека не е така едноставно да се случи тоа…
     
  6. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.345
    Пол:
    Женски
    Сите имаме стресови и нервози, такво време дојде, брзо се живее, се нема време за ништо, збореле и ќе зборат од страна. Лично јас, гледам и да се вознемирам, тоа да е во граници на нормала. За брзо да се соземам. Секогаш ми е во глава дека дојам, не смеам да имам нервози и да си го гледам бебето, тоа ми е нај битно. Гледај повеќе да игнорираш и само таа мисла да ти е во глава. А лично и за тебе, и ти како мајка си важна зошто бебулкиве сè чувствуваат. Скроз да се избегнат стресови не може ама ние контролираме до каде ќе се изнервираме.
     
  7. Trinity9

    Trinity9 Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2023
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Ама зборам за ситуации каде што не можеш да игнорираш нешто - ко на пример близок го загрозил здравјето на бебето, па се секираш дали ќе има некој исход или не. Разбирам дека нема бегање од стресови, и тек је почело да се секираме, ни јас не сакам бебето да го осеќа тоа, се трудам да се смирам, само се надевам дека нема да влијаат тие секојдневни стресови на производство на млеко.
     
  8. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.928
    Допаѓања:
    12.334
    Пол:
    Женски
    За да ти снема млеко стварно треба голем стрес. Кога сум се родила јас, мајка ми го изгубила млекото зошто јас сум лежела во болница една недела. Кога се родил брат ми го изгубила млекото зошто јас и татко ми сме биле во сообраќајка, јас со скршена нога, татко ми со скршени ребра.
    Тоа се сериозни стресови. Од секојдневно нервирање за обични ситуации не снемува млеко. Јас повеќе денови од првиот месец на бебево плачев отколку што не плачев, па еве млеко за извоз. Нормално е да имаш некаков стрес во секојдневен живот, кој нема... само гледај да јадеш и пиеш како што треба, и бебе да цица за да стимулира, и не се секирај.
     
  9. Trinity9

    Trinity9 Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2023
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Може и јас сум недоволно јасна со прашањава, зашто се обидувам да одбегнам да го кажам проблемот. А при големи стресови како да превенираме да не го изгубиме млекото? Има ли начин?
     
  10. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.574
    Допаѓања:
    16.890
    Пол:
    Женски

    Не можеш да превенираш штом не можеш да одбегнеш голем стрес. Тоа организам и хормони не можеш нив да ги излажеш.
    Мајка ми за мене немала млеко после еден месец ама ете од такви големи стресови слични како примерот погоре.

    А секојдневните стресови што вели членката првиот месец мислам дека само плачев, не дај боже мм да збореше погласно од тоа што сум си замислила јас, ама хормони поминуваат се средува се.
     
  11. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.345
    Пол:
    Женски
    Имав слична ситуација, го решив тоа со личноста. Секогаш гледам да е тоа со разговор и смирен начин ама во ситуацијава жалам ама покажав каде и е местото. Не си ставај на душа, разговарај па макар и од околу кажи што ти пречи, ако не можеш директно. Секогаш е по убаво директно да се каже, ама ако не ти е пријатно, напомени бар дека тоа ти пречи, не се нервирај и да чуваш во себе. Инаку, не е баш така лесно да снемаме млеко, огромен стрес треба да се случи за тоа. И пак ќе ти кажам, ние си контролираме до каде ќе оди таа нервоза. Ако нема решение, избегнувај ја личноста колку можеш почесто.
     
  12. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.602
    Допаѓања:
    18.979
    Пол:
    Женски
    Смее ли да се пие златна мака за време на доење? Пие ли некоја?
     
  13. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.928
    Допаѓања:
    12.334
    Пол:
    Женски
    Јас почнав пред неколку дена, пишува само мака на пакувањето, не знам дали е различно од златна мака. На упатството пишува консултација со лекар пред да се пие, ама според се што читав би требало и баш со лактација да помага, па решив да пробам. Нема една недела како почнав, само 1 на ден, така да не можам да ти кажам колку помага или одмага.
     
    На Bella_Stella му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.602
    Допаѓања:
    18.979
    Пол:
    Женски
    Големи се бенефитите од неа, затоа и сакам да ја почнам. Ама морам да се информирам подобро прво околу доењето.
     
  15. marrisa

    marrisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2024
    Пораки:
    280
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Дали пред да ви надојде млеко сте се треселе и сте качиле температура?
    Млеко сеуште не ми тече ама градите ми се стрвднаа. Ме стискаа и не излегува млеко сеуште. Ми рекоа очекувано е температура кога надоаѓа млекото.
    Загрижена сум како ќе одам дома со температура и болки од царскиот рез.
     
  16. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    681
    Пол:
    Женски
    Јас качив во болница кога бев, третиот спрема четврт ден. Се разбудив со таква невидена треска. Следните денови, а и подолг период навечер стално ме тресеше откако ќе се измолзев или откако ќе доев. Тресењето ми заврши негде кај втори месец. Не е тоа таква температура како немоќ да дава, барем кај мене беше така- само тресење. Се надевам дека и ти ќе поминеш така, и јас бев со царски
     
    На marrisa му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Bella Nella

    Bella Nella Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2024
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    225
    Пол:
    Женски
    Качив 39.3 со треска и покачено ЦРП поради мал мастит, со парацетамол за еден ден се среди се, бебето го ставав да цица на таа града повеќе и се ослободија каналите.
     
    На Mother of 2boys и marrisa им се допаѓа ова.
  18. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.928
    Допаѓања:
    12.334
    Пол:
    Женски
    Јас ја пијам за друго, уште ме фака постпородилен стрес/baby blues/не сакам да речам депресија, плус после првото добивање второто ми каснеше 10 дена, што со првото дете не беше така. Општо малце хормонално да се изрегулирам. Се препорачува да се пијат 3 на ден, јас затоа почнав со само 1, од претпазливост. Една промена што можам да кажам е дека бебе не ми направи проблем со цицање за време на добиеното како првиот пат. Со првото дете првите 3 менструации беа проследени со одбивање да цица, исто и првата менструација со бебе сега. Прекратко време е за да речам сигурно ради маката е, ама штом почнав да ја пијам добив и бебе си цица нормално.
     
    На Bella Nella и Bella_Stella им се допаѓа ова.
  19. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.610
    Допаѓања:
    44.544
    Пол:
    Женски
    Гледам се препорачува и за хормонален дисбаланс, што јас го имам неофицијано, нели секако постпородилно. :D
    Дали смеам на своја рака? Не дојам веќе. И кои капсули ги користите?
     
  20. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.602
    Допаѓања:
    18.979
    Пол:
    Женски
    Која мака ја користиш? И јас си имам проблеми со циклусот. Добив на 9м од пораѓај, ама не е редовен. Плус сум со Пцос, а читав многу позитивни искуства од маката баш за хормоните.