1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. Nataliii

    Nataliii Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    420
    Кај мене стагнираше на 3++ месеци. Секое пиење млеко беше борба, едвај по 500мл ги пиеше. Кога ја однесов на контрола педијатарот тогаш ми рече само давај и почесто твое млеко ќе почне пак да пие, кога прашав за ад ми рече нема потреба. И заврши 4тиот скок почна пак да пие млеко, не како претходно по 800-900мл ама напредува добро, родилната ни е дуплирана на 5++. Сепак размисли добро и прати го бебето, па и да треба да даваш плус ад не е страшно.
     
    На Secret-Angel7 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Secret-Angel7

    Secret-Angel7 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    1.021
    Пол:
    Женски
    Фала ти. Знам дека не е страшно, ама стравот е да не се одбаци од цицање, да бара само шише после...
     
  3. LadyInPainting

    LadyInPainting Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2023
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    157
    Пол:
    Женски
    За нас тоа беше најтешкиот скок. Јас би причекала доколку си имаш млеко и до сега се било супер со доењето. Голем шок се скоковите за бебињата и од аспект на јадење и од аспект на спиење, педијатрите многу не се замараат со тоа.
    Ако ти е некоја утеха, моето бебе има 13 месеци и во неколку наврати стагнираше на килажа во одредени периоди низ цела оваа година но после си продолжуваше да качува. Бев трпелива и со храната и со доењето. Што и да одлучиш секако не е грешка, тешка е многу првата година па уште и вакви работи кога не мачат е уште потешко.
     
    На Secret-Angel7 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. sani99

    sani99 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    2.172
    Допаѓања:
    1.240
    Тоа што јадете/пиете кога се излачува на млекото? Нели имаше размак ?
     
  5. 8Moonlight13

    8Moonlight13 Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2022
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Majki sto ste piele za vreme na doenje, za smiruvanje na kaslica?
     
  6. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.688
    Допаѓања:
    1.550
    Овие два дена бебе послабо ми цица .. пробав и ад дадов ичо ич не пие ичи па 20 30 мл малку... цицна малку се тргни толку... и памперсо некако не ми е полн..не. е дека воопшто не мочка ама не е толку тежок како што беше... скок не сме... нз што да шравам... а бебе не плачи океу си е
     
  7. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.346
    Пол:
    Женски
    Mene maticna mi dade herbion i sirup od slez
     
    На 8Moonlight13 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Ouravanture

    Ouravanture Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2022
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    671
    Пол:
    Женски
    Здраво, ме интересира што имате 9м бебиња колку пати ги доете во ден па и ноќе? Дали и после јадење одма ги доете или по некое време?
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. sani99

    sani99 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    2.172
    Допаѓања:
    1.240
    Дали од сладолед може грчеви да има бебето ???
     
  10. Bella.alleB

    Bella.alleB Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    2.468
    Пол:
    Женски
    Дали измолзено млеко кое стоело во фрижидер за одржување на 4 степени и сум го затоплила под чешма може да го ставам пак во фрижидер ако не го допие бебе?
     
  11. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    7.107
    Пол:
    Женски
    Не, веќе подгревано млеко не се става во фрижидер. Фрли го, тоа е.
     
    На Bella.alleB му/ѝ се допаѓа ова.
  12. warrior

    warrior Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    380
    Пол:
    Женски
    Леле луѓе кажувајте шо да се прави у 4т скок сме не сака да цица, на спална поспан само кога е сака. До сега супер напредуваме ми е страв да не се одбие. Пробав и у темна просторија и се ама некогаш не сака а се гледа оти е гладен и нервозен.
     
  13. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    Јас со тетра преку глава ја покривав ќерката или скроз во темнива за ништо да не и одзема внимание. Нема што друго. Треба да се издржи само скокот, нема да се одбие, после се стабилизираат.
     
    На Mother of 2boys, kozuf и sani99 им се допаѓа ова.
  14. Sunrise!!!

    Sunrise!!! Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2023
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    Кога најрано ги одбивате бебињата од доење? Јас сега го дојам, убаво ми е ама не можам да замислам многу долго да го дојам, сепак е и обврска и некако дете големо кога ќе видам цица не ми се свиѓа. Се мислам додека да воведам три оброка и да почнам млекце да му давам.
     
  15. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.928
    Допаѓања:
    12.336
    Пол:
    Женски
    Првото дете го доев само дење од неполни 4мес, 4 пати дневно до 8-9 месеца, насабајле и навечер уште еден месец, само навечер уште еден месец, и ја одбив на 11 месеца.
    Второто дете сега многу често му давам измолзено млеко, почнав секоја вечер пред спиење обавезно да му давам шише. Не дека не сакам да дојам, ама не го доживувам како нешто фантастично. Дојам зошто имам млеко, лесно ми е доењето, не сум имала посериозни проблеми. Второво дете и јаде многу повеќе, така да размислувам и поскоро да воведам и АД заедно со оброците, ама се разболи па за сега тераме со доењето. Во секој случај не би доела после година.
     
    На Madi, Sunrise!!! и Tea SK им се допаѓа ова.
  16. kozuf

    kozuf Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    335
    Ау во срце ме погоди со апетитот :D да ги обвинам пренаталните сериозно?
     
  17. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    Ќерката до 1 година ја доев само зашто не ми прифати ад на 4 месеци. Сега синко да пројдат грчеви и ќе почнам полека ад да воведувам
     
    На Sunrise!!! и sani99 им се допаѓа ова.
  18. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.345
    Пол:
    Женски
    До година и 3 4 месеци мислам доста ќе биде, е сега дали ќе испадне според планот ќе видиме. Порано од тоа, не би престанала да дојам.
     
  19. WhiteCat33

    WhiteCat33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2020
    Пораки:
    735
    Допаѓања:
    1.209
    Пол:
    Женски
    Во врска со исхраната за време на доење, патронажната сестра кога дојде ми кажа луто не, зачини не, грав, грашок,боранија,брокула,зелка, лук, кромид ништо од ова..повеќето да сум била на млечна исхрана:| искрено незнам веќе што да јадам еве денес си направив телешко месо ама без зачин никаков нема вкус, секој ден се вртам едно те исто.. каква течна исхрана да си направам незнам? Со овие рестрикции..сите ли се придржувате до ова?
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Sunrise!!!

    Sunrise!!! Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2023
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    Јас јадам се. Само грав и луто избегавам. Глупост ми е незачинето ммесо да јадам. Ако приметам дека нешто му прави грчеви ќе избегавам
    Инаку фала девојки и јас така ќе гледам до кај година да се одвие и комбинирсно да му давам и ад.
     
    На La-loca, sani99 и WhiteCat33 им се допаѓа ова.