1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    683
    Пол:
    Женски
    Моето искуство е цел ден на мое мајчино, околу 600/700 молзам, два пати АД- навечер после бањање кога се комира и вечерта кога ќе стане, така спие до сабајле. Ако немам млеко нешто дента или не стигнува, му давам пак АД, генерално сме на мајчино, ретко давам АД три пати. Мојот е 5400, сега за сега варираме во мл по оброк. 100/110/120 мајчино, дохрана 120. Мајчино на жештиниве пие ко аларм на 2 часа.
    Купи си убава пумпа и молзи со многу масажи ако има опција- мене така многу повеќе ми тече. Инаку молзам од 70/100/120/130 на молзење. Не ми е секој ден Велигден, некој пат само 80ки, 90ки. Ништо не ми помага за зголемување на млеко, освен спиење, одмор и електролити. Пиев и лекарства и што сѐ не, џабе беше. Престанав сѐ и сега само се молзам и правам пауер пампинг секоја вечер- млекото ми се зголеми (молзев по 60 на пр, ретко 90)
     
    На marr1ja му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    683
    Пол:
    Женски
    Сѐ е индивидуално. Мојот е 4 месеци и пие 750/800/850/900- 900 ретко. Најубаво е да зборнеш со твојот педијатар и да ти каже според килажата и општо за бебето. Не можеш во една рамка да ги ставиш сите бебиња. Ти советувам и навечер да стануваш, така даваш до знаење дека бебето има потреба за јадење. Додека не поминат 8/12 недели- да се воспостави и регулира лактацијата барем. После тоа спиј си и ескивирај
     
    На dead.flower23 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. dead.flower23

    dead.flower23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2019
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    438
    Пол:
    Женски
    Станувам и навечер еве моментално се молзам во 12:30 испи 140мл сега пак за 2 саата е гладен .....
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. gothchick

    gothchick Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    1.831
    Имам проблем со молзењето, заради устото во првата бременост прекинав мајчино млеко. Фала му на господ генетски или кој и да е фактор си имам млеко, со првото и по 200мл вадев на едно пумпање. Проблемот е што ниту една пумпа не ми одговара. Кога ми е полна градата нема пумпа што не ми прави проблем, дури и болничката Медела. Уште при првото вшмукување јас губам притисок и веќе не тече млеко илитече капка по капка природно што си паѓа. Од сестра за доење добив совет да ја пребришувсм пумпата и да продолжам ( кога ќе ја избришам сака и после едно две вшмукувања пак се пика млеко и не влече. Сега за сега се молзам рачно и така е успешно ама раце болат а уште мала количина пие, што кога ќе треба 150 да измолзам.
    Има ли некоја вакво искуство како да го решам? Има ли пумпа со големини на инката,
     
  5. Bella.alleB

    Bella.alleB Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    2.468
    Пол:
    Женски
    Совет како да ја зголемам количината на млеко? Се измолзувам насабајле и навечер по 80, а преку ден 60. Откако воведов и АД се ни се изремети, градите бавно се полнат со млеко и се намали млекото. Син ми е 2 месеци и 10 дена, на последната контрола беше 4800гр, си ставил 1кг за месец ама сепак повеќе е на адаптирано а сакам повеќе од мене да пие. Ако се измолзувам почесто ќе има ли ефект исто како цицањето за да се зголеми количината? Чај пробав, апчињата ви помогнале ли? Не дојам од причина што морам со силиконска, па се одлепува, пола млеко по нас тече, жива нервоза.
     
  6. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    683
    Пол:
    Женски
    Ништо не ми помогна од апчиња, ама ништо- чаеви два литри, нарачував капсули fenugreek. Дури и донперидон пиев за вештачки да се подигне и држи пролактинот. Кај мене помага само редовно молзење на три часа, power pumping и пиење течност и електролити. Јас кога започнав со молзење метод, пазев да не му давам АД многу повеќе од тоа што молзам јас- имав среќа што не пиеше многу и што дозата полека му се зголемуваше. Сега на пр. како што кажав молзам од 60-120/30, секој пат различно во текот на денот, и така ми стига за цел ден, оброк за оброк немам доволно. Само молзи се често, на два часа, обавезно секој ден пауер паминг, многу вода, електролити и одмор, спиј колку можеш и преку ден. Додека се молзиш гледај го, гледај негови слики заради окситоцинот да тргне нагоре. При молзење ставај на масажа опција- додека да дојде отпуск на млеко после кога ќе престане, пак масажа опција и така 15 минути
     
    На WhiteCat33 и Bella.alleB им се допаѓа ова.
  7. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    683
    Пол:
    Женски
    Да позајмиш од некого Лансинох пумпа, таа е со различни инки
     
  8. LadyInPainting

    LadyInPainting Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2023
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    157
    Пол:
    Женски
    Дали проба различни големини на инката што се става на пумпата? Кај мене тоа имаше голема улога. На медела сигурно има повеќе величини а за другите не знам но сигурно е слично. Побарај на интернет или пробај со некоја позајмена да видиш дали ќе можеш така.
     
  9. gothchick

    gothchick Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    1.831
    Две имав од локо кроко-кика боо и рие немаа, авент исто позајмив немаше и медела во болницата немаше.
    Кaде да ја накдам Лансинох и кои други имаат избор за инки? Мислам дека тоа е проблемот и кај мене
     
  10. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    683
    Пол:
    Женски
    Да зборнеш со консултанткиве за доење? Тие имаат често и ги позајмуваат на мајките
     
  11. _budaletinka*

    _budaletinka* Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2022
    Пораки:
    980
    Допаѓања:
    965
    Пол:
    Женски
    Женски кажете ми породена пред 2 недели. Пиете ли чај за лактација? Имам дома ќе ставам слика па дали да пијам и колку на ден од него.. дали смеам во 1л да си направам и да си го пијам цел ден? Бебо е само на цицање.
     

    Прикачени фајлови:

  12. LadyInPainting

    LadyInPainting Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2023
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    157
    Пол:
    Женски
    На медела сигурно има различни инки, 21мм, 24мм и 27мм. Јас дома имав 24ка, со таа не вадев ни капка, кога сменив со 21 веќе беше подобро.
     
    На gothchick му/ѝ се допаѓа ова.
  13. pravnicka_2604

    pravnicka_2604 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    1.201
    Пол:
    Женски
    Најубаво да прочиташ на упатството колку смееш да пиеш во текот на еден ден. Јас пијам лакта микс на алкалоид и на него си пишува 1 литар е препорачана дневна доза
     
    На gothchick му/ѝ се допаѓа ова.
  14. _budaletinka*

    _budaletinka* Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2022
    Пораки:
    980
    Допаѓања:
    965
    Пол:
    Женски
    Не пишува освен дека една филтер кесичка дека е за 200мл вода ..
     
  15. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    683
    Пол:
    Женски
    Прво пробај со една доза, да не ти надојде премногу па да ти направи проблем
     
  16. LadyInPainting

    LadyInPainting Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2023
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    157
    Пол:
    Женски
    Јас пиев 2 пати на ден од истиот тој чај. Но многу млеко ми надојде па за брзо престанав. Почни со една наутро една навечер и следи како ќе биде ако треба намали после тоа.
     
  17. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    7.803
    Пол:
    Женски
    Имаш млеко доволно ? Ако имаш немаш потреба премногу чај да пиеш.
     
  18. _budaletinka*

    _budaletinka* Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2022
    Пораки:
    980
    Допаѓања:
    965
    Пол:
    Женски
    Да ќе пробам со една чаша наутро една навечер па ќе видам како ќе биде ви благодарам
     
  19. _budaletinka*

    _budaletinka* Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2022
    Пораки:
    980
    Допаѓања:
    965
    Пол:
    Женски
    Па имам по мое .. за една недела од испуштање од болница до контрола кај педијатарот бевме само на мајчино и беше поправена 150г.
     
    На merriel0 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    7.803
    Пол:
    Женски
    Па тоа е мислам во ред.
    Кај мене по едно кило качуваше на месец .
    Месец и пол доење после бевме на АД.
    Пиј си и чај ама не многу.
    Доволно е да внесуваш многу течности.
     
    На _budaletinka* му/ѝ се допаѓа ова.