1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.928
    Допаѓања:
    12.336
    Пол:
    Женски
    Исто и моите. Ич да не се секираш, нема никаков проблем детето, и не треба ништо да правиш.
    За слививе што ти препорачале да пиеш, и тоа сум пробала. Јас поминав еден ден во вц, бебе имаше грчеви, и пак не се искака. Џабе не се мачи ни себе ни него.
     
    На Mother of 2boys и Secret-Angel7 им се допаѓа ова.
  2. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    683
    Пол:
    Женски
    На странав проверувај си, ова вика дека е безбедно- антихистамин било
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_8321.jpeg
      IMG_8321.jpeg
      Големина на фајлот:
      181,3 KB
      Прегледи:
      12
  3. Giiirl23

    Giiirl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2021
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    337
    Пол:
    Женски
    Жени,ве молам помош. Ми се направија како тврди топчиња на едната града. Претходно 2-3 пати сум имала зачнати канали ама тоа во првите 6 месеци кога на пример нема да цицала подолго време навечер. Сега сред бел ден ми се направија и цицаше исто како секогаш. Претходно со масажа/рачно измолзување ми поминувале. Ама сега ми се преболни,дури и кога не ги допирам ме боли. Што да правам?
     
  4. Trinity9

    Trinity9 Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2023
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Еднаш ставив термофорче што ги имав земено за бебе за грчеви, ми седеше пола саат-саат, па го ставив бебе на града. Се опуштија одма после цицањето. Ако немаш термофорче, испеглај убаво тетра и така ставај топли облоги, или со топла вода (не врела) под туш едно 5-10 мин и на града бебе стави.
     
    На Giiirl23 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    1.089
    Допаѓања:
    896
    Пол:
    Женски
    Mozes i sishe so topla voda da napolnis i masiraj grada pa posle bebe da cica
     
    На Giiirl23 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. anuska_dzuli

    anuska_dzuli Активен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2024
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    493
    Пол:
    Женски
    Јас го имав истиот проблем, и ставав чепкалка за уши и одма какаше..
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. angel4444

    angel4444 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    627
    Допаѓања:
    704
    Пол:
    Женски
    2 ден како сум породена, имам колострум убаво кога ќе ме стиснат сестриве..Масничко и жолто. Работата е што бебе спие по 2 часа, се буди, цицнува 2 пати и пак се успива на града :(И си спие асално..Градиве сега ми се топли и зголемени, ми рекоа од утре се ќе се среди..Што мислите? Нормално е?
     
  8. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    Живо и здраво да е мама.
    Нормално е бебе да заспива, треба да го будиш. Голицни го, штипни го, да се нацица убаво. На почеток успани се.
     
    На angel4444 и sani99 им се допаѓа ова.
  9. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.445
    Допаѓања:
    38.737
    Пол:
    Женски
    Сѐ е норламно од ова. Најдобро е да се одмолзуваш за да не ти се запушат каналите. На почеток нормално дека бебето ќе спие повеќе, расоблечи го, скокоткај го да се разбуди. Мојава по саат време спиеше на градата и цицаше по малку истовремено
     
    На angel4444 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. gothchick

    gothchick Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    1.831
    Бебе ми е 23 дена старо, уште на Оинт се молзев и и даваа мое, сега дома почнавме со молзење но полека и со цицање. Молзено и давав на 3 часа и стигна до 40-50мл. Но подоите ги зголемував и еве се фати цел ден да цица. Цица, има сила иако во болница едни ми рекоа до 3кг да не ја дојам а други ми рекоа можам. Го гледам бебето и чим може да цица си реков зошто да не. Ама како да пратсм колку испила, вечна мака нели ама ми е поспана многу, нема жолтица, и не станува сама да бара. Синоќа цицаше од 12-3 сабсјле на пола саат, плачеше и и давав си цицаше, од тогаш не стана 6ч за да цица. Ја размрдав до двор отидовме и тогаш побара инаку може ќе спиеше уште. Да продолжам со цицање или да молзам?
    Со молзење се помалку вадам млеко, од 80мл сега по 10-20, некогаш 40-50мл, на цице има млеко голта плус тече.
    Од 1800гр пуштена дома сега има 2108гр, мала ми е да ризикувам да не напредува а сакам да цица, со првото се откажав од премногу млеко, желба ми е извади цице јади и мирна глава. Ни шише ни молзење ништо комплицирано.
    И ако цица од десно, лево да го молзам или да го оставам за следно цицање?
     
  11. deasmamas

    deasmamas Активен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2024
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    165
    Ако бебето си цица, нема потреба од молзење, освен ако не ги осеќаш полни градите па да те болат. Јас обично после подој од двете страни се домолзував првите 2 месеци за да ми се празнат скроз. Бебето секогаш ќе извади повеќе млеко од градата него пумпа. Не можеш да следиш колку пие, точно, но ќе знаеш по килажа, се додека си напредува нормално и си полни пелени, нема простор за паника.
     
    На gothchick му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Ddevicca

    Ddevicca Активен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2023
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo bebe mi e 1 god. I uste go dojam,no mi prepisaa antibiotik bidejki imam pokaceno CRP, dali nekogas i vam bi prepisale bidejki do sega bese zabraneto da se pijat lekovi, no bidejki beke bila golema sega moze
     
  13. anuska_dzuli

    anuska_dzuli Активен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2024
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    493
    Пол:
    Женски
    Зависи кој антибиотик,има антибиотици што се пијат и во бременоста и во доење.
     
  14. deasmamas

    deasmamas Активен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2024
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    165
    Имам и јас пиено на пеницилинска база пред година да наполни
     
    На anuska_dzuli му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Bella Nella

    Bella Nella Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2024
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    225
    Пол:
    Женски
    Дали и вие имате зголемен апетит, бебе е 1++, на ексклузивно доење, јас сум цело време гладна, мислам дека можам по цел ден да јадам.

    Никогаш не сум имала вака апетит, со првото за време да доење не паметам вака да било.
     
  16. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    Немам зголемен апетит ама ваљда зашто си го програмирав мозокот дека треба да ослабам :drunk:. Иначе сладолед како ми се крка охооо
    Нема врска тоа мала голема, не знам кој ти кажал.
    Има антибиотици кои смее и кои не смее да се пијат и додека се дои и додека си бремена. Јас во двете бремености пиев антибиотик.
     
    На Bella Nella и anuska_dzuli им се допаѓа ова.
  17. LadyInPainting

    LadyInPainting Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2023
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    157
    Пол:
    Женски
    Најнормално е да имаш зголемен аптетит, трошиш многу со доењето.
     
    На Bella Nella му/ѝ се допаѓа ова.
  18. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    1.089
    Допаѓања:
    896
    Пол:
    Женски
    Da bebe 2 meseci samo na doenje, mnogu sum gladna znaci se jadam kaloricno i preku nokj jadam. So kilaza za 10 dena posle porajgaj bev poslaba od pred zabremenuvanje. Mnogu se trosat kalorii so doenje jadi si slobodno
     
    На merriel0 и Bella Nella им се допаѓа ова.
  19. Bella Nella

    Bella Nella Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2024
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    225
    Пол:
    Женски
    Немам проблем со килажата но не секогаш имам време да јадам :lol:
    И кога имам не знам колку ми е доста, и интересно е што ако не завршам со благо како да не сум завршила со јадење (facepalm):D
     
    На sani99, DELFINA81 и снежана2023 им се допаѓа ова.
  20. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    1.089
    Допаѓања:
    896
    Пол:
    Женски
    I jas sakam blago, skrisno kupuvam sladoledi koga shetam bebe posto mm veke pocna da mi vika dosta so blagoto daj zemi lubenica barem:D
     
    На Bella Nella му/ѝ се допаѓа ова.