1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. honey95

    honey95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2012
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    Леле јас со па лубен6цата претерувам, абе дење ноќе само тоа јадам . Мм ми вика срамота е на секои 2дена купувам :rofl:
     
    На снежана2023 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.333
    Допаѓања:
    90.358
    Пол:
    Женски
    Бебе се роди малецко и иако мислев дека нема да го дојам, имам млеко и знам дека сега тоа е најкорисно за него.
    Си фати од прва, ќе цица и спие по 2,3 часа, значи задоволно. Ама јас имам преголема болка додека цица, не само првото влечење него цело време додека трае цицањето. Како можам да си помогнам, оти не се издржува, а жал ми е да му го скратам?
     
    На sani99 и Bella.alleB им се допаѓа ова.
  3. Bella Nella

    Bella Nella Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2024
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    227
    Пол:
    Женски
    Медела ланолинот ми помогна, мене на почеток кога се роди бебе ме болеа, па не, па пак ме болеа, и само мачкање ме спасува.
     
    На .baby.love., mariz, WhiteCat33 и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.198
    Допаѓања:
    7.716
    Пол:
    Женски
    Мораш да го наместиш убаво на града, фаќа плитко затоа те боли. Ја фаќаш градата меѓу палец и 4те прсти од другата страна, го носиш бебе до града и штом отвори убаво широко муце ја ставаш убаво длабоко не само предниот дел треба муцето да му е убаво отворено како нанадвор да му стои не знам дали ме сфати ако не ќе најдам видео да ти пратам од јутуб
     
    На marama му/ѝ се допаѓа ова.
  5. LadyInPainting

    LadyInPainting Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2023
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    157
    Пол:
    Женски
    Болката е најверојатно од лош фат на бебето, тоа е најнормално на почетокот ама стварно е мачно. Пробувај да го тргнеш и да го наместиш поубаво, целата ареола да ја фати. Му треба и него време да научи како. Со лесно.
     
    На marama и anuska_dzuli им се допаѓа ова.
  6. DELFINA81

    DELFINA81 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2019
    Пораки:
    2.291
    Допаѓања:
    8.897
    Пол:
    Женски
    Исто и јас.Мојте бебчиња се 2 месеци,апетит имам ептен голем,после јадење ако не јадам нешто благо како да не сум јадела,најбрзински ми е кремот,отворам капачето и со лажица цап,цап,3..4 пати и полна капа (facepalm)
    Проблем со килажа немам,64 сум,како пред бременост,ама апетит имам,но мн се троши калории со доењето,јас па и дека две,прво едно па друго,а мн често и двете заедно.
    Ќе ручкаме,што да правиме.Нека се живи и здрави и ние со нив.:inlove:
     
    На Ive13, warrior, sani99 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. WhiteCat33

    WhiteCat33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2020
    Пораки:
    735
    Допаѓања:
    1.209
    Пол:
    Женски
    И јас имав таква болка, до срце ме болеше додека го доев ова првите две/три недели беше. Како струја беше болката..во Плодност ми кажаа нормално е треба да боли и време да помине да се навикнат брадавиците и да се отворат каналите.Земав ланолин од медела и стварно тој ме спаси а од болката мислев готово ќе се откажам од доење, ако издржиш сега на почеток после тоа е многу полесно, барем за мене стварно се покажа така како што ми кажаа. Мачкај ланолин колку едно зрнце ориз на секој пола сат ова беше совет од акушерка.
     
    На marama му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.144
    Допаѓања:
    7.107
    Пол:
    Женски
    Да прашам Гинекс Форте вагиналети дали смее да се користи за време на доење. На упатството пише дека нема некој информации околу тоа
     
  9. Трагедијаупмм

    Трагедијаупмм Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2023
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    777
    Пол:
    Женски
  10. Sun&Moon

    Sun&Moon Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    781
    Допаѓања:
    1.098
    Пол:
    Женски
    Ланолин. Безбеден за бебе, немораш да го бришеш пред цицање. Мене многу ми помогна.
    Со лесно!
     
    На marama и anuska_dzuli им се допаѓа ова.
  11. Secret-Angel7

    Secret-Angel7 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    1.022
    Пол:
    Женски
    Следна недела прави 5месеци, за месец дена има накачено само 300 гр. Ептен има стагнација во килажа, во должина е 3цм издолжен и обем на глава е ок. За дивно чудо не ни препорачаа ад на педијатар, ни рекоа да почнеме од утре со вкусови и веќе за 2 недели да дадам прв оброк од 120гр. Некоја со слично искуство, толку рано да почнала со вкусови? Прифаќа бебе?
     
  12. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.575
    Допаѓања:
    16.892
    Пол:
    Женски
    Мајки вашите бебиња што се на измолзено колку мл пијат? Треба да го оставам на свекрва ми, па да знам колку да измолзам, скоро година сме
     
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.924
    Допаѓања:
    75.570
    Пол:
    Женски
    Доколку ти направи и рани, пробај и со вештачка брадавичка... Јас со првото така правев, додека се разработат и сите канали.. Комбинација прави, ставај, вади... колку толку да заздравува брадавичката. И ланолин обавезно на секое мачкај.. Баш убаво што реши да пробаш, ако бебе не те натера да се обидеш... друг никој не може :lol: :inlove:

    И мојава фати уште вчера, денес ептен убаво фаќа влече на празно (некоја капка колострум) и тоа на рамни брадавици успева да завлече. Многу се израдував што фаќа, уште да дојде млеко :inlove:
     
    Последна измена: 31 јули 2024
    На јolene, Ive13, merriel0 и 2 други им се допаѓа ова.
  14. sani99

    sani99 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    2.174
    Допаѓања:
    1.241
    Не ви имаат бебињата грчеви после благо, сладолед итн.... ?
     
  15. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    1.089
    Допаѓања:
    896
    Пол:
    Женски
    Ne
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.575
    Допаѓања:
    16.892
    Пол:
    Женски

    И мојов фати од прва, а млеко јок. Си цуцаше он и на празно во болница. Ме болеа може еден месец додека отрпнат, земи пурелан на мендела и не се стегај во градници, луфтирај колку можеш повеќе ке заздравуваат побрзо. И најважно гледај бебо убаво да фати, чешн го по носето со брадавицата и кога ке отвори усте убаво стави му ја аеролата цела да ја фати.
    Со лесно и убава доенечка приказна да си имате :inlove:
     
    На marama му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Nataliii

    Nataliii Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    420
    Мојава е 6++ во просек пие 100мл, ретко се случува 120мл да испие.
     
    На Carolin. му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.928
    Допаѓања:
    12.336
    Пол:
    Женски
    Зависи од бебето. Првото не испи повеќе од 120мл, дури и како поголема, второво на 5месеца стигна до 210-230мл веќе. Би ти рекла пробај еднаш пред да го оставиш, и обавезно остави 50тина мл плус, во посебно шише, за да не го греат со големата количина, ама да стои резерва. Може да не испие многу кога ќе биде време, па тоа млеко после 1ч веќе се фрла, па да има уште малце да скрпат додека дојдеш. Мене децата не ми се само на измолзено, ама ќе речам дека скоро 30% од времето намерно давам шише дури и да сум дома за да знам точно колку треба за кога не се со мене.
     
    На Evangeliaa22 и Carolin. им се допаѓа ова.
  19. dead.flower23

    dead.flower23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2019
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    438
    Пол:
    Женски
    Мојот е 5 недели пие по 130-150мл кога ке стигне година којзнае колку ќе бара :sweat:
     
  20. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    683
    Пол:
    Женски
    Не мора да значи, поучена од @Spidy, млекото ја менува структурата со самиот раст на бебето и се приспособува на неговите потреби без многу да се накачува во мо. Моето почна со 60 и еве во 4++ стасавме до 150мл, ама не мислам дека ќе качува уште толку… колку имам молзам, покривам со две три дохрани (некогаш и една дохрана). Стварно е попрегледно и точно знам колку јаде… со цицањето се измачивме
     
    На Carolin. и dead.flower23 им се допаѓа ова.