1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.928
    Допаѓања:
    75.584
    Пол:
    Женски
    Цела ноќ, па и сабајлево ме фаќа без неа :inlove: Времето се преполови, 20мин да цица вака макс, а како добие сила сиг и помалку ќе биде (синчето памтам 7-10мин подој траеше, екстра напредуваше). Со вештачката брадавица така 40...Имам една финта со јатки од орев, па од вчера попладне ја применувам и колку толку ми се формира напред испрчено, ланолин мачкам, влажни си се одржуваат. Во болница рекоа и своето млекце е лек за разранети гради, дека има мн вит А. Ама и омекнаа малку, не се како вчера. Домче си е домче, ќе си фатиме ред. Инаку скоро секоја пеленка и е какана со златно жолтки каки, мочка, ваљда е супер знак дека убаво цица..? Ептен е успана од жолтицата, на моменти јас ја будам...
     
    На Madmozel84, Lavender13, Bella Nella и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    735
    Допаѓања:
    687
    Пол:
    Женски
    Да супер е, буди ја со влажно марамче полека, галкај ја, така ќе се разбуди
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.342
    Допаѓања:
    170.755
    Пол:
    Женски
    Има соодветни големини на силиконски брадавици и различни брендови така што секоја може да си најде соодветна. Нема што да се форсира, некогаш на почеток им олеснува на многу мајки.
    Секако, се знае како е најлесно, јас поради тоа и инсистирав со второто воопшто да не почнам со силиконски и трпев огромни болки цели 5 месеци дур фативме ред, ама со првото силиконските ми беа единствен начин да дојам. Така што не мора да се преставува како најголемо зло, битно е бебето да дои, а како, начини има.
     
    На Bella Nella му/ѝ се допаѓа ова.
  4. sani99

    sani99 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    1.241
    [COLOR=rgba(0, 0, 0, 0.87)]Ај ве молам кој пробиотик да и земам?
    Биогаја не и одговара гледам грчеви има а ако не и дадам гледам неможе да се искака..
    И давам колиеф редовно и еспимисан 2 пати
    @Tea SK


    [/COLOR]
     
  5. Mom's_life

    Mom's_life Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2021
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.919
    Пол:
    Женски
    За силиконски брадавици јас споделувам позитивно искуство. Прво бебе и рамни брадавици. Мене ми препорачаа да користам, на цимерката не. И на двете први деца ни беа.
    Првите неколку дена ги користев додека да се оформи брадавицата. После тоа на пола цицање ги тргав и по некој ден сосема ги откачив. Не е се црно бело со доењето. Зошто подливи, рани да се прават на брадавицата кога може да се заштитат на некој начин.
    Второто одма фати без силиконски ама полесно каде каде беше на веќе се оформено.
     
  6. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    735
    Допаѓања:
    687
    Пол:
    Женски
    Јас по препорака на педидијатарот од вакциналниот пункт земав бебитол Неонејт, задоволни сме
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Madmozel84

    Madmozel84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2021
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    107
    Пол:
    Женски
    Devojki zdravo, citam po vasite komentari deka spomenuvate kinsultant po doenje/dula po ime Jasna. Vo mimentov imam predizvik vo.vrska so doenjeto pa ako moze da mi dadete nejzin kontakt bi mi godelo mnogu i ako nekoj znae na koj princip raboti ako ne mu e maka bi bila blagodarna da mi objasni. Fala vi.
     
  8. sani99

    sani99 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    1.241
    Каде го има?
    Може слика
     
  9. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    735
    Допаѓања:
    687
    Пол:
    Женски
    [​IMG][​IMG]





    Повели
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.333
    Допаѓања:
    90.358
    Пол:
    Женски
    Каков антиперспирант користите?
    До сега користев на Геровитал ама мирисот е малку појак и страв ми е да не му смета на бебе.
     
  11. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    735
    Допаѓања:
    687
    Пол:
    Женски
    Кристален камен користам две години веќе, на мокра кожа се става. 24 х сум фри. Антибактериски делува
     
    На marama и sani99 им се допаѓа ова.
  12. Bella.alleB

    Bella.alleB Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    2.469
    Пол:
    Женски
    Ben & Anna green fusion. Презадоволна сум.
     
    На marama му/ѝ се допаѓа ова.
  13. intj_girl

    intj_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2023
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    1.232
    Пол:
    Женски
    Јас конечно успеав да ја дојам овие два три дена со силиконска брадавица, иначе нема шанси, е сега доењето трае по 10 минути отприлика и обично е на една града, претходно пиеше цело шише од 150мл, дали вака со доење по 10 минути ѝ е доволно?
    И дали да продолжам да се молзам со пумпа редовно или да намалам сега?
     
  14. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    735
    Допаѓања:
    687
    Пол:
    Женски
    Кога се породи, колкаво е бебето?
     
  15. intj_girl

    intj_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2023
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    1.232
    Пол:
    Женски
    Денес точно три недели. Кога се роди беше 7 дена на интензивна, воопшто не пробавме цицање, кога ја земав веќе беше навикната на шише и пиеше по 60 мл. Не е мало бебе, 3400 се роди.
     
  16. Liza38

    Liza38 Активен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2024
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    https://bebelogija.mk/kontakt/
     
  17. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    735
    Допаѓања:
    687
    Пол:
    Женски
    Затоа те прашувам… многу пие од шише и не знам дали би наваксала. Секако ставај си ја нон стоп, види дали ќе ѝ е доволно- може нема да ѝ е проблем и ќе си исцицува колку ѝ треба…
     
    На intj_girl му/ѝ се допаѓа ова.
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.928
    Допаѓања:
    75.584
    Пол:
    Женски
    Пак јас...
    Денес бебе се подосвести и е побудна. До 6 си цицаше така на 2ч. Е од 6 навака, како пијавица е. Цицаше во 6ипол, па во 8, па во 10, и еве ја пак е на цице (а цица 20-30мин). Не плаче, кенка и трча маратон, црвена пиперка станува. Може да се веќе грчеви? Вторникот е родена... Цица асално, полни пелени. Вака на пола час, 1ч кога бара, другата града да и ја нудам? Или...
    Давам по препорака 4х4 колиеф и 1х5 БиоГаја.
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.576
    Допаѓања:
    16.896
    Пол:
    Женски

    Биогајата прави запек кај многу бебиња. А штом се црвени и трча со ноџињата можно е. Масирај меше и стапалца, кај нас масирање стапалца помагаше многу веднаш после тоа какаше, ми кажа педијатарит кај што се породив. Дали имаше врска масажата или не појма немам, ама после бањање обавезно масирав и ке се искакаше.
    Знаеш за грчеви веќе кружни движења на меше, топло исто рака, вежбај ја со ноџињата имаш на yt многу видеа за тоа како.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  20. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.928
    Допаѓања:
    75.584
    Пол:
    Женски
    Ама она па кака, скоро секоја пелена и е какана... Сега последно кога ја ставив да цица, како ја ставив прдеше и какаше. Заспа цицајки, какана.. да ја пресоблечам пак стана и беше мирна будна некое време, сега пак се нервира (закенкува, трча, мафта 200 на саат со раце и црвенее). Ама вака трча уште од 3ти ден :D Сега само повеќе... Дали да ја ставам вака на секое на града и на која града... хаос ќе си направам, незнам јас вака без ред :drunk: Или да запазувам да има бар 2ч?
    Ќе видам за масажите..
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.