1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. Bella Nella

    Bella Nella Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2024
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    229
    Пол:
    Женски
    Грчеви педијатар ни кажа по 14 дена дека се појавуваат, топла препока да си се снабдиш со инфакол до тогаш.


    Според меме најдобро бебе да цица кога сака и колку сака, па понатаму ако можете и ред да направите, иако најверојатно сам по себе ќе се направи.

    Моето е скоро 2 месеци понекогаш цица на 2 часа, понекогаш на 3, ноќе на 4-5-6 часа зависи.
     
    На Ive13, marama и mariz им се допаѓа ова.
  2. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.244
    Допаѓања:
    104.882
    Пол:
    Женски

    Lush - Aromaco
     
    На marama му/ѝ се допаѓа ова.
  3. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.929
    Допаѓања:
    75.589
    Пол:
    Женски
    Не се сепак грчеви, баш си е барање за цице. Се консултирав со Наташа од Доење со љубов, па ме насочи како што зошто. Најверојатно од што е успана не се доцицува некогаш (иако дреме на цицка, тоа не е активно цицање...). Кога ќе приметам дека веќе си дремуцка, а не е 1:1 цицање (влече голта е 1:1), а веќе 4:1 не е активно цицање влече влече влече влече па голта... да правам компресии. Рече нормално е и да има периоди кај што цица на 2,3,4ч, а нормално е да се случи такво cluster цицање. Битно да полни пеленки. Петок сме на првата контрола, па тогаш ќе видиме дали добро тераме..
     
    На Mother of 2boys, Bella.alleB, Malatasirena123 и 4 други им се допаѓа ова.
  4. Doris_

    Doris_ Активен член

    Се зачлени на:
    8 мај 2022
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Да споделам исто позитивно искуство со силиконски. Веќе 7 месец цицањето е со нив. Бебо напредува супер, имам колку што му треба, можеби не за замрзнување ама има и за едно екстра шише за во фрижидер. Се навикнавме така и важно ми е што воопшто успеавме. Сега гледам дека сам пробува и без силиконска и му успева, без многу да го форсирам.
     
    На Mother of 2boys, intj_girl и Bella Nella им се допаѓа ова.
  5. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.345
    Пол:
    Женски
    Се смеам и морам да ве прашам...ќерка стана љубопитна за пупкиве, па почна да ги пипка, да штипе, ги анализира :rofl: прават и вашиве вака? :rofl: Се смеам и и зборам "да бе мама, од тука доаѓа млекцето" :rofl:
     
    На Mother of 2boys, merriel0, intj_girl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. CvetCvet

    CvetCvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2020
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    1.290
    Пол:
    Женски
    Мајки дали ви се има појавено алергија на раце додека доите, како ситни црвени точки.
    Прво мислев дека ми е од топлово, од што ја држам во раце, пеленки што ставам преку рака додека цица...а се баш онакви од пот летно време што може да се појават како точки црвени, ама овие два дена приметив дека почнуваат да ме чешаат штом почне да цица од мене.Инаку се породив царски на 18.07.
    Денививе ќе одам на лекар, но ако некоја имала искуство со вакво нешто да сподели би ми значело.
     
  7. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.199
    Допаѓања:
    7.718
    Пол:
    Женски
    Да :x(facepalm) се трга и така ко што стои на 4цм од неа зјапа и ја грепка со показалец:rofl:
     
    На Cherry blossom89 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    4.445
    Пол:
    Женски
    Една недела како сме дома, навечер ме фаќаат трески па жештини а температура немам, патронажната ми рече од млекото ми е и ко ќе ми е така да се одмолзувам, ама да не си напрам беља и да молзам и да дојам? До душа тој навечер на три четири саати цица :?:
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.199
    Допаѓања:
    7.718
    Пол:
    Женски
    Молзиш само да олесниш никако до крај
     
    На flower55555 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. intj_girl

    intj_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2023
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    1.232
    Пол:
    Женски
    А зошто не до крај?
     
  11. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    4.445
    Пол:
    Женски
    Ќе пробам така, вака не осеќам тежина во градите нормални се меки ама треските ме омалаксуваат скроз..
     
  12. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.937
    Допаѓања:
    12.342
    Пол:
    Женски
    Зошто може да си направиш хиперлактација и мастит. Треба да се празнат градите само колку што бебе ќе испие, особено ако нагло ти надојде млеко.
    Во обратна ситуација, ако нема млеко тогаш секогаш треба да се празнат до крај за да се стимулира да се создава повеќе.
     
    На joy1, Antebellum, flower55555 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. kiwikiwi

    kiwikiwi Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2024
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Вчера породена, дали можам уште денес да пијам лактил?
     
  14. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    735
    Допаѓања:
    688
    Пол:
    Женски
    Не, не почнувај ни со чај, нека надојде прво природно да не направиш проблем, па премногу да ти надојде.
     
  15. merriel0

    merriel0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2023
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    413
    Пол:
    Женски
    Ајде сонц прати ми во приватна порака слика како ти изгледа алергијата. Јас после пораѓај воскреснав од postpartum hives и алергија на клексан.
    Дури бев и на терапија. А осипот ако ти е тој... коприва не е рамна. Инаку исти ден сме породени царски. Само мене веќе ми се прибира осипот.
     
    На CvetCvet му/ѝ се допаѓа ова.
  16. dead.flower23

    dead.flower23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2019
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    438
    Пол:
    Женски
    Мајки, јас се решив се ставив на диета еве веќе 2 ипол недели сум ослабнав 5 кила се здебелив 20 во бременоста и неможам да се гледам во огледало само на тоа мислам сакам да си го вратам телото. Бебето само што ми направи 40 дена го хранам на секој 3 саата со мое измолзено млекце и супер си напредува и јаде. Но бидејќи мојата диета е ригорозна 1 на ден јадам пообилен оброк ми е страв да не ми секне млекото приметив деновиве ми треба подолго да измолзам истата количина не сакам да ми се намали кажете ми совет или некоја од вас што била на диета и доела...само не ми кажувајте да прекинам диетата зошто мр мава ма психа да се гледам ваква сакам до нова година да бидам иста како порано, млада сум не ми личи да изгледам вака..исто и за малото не сакам да ми секне млекото и да му давам АД. Ве молам за совет очајна сум .
     
  17. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.199
    Допаѓања:
    7.718
    Пол:
    Женски
    Вака.
    Диета не е да се изгладнуваш и да јадеш 1 на ден без доење а не па со 40 дневно бебе! Имаш прекрасни програми на Ана и драгана фит лајф, не смееш да се оставаш со толку малце внес на калории во ден. Млекото што може да ти го снема може, него и ќе се струполиш ти негде со се детето. За слабеење се јадат 3 балансирани оброци и ужина!!!
    Пиши ми лп да ти пратам план за исхрана имам еден
     
    На mariz и CvetCvet им се допаѓа ова.
  18. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.937
    Допаѓања:
    12.342
    Пол:
    Женски
    Нема шанси да си на строга диета и да имаш млеко. До 6 недели обично не е регулирана лактацијата па може да има и повеќе млеко, ама наскоро ќе се намали, што е нормално. На тоа плус ако си со редуцирани калории, чудо би било да остане млекото. Мораш да избереш што ќе ти биде приоритет во моментов, зошто диета и доење не иде заедно. Можеби кога ќе почне бебе да јаде цврста храна, ама на 40 дена сигурно не.
    Инаку со доењето само со добра здрава исхрана исто така ќе симнеш килажа зошто доењето троши многу калории. Јас не знам како издржуваш со еден оброк на ден, јас додека не престанав да дојам ноќе мислам дека јадев исто како бебето, на секои 2ч, плус вода и благо еден куп.
     
    На Mother of 2boys, Sunrise!!!, mariz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. CvetCvet

    CvetCvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2020
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    1.290
    Пол:
    Женски
    Секако и да сакаме никогаш не може да се измолземе до крај, секогаш во градите останува 30% млеко бидејќи организмот никогаш не може да знае кога бебето ќе посака да цица пак.
     
    На intj_girl му/ѝ се допаѓа ова.
  20. CvetCvet

    CvetCvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2020
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    1.290
    Пол:
    Женски
    Обиди се да побараш на нет, има многу програми за слабеење после бременост (една членка веќе ти посочи за програмите на Драгана ФитЛајф) кои се со балансирани оброци на ден и кои не само што ќе те ослабнат туку ќе ти направат и ти да се чувствуваш убаво.
    Ригорозните диети само ќе ти направат проблем после некое време, нема да можеш да го издржиш заморот што ќе ти се јави за брзо време.
    Хормоните сега ти работат за да се вратат во нормала и нормално е да не ти се допаѓа тоа што го гледаш во огледало, но верувај дека имаш време да мислиш на слабеење.
    Сега фокусирај се на најубавото нешто што го гледаш пред тебе, твоето бебче :l: бидејќи доењето и те како троши калории и прави се за да можеш да го доиш и понатака, и со балансирана исхрана, со три оброци на ден, со ужинка, течности само плус ќе си ја постигнеш посакуваната тежина.