1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.684
    Допаѓања:
    6.703
    Пол:
    Женски
    1 оброк на ден не е диета, непотребно изгладнување е.
    Јас сум на постење 14 саати откако направи малово 40 дена. За некој ден ќе прави 2 месеци, до сега симнав 14 кила, а се здебелив 20 во пораѓај.
    Инаку да, ќе ти секне млекото ако не јадеш доволно калории. Стави се на режим со здрава храна и ќе ослабеш. Јас со првото се здебелив 24 кила, за 4 месеци се вратив на почетна килажа, а не гладував.
     
    На CvetCvet и sani99 им се допаѓа ова.
  2. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    735
    Допаѓања:
    688
    Пол:
    Женски
    Како човек со вишок килажа тотално те разбирам. Во доење треба плус 500 калории да внесуваш од обично, а камо ли да не јадеш… сите девојки горе ти напишале сѐ. Јади повеќе протеини, месо, риба во сите варијанти, салати со месото и ќе видиш како ќе симнеш. Мора протеин за да се топи салото, вака само мускулната маса ја намалуваш. Имаш протеински пудинзи ако те фати стрф за благо, чоколадо за дијабетичари. Значи протеини, ВОДА и секако помалку стрес
     
    На mariz и CvetCvet им се допаѓа ова.
  3. intj_girl

    intj_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2023
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    1.232
    Пол:
    Женски
    Мислам дека од самото доење ќе ослабнеш, не мора многу ригорозна диета, само здрава храна.
     
    На DELFINA81 и CvetCvet им се допаѓа ова.
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.929
    Допаѓања:
    75.589
    Пол:
    Женски
    Мајки ми стигнаа прслучињата. Две прслучиња со достава 850ден. Супер се, мек убав памук..:)
    20240806_181303.jpg 20240806_181320.jpg 20240806_181428.jpg

    Од тука тие.
    Screenshot_20240802_171024_Facebook.jpg

    Имам неколку прашања:
    Нормално ли е бебе да не ждрига после цицање? Ретко да ждригне...
    Што смеам за главоболка? Ми почна главоболката (нус појава од спиналната) од вчера. Ја имав и со првиот царски и траеше мин една недела... Главата страшно ме боли при седење и стоење, а при право лежење на грб не.. Толку ме боли што не можам очи да отворам убаво... Бруфен смееше?
     
    На flower55555, kozuf, baguf4e и 2 други им се допаѓа ова.
  5. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.333
    Допаѓања:
    90.358
    Пол:
    Женски
    @mariz и моево бебе ретко ждрига. Вчера педијатарот ми рече дека е нормално и да не се грижам. Мене тоа ми беше прво прашање бидејќи ми беше страв да не не правам нешто ко што треба.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.929
    Допаѓања:
    75.589
    Пол:
    Женски
    И мене таму одма ми оди паметот, дека не цица доволно и затоа не ждрига.. :?: А не ни бљуцка. Со другиве ми се случувало ако не ждригнат да бљуцнат после.. Едвај чекам петок контрола..
     
    На marama му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    735
    Допаѓања:
    688
    Пол:
    Женски
    Може да не ждрига, бебињата кога цицаат- кога убаво фаќаат града и прават вакум не ждригаат- барем има такви случаи, едноставно не голтаат воздух. За глава кетонал и бруфен и многу вода
     
    На marama и mariz им се допаѓа ова.
  8. Secret-Angel7

    Secret-Angel7 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    1.027
    Пол:
    Женски
    Ама зошто тоа само кај мене не е случај :( сите ми викаа ќе доиш ке ослабеш, јас не можам да се соземам од апетит. Ниедно кило не симнувам, само си накачувам. И Драгана и Ана се живо уплатив, ми се јаде и ми се јаде. За благо да не зборувам. Никогаш во живот не сум имала проблем со килажа, сега сум очајна! Не знам дали некогаш ќе бидам пак како што бев. Целулит имам за извоз, а на антицелулитни не смеам.
     
  9. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.936
    Допаѓања:
    12.342
    Пол:
    Женски
    Епа ете свесна си и сама дека од јадење качуваш. Особено од благо. Инаку доењето троши многу калории, ама проста математика: ако тебе ти треба 1500 за да функционираш, +500 за да доиш, а јадеш над 2000 калории (што многу лесно се надминува со лоша исхрана), нормално дека ќе качуваш тежина.

    Со првото дете качив 12 кила во бременост и на 10от ден од пораѓајот сите ги симнав. Ама затоа кога удрив на јадење заради доењето, а после 2-3 месеца доев само 4 пати на ден, до 5от месец веќе качив 3 кила. Во 5те години до втората бременост качив уште 2-3 кила. Пак во бременост качив 12 кила, и пак ги симнав, ама тие вишакот од претходно останаа. И сега еве бебе е 5мес и пак почнав да качувам. Ама овојпат на време реагирам. Само благото да го скратам, и убави оброци да јадам наместо мачканици, повеќе салата, и пак со доењето ќе се стабилизирам. И да не го симнам вишокот барем да не качувам повеќе.
     
    На Mother of 2boys му/ѝ се допаѓа ова.
  10. dead.flower23

    dead.flower23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2019
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    438
    Пол:
    Женски
    Јади додека си бремена па јади и сега додека доеш ќе фати 2 години више ..2 дена пред пораѓај добив и стрии на стомакот градите на ништо не личат ...само што завршило доењето еве пак поминале 3 саата па пак поново истото. Голема жртва е ова не ни бев свесна на почетокот ...криво ми е цело време се споредувам со други девојки на улица па и со самата себе пред бременоста... кога бев последно на цтг пред пораѓај до мене една жена со стомакот цел покриен у стрии од горе до доле ми се слоши .
     
  11. Giiirl23

    Giiirl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2021
    Пораки:
    487
    Допаѓања:
    341
    Пол:
    Женски
    Нема потреба од споредби. И зошто толкав притисок да се врати телото толку брзо? И да не се врати веќе никогаш баш истото тело од пред бременост, да сме здрави и живи. Излегол човек од нас. Можам да живеам со тоа градите да не ми се веќе исти, многу побитно ми е доењето. Преблагодарна сум што можам да си го хранам бебето со градите, па како сакаат нека изгледаат.

    А не, никој не вели да се јаде во бременоста, баш сите нагласуваат не јади за двајца. А за време на доење ете сите пишале дека се трошат екстра калории. Нема друг начин освен хранење правилно, балансирани оброци колку што се може и некаква активност.
     
    На Mother of 2boys, warrior, tinkerbell22 и 4 други им се допаѓа ова.
  12. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    735
    Допаѓања:
    688
    Пол:
    Женски
    Мене ми е со стрии од горе до доле, цела сум. Нема потреба од лошење и споредби… човек донесов на свет, па плус и патолошка со атрофирани мускули
     
    На intj_girl и Giiirl23 им се допаѓа ова.
  13. dead.flower23

    dead.flower23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2019
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    438
    Пол:
    Женски
    Нема врска секако јас зборам глупости ме фаќаат кризи на моменти
     
    На Evangeliaa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. tinkerbell22

    tinkerbell22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2024
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    3.199
    Пол:
    Женски
    И јас сум со стрии на стомак,на гради,нозете цели,градите ми се овиснати од што доев и си го сакам телото такво какво што ми е. Мајка-Една титула погоре од кралица. Што би можело да е поважно од нашите деца?
     
    На Giiirl23 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. dead.flower23

    dead.flower23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2019
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    438
    Пол:
    Женски
    Не е сеедно кога ќе се погледнеш во огледало и не ти се допаѓа тоа што го гледаш , кога се прашуваш дали маж ти сеуште го привлакаш, кога ќе одиш на плажа и сите топ а тебе ти е срам во купаќи да се облечеш. А кој ќе ти каже фала никој детето не ни знае што жртва сме дале за него. Затоа колку и да си викате не ми е гајле задоволна сум си не е така и никогаш нема да биде сеедно особено за некој кој е опседнат со изгледот како јас.
     
  16. DELFINA81

    DELFINA81 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2019
    Пораки:
    2.291
    Допаѓања:
    8.897
    Пол:
    Женски
    Јас оваа бременост се поправив 18,да не кажам 19 кг.со близнаци бев.
    Ги дојам,само да доење се,не сум на диета,јадам се'што ми се јаде и благо и сите салтанати...за еден месец си вратив стартната килажа.64 кг.
    Со доење може да се изгуби килажа и те како.
    Така да можеш и ти.
    Само напред.
    Диета и доење не одат заедно.
     
    На intj_girl, Giiirl23, Fenix05 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Bella Nella

    Bella Nella Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2024
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    229
    Пол:
    Женски
    Имаш време да си се средиш, и убаво е за менталното здравје да го направиш тоа, но не си прави притисок дека тоа мора да се случи за неполни два месеци од породување, и не по цена да снемаш млеко, потешко ќе ти е ако не доиш мислам.

    Јас од доење и не јадење благо и газирано се вратив скоро на истата килажа од пред бременоста за неполни два месеци и се радувам за тоа, убаво е секако но не по цена на млеко.

    Ќе ослабиш секако, стриите нема да се познаваат толку со тек на време, уживај во овие мигови на новороденче, не се враќаат, а твојата килажа ќе се врати.
     
    На marr1ja, dead.flower23 и Giiirl23 им се допаѓа ова.
  18. Bella.alleB

    Bella.alleB Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    2.469
    Пол:
    Женски
    И јас сум далеку од килажата што бев а веќе три месеци имаме. Слаба бев без ниту една стрија, сега сум цела стрии во бутовите и проширена во колковите. Не дека сега изгледам дебело но сум далеку од тоа што бев и ниту едни фармерки/панталони/фустани со патент не ми се точни. Нормално, сакам да си ја вратам килажата но не се преоптеретувам дека морам сега и веднаш. Пред се сум пресреќна и преблагодарна што го имам син ми, па се останато е во втор план и се постигнува со тек на време.
     
    На Giiirl23 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    735
    Допаѓања:
    688
    Пол:
    Женски
    Апсолутно не е сеедно, скроз те разбирам
     
  20. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.929
    Допаѓања:
    75.589
    Пол:
    Женски
    Нема на ништо да личиш ако ослабеш така брзо, верувај. Со нормална исхрана и малку вежби, пешачење да... ама вака со таков строг режим, после тоа може слаба ќе си ама како болна ќе изгледаш... и мускулите и масно ткиво, се ќе ти отиде. Подобро постепено, него само коски и кожа да си. Подобро периодов оди обнови купи нешто во кое поудобно ќе се чувствуваш.
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.