1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    1.089
    Допаѓања:
    898
    Пол:
    Женски
    Мајки смеам да се фарбам?
     
  2. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    735
    Допаѓања:
    688
    Пол:
    Женски
    Да
     
    На снежана2023 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.691
    Допаѓања:
    1.552
    Бебе е 2 и пол месеци онај месец така еве сега пак 2 3 дена послабп цица... или па на подолго време бара нз како да мислам... битнп не е исто како претходнп... и минатиот месец вака ми правеше па пп 3 4 дена се стабилизира пак си се врати на старо дури и помислив дека нема веќе нз неш се случило дадов и ад ама од 30 мл повеќе не ми испил ... мн ретко 60 да испие кои не се ни скроз испиени ни тие... си викам. Ке се стабилизира и сега за некој ден... ми тррба искуства дали и кај некој друг вака се дешава
     
  4. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.691
    Допаѓања:
    1.552
    Кас користам на алое вера гелот...
     
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.929
    Допаѓања:
    75.590
    Пол:
    Женски
    Скок во развој да не е? Сум заборавила кој периоди беа..
     
  6. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.691
    Допаѓања:
    1.552
    Не сме во скок... и јас заборавив ама се сеќавам со првото доста пати штрајк ми правеше
     
  7. goldenjanuary

    goldenjanuary Активен член

    Се зачлени на:
    20 август 2023
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Што препорачувате да пијам за време на доење? На почеток сме, 3 дена е бебе старо, сакам да земам нешто за мене и за енергија да ми дава
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Lady..M

    Lady..M Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    713
    Пол:
    Женски
    Жени аман,трето доено дете,ама прв пат ваков проблем.Значи градиве неможам да ги опоравам .Пукнатини ко посекотини,дури и крв ... Се молзам за да позаздрават но некако бавно.Се мачкам редовно со крема.Бебе е 6 недели.Шо ви помогнало за рагади ? Веќе на раб сум да откажам цицање ,а не сакам
     
  9. intj_girl

    intj_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2023
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    1.232
    Пол:
    Женски
    Нели после доење бебето заспива или се смирува? Моево зајде што од плачење што од лакомост, нема начин да се смири, шише ако му дадеш ќе се изнаголта па ќе повраќа после, мислев ако цица од града ќе се смири и тоа нема врска, уште повеќе бара одма после тоа и така 24/7. Некоја идеја како да се смири да заспие?
     
  10. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.200
    Допаѓања:
    7.728
    Пол:
    Женски
    Колкаво е, да не не ти е убаво надојдено млеко па да е гладно? Пробај шише со 0 цуцла да не тече само и тргај на некое време ако голта лакомо. Да не се грчеви? А ти даваш града мислејќи гладно и уште толку го заболува
     
  11. intj_girl

    intj_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2023
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    1.232
    Пол:
    Женски
    Три недели има, цело време е како задишано и додека цица, како вознемирено. Јас имам дури и многу млеко. Сега скоро почна да цица, претходно само со шише беше и пукна за цицање, сама ја бараше градата, еве сега кога цица пак не се смирува. Пет саати ја думкаме и храниме, за едвај да се опушти еден саат да дремне и после пак од ново. Грчеви мислам дека нема, не сум приметила.
     
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.929
    Допаѓања:
    75.590
    Пол:
    Женски
    Мајки ај совет. Почна да ме вади од памет цицањево на 1ч. Не е по цел ден така, ама знае да затера пола ден... Плус од старт има зелено во каките, течни и се доста, а некои и скроз зелени. Една сега што искака од памет ме извади, светло зелена со слуз. А цица еден подој на една града, друг на другата. Исцицува убаво се, стига ваљда до покалорично млеко. Инаку секоја пелена и е какана 7,8...
    Јас имам мака со лактоза, а и синчето исто така. На тест и кај мене и кај него е 100% интолерација (хомозигот). Најниска активност на ензими имаме... Може ли и кај малово да е такво нешто? И дали нешто би можела да направам?
     
  13. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.978
    Допаѓања:
    76.277
    Пол:
    Женски
    Ги мачкав со ланолин и со мајчиното млеко. Помина после 40 дена негде. Ако можеш, колку можеш не ги покривај со ништо, така заздравуваат најбрзо. И многу трпение дур да заздрават. И јас инаку со третото имав најголеми рани, температура и почеток на мастит, ама како преку ноќ да се смири и да ми помина.
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    735
    Допаѓања:
    688
    Пол:
    Женски
    Само електролити и тоа на рестора флор во комбо со пробиотик- детските со вкус на малина. Мене ми делуваат како ред бул
     
    На sani99 и mariz им се допаѓа ова.
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.929
    Допаѓања:
    75.590
    Пол:
    Женски
    Во сите аптеки ги има? Може слика...
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. dead.flower23

    dead.flower23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2019
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    438
    Пол:
    Женски
    Мајки бебето почна последниве 2-3 денска кога пие млеко го враќа назад со јазичето и се истура незнам зошто така прави досега секогаш го шмукаше цело шишенце инаку е 6 недели некое искуство?
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. merriel0

    merriel0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2023
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    413
    Пол:
    Женски
    Мене ми какаше бебле така зелено со слуз после периодот од денот коа и давав десна лева десна лева за да ми надојде млеко. Во твојов случај не знам... Инаку ваљда треба да и даваш colief капки, тие као на секој подој ги даваат и ја разградува лактозата во мајчиното млекце. Јас ги земав пред некој ден од вивалек 720 денари ама не ни ги отворив сеуште мислев дека грчеви има, ама бебле стрвно и гладно било. А и да, и почнаа грчеви, ама мислам дека не и се од лактоза.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  18. sani99

    sani99 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    1.244
    Може слика? Како ми треба
     
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.929
    Допаѓања:
    75.590
    Пол:
    Женски
    Давам и колиеф, цица скроз ми омекнува града... баш ме чуди зошто вака. Вака видливо и напредува. Утре сме на мерење и ќе видиме...
    Ми рекоа да зимам и јас пробиотик, дали некоја пие и каков?
     
    На merriel0 и sani99 им се допаѓа ова.
  20. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    735
    Допаѓања:
    688
    Пол:
    Женски
    upload_2024-8-8_9-23-22.jpeg Povelete
     
    На merriel0, sani99 и mariz им се допаѓа ова.