1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.929
    Допаѓања:
    75.590
    Пол:
    Женски
    Фала :hug:
    Мене страв ме фаќаше, да не намалува млекото поради тоа... ама утеха ми дадовте дека и да отидам хипер, значи не може да се намали млекото...
    Се подув ако веруваш со течности (чај за лактација колку што смее, вода многу, леден чај од праска), плус овес си јадам. Стрес знам дека не треба ама вчера се изнаплакав мислејки дека ми секнува (facepalm) Денес пак пробав ја молзев еднаш левава, има млекце иако е мека... Плус а дојде време за доење, таа што е на ред или некогаш и двете оддеднаш... течат сами. А бебе како влече лелее, особено 2,3 дена. И поминува жолтицата и тешко мама сега :D
     
    На Sofi.ja, merriel0 и Bella Nella им се допаѓа ова.
  2. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.392
    Допаѓања:
    32.815
    Пол:
    Женски
    Левата града после сите години доење уште проблеми ми прави. Пред 3 год средната ќерка кога се учеше да цица ми направи рагади и брадавката ми беше буквално како откината, еве после толку време сега пак истото ме снајде.
    16 месеци е малата,цица два три пати во денот но веројатно во спиење лошо има цицано и имам модрица на аеролата и брадавката како пресечена изгледа и гледам нешто бело тече, ми личи на гној.
    Дури и на градникот оставило мала жолта флека така да сигурно гнои.

    Освен ланолин што друго да ставам? Ја прашав докторката моја ми вика Тобрекс маст ама мене ми е шубе некако.. не знам дали да прекинеме доење скроз или сепак може да го средам овој проблем?
    Боли страшно, вчера и дадов малку на таа страна затоа што ми се полни мислам повеќе таа града, ама денес и на допир ме пече и боли, не би издржала ниту еден подој мислам.
    Помагајте ако можете :worried:
     
  3. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.450
    Допаѓања:
    1.947
    Пол:
    Женски
    Jas imam problem so mlekoto. Nikako da nadojde, 6 den od poroduvanje. Bebe vleče tegne pišti ja ne znam da ja namestam li što li e, Bog da čuva...
    Ima i resička pod jazičeto pa kao toa smetalo, ne veruvam jas sum kriva nešto sigurno...;(;(;(;(;(
    Bez ad nikako...
     
  4. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.200
    Допаѓања:
    7.728
    Пол:
    Женски
    Ако има подврзано јазиче средувај со време, не си ставај јадови стресови на душа плус. Брза кратка интервенција е мислам @Evangeliaa22 правеа на бебче па после се среди. Во болница не ти објаснија како треба? Патронажна побарај. Давај ад додека воспоставите да не гладува бебче и да си ти посмирена кога е на града да не плаче многу. Ќе биде во ред.
     
    На Evangeliaa22 и LadyInPainting им се допаѓа ова.
  5. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.450
    Допаѓања:
    1.947
    Пол:
    Женски
    Patronažna voopšto ne dojde, vo bolnica na gak tie pedijatriskite krš se znači...
     
  6. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    735
    Допаѓања:
    688
    Пол:
    Женски
    Готово ѝ пишав, само брза да е
     
    На Stela Maris му/ѝ се допаѓа ова.
  7. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.683
    Допаѓања:
    23.715
    Пол:
    Женски
    Што кога боли едната града?
    Многу силно ме боли кога влече, иако сум упорна, сега боли и кога не е на града, почнав баш болки да осеќам.
    Мачкам ланолин, ставам едни ладни облоги од пантенол специјално за ова, ама боли ненормално?
    Да не го ставам на таа града, или друго чаре?
    Да напоменам трет ден ми е, немам баш млеко.
     
    Последна измена: 10 август 2024
  8. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.333
    Допаѓања:
    90.358
    Пол:
    Женски
    Стави шише со топла вода над градата ако те боли градата не брадавицата. Значи многу топла вода во шише, шишето завиткано во пешкир и над градите. Мене тоа многу ми помогна кога почна млекото. Брадавиците сеуште ме болат, за тоа не најдов лек иако се мачкам со ланолин.
     
    На Meddy и senza.parole им се допаѓа ова.
  9. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    1.292
    Допаѓања:
    5.743
    Пол:
    Женски
    Брадавиците ќе поминат уште малку. Нема да е се така. Внимавај да го наместиш бебето убаво само при цицање и ќе се залечат.
     
    На marama му/ѝ се допаѓа ова.
  10. honey95

    honey95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2012
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    Мене кога премногу ме болеше десната, го ставав бебето прво на неа кога знаев дека е гладно и нема да ме тегне за џабе да ме боли. А кога му треба само гушкање или играње, на пример цицал пред пола саат и сега бара пак - тука е левата.
    И еве уште ми остана у навика така прво десна му давам да испразни па ако бара уште и лева. :D
     
    На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.929
    Допаѓања:
    75.590
    Пол:
    Женски
    Аии се породи :inlove: Честито, живо и здраво нека е! :hug:
    Мене ми е веќе 12ти ден од пораѓај, боли корне сеуште. Демек престана да боли, ама бебево 2,3 дена како цица страшно влече и сега пак ме боли :sweat: Среќа боли први 2,3мин и после веќе се трпи. Гледај да ги одржуваш некако влажни, мачкај ги и со свое млекце или колострум.. ланолин секако и трпение :sweat: Јас психички се спремам за секое ставање на града, особено на левава.. и како ја лапне, со лакт стискам во перница за да не ги стискам забиве :shake:
     
    На sani99 и senza.parole им се допаѓа ова.
  12. sani99

    sani99 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    1.244
    Мајки сите кои давате Колиеф на колку часа размак давате? Ако цица на 45 мин како би давале??
     
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.929
    Допаѓања:
    75.590
    Пол:
    Женски
    Мене ми рекоа 4х4, тоа доаѓа на 6ч. Ама и ние сме без ред, цица на 40мин, на 1ч, на 2ч, на 3ч, па давам отприлика да се поминати 6ч.. Почнав и да запишувам подои во телефонот и како што и давам (Колиеф, д3, пробиотик) (facepalm)
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Lady..M

    Lady..M Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    713
    Пол:
    Женски
    Исто.7 недели ми е малава никако да оздрават.Се молзев да заздрават,ама кога почна да цица уште одма ме прави како со нож сечена.И кај мене има таков исцедок .Веќе на раб сум да се откажам од доење поради болката
     
  15. yazanna

    yazanna Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2020
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Здраво,дали на некоја и се случило да има вовлечена брадавица на едната града после порагај и да нема млеко веке 4 ден..а од другата имам по две капкки..
     
  16. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.450
    Допаѓања:
    1.947
    Пол:
    Женски
    Ja pobudalev znači ...nema mleko pa nema, nedela cela od porogjaj pomina
    Bebe plače, nešto vleče, ja ko kje stisnam oskačaat po nekolku kapki, za nea koga vleče ne znam dali nešto i kape. .bez ad ne pominuvame..katastrofa
    Pumpicata električna priča za sebe . ... Tuš so skoro vrela voda, nekoja obloga topla, ja kolku umeam masiram vekje modrici imam od tolku stiskanje, toa ni edna kapka ne vleče, povekje račno mi iskača..ili ja ne znam da namestam toa vakumot, užas
    Pijam poza, laktil kapsuli, lakta miks čaj..
    Pritisokot 140/100 mi ostana ušte

    Raspad sistema ;(;(;(;(;(;((facepalm)(facepalm)(facepalm)
     
  17. Bella Nella

    Bella Nella Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2024
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    229
    Пол:
    Женски
    the.mama.coach
    Многу корисен профил на инста.
    За доење има многу добри видеа.
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. PollyPocket

    PollyPocket Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2023
    Пораки:
    438
    Допаѓања:
    1.057
    Пол:
    Женски
    Патронажна барај, или отиди кај што примаат вакцини. Има педијатри, сестри. А нема болни деца, мислам ќе ти помогнат.

    Ако си замислила да доиш, и веќе имаш млеко, не се откажувај.

    На крај пак и Јасна побарај ја.

    Ее да мене безалкохолно пиво најмн. ми помогна за млеко.

    Трет пат редактирам :)
    Опушти се малку, намири притисокот.
    :l:
     
    На mariz, Stela Maris и sani99 им се допаѓа ова.
  19. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.450
    Допаѓања:
    1.947
    Пол:
    Женски
    Patronažna ne dojde, baš se čudev.
    Jasna mi e kaj matičniot pedijatar sestra inače, beše ona, ona vide za jazičeto reskata odozdola što e. Pumpicava e stvarno čudna ne znam što ne pravam kako treba.
    Eve sega sabajlečki mlekce ima kapki koga kje pritisna, pa i ponekoja sama si kapnuva (se gleda na oblekata).
    Ja stv zbudalev ej
     
  20. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.929
    Допаѓања:
    75.590
    Пол:
    Женски
    Не ти се пуштени каналите... Јас први 2,3дена гради камен, а со пумпа не можев да извадам. Додека сега ми се и меки, а вадам со пумпа. Прави масажи и со рака, пумпа, бебе комбинација. Леден чај, безалкохолно пиво, многуууу вода, чај за лактацијата колку што смееш. Јади и овес. Само пред се мора да си опуштена и да одмараш...
     
    На Stela Maris му/ѝ се допаѓа ова.