1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. intj_girl

    intj_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2023
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    1.232
    Пол:
    Женски
    @Spidy @Cherry blossom89 фала ви многу на двете, јас згрешив вечерва ѝ дадов и од шише дополнително, сега се грчи цела од што е прејадена како на почеток кога и давав измолзено. Ќе биде весело вечерва...
     
    На Cherry blossom89 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.345
    Пол:
    Женски
    Крени ја нека ждригне, тапкај ја по грбче, држи ја така исправена некое време да не бљуцне од многу млеко..спие ли сега? Бебе гладно плаче, ако не се грчеви или нешто др, ако после цицање заспало, значи сито си е бебето, по тоа води се.
     
    На intj_girl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.271
    Допаѓања:
    7.842
    Се породив на 25.6, добив циклус на 12.8.
    Кога бев на контрола за царскиот, кажа докторката кога ме гледаше на ехо дека сум имала овулација, а и јас си осетив симптоми.
    Инаку, јас од почеток давам и ад, не му беше доволно цицањето, а сега со грчевите и првиот скок ептен се одвикна, а и скоро и да немам веќе.
     
    На Bella.alleB му/ѝ се допаѓа ова.
  4. intj_girl

    intj_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2023
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    1.232
    Пол:
    Женски
    Заспа некаде во 6 и нешто... :( цела зграда ја откорна од вриштење
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.683
    Допаѓања:
    23.715
    Пол:
    Женски
    Мајки, смее ли Увин чај додека се дои?
     
  6. fashion-addict

    fashion-addict Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2013
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    22
    Чај од брусница смееш.
     
    На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bannana

    Bannana Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2024
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Моето само што влезе во 4ти месец вака ми правеше една недела, и успевав да го дојам само во полу сон (пред да заспие, или пред да се разбуди). Во скок беше тогаш.
     
  8. Bannana

    Bannana Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2024
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Јас успеав со рамни брадавици да дојдам и со двете деца. Првото немаше толку сила на почетокот, и 2-3 месеци беше само на молзено, ама бев упорна и секој ден го ставав на града. После малку за зајакна и почна да влечи, прво од еднаа града почна да цица, па после некој месец и од другата. Второто уште од старт почна да цица, имаше сила да влечи.
     
    На Bella Nella и mariz им се допаѓа ова.
  9. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.345
    Пол:
    Женски
    Ич не ја мисли зградата, мојава скоро 9 месеци па ко ќе заплаче, до крај на Ск ја слушаат. Следи сега со доењето, не ја прејадувај, ако спие, не ја мисли не и давај плус млеко.
     
    На intj_girl и sani99 им се допаѓа ова.
  10. intj_girl

    intj_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2023
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    1.232
    Пол:
    Женски
    Да да веќе не правам таква грешка, плус купив денес овие пернививе против рефлукс па мислам дека е мирна да не ја подречам :D
     
    На Cherry blossom89 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.217
    Допаѓања:
    6.634
    Вчера шо се деси.
    Ја дојам малава пред ноќно заспивање и додека влечеше од едната града другата си капела кај неа на боди, на пижами.. Кога гледам утоп сум ја направила а таа заспала. Морав да ја пресоблечам и несакајќи се разбуди.
    Леле луѓе кога рече плачам, абе како да ја коли некој. Јас избезумена побрзо да ја преслечам за да прекине. И ја преслеков и продолжи таа со плачење, па не можевме да се успиеме долго време. И стануваше секој саат цела ноќ со пиштење, видно вознемирена. Од ништо проблем се направи.
    Не знам што ми се случува со градиве што имам неконтролиран излив на млеко. Никогаш не се случило вака. Само последниве недели е вака.
    Сега обавезно имам една тетра до мене и ја чувам под другата града дури дојам.
     
    На Cherry blossom89 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.345
    Пол:
    Женски
    И мене пред брзо ми се случи истово, цицаше од едната града, од другата нешто капнало кај неа, нешто кај мене на пантолончињата за по дома..и се чудев од каде вода, ич не ми текна што може да е...после па викам кога поврати бебево...кога ми светна, ми течело млеко од другата...исто и пред некоја ноќ, спиеше па може 5 часа без да се буди, едната града ќе ми пукнеше од што беше преполна...одамна тоа го немав почувствувано...нема што да правиме, одлично е што си имаме млекце за бебкиве :angel:
     
    На firequeenn му/ѝ се допаѓа ова.
  13. DELFINA81

    DELFINA81 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2019
    Пораки:
    2.291
    Допаѓања:
    8.897
    Пол:
    Женски
    Кај мене секогаш тече од едната града кога дојам од другата.
    Има во локо кроко едно како мало садче - бубамара го викаат,за да се собора млекцето што тече,потоа да се искористи,замрзне..корисна работа е ептен.Кај мене тече многу.
     
    На Bannana му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.978
    Допаѓања:
    76.276
    Пол:
    Женски
    И влошките за дојки се многу добра работа за такви незгодни ситуации, јас без нив не можам да функционирам ни дење, ни ноќе.
     
    На mariz, Bannana, Carpe Diem New и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.345
    Пол:
    Женски
    Мајка јас скоро 9 месеци дојам, никогаш не замрзнав млеко, немав потреба, ќеркава е страствен цицач, редовно си цица а фала богу млекце имам, па ние вака си тераме толку време :)
     
  16. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.199
    Допаѓања:
    7.718
    Пол:
    Женски
    Јас имав посмешна случка вчера. Бебе е ноќе лотарија, една ноќ спие 5ч една се буди на 1-1
    5ч и ако не дадеш да цица не се смирува да заспие. Вчера, се буди по 10ти пат со викање и јас го зимам,го ставам на града и на сред утрипувам дека се покакал (викам ааахааа за тоа плаче на 1ч се буди) го тргам за да го преоблечам потоа да си заспие и продолжи ау луѓе, кога врисна моментално на цел глас во 3 ноќе не знаев кај попрво да го наместам. Доцица заспа, го соблекувам се буни се мршти - пелената чиста!!!!!! :@ памукот ме прелажал од надвор личел на какушка.
    И така си сфатив дека имам работа со драма кинг кој 1ч пред тоа цицаше и пак се осети навреден што му тргнав града :!:
     
    На firequeenn и Bannana им се допаѓа ова.
  17. DELFINA81

    DELFINA81 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2019
    Пораки:
    2.291
    Допаѓања:
    8.897
    Пол:
    Женски
    Ни јас не замрзнував со првото,а сега па со близнаците,нема шанси.цицачи се ептен.:D

    Онака го кажав како опција,како инфо,може на некоја ќе и' послужи.
     
    На mariz и Cherry blossom89 им се допаѓа ова.
  18. Sredstvo

    Sredstvo Активен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2024
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Дали смее да се пие цефалексин при доење, поради процес на заб ми препишаја цефалексин, стоматологот ми вика слободно да цица, општиот доктор ми вика никако не смее.. Не знам што да правам, а се мислам дека пијав и додека бев бремена.. Совет, искуство?
     
  19. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.935
    Допаѓања:
    12.341
    Пол:
    Женски
    Можеш да пиеш.
     
  20. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.928
    Допаѓања:
    75.583
    Пол:
    Женски
    Најверојатно и она повеќе цица веќе и повеќе млеко имаш... кај мене те тече, те не тече. Дури се случува само што ќе ПОМИСЛАМ на доење, да почнат и двете да ми течат :rofl: Имам колектори од Али, ама во план сум и тие од Локо Кроко да ги купам. Бубамарата Haaka е доста поскапа, а незнам ни колку време и ќе ми требаат..
    Инаку сум ставала во доење колектор на едната и по мин 10мл се полни на еден подој. Мене капка не ми се фрла од млеково :rofl: Го користам тоа за давање на колиеф, пробиотик..
     
    Последна измена: 16 август 2024
    На firequeenn, Bannana и DELFINA81 им се допаѓа ова.