1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. Marsi*

    Marsi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2023
    Пораки:
    781
    Допаѓања:
    999
    Да знам дека така ќе се стимулира млеко, ама чудно ми е што еве од вчера од 23h не и дадоа никакво млеко.
    Сабајле дури дрска сестрата барам да и даде, таа вели штом била на цицка јаде
    Барем да ми објаснеа дека е нормално така, мене ми беше ептен чудно кога немам млеко велам бебево на воздух само.
    Уште немам млеко, давам по малку формула дома.
     
    На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.928
    Допаѓања:
    12.336
    Пол:
    Женски
    Новородено дали 5-10мл пие првите денови, минијатурно желудниче има. Неколку капки колострум и се залажува. Ама па ич млеко да не му дадат греотка е. Мене во Чаир ме прашуваа дали да дадат за двете деца, цел ден им викав не за да цицаат, навечер накај 8-9 им даваа еден шприц чисто да спојам некој саат сон. Дома кога ќе дојдев веќе имав млеко, ама да сум немала би давала и јас малку формула дури надојде. Може не на 2 саата, ама 2-3 пати во денот мала доза колку да не седи гладно.
     
    На Marsi* му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Marsi*

    Marsi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2023
    Пораки:
    781
    Допаѓања:
    999
    Фала мила многу:hug:
    Само што ти пишував дека немам ништо, осетив топло по градите и имаше капки.
    Ајде ќе видиме како ќе биде и дали ќе фаќа да цицка сега.
    Сигурно ќе пишувам почесто тука за совети, сакам да дојам ама и уште сега колку ме болат кога фаќа како иглички.
    А, читајќи те и тебе страв ме фаќа хаха.
     
    На sani99 и mariz им се допаѓа ова.
  4. Marsi*

    Marsi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2023
    Пораки:
    781
    Допаѓања:
    999
    Јас еве сега само што осетив првите капки дека ми доаѓа млеко, ќе видиме како ќе се одива сега работата и како ќе фаќа цице.
    Инаку вчера на пладне не пуштија и јас давав 10мл некаде на 4 часа, плачеше гладна и после тоа си се смируваше.

    Инаку имам медела ланолин дали се одмива од града пред цицање и колу често може да се става?
     
  5. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    6.095
    Допаѓања:
    50.284
    Пол:
    Женски
    Како така да не дадат млеко баш чудно.
    На ќерка ми и даваа мислам на секои 3 саати дури и ноќе доваѓаа и даваа млеко.
    Преку ден и давав цице прво.
     
  6. Marsi*

    Marsi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2023
    Пораки:
    781
    Допаѓања:
    999
    Не сум во Мк и тука малце се чудни.
    Таа ноќот сестра што беше не сакаше да даде и готово.
    Сестрата што дојде сабајлето се чудеше зошто воопшто не и дале.
    И тогаш наполни 20мл и целото го испи.
     
  7. angel4444

    angel4444 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    627
    Допаѓања:
    704
    Пол:
    Женски
    Девојки дали некоја успеала да среди бебе почесто и само да кака?? :( Бебе уште од болница не ми какаше редовно..На 3/4 дена, еднаш на 9 дена ставивме клизмичка, после си какаше секој ден неколку дена, вчера 5 дена пак со бебе клизма бидејќи имаше премногу мака и плачеше превише...Само на доење сме, 7 недели..Имал ли некој слична ситуација?
    Инаку прекинав да му давам пробиотик, од тогаш почна да кака тие денови поредовно. Давам само Д3,К1 омега и Нурс сируп за грчеви, претходно Еспумисан, но по препорака од вчера пак со Еспумисан да не сирупот не му е доволен да ги исфрли гасовите..
    Искусни мајки ми рекоа да сварам 100мл вода со 4-5 зрна ким, нему да му давам во лажиче 2-3 пати на ден а другото јас да го испијам ама страв ми е дека педијатриве никако не препорачуваат..
    Има некоја што пробала? :(
     
    На sani99 и KikiKviki им се допаѓа ова.
  8. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    858
    Допаѓања:
    791
    Пол:
    Женски
    Јас пробав све. И ким јадев секој ден или во јогурт или како чај. И на малиот му имам понудено сварен ким(водата) малку ќе пивне,другото ќе го исплука. Јади сливи и пиј течности многу. Да не си само на цврста храна пошто и тоа му праи мака преку млекото (барем јас кај нас имам приметено). Мојов до 3м какаше редовно отпосле почна да менува и кога почнавме со вкусови. Прави вежби точаче,масажа на меше,тами тајм..
    Пробај дај му едно лажиче од ким нема да му штети може ќе му помогне,пиј го и чајот за доилки и тој е добар за тие работи.
    Имавме периоди кај што не беше какан по 10дена и слично кај што едини избор му било чепче ама за да не го научам да чепче приметив а запртка го "издржувам" за какање сега ние ова го практикуваме од 4-5м вие сте мн мали за таа положба.
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.924
    Допаѓања:
    75.570
    Пол:
    Женски
    Конечно бебе со денови само цица, не молзам. Десна не боли ич, левата си боли уште ама таа имаше подлабока рана. Ставам сеуште креми и МултиМам компреси. Се опраив алелуја!! Него друго ме мачи сега, незнам колку е нормално...
    Од старт навечер си спие и сврзува 4,5ч без цицање (а тера заспана од 21,22ч до сабајле, се буди со затворени очи без плачење, само да цица.. претка диши гласно и така ја осеќам). Еве вчера во 22ч цицаше, па тек 3, па тек 7ипол сабајле и пак после продолжи да спие... едвај ја освестив сега, на цице е моментов... и така е цел ден, на 3, 3ипол ч цица со тоа што јас ја будам некогаш. Не е рано некако за толку размак? Месец ипол е точно. Будна е и преку ден, но умна.. обично будна е после подоите, а задремува после 2ч.
     
    Последна измена: 15 септември 2024
    На Bannana и sani99 им се допаѓа ова.
  10. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    1.089
    Допаѓања:
    896
    Пол:
    Женски
    Ако напредува во тежина доволно супер си е. Јас на месец и пол жива ненаспана бев
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  11. angel4444

    angel4444 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    627
    Допаѓања:
    704
    Пол:
    Женски
    Пијам Лакта микс, сокови вода цело време..правиме вежби секој ден по неколку пати..Вчера му дадов 1 лажиче од водичката со ким, денес планирам 2 пати..
    Не знам зошто вака, редовно си цица и весел си е. Некад знаат да го фатат грчеви 5-10мин, но се смирува со термофорче и галење по меше..
     
    На sani99 и KikiKviki им се допаѓа ова.
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.924
    Допаѓања:
    75.570
    Пол:
    Женски
    Два дена е ваква.. па ќе видиме:?: Моча, кака убаво..
     
    На снежана2023 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    858
    Допаѓања:
    791
    Пол:
    Женски
    И легнувај го на тебе меше на меше кога си во можност мене така најубаво и најдолго ми спиеше,знаевме и по цела вечер да спиеме така и кога ќе ми се испрткаше дури ме будеше:rofl:
     
    На angel4444 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    3.170
    Допаѓања:
    5.296
    Пол:
    Женски
    На другарка бебето од кога се роди само првите 3 недели стануваше навечер да цица, како влезе во 4тата, спие од 7 и пол навечер до 7и пол сабајле. Беа и на педијатар и педијатаров им рекол гајле немајте, уште поубаво ако е гладно бебето ќе си стане ќе си побара. И ако ти се верува еве година ќе прави уште си ја има истата рутина. И стално и викам аман како ти се погоди бебево значи, ептен, па и мирно бебе е и сака со сите нема проблем да го остави со некој, па и вела бременост и беше песна. Си викам ти стварно имаш среќа хаха.
     
    На sani99, KikiKviki, mariz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.924
    Допаѓања:
    75.570
    Пол:
    Женски
    Мене паника ме фаќа да не се малку подои така за мало бебе:rofl: Башка од секое на цицка, сеа у крајност отиде хахаха Градиве ќе ми пукнат и ја будам... Еве пак моментално ја будев, кома е. Најверојатно од времево успана е :?:
     
    Последна измена: 15 септември 2024
    На sani99 и Feniksgirl им се допаѓа ова.
  16. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    3.170
    Допаѓања:
    5.296
    Пол:
    Женски
    Оба првите три недели се шекна, живи ненаспани навечер абер немаше да запие, па и само на цицка сакаше. Викаше леле ја ќе полудам, плаче оно плачам јас, и некако наеднаш се смени и еве и остана така.
     
    На KikiKviki и mariz им се допаѓа ова.
  17. Marsi*

    Marsi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2023
    Пораки:
    781
    Допаѓања:
    999
    Бебе уште неможе убаво да фаќа града, имам поголеми пупки.
    Молзам највеќе 20-30 мл, ретко 40мл.
    Давам и формула најизменично.
    Таа толку и може да испие 20-30мл.

    Кога е нервозна нема шанси да фати, некогаш ќе се излажеме и цицка кратко време.
    Како да оддржам да имам млеко, колку често да молзам?
    Имам единечна електрична пумпа на Медела ?

    И од кога можам да давам капки за грчеви?
    Мислам дека почнаа се грчи и плаче, имам Еспумисан ?
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.411
    Допаѓања:
    14.165
    Пол:
    Женски
    Молзам секогаш кога осеќам дека ми се полнат гради. Од левата имам повеќе и на едно молзење по 100 мл вадам од неа. Од десната подолго молзам, ама молзам додека не ја испразнам, зошто мојава несака да фати цицка, а сега и дека сум во ситуација да лежам во положба на грб , не ни можам да форсирам цицка. Уште некој ден и ќе почнам да ставам.
    Еспумисан ни даде педијатар, 3 пати на ден по 20 капки. И можам да кажам дека има ефект. Паралелно и колиеф пред оброк даваме. Ни кажа од колиефот само во текот на денот да даваме пред тие оброци.
     
  19. Marsi*

    Marsi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2023
    Пораки:
    781
    Допаѓања:
    999
    Охоо бравос штом по 100мл вадиш, јас еве не ги ни осеќам така да ми се полнат.
    Со првото затоа и мислам бргу го изгубив млекото, за разлика што сега девојкава е повеќе заинтересирана за да цицка ама уште неможе убаво да фаќа.
    Тука така не пуштија и ништо не ни рекоа да даваме за грчеви, прашав за витамин Д рекоа после 2 недели се дава.
    Ептен е се поразлично.
    Јас си зедов од Мк Еспумисан, значи веќе можам да давам.

    Фала Биби.
    А, зошто лежиш само на грб?
     
  20. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.411
    Допаѓања:
    14.165
    Пол:
    Женски
    Па зошто многу мирна бев и ми пукнаа надворешните конци, па завчера пак ме шиеја. За да не лежам во болница, лежам и третирам дома.
    И вит Д почнавме од 8 ми ден.
    Почни со Еспумисанот, олеснува многу. Ние барем видовме ефект.
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.